Skocz do zawartości
Leon1978

Uprawa zbóż i poplonów

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie ja tez duzo uproszczam dzis robie bez glifostau bym zeby na płocie powiesił ale kto to by sie spodziewał ze za 100kg pszenicy kupie 10 l paliwa

jak zaczełem orać na własny rachunek za 100 kg kupowałem 70 l ale wtedy glifosatu nic nie stosowałem

 

I ja pamietam tamte czasy .

W 1984 r cena ON to 32 zl , gdzie pszenicę sprzedawałem po 2200 zl/q , zyto po 1700 , a świniaki po 168 zł/kg . prosieta zas po 800 zł/pare

Pamiętam dokladnie cenę saletry amonowej na poziomie 795zl/q kupowaną pod te zasiewy , w promocji bo na przedwiośniu.

By nie było tak słodko , to polski telewizor kolorowy , kupilem ,na wolnym rynku za sprzedany tyton z 1 ha , a 7 letni maluch 126p zdobylem, sprzedając na niego ok 25 ton pszenicy .

Tyle że ten stary maluch zadawał wtedy wiecej szpanu , jak dzisiejszy Golf i to nowy.

Pierwszy Roundup ktory kupiłem był strasznie drogi , stad i jego stosowanie było bardzo sporadyczne. .

Poplonów nie siałem, bo kazdy towar miał zbyt i ceny gwarantowane , gdzie wyznacznikiem bylo żyto , stąd płodozmian był nasycony niezbozowymi.

Było warto , bo np cena grochu konsumpcyjnego , w 1 kl, stanowiła równowartosc 3q żyta ,

Mam wiele paragonów i wz z tamtego okresu i czasem wspominam tamte relacje łatwe dla produkcj,i a ciężkie dla konsumpcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Próbował ktoś majstrować z podsiewem nawozu? Mam plan podać polidap przy siewie.

Podsiewem poplonów czy buraków?

W tym roku dałem ponad 0,5t/ha polifoski6 na ścierń

Tak myślę pod buraki podczas siewu w mulcz. PK w rządku na głębokość ponad 20cm i N płytko obok, a na ścierń tylko wapno i ewentualnie azot po wschodach poplonów.

W fazie liścieni korzeń buraka sięga głębokości 20 cm, w fazie pierwszej pary liści 30 cm, w fazie dwóch pary liści do 40 cm, a ostatecznie pojedyncze korzenie nawet na głębokość przekraczającą 2 m. Więc sypanie po wierzchu P wydaje mi się nawożeniem pod przyszłą uprawę. Chyba każda roślina ma problem z pobraniem PK gdy jest zastosowany płytko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Próbował ktoś majstrować z podsiewem nawozu? Mam plan podać polidap przy siewie.

Podsiewem poplonów czy buraków?

W tym roku dałem ponad 0,5t/ha polifoski6 na ścierń

Tak myślę pod buraki podczas siewu w mulcz. PK w rządku na głębokość ponad 20cm i N płytko obok, a na ścierń tylko wapno i ewentualnie azot po wschodach poplonów.

W fazie liścieni korzeń buraka sięga głębokości 20 cm, w fazie pierwszej pary liści 30 cm, w fazie dwóch pary liści do 40 cm, a ostatecznie pojedyncze korzenie nawet na głębokość przekraczającą 2 m. Więc sypanie po wierzchu P wydaje mi się nawożeniem pod przyszłą uprawę. Chyba każda roślina ma problem z pobraniem PK gdy jest zastosowany płytko.

ale kolego Ty wszystkie książki rolnicze przeczytał

 

ja zawsze dawałem i sól i polidap lub ruski podidap 12 52 trche gorszy od polskiego ale P ma wiecej tak maks na tydzien przed siewem czasem w dniu siewu pod agegat zawsze wiosna orałem bo obornik był zawsze na wiosne

 

Ten co obornika nie ma to zawsze mi mówił ze obornik to dopiero nastpna roślina bedzie pobierać ja nigdy nie miałem nie przerobione obornika w burakach w ziemiakach sie zdarzało ze był nie przetworzony

 

Ale panowie jajów nie robić piszemy o poplonach

 

 

to patrzcie bo piszecie ze te co takie korzenie maja tyle tej wody gromadza w glebie takie buraki jak udane to miałem ze pług nie chciał wjechać w glebe to agegat i siałem pszenice

 

Ale patrzcie na trawe taka zwykła łakowa po 5 latach jak poziom wód gruntowych idzie do góry .

