Skocz do zawartości
Klak

Dopłaty do poplonów

Rekomendowane odpowiedzi

To nie ekologia tylko zdrowy rozsądek i liczenie.

Po pierwsze zawsze robiłem poplony, nawet jak za to nie płacili, tylko że ja wysiewam gorczycę z saletrą a to już chyba nie ekologia. Po drugie jak płacę to trzeba ich doić.

Od tego roku wchodzę w rolnictwo zrównoważone, jutro mam szkolenie. Tylko że w moim przypadku to nie ekologia bo stosuję głównie nawozy sztuczne i to w dużych ilościach i inną chemię (dużo eksperymentuję z opryskami).

Wchodzę w to bo przy niewielkich nakładach mogę prawie podwoić dopłaty.

No i tak trzymaj. Napisałem że jesteś w połowie drogi do ekologi a nie że, robisz coś ekologicznie. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi o to zeby siac przez 5 lat na polu przynajmniej 3 grupy roslin i nie wiecej jak 66% zboza--czy z wazniejszych rzeczy cos jeszcze ?????????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I w połowie drogi zostanę, nie przeginam w żadną stronę.

 

Nigdy nie mów nigdy.

 

Ja w chwili zdecydowania się na eko produkcje miałem a raczej mieliśmy z Ojcem 250hai byliśmy uważany w gmine za największększych chemików, mój Ojciec pierszy w regionie zaczoł stosować ścieszki technologiczne, wszscy mówili, że zwariował. Mój Teść natomiast był doradcą od stosowania środków ochrony roślin a obecnie wszyscy mamy gospodarstwa eko

Natomiast mój dziadek twierdził, że po przejściu na eko produkcje to bankructwo gwarantowane, a wśród sąsiadów będziemy pośmiewiskiem, a teraz sam jest za i bardzo mi pomaga, bo pamięta jeszcze czasy bez chemii.

Sorry,że cię tak męcze ale mało jest osób z którymi można ostrzej podyskutować, a z rególy obydwie strony coś z tego pozytywnego zyskują .

 

Aby trzymać się choć troche tematu powiedz czy poplony na wiosne orzesz, czy może bezorkowo próbujesz, próbowałeś i z jakim skutkiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubię dyskusje ale konkretne, na temat.

Na razie muszę orać bo nie mam sprzętu do siewu bezpośredniego, planuję jak uruchomią nowe wnioski na PROW(ale nie dam się sponiewierać i nie będę stał jak baran przed agencją).

Muszę orać na wiosnę bo to wymóg programu. Poza tym po poplonach ze względu na wiosenną orkę zwykle sieję kukurydzę na ziarno.

Przekonałem się do siewu bezpośredniego bo mój stryj ma taką maszynę i zasiał mi trochę pszenżyta. Nie nadaje się to do wszystkiego, raczej na lżejsze gleby i nie do rzepaku, problemem jest też zapotrzebowanie mocy. Do agregatu 3m który ma musi używać 160 JD, jak kupię to raczej coś lżejszego i mniejszego + JD 130 kM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
opłaca się robić poplony szczególnie w słabym płodozmianie, jest kasa za poplon i poprawiasz strukturę gleby i zdrowotność zbóż. Są też minusy, na suchych stanowiskach orka wiosenna nie jest dobrym rozwiązaniem.

Ja robię gorczycę i po jej zaoraniu sieję kukurydzę albo jęczmień. Trzeba terz jak wszędzie ciąć koszty, ja sieję poplony siewnikiem rzutowym na gruberze, jednocześnie uprawiam, sieję i jeszcze dodaję saletry żeby szybciej rozłożyć słomę i gorczyca była bujniejsza.

Teraz mam zamiar wejść w rolnictwo zrównoważone, płodozmian i inne wymagania i ok 400zł do ha na wszystkie grunty i do tego dalej poplony.

Trzeba doić unię ile się da żeby przeżyć!!!

