Skocz do zawartości
tuszownarodowy

Agregaty uprawowe i podorywkowe

Rekomendowane odpowiedzi

A jak robicie podsiewy łąk torfowych, ja myśle że raudup i tależówka aby troche zruszyć darń posiać trawe i przywałować, oranie czy glebogryzarka chyba nie ma sensu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

własnie tez mysle jak to zrobic tez myslałem o rundap i jakas delikatna uprawa, ale talerzówka chyba nie wypali bo jak bedzie mokro i miekko to głegoko wejdzie i powyrzuca kepy darni, których pózniej nie przywałujesz i bedzie nierówno. Mysle o samym bronowaniu ciezkimi bronami( moze obciązonymi) kilka krotnie i powinno byc oki, jesli rundap zrobi swoje. Pózniej wałowanie. Ciekawe jak by zachowała sie glebogryzałka na miekkim podłozu torfowym ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biały bronowanie darni sama przyjemność trzeba wolno jeździć i dobrze dociążyć brony wiem boi dziki co roku u mnie rozrabiają, jeśli chodzi o tależówke na miekkich torfach to jeśli nawet nawywraca darni to jak jest miękko da się to przywałować jak nie od razu to za rok to się wyrówna, nierówności zostają tylko na łakach gruntowych i dla tego myśle o tależówce (narazie same bronowanie wszystko załatwia),

Gdyby tak jeszcze dało się raz przetależować gnój po ścierni a we wrześniu drugi raz przetależować i siać żyto (może w między czasie roudapem potraktować). Nie lubie orać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam mam problem kilka dni temu kupiłem grubera rolmako i czy mogłby mi ktos podać jak trzeba go dobrze ustawic zeby dobrze pracował tzw.odległosc talerzy czy jak wał dobrze ustwić itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

 

pilnie potrzebuję porady co do kupna sprzętu. nie mogę się zdecydować co będzie lepsze i bardzie ekonomiczne. A mianowicie interesuje mnie zakup brony talerzowej CUT XL 4m firmy Unia Grudziądz lub Agregatu uprawowo-siewnego, zawieszanego ARES TL szerokość 3m również Unia Grudziądz. Jeśli ktoś użytkuje ten lub podobny sprzęt to proszę o opinie będę bardzo wdzięczny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ARES TL ma talerze 460 mm i jest ogolnie lekka maszyna - do uprawy lub uprawy z siewem. na podorywke tylko przy lekkich glebach. Jezeli interesuje cie maszyna wielofunkcyjna (uprawa + podorywka) to spojrz na mszyny ARES TXL lub ARES TXXL ewentualnie przy b. mocno zakamienonych glebach ARES TS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co powiesz o CUT? celem tej maszyny będzie przede wszystkim likwidacja ścierniska i poplonu zostawionego na zimę potem orka i ziemniaki co się a tej kwestii lepiej sprawdzi? CUT czy ARES?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko na sciernisko to CUT (opcja z wałem i zebem środkowym wskazana).

Dodatkowo na Cucie mozna zamontować siewnik do poplonu - z unijnych RNZ lub Alfa a z innych np. austriacki APV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Talerzówka: 510 czy 660mm talerze.Jakie są zalety i wady obu rozwiązań? Czy warto zapłacić 2 razy więcej za talerzówkę z większymi talerzami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