Warstwa próchnicy w 80% do 8 może 10 cm od wierzchu

to dlaczego tak mokro jak po trawie w głab ziemie nie ma składnichów za wiele a wody od groma moze woda wypycha na wierzch ?

Prawo wyporu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czym regulujesz pH? wapniarkiem?

 

wytłumacz proszę w jaki sposób łąki podnoszą zawartość próchnicy skuteczniej niż poplon? idzie tutaj tylko o brak uprawy czy też rozbudowany system korzeniowy? oszacujcie proszę ile NPK ubywa rocznie z takiej łąki; pod Bydgoszczą w tym sezonie przy trasie 5 widziałem lucernę na GO, z której na moich oczach ścięli 5 pokosów (w tym 4 zacne) pomimo posuchy, jestem ciekaw jak na takim użytku kształtuje się zawartość próchnicy, teoretycznie wieloletnie ugory powinny charakteryzować się największą zawartością próchnicy,

 

może wyciągniemy jakieś wnioski o ogólnym charakterze, bowiem okazuje się, iz poplony owszem podnoszą zawartość próchnicy w długim okresie kosztem wody w okresie krótkim oraz znacznym (30-50%) ubytkom NPK, więc która roślina poplonowa jest najlepsza? ta która wytwarza mało masy zielonej (zużyje mało NPK i wody) czy też przeciwnie - roślina wytwarzająca dużo masy i zużywająca (marnotrawiąca) dużo wody i NPK?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsiewem poplonów czy buraków?

W tym roku dałem ponad 0,5t/ha polifoski6 na ścierń

Tak myślę pod buraki podczas siewu w mulcz. PK w rządku na głębokość ponad 20cm i N płytko obok, a na ścierń tylko wapno i ewentualnie azot po wschodach poplonów.

W fazie liścieni korzeń buraka sięga głębokości 20 cm, w fazie pierwszej pary liści 30 cm, w fazie dwóch pary liści do 40 cm, a ostatecznie pojedyncze korzenie nawet na głębokość przekraczającą 2 m. Więc sypanie po wierzchu P wydaje mi się nawożeniem pod przyszłą uprawę. Chyba każda roślina ma problem z pobraniem PK gdy jest zastosowany płytko.

 

Podsiew buraków.

Wysiew nawozu na 20 cm oznacza strip till, a to juz mi się nie bardzo podoba na wiosnę.

Ja chciałem podać na 7cm w głąb i 7cm obok i właśnie polidap.

Nie stosowałbym potasu rzędowo. Podanie azotu w formie amonowej i fosforu na starcie własnie w polidapie powoduje mocniejszy i szybszy rozrost korzeni, a jednocześnie nie działa toksycznie na nie jak potas i forma azotanowa.

Potas stosuje wczesną wiosną zawsze, ale może też przejde na nawożenie przed orką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czym regulujesz pH? wapniarkiem?

 

wytłumacz proszę w jaki sposób łąki podnoszą zawartość próchnicy skuteczniej niż poplon? idzie tutaj tylko o brak uprawy czy też rozbudowany system korzeniowy? oszacujcie proszę ile NPK ubywa rocznie z takiej łąki; pod Bydgoszczą w tym sezonie przy trasie 5 widziałem lucernę na GO, z której na moich oczach ścięli 5 pokosów (w tym 4 zacne) pomimo posuchy, jestem ciekaw jak na takim użytku kształtuje się zawartość próchnicy, teoretycznie wieloletnie ugory powinny charakteryzować się największą zawartością próchnicy,

 

może wyciągniemy jakieś wnioski o ogólnym charakterze, bowiem okazuje się, iz poplony owszem podnoszą zawartość próchnicy w długim okresie kosztem wody w okresie krótkim oraz znacznym (30-50%) ubytkom NPK, więc która roślina poplonowa jest najlepsza? ta która wytwarza mało masy zielonej (zużyje mało NPK i wody) czy też przeciwnie - roślina wytwarzająca dużo masy i zużywająca (marnotrawiąca) dużo wody i NPK?

 

przyjacielu to inny nasz wspólny przyjaciel ocenił moja wiedzę na brak wiedzy elementarnej

Tego ja nie wiem co tam sie dzieje ja tez nie wiem dlaczego poziom próchnicy tak szybko spada jak po wieloletniej łace sie zasieje np pszenice

 

Ale jak człowiek nic nie wie to tez jest duzy płus bo wie ze nic nie wie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsiewem poplonów czy buraków?

W tym roku dałem ponad 0,5t/ha polifoski6 na ścierń

Tak myślę pod buraki podczas siewu w mulcz. PK w rządku na głębokość ponad 20cm i N płytko obok, a na ścierń tylko wapno i ewentualnie azot po wschodach poplonów.

W fazie liścieni korzeń buraka sięga głębokości 20 cm, w fazie pierwszej pary liści 30 cm, w fazie dwóch pary liści do 40 cm, a ostatecznie pojedyncze korzenie nawet na głębokość przekraczającą 2 m. Więc sypanie po wierzchu P wydaje mi się nawożeniem pod przyszłą uprawę. Chyba każda roślina ma problem z pobraniem PK gdy jest zastosowany płytko.

 

Podsiew buraków.

Wysiew nawozu na 20 cm oznacza strip till, a to juz mi się nie bardzo podoba na wiosnę.

Ja chciałem podać na 7cm w głąb i 7cm obok i właśnie polidap.

Nie stosowałbym potasu rzędowo. Podanie azotu w formie amonowej i fosforu na starcie własnie w polidapie powoduje mocniejszy i szybszy rozrost korzeni, a jednocześnie nie działa toksycznie na nie jak potas i forma azotanowa.

Potas stosuje wczesną wiosną zawsze, ale może też przejde na nawożenie przed orką.

 

A Ty kolego nie spinaj sie jak czasem coś na poprawę humoru napisze bo Ty zawsze poważnie piszesz

 

Ja do dozowników kukurydzy juz prawie kazdy nawóz sypałem i wiem ze zaraz mnie zjecie ze to postep kosmiczny w rzędowym dawkowaniu nawozu

 

ja osobiście takich postępów ze na kolana rzuca nie widziałem ten co mi sieje twiedzi ze tylko polifoska 8 400kg i mi zawsze o tesciu zakale wspomina ze on agrofoske sypie a to nawóz zle wymieszany ale córki mu nie odał a na pewno juz po gwarancji a co Ty masz siwenik do buraków z podsiewaczem ?

Wiadomo ze najgorszy nawóz to ten co sie nie da to takie dziadostwo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fosfor pobierany jest tak, że praktycznie korzeń musi mieć kontakt z nawozem który się nie przemieszcza. Polidap ma duże granulki posiany w rządku obok na 7cm na start nielewe pomoże bo na początku będzie wręcz omijany przez korzenie i zanim będzie dostępny buraki będą głęboko, a na 7cm możne być sucho. Niby rozwiązaniem może być np http://agrosimex.pl/oferta/nawozy/nawozy-startowe/microstar-pz/ ale koszt ogromny więc moim zadaniem lepiej zadbać o dostępność wcześniej najpóźniej na jesieni, lub część w mikro-granulacie. Ładnie to wychodzi bezpośrednio za redlicą przed zagarnięciem i kółkiem dogniatającym bezpośrednio na nasiona.

Strip-till na wiosnę nie sprawdza się na glebach mokrych i o dużej zawartości iłu. Można próbować, na jesieni jak ktoś nie orze. Tylko gdzie rządków szukać? Ktoś siał groch za strip-tillem jesienią by na wiosnę w rządki trafić.

 

Piszę to na podstawie własnych doświadczeń na swoich glebach, gdzie indziej może być inaczej.

 

Wracając do poplonów. Poplony nie marnotrawią składników tylko pobierają, to jest inwestycja na lata. By urosło np 2t suchej masy trzeba zużyć ileś tam wody i N,P,K,Mg,Ca... i zanim te składniki będą dostępne potrzeba powiedzmy 6 lat. Więc gdy ktoś zasieje na dziadowskim głodnym polu udany poplon na samym azocie to dla rośliny głównej nie zostanie nic. I nawet jak przed siewem nasypie na grubo, to niewiele pomoże. Rośliny nie pobierają granulek nawozów

Dlaczego poplony?? W materii organicznej jest zmagazynowane 99% azotu glebowego, 25-60% fosforu do 99% siarki .......

 

 

szu lubisz czytać poczytaj sobie o mikroagregatach, o POM particulate organic matter o kompleksie sorpcyjnym z skąd się bierze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasadniczo nawozy chlorkowe działają niekorzystnie na młode rośliny, dlatego należy unikać aplikacji rzędowej (podczas siewu) potasu i sodu w formie chlorków, mikronawozy są super drogie a efekty widać tylko w latach suchych,

 

zastanawiam się tylko dlaczego: w zbożach wysianych po kukurydzy (gdzie NPK był aplikowany w 100% rzędowo) nie sposób dostrzec tych rzędów?

 

rzędowa aplikacja nawozów jesienią to super pomysł, dzięki GPS można w nie mniej więcej ucelować, chyba zacznę rozważać to rozwiązanie, aby pozbyć się chlorków pod ziemniaki,

 

jeśli już rzędowo to może poplony też wysiewać rzędowo (pod buraki, kukurydzę, ziemniaki itd)? będzie mniej problemów z uprawą pasową na wiosnę lepsze przykrycie międzyrzędzi i dodatkowo można zrezygnować z GPS, gdyż rzędy będą widoczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:

Fajnie temat rozwijacie szczurek dla was

 

jja wiedziałem ze próchnice tworzą mikroorganizmy i inne dziwolągi Próchnica glebowa, humus, część organiczna gleby powstała w wyniku przekształcenia na drodze biochemicznej, przy udziale mikroorganizmów (np. bakterii, grzybów), mikro-, mezo- i makrofauny glebowej (np. drobnych kręgowców zamieszkujących nory drążone w glebie (destruenci)) - różnych szczątków organicznych, tj. detrytusu (głównie roślinnego, np. obumarłych liści, korzeni). Proces ten nazywa się humifikacją.

 

Próchnica glebowa decyduje w znacznej mierze o żyzności gleb, zwłaszcza piaszczystych. Próchnica glebowa wymieszana z częścią mineralną gleby tworzy tzw. endopróchnicę, w leśnych glebach próchnica glebowa znajduje się także na powierzchni (ektopróchnica).

 

Zawartość próchnicy w glebach jest zróżnicowana, na obszarze Polski waha się między 0,6-6%, przy czym jest ona największa w czarnoziemach, czarnych ziemiach, rędzinach i madach, natomiast najmniejsza w glebach bielicowych (bielicoziemne gleby), płowych i brunatnych.

 

W zależności od warunków środowiska i rodzaju drzewostanu wykształcają się trzy podstawowe typy próchnic leśnych: mor, moder, mull.

 

1) Mor - próchnica surowinowa (butwina) tworzy się w warunkach kwaśnego odczynu gleby (pH 3-4,5) pod roślinnością borową, przy udziale grzybów.

 

2) Mull - słodka próchnica, powstaje przy udziale dżdżownic w najbardziej sprzyjających warunkach siedliskowych, na glebach świeżych lub wilgotnych, o odczynie zasadowym lub lekko kwaśnym (pH 5,5-7), w żyznych lasach liściastych (np. grądach).

 

3) Moder - próchnica przejściowa, występuje w lasach i borach mieszanych (iglasto-liściastych) o odczynie gleby pH 4,5-5,5, powstaje przy udziale drobnych stawonogów.

 

to tak aplikacja książkowa wiedzy

 

7 cm to tak sie niby ustawia nawóz od ziarna ale nowet tez jest z 5cm wiec ta odgłos będzie nawet większa

A to nic dziwnego ze w pszenicy nie widać ze rzędowo posialeś i od razu masz odpowiedz dlaczego roślny o małym korzeniu jak juz na poplon a nie o palowym jak gorczyca oczywiscie nie wszedzie tam gdzie jest problem z nadmiarem wody oczywiscie gorczyca przecież masa korzeniowa kukurydz jest rozłozna w miare równomiernie na całym polu słome po kukurydzy tez w miare po całym rozmieszczasz .

Ale pewnie widzieliście badania ze nie zawsze różnica w polonie jest istotna przy aplikacji rzędowej w kukurydzy .Jak juz sie sieje siewnikiem z dozownikiem to grzech tam czegoś nie wsypać ja do kukurydzydzy dawałem od mocznika po saletrę z kedziezyna i puław plantawity agrofoski polidapy no soli potasowej jeszcze nie dawałem Róznic tak od razy na dzien dobry nie widać czy tam sie da fosfor czy azot bo i tego i tego mała roślina mało ciagnie a ta dawka to jest duzo za duza na 1 mies wegatacji

 

A kolego sie nie obraż sie kukurydza z granuli nie czerpie nawozu tylko z kompleksu sorbcyjnego to ta granula musi wejsc w reakcje z gleba by składniki łaczyć do kompleksu .

Ale tak czy inaczej kawał dobrej wiedzy znalazłeś

To tak z próchnica według mnie bo nie widziałem takich badan i takich wnioskow trawa ani wiecej ani mniej nie tworzy ale ma korzenie głownie do 10cm i w tej strefie pewnie najwiecej dlatego jest pruchnicy w glebie z uprawa trawy woda ze wysoka gruntowa to podsiąk wod gruntowych i zacienie gleby które chroni przed wysychaniem gleby ziema ma czarny kolor a rośliny rozny ale to sie inaczej nagrzewa

a inne rośliny nawet perz jak ma korzenie do 15 m i rozmiescie w miare równomiernie sładniki w całej roślinie (tak na pewno nie jest ze sa równomiernie rozmieszczone ) ale by tak obrazowo to pokazać i te 5 % prochnicy na 15 m to sie podzieli i będzie malutku w 20cm i juz własnie z tego widać ze równomiernie składniki nie sa w roślinach rozmieszczone

 

a Tak dla tych co sie gniewaja na forum sa potrzebi ludzie z duza wiedza i mała

mądrzy i mniej mądrzy ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szu

Wybacz mi może i jestem dyletantem. Posiadam wykształcenie techniczne nie związane z rolnictwem, kilka hektarów ziemi na której produkuje dla rozrywki kilkaset ton buraków trochę pszenicy i innych eksperymentów.

 

kissmy...

O ponad roku zastanawiam się nad doborem poplonów. Całe pole obsiać czymś płożącym co nisko rośnie?? A za strip-tillem nawóz NPK na 20-30cm (Polifoska 6) i jakiś groch na 5cm, jaki? Na wiosnę kikuty po grochu będą sterczeć i jakoś może trafię w rządki.

Czym obsiać całość czym zaznaczyć rządki by było znać na wiosnę??

Roltex Krasnystaw wypożycza STRIP HAWK, ale chyba golasem 100zł/ha

Praktycznie mam już prawie wszystko by skonstruować coś podobnego tylko koncepcja ciągle się zmienia.

Poplony sieje takim Amazone D4 Jeszcze pługa się nie pozbyłem.

846bb341422f8809.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chcesz coś małego to polecam soczewicę, te wielofunkcyjne agregaty są strasznie drogie, ale można sobie coś takiego samemu wyrzeźbić - w tym twoim gruberze założyłbym sprężynowe słupice (chyba że nie masz kamienie) i ten siewnik przesunąć do przodu i niech aplikuje tylko w 4 rzędy pytanie brzmi czy można takim siewnikiem aplikować jednocześnie nawóz i nasiona przy odpowiednim podziale skrzyni?

 

ja chcę przerobić swój agragat ścierniskowy, bowiem stoi od kilku lat nieużywany, siewnik sobie przerobie zbożowy (zredukuję liczbę talerzy i zmodyfikuję system kopiujący oraz zagarniający) uzyskując w ten sposób zestaw do uprawy pasowej, ale mam problem z aplikacją nawozów - czy jakiś konkretny siewnik zbożowy się sprawdzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trójpolówka – sposób uprawy roli polegający na podzieleniu pola na trzy części. Każdego roku uprawiane są tylko dwie z nich, a trzecia ugoruje, co pozwala na "odpoczywanie" ziemi. Jedno pole obsiewano jesienią zbożem ozimym, drugie obsiewano wiosną zbożem jarym, a trzecie pole ugorowane stanowiło pastwisko.

 

Co roku zmieniano kolejność upraw na poszczególnych polach. Ugorowano ziemię, która wiosną obsiana była zbożem jarym dojrzewającym później niż ozime. Po zbiorach jarki pole stawało się pastwiskiem do jesieni następnego roku, kiedy obsiewano je oziminą.

 

Grunty całej wsi podzielone były na 3 części, a poszczególni właściciele mieli udział w każdej części. Wymuszało to wspólną pracę zwłaszcza przy żniwach. W Polsce trójpolówka pojawiła się w II połowie XII wieku, zaczęła się upowszechniać w wiekach XIII i XIV w związku z rozwojem lokacji na prawie niemieckim. W Polsce trójpolówkę wprowadzili cystersi.

 

Od wieku XVIII ugór zaczęto zastępować uprawą roślin okopowych (rzepa, brukiew, burak, ziemniak) i motylkowych (koniczyna, łubin, wyka).

a ja nie napisze jakie mam wyksztacenie bo i tak nie uwierzycie ale mogę wam napisać ze chciałem być matematykiem

Fajny grower

Ja nie tak dawno sie dowiedziałem ze jestem działkowcem

i powiem wam jak kiedyś tak przydumałem i pomysłem o farmerze w rosji co ma 170 tys ha to nawet do działkowca mi daleko

tak czy owak napisałem co mysłem szczerze o poplonach to jak ktoś sie poczuł urażony to przepraszam go bardzo mocno

dla dopłat tak ale trzeba tak to przeliczyć by sie opłacało

prawidłowe obliczenie tego nie jest rzecza banalna by nie zaszkodzić roślinie do uprawy naspenej po uprawie poplonu

napewno roślina co bierze wiecej niz 200kg NPK to na dzien dobry mozecie wyrzucić

 

Naukowców tez warto czytać i słuchać ale jak coś jest nie prawdopodobnego to sa doniesienia a nie wiedza

Ja kiedyś zajrze kto z polskich naukowców badał jako pierwszy poplony

 

Ja tak od siebie moge dodać ze juz nie takie rzeczy badali np kiedys sypali na 2 lata z góry fosfor by sprawdzić jakie zwyżki plonów beda

potas tak samo posiali buraki cukrowe i potas znikł

nazwali to luksusowym pobraniem

wierzbe energetyczna juz w latach 70 badali ale chyba nikt z tamtych naukowców by nie wpadł ze beda dopłaty do uprawy wierzby .

taka wierzba ma potrzeby nawozowe na poziomie rzepaku dla plonu 3 ton

dobra jutro zapalcie po lampce na bliskich pzdr i zycze udanych poplonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym gruberem z D4 posiać np soczewicę na całości

Nawozy myślałem wrzucić skrzynkę na przedni tuz mam z przodu również wom z tyłu głowica rozdzielacz i do strip-tilla za zębem nawóz zagarnąć jakieś kółko i groch.

Mam jeszcze takie coś

915e5f4b563b4aac.jpg

Pod pszenicę za zębem siać nawozy zamiast przeorywać i wykorzystać 6 zębów do strip-tilla. Do nawozu mam na oku jeszcze siewnik fiona z aparatami roweczkowymi jak nie wypali pneumatyczny na przedni tuz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile dałes za ten agregat 2

 

ma jedna wade chodzi po rame ale dobre to tylko sa kobiety i bardzo dobre

 

Rustwice Wschodnia