żeby nie stosowac orki wiosennej to u nas tak sie robi: orasz we wrześniu siejesz polpon najczesciej gorczyca i na wiosne upraawiasz ahregatem podorywkowym, plon jest taki sam jak orka zimowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pod poplon z gorczycy daję 30 kg azotu w postaci saletry i jak jest w miarę wcześnie posiana to wyrasta na 1.5 metra. Nie dam rady nawet na wiosnę takiej masy wymieszać dokładnie gruberem, może talerzówka ale też nie będzie czysto na polu. Wysiewam zboża i kukurydzę w perfekt uprawione pole, są wtedy równe wschody. Dlatego do póki nie kupię ciężkiego siewnika do siewu bezpośredniego będę orał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taka uprawa poplonów to raczej tylko chodzi o dopłate sasiad posiał 25 wrzesnia odrazu deszcz uklepał i teraz na wiosne na tylko 5 cm wysokośći, a jak były przymrozki to nawet z metrowej nic nie zostało po przejechaniu agregatem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego uważasz że to tylko dla kasy? Taka gorczyca ma bardzo rozwinięty sysem korzeniowy i bardzo poprawia strukturę gleby, nie wspominając o ilości masy wprowadzonej do gleby. Żeby siać w słabo doprawioną glebę musisz mieć przynajmniej redlice talerzowe. Poza tym w kukurydzy stosuję tylko opryski doglebowe i tyeż nie może być byle jakiej uprawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nei mówie że ty siejesz dla kasy tylko ze u nas tak niektórzy robia, ja poplon sieje odrazu po zniwach i na jesień oram i sieje pszenice jak jest dobry rok to nawet wyroścnie ponad 1,2m. tez u nas jeden gościu robił że jeszcze na jesień pryskał randapem i na wiosne nie było problemu z uprawą agregatem podorywkowym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę orać jesienią bo wymogiem dopłat do poplonów jest przetrzymanie ich przez zimę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie mogę orać jesienią bo wymogiem dopłat do poplonów jest przetrzymanie ich przez zimę.

ja wiem że to musi wytrwać do marca, ale j apisałem ze ja tak robie a nie zgłaszam tego do dopłaty, spróbuj tak zrobić orarz we wrzesniu siejesz np. gorczyce moze byc z nawozem jak wyrosnei wysoka to jeszcze w listopadzie ja randapem a na wiosne powinieneś bez problemu wjechać agregatem podorywkowym i najlepiej jak by były w zime przymrozki to wtedy lepiej bedzie sie uprawiało u nas w taki sposób sieja a na wiosne buraki cukrowe a pod buraki musi byc dobrze uprawione pole

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie poplony mam zgłoszone do dopłat. zwykle po pszenicy sieję poplon i z nim czekam do wiosny, po jak najwcześniejszej orce sieję pszenżyto jare i po nim też poplon ale ten jest zaorany jesienią. Nie muszę wtedy niczym go niszczyć, wystarczy bardzo ciężka brona, potem orka bardzo wysokim pługiem i nawet jak troszkę liści zostanie na wierzchu to przez zimę zgniją i po kłopocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja musze inaczej działać bo nie dam rady zrobić głębokiej orki która dobrze przykryje polpon mam za mały sprzęt u 902 i pług 3 skibowy obrotowy robie orke na 20 cm i szerokość 115cm, dał bym rade głębiej ale bym musiał nizszym biegiem to robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robię JD 6610 + overum czwórka obracalna na najdłuższej ramie i z najwyższymi dostępnymi korpusami. szerokość orki tylko 160 cm głębokość 25 cm prędkość 7.5-8 km/h. Wolę ustawić pług węziej a jechać szybciej bo wtedy ładniej przykrywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja robię JD 6610 + overum czwórka obracalna na najdłuższej ramie i z najwyższymi dostępnymi korpusami. szerokość orki tylko 160 cm głębokość 25 cm prędkość 7.5-8 km/h. Wolę ustawić pług węziej a jechać szybciej bo wtedy ładniej przykrywa.

 

Ja przy bardzo wysokiej gorczycy, jade jakieś 2-3 tygodnie przed orką broną aktywną wirnikową i potem z orką nie ma żanych prblemów, a jeżeli gorczyca nie zaduż to oram bez niczego. Mam a raczej miałem bo ostatnio pług sprzedałem, kroje przy każdym korpusie, przy dobrej regulacji można orać gorczyce każdej wielkości, również to była wersja "kukurydziana" Kvernelanda czwórka 160 cm nieregulowna.

Po zimie nie ma problemu bo gorczyca jest przemrożona, ale generalnie jest zasada, że zielonego poplonu nie powinno się orać tylko wcześniej powinien być płytko wymieszane z ziemią a po jakimś czasie dopiero przyorane głębiej.

Jak jade autem i widze takie gorczyce zasiane dla kasy, które mają po 5 cm wysokości to wyrabiam sobie zdanie o tych rolnikach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JDG piszesz że gorczycy zielonej sie nie ora a na jesień jak chcem zaorać to ona przecież bedzie zielona chyba że randapen ja spale, w tym roku gorczyca wyrosła mi tylko na 10 cm bo było zamokro i nie biore do niej dopłaty w seszłym roku zasiana w tym samym czasie na wiosne miała ponad 1m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem że powinno się na kilka tygodni przed orką wymieszać poplon płytko z ziemią(gruberem,talerzówką, broną wirnikową, ewentalnie orkanem) z tego powodu że jak coś zielonego trafia do gleby to zachodzą jakieś nie właściwe procesy rozkładu. Zresztą lepiej się orze, jednak gdy urzywamy grubera i talerzówki to nawet trzeba zrobić zabiek mieszania polonu z glebą zrobić dużo wcześniej bo bezpośrednio po tych zabiegach się orze tragicznie.

Moja krytyka tyczy się rolników co specjalnie opóżniają termin siewu gorczycy aby nie mieć problemów z siewem na wiosne, a kase biorą i nawet nie wiedzą jakie właściwości ma dobry poplon pozastawiony na zimę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JDG nawet o tym nie wiedziałem ze tak powinno sie robić dzieki za rade moze w tym roku tak bede robił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JDG nie krytykuj tych co póżniej sieja,bo nie zawsze jest tak jak piszesz,ja 2 lata temu siałem 15 sier.i wyrosło 1,5 m.drutów z kwieciem a w zeszłym roku siane 10 września i masa zielona była potężna a tylko40-50 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisałem że powinno się na kilka tygodni przed orką wymieszać poplon płytko z ziemią(gruberem,talerzówką, broną wirnikową, ewentalnie orkanem) z tego powodu że jak coś zielonego trafia do gleby to zachodzą jakieś nie właściwe procesy rozkładu. Zresztą lepiej się orze, jednak gdy urzywamy grubera i talerzówki to nawet trzeba zrobić zabiek mieszania polonu z glebą zrobić dużo wcześniej bo bezpośrednio po tych zabiegach się orze tragicznie.

Moja krytyka tyczy się rolników co specjalnie opóżniają termin siewu gorczycy aby nie mieć problemów z siewem na wiosne, a kase biorą i nawet nie wiedzą jakie właściwości ma dobry poplon pozastawiony na zimę.

Dlaczego krytykujesz rozsądnych kolegów czy jesteś z łabiszyna GMINA BARĆIN DAJ ZNAĆ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że z tego Łabiszyna

Ja nie krytykuje tych co mają słuszny cel w opóźnianiu siewu gorczycy, ale ktoś tam napisał wcześniej, że co niektórzy sieją specjalnie jak na później aby się gorczyca nie rozwineła.

Zamysłem zapewne tego pakietu było aby gorczyca wchłoneła azot w swoją "budowę" i aby ten właśnie azot nie był wymywany w głębsze patrie gleby i trafiał do wód gruntowych i powodował zanieczyszczenie środowiska.

Również, aby gleba była zabezpieczona przed erozją w okresie zimy.

Dla rolnika powinno być piorytetem jak największą mase materii organicznej i jak najbardziej przekorzeniona ziemia, a na to gorczyca potrzebuje czasu.

Czasami jednak zdaża się, że pożniwach gdy na polu znajduje się duża ilość resztek pożniwnych, samosiewów rośliny w plonie głównym, to gorczyca szczególnie po gruberze, talerzówce ma braki azotu,wody z powodu rozkładu tych właśnie resztek pożniwnych. Dlatego często rośnie lepiej gdy jest siana w późniejszym termnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, temat dotyczy dopłat, ale widzę że zahacza o uprawę więc zapytam :

stosowaliście grykę jako polon? Jeśli tak to napiszcie jak się wam sprawdziła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JDG dlatego ja sieję wcześnie i dodaję azot żeby rozłożyć słomę i rozwinąć gorczycę. A na wiosnę mam go i tak w glebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...