Skocz do zawartości
Chochlik23

Zakup gruntów a NW?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam zamiar kupic łąkę od sąsiada, ale co z dopłatą do trudnych warunków gospodarowania, jeśli sąsiad przez 3 lata otrzymywał, a z tego co wiem NW musi miec kontynuacje przez 5 lat, jeśli ja bym dalej wystwaiał we wniosku o dopłaty o NW było by OK?

Czy urzędowo przyjęte jest że sprzedający opłaca przepisanie gruntów i geodetę?

Czy sąsiad pobierając NW od 3 lat jak by teraz zalesił ( z pomocą z nowego prow) grunty orne nie musiał by zwracac NW?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli będzież brać dalej ONW to sąsiad nie będzie musiał odawać.

Koszty rejętane to różnie z tym bywa. Ja (dokładnie to mama ) kupowałem ziemie to miało być rejent na spół. Ależe się wachałem i sprzedający zaorał pole na jesieni i na wiosne pobronował i podrapał to rejęta płaciłem ja. Od drugiego jakbyło kupowanie to było płacone po połowie. Geodety nie braliśmy bo nie było potrzeby.

Mogłem kupić inne pole i tam sprzedający podał cene i powiedział że płaci rejęta a geodete na pół (trzeba było oddzielić budynki których nie sprzedawał). Ziemi nie kupiłem bo za dużo chciał za ha i dotego kiepski teren i jeszcze daleko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 1 w posiadaniu gruntow trzeba byc od momentu zlozenia wniosku do momentu wydania deczji obaszrowych i ONW.

Po 2 jesli kupisz dzialke od sasiada, a sasiad nie dostanie tych decyzji jeszcze, powinien ja wycofac z wniosku, gdyz nie bedzie w jej posiadaniu.

Po 3 jesli kupisz grunt od sasiada to samo to ze Ty zglosisz dzialke do platnosci ONW w przyszlej kampanii nie wystarczy aby sasiad nie oddawal ONW. W ciagu 30 dni od przejecia w posiadanie gruntu od sasiada musisz zlozyc odpowiedni Wniosek w biurze powiatowym ze bedziesz kontynuowal zoobowiazanie sasiada do prowadzenia dzialalnosci rolniczej na obszarze ONW.

Po 4 jesli zalesisz grunty, to oddajesz za ONW za taka powierzchnie jaka zalesiles, za wszystkie te lata , w ktorych pobrales na ta zalesiona powierzchnie ONW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tą łąkę którą chce kupic od sąsiada chce kupic inny koles pod zalesienie ( nie wiem jak on chce ją zalesiic ale na pewno nie będzie jej wykożystywał rolniczo) więc sąsiad gdyby sprzedał mu tą łąkę to za jakiś czas przyszło by wezwanie do zwrotu NW czy tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie nie można zalesiać łaki ale jest jedno wyjście. Trzeba przekwalifikować na grunt rony i dopiero zalesić.

 

ONW zwraca się do 5lat wstecz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Chochlik23: Zwrot ONW raczej gwarantowany w tym przypadku. Najprostsze: wartość zwrotu ONW wkalkulować w cenę sprzedawanego gruntu. 179zł/1ha x ilość lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...