510 nie bardzo sobie radzą w kukurydzy i życie gdzie została słoma rozrzucona po polu za kombajnem po rzepaku idzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam mam zamiar kupic kultywator scierniskowy 3 m i zastanawiam sie ktory bedzie lepszy CLM czy CLC. Moc ciagnika 110 KM JD 6420 SE ale nie wiem czy z CLC sobie poradzi, ziemia 3-6 klasa, Prosze o pomoc moze macie ciekawe strony na wymieniony sprzet Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Suchodolak jaki masz problem? podczepiasz, ustawiasz głębokość pracy sworzniami przy wale. potem zapuszczasz w ziemię i poziomujesz łącznikiem centralnym, na końcu ustawiasz talerze tak, by zarównywały bruzdki po zębach.na podnośniku regulacja pozycyjna. trzymaj go na pompie i będzie szedł jak burza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zetor84-mam taki sam agregat tylko ze 4m.sprawuje sie dobrze tylko zamontuj sobie spulchniacze kół bo tak to slady pozostaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam już zamówiony wał strunowy pojedyńczy 2,8m z bometu, czy to dobry wybór na lekkie ziemie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to wał strunowy aż trzeba gdzieś zapawiać??? ja takie robię od ręki:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luki21 jak masz czas na takie zabawy to pewnie nie masz chodowli , użytkuje ktoś taki wał czy 130 kg jego masy wystarczy na piaski, czy warto zamówic podwójny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z agregatem ścierniskowym unia Grudziądz,rzepakowe ściernisko poszło dosyć dobrze , ale jak wszedlem na ściernisko po pszenicy agregat zaczął się zapychać troszeczkę go wyregulowałem tzn . talerze podniosłem do góry szło całkiem nieźle dopóki nie zaczął padać deszcz .Później to była masakra tak się zapychał az zrezygnowałem z dalszej pracy. Może ktoś ma doświadczenie z agregatami moglby mi powiedzieć czy ten agregat jest po prostu tak h jowy ,czy tak ma być .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam problem z agregatem ścierniskowym unia Grudziądz,rzepakowe ściernisko poszło dosyć dobrze , ale jak wszedlem na ściernisko po pszenicy agregat zaczął się zapychać troszeczkę go wyregulowałem tzn . talerze podniosłem do góry szło całkiem nieźle dopóki nie zaczął padać deszcz .Później to była masakra tak się zapychał az zrezygnowałem z dalszej pracy. Może ktoś ma doświadczenie z agregatami moglby mi powiedzieć czy ten agregat jest po prostu tak h jowy ,czy tak ma być .

 

na talerzach się zapycha? troszeczkę to dziwne pracuje z takim agregatem od 5 lat i istotnie zapycha się często ale tylko w przypadku dużego zachwaszczenia lub źle rozdrobnionej słomy także proponuję zastosowac bronę talerzową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, bo po talerzówce trzeba przebronować i nie dość tego później chusteczkowo się orze.Jeszcze spróbuje opuścić żeby do dołu .co wy na to

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam problem z agregatem ścierniskowym unia Grudziądz,rzepakowe ściernisko poszło dosyć dobrze , ale jak wszedlem na ściernisko po pszenicy agregat zaczął się zapychać troszeczkę go wyregulowałem tzn . talerze podniosłem do góry szło całkiem nieźle dopóki nie zaczął padać deszcz .Później to była masakra tak się zapychał az zrezygnowałem z dalszej pracy. Może ktoś ma doświadczenie z agregatami moglby mi powiedzieć czy ten agregat jest po prostu tak h jowy ,czy tak ma być .
Pracuję Agregatem KOS już ósmy rok i jeszcze nie zdarzyło się by zapychał się na talerzach lub ustawienie talerzy miało z tym coś wspólnego, jeśli już to na łapach ale to muszą być kupy nierozdrobnionej słomy i to mokrej bo na suchej zapycha się naprawdę rzadko.

 

Jeszcze z jaką prędkością pracujesz, bo może zbyt wolno i dlatego łatwiej się zapycha, może też do tego zbyt płytko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kserkses ja jeżdżę z prędkością 8 do 12 km na godzinę ,może Byś Mógł mi podać jak masz ustawiony agregat . Mi jakoś durze kawałki rwie do góry i zapycha się na zębach i talerzach .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz to masz gleby ciężkie, a z takimi ja nie mam doświadczenia i może właśnie o to chodzić bo u mnie jak tak jadę około 10 km/h to robi się bardzo pulchna ziemia, nie ma brył i ziemia miesza się ze słomą.

 

ustawienie

- w miarę poziomo

- głębokość na wale

- na koniec talerze, jeśli ziemia zrzucona przez talerze po przejściu wału jest wyżej niż za talerzami to trzeba talerze unieść i na odwrót. Wał powinien być równomiernie wypełniony ziemią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...