Skocz do zawartości
Leon1978

Uprawa zbóż i poplonów

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanie ....

 

 

Jestem młodym rolnikiem i uprawiam kilka hektarów zborza nie mam dostepu do obornika i chciałem zapytać jakie zborza i poplony oraz jakie dawki nawozów stosować (w jakich kolejnościach) żeby mieć jak największe zbiory??

 

klasa ziemi III i IV (zaniedbana)

 

 

z góry dziękuje za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy zaniedbane - czy były przez jakiś czas nieuprawiane czy nienawożone?

Jednym z najlepszych poplonów jest gorczyca. Natomiast zboża można uprawiać w kolejności od najbardziej wymagających do najmniej - pszenica, jęczmień, pszenżyto, owies.

Nawozy natomiast musisz dobierać pod kątem danego zboża, spodziewanego plonu i zawartości pierwiastków w glebie. Zrób badanie gleby i dostaniesz ze stacji chem.-rol. zalecenia nawozowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasialem gorczyce na poplon 30kg/ha wraz z 50kg saletry i wzeszlo to ale mizerne takie i dalej nie rosnie. W okolicy widzialem ze siali cos powschodowo jeszcze. Co w na to??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a kiedy to siales?????

ladna gorczyca urosnie siana dopiero pod koniec sierpnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

orka wiosenna taka jaka występuje programach rolnośrodowiskowych (do niszczenia gorczycy) nie jest dobra na wiosnę i wpływa ujemnie na plon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja gorczycę sieje w ilości ok 10kg/ha.

W lipcu podorywka i pod koniec wrzesnia(po 20 przy wcesniejszym siewie i sprzyjajacej pogodzie problem z orką wiosenna bez talerzowania) całe pole bronuje wzdłuż i sieje siewnikiem, jako że nie trzeba napełniać zbiornika to i wydajnosc jest duza zasiałem 18ha od 10-19.

 

W rozsiewaczu było by jeszcze szybciej choc w starszych typach pewnie ciezko było by wysiac taka ilosc gorcycy, wiec łaczy sie ja zazwyczaj z saletra amonowa a ja tego nie robie.

 

Oram ja dopiero po 1 marca aby uzyskac 520zł dopłaty z tyt. programu rolnosrodowiskwego. Ciezko było wjechac poprzednie lata w marcu na pole , gnoiłem orłem dopiero w kwietniu... Niestety w latach suchych jak to ostatnio miało miejsce plon po orce wiosennej dodatkowo na oborniku katastrofalny 2-3 tony z ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie....moglbym gorczyce teraz zasilic opryskiem moczniku??czy moze lepiej posiac nawozu?? na wszystkich polach ladnie wyrosla,ale na niedawno wzietej dzierzawie slabo idzie..... Na zadnych polach nie sialem nawozu i wyrosla na okolo 60-80cm ale na jednym kawalku jest bardzo slaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
orka wiosenna taka jaka występuje programach rolnośrodowiskowych (do niszczenia gorczycy) nie jest dobra na wiosnę i wpływa ujemnie na plon

wszystko zależy od warunków na wiosne i od możliwości sprzętowych. jak szybko po orce wyrównasz i zagęścisz ziemie to jest ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też siałem gorczyce jako poplon ścierniskowy 20.08 i sypnołem na ściernisko 50 kg na ha mocznik ,ale gorczyca słaba... czy przyczyną może być to że na wiosne w pszenicy stosowałem atrybut

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje poczekac ja tez sie balem ze taka slaba przeszedł deszcz troche cieplej i zaczyna sie zbierac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez po pszenicy sieje gorczyce i na wiosne pryskałem atributam ale u mnie gorczyca rośnie bardzo dobrze, tak samo jak na polu gdzie nie stosowałem atributu,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sadzicie kiedy lepiej jest przyorać gorczyce?? Wiosna czy jesienia??

Chcodzi mi głównie o korzyści wynikjące z plonu. Chce zasiać po tym poplonie jęczmień jary i nie wiem czy lepiej będzie zaorać teraz czy dopiero na wiosne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też myśle że jesienią. Dzięki temu przyorana gorczyca wcześniej zacznie sie rozkładać i zmagazynuje przez zime sporo wody, która w suchym roku na pewno poprawi plony. Sam też niedługo będe orał swoją, czekam tylko na deszcz bo sucho jak diabli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HINIU -->JESIENIĄ.

nie ma nic gorszego od wiosennej orki pod zboża

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie zastanawia mnie jedna rzecz. Na 5 ha sieje po połowie owies i jęczmień. No i teraz mam takie pytanie. Czy sianie tak na zmiane na dłuższą mete nie obniży plonów ?? Może co jakiś czas (kilka sezonów) zasiać, zasadzić czymś innym ?? Może poplony ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie zastanawia mnie jedna rzecz. Na 5 ha sieje po połowie owies i jęczmień. No i teraz mam takie pytanie. Czy sianie tak na zmiane na dłuższą mete nie obniży plonów ?? Może co jakiś czas (kilka sezonów) zasiać, zasadzić czymś innym ?? Może poplony ??

najlepsze by było żeby raz było zboż a raz np okopowe ale jak chcesz siać tylko zboże to najlepiej siej poplony na gorczyce co nie spowoduje spadków plonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siew wyłacznie zbóż napewno obnizy plony. Ja w tym roku zasiałem jęczmień ozimy po facelii i kawałek po pszenzycie ozimym. Pasek jęczmienia po pszenżycie wyróżnia się znacznie od tego po facelii, jest dózo słąpszy i napewno plon bedzie mnijszy niż po facelii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli proponujecie (tak w skrócie) : na wiosne siejemy owies, żniwa, podorywka, siejemy gorczyce, przed zimą orka, na wiosne siejemy jęczmień, żniwa, podorywka, siejemy gorczyce, przed zimą orka i tak jedziemy w kółko ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli proponujecie (tak w skrócie) : na wiosne siejemy owies, żniwa, podorywka, siejemy gorczyce, przed zimą orka, na wiosne siejemy jęczmień, żniwa, podorywka, siejemy gorczyce, przed zimą orka i tak jedziemy w kółko ????

a jeszcze lepiej to zgłoś kilka ha ze gorczycę bedziesz orał dopiero na wiosnę dostaniesz jeszce troche kasy za to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co lepiej siac na poplon:gryke, czy rzepak.Ja narazie sieje rzepak( gleby lekkie-5kl.) czy nie lepiej gorczyce??Bo czytalem ze dzieki niej uzupełnia sie potas i fosfor w górnej warstwie gleby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli proponujecie (tak w skrócie) : na wiosne siejemy owies, żniwa, podorywka, siejemy gorczyce, przed zimą orka, na wiosne siejemy jęczmień, żniwa, podorywka, siejemy gorczyce, przed zimą orka i tak jedziemy w kółko ????

a jeszcze lepiej to zgłoś kilka ha ze gorczycę bedziesz orał dopiero na wiosnę dostaniesz jeszce troche kasy za to.

 

a kuku nie możesz zasiać ja sieje kuku na 5 i 6 klasach co roku

to na płodozmian raz na 4 lata by wystarczyło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a co powiecie na taką kombinacje: Po zbożu wysiać poplon ozimy, np gorczyce(dopłata 420zl, koszt zabiegu ok 40zl, koszt nasion ok 50zl, zysk 330zl). Wiosną zasiać rośline motylkowatą (jakąś najtanszą siewnikiem do poplonów), aby tylko urosła (dopłata 60euro , czyli ok 240zl,koszt zabiegu ok 40zl, koszt nasion ok 100zl ). Potem to skosić z raz na początku czerwca, albo wpuścic na to krowy i zaorać a nasępnie mozna tak zrobić od nowa, lub nawet zostawić na drugi rok (bo niektore motylkowate moga byc 2-3 lata na polu) lub zaorać i zasiać zboże. Dostaje sie wówczas JPO+UPO (jak u zbóż)+poplony i dopłate do rośli motylkowatych. Wiec dopłata zostaje + uda sie wydoić jeszcze ze 450zl, co według mnie jest znacznie wiecej niż przy uprawie zboża a pracy znacznie mniej i nie boisz sie ze susza ci zeżre prace, albo powódz zaleje, albo że cena bedize taka że nawet w kabarecie by sie z tego nie śmiali. Poza tym oszczedza sie sporo kasy na nawozach, opryskach, paliwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę się Kolego rozpędziłeś. Z tego co mi wiadomo nie można jednocześnie korzystać z dopłat za motylkowate i dopłat za poplony czyli rolno-środowiskowych. A gdzie radość ze żniw jak w zbiorniku przybywa zboża a za miedzą gościu jeździ na pusto kombajnem po polu bo ma 10 razy słabsze zboże od Ciebie?

mateusz2811

Jak masz kilkaset hektarów pola to możesz sobie pozwolić na uprawę kuku. Na 5 ha pomyśl jakie są koszty. Sama suszarnia 100 tys. Siewnik to jakieś 13 tys. a z aplikatorem do nawozu 17 tys. Ze zbiorem też są problemy. Jak jest swój kombajn to trzeba zainwestować w przystawkę bo głupio kogoś wynajmować - kolejny wydatek. Poza tym z wynajęciem kombajnu też mogą być problemy bo Ci co mają żniwa kukurydziane myślisz że zechcą przyjechać do kawałka jak swojego mają tyle na polu? W tamtym roku niedaleko mnie kuku została na zimę i kosili dopiero w maju tego roku jak woda z pola zeszła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...