Skocz do zawartości
tuszownarodowy

Agregaty uprawowe i podorywkowe

Rekomendowane odpowiedzi

W planach mam ciągnik 80km ( może proxima lub farmer, może jakaś używka) i coś do kompletu by się przydało, tak myśle 4x40 na zabezpieczeniu zrywalnym (ziemie lekkie od 4 do 6 klasy), lub jakaś tależówka 2,7 m miał bym do niej wał strunowy.

Jeśli nie polecacie uprway łąk tależówką, to jak jest z uprawą ziemi po oborniku tak zamiast podorywki, lepiej tależowac czy orac?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

obornik najlepiej od razu na głęboko zaorać.

co do podorywki to polecam kultywator ścierniskowy- lepiej wyrabia glebę niż talerzówka. niektórzy sieją bezpośrednio po tym narzędziu...

jak jest zbyt sucho to talerzówką niewiele zrobisz.

wadą kultywatora ścierniskowego jest to, że jak są chwasty lub słoma to lubi się zapychać i w miejscu zapuszczania i podnoszenia na polu jest niezbyt równo- wskazane bronowanie. poza tym kultywator stawia dużo większe opory niż talerzówka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nie mam bagiennych pól dla tego oram. a teraz zaczełem inaczej-starą łąke oram po 2 pokosie sieje pszenice ozimą. na drugi rok po żniwach gruber i siew trawy siewnikiem do poplonu i agregatem uprawowym wyrobie na "stół"

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

do pawelek32 lepiej kup se(sobie) [pługu podorywkowy ja tam po rozwalenia gnoju pod orywke grbera nie uznaje

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
do pawelek32 lepiej kup se(sobie) [pługu podorywkowy ja tam po rozwalenia gnoju pod orywke grbera nie uznaje

Pisz czytelniej, bo jakoś cieżko zrozumiec.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy po przejezdzie "Kosem" pole ma byc idealnie rowne? Bo mam tak ustawiony ze zsostaja slady po talerzach. Czy mam je podniesc czy tak ma byc?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

spróbuj podnieść te talerze. ich rola to wierzchnie wyrównanie po redlicach, a nie rwanie rowów

możesz też opuścić wał strunowy- będzie bardziej ugniatał i siłą rzeczy wyrównywał.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Idealnie równe to nigdy nie będzie, wał rurowy przecież nie wyrówna.

Ale nie wiem co dla ciebie znaczy "Idealnie równe".

Ja mam talerze podniesione maksymalnie - a boczny to nawet więcej -, zawsze możesz któryś podnieść i zobaczyć jak idzie robota w końcu dużo pracy to nie wymaga.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiem ze nie bedzie jak stol

Idealne rowne tzn ze zostaje tylko slad po wale.Chcialem dzisiaj podniesc ale ciezko to szlo iec dalem spokoj i robilem jak bylo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

duzej filozofi w kosie to nie ma...............

szykujesz łapy (przod) w poziomie na danej głebokości - automatycznie znasz juz ustawienie wału - i teraz jezeli masz na polu rowy za tylnym rzedem łap to opuszczasz talerze, jak za mocno opuscisz to one beda robić rów

no i predkość - jezeli pojedziesz 10 km/h bedzie ok wolniej nie bardzo......

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wal mozna wyregulowac w nastepujacy sposob dojechac do miedzy czy czegos wyzszego zdiac gorne sforznie opuscic wyjac dolne i sprawa zalatwiona mozesz sobie regulowac wal jak chcesz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
duzej filozofi w kosie to nie ma...............

szykujesz łapy (przod) w poziomie na danej głebokości - automatycznie znasz juz ustawienie wału - i teraz jezeli masz na polu rowy za tylnym rzedem łap to opuszczasz talerze, jak za mocno opuscisz to one beda robić rów

no i predkość - jezeli pojedziesz 10 km/h bedzie ok wolniej nie bardzo......

A tak wogole to na jaka glebokosc powinno sie ustawic lapy i jak to zmierzyc? 10 km/h to nie da rady bo u mnie w ZTS 16245 1 za wolno a 2 nie da rady chyba ze na wzmacniaczy ale podobno nie mozna go stale uzywac.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jak najplyciej w koncu to Twoje paliwko im glebiej tym wiecej spalasz i wolniej robota idzie , ja mam maksymalnie opuszczone lapy tzn jak bylo fabrycznie ustawione ja je jeszcze opuscilem nizej a na wale na drugiej dziurce jest od spodu wiec tylko jedna mozliwosc na splycenie mi zostala.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja w 16245 kultywatoruje na 1 szosowej. około 2000obr. robię głęboko- bardziej czarno na polu:) z góry czy na lekkiej ziemi na dwójce też da rade, ale po co żyłować?

a jak dam więcej obr to ziemia szaleje- wali ponad ramę kultywatora

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

16 245 na 1 szosowej jedzie trochę ponad 10 km/godz i to wystarczy do podorwyki kultywatorem.Ja mam 4 metrowego Lemkena i daje sobie rady oczywiście pierwszy raz jest ciężko.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja jezdze na 1 a obroty mam takie e na predkosciomierzu pokazuje 20;) szkoda mi paliwka zeby smigal na wysokich obrotach.ja robie w miare plytko i mi wszystko elagancko pozniej wschodzi a o to chyba chodzi zeby jak najwiecej nasion skielkowalo. Mam jeszcze pytanie : czy po poodywce powinno si ebronowac wzdluz czy w poprzek czy to bez roznicy >? i czy bronami ciezkim lepiej czy lekkimi? Pozdrawam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

po kultywatorze bronuje, bo pole nie jest zbyt równe- szczególnie w miejscach podnoszenia i opuszczania agregatu. wygodniej wzdłuż- mniej ciągnik podskakuje:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

brony średnie. bronuje po razie tak jak było kultywatorowane, po drugim razie w poprzecz górki i nierówności.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

bronowanie jest zbedne po kosie , po to jest tak agregat zeby nie trzeba bylo bronowac wal tylni robi za brony , bronoje sie po orce.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

witam, co sądzicie o agregacie z AGRO-MASZA, 3,6m, przedni wałek i dwa tylne, rozkładany hydraulicznie, czy jest dobry i czy warto go kupić

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bronowanie jest zbedne po kosie , po to jest tak agregat zeby nie trzeba bylo bronowac wal tylni robi za brony , bronoje sie po orce.

Slyszalem ze po poodrywce tez trzeba pobronowac zeby zwalczyc chasty ktore skielkowaly oraz zatrzrzymanie parowania poprzez zniszczenie kapilar w glebie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

oczywiście, ze należy się pobronować, bo wtedy lepiej wyrównamy pole i lepiej będzie szła orka głęboka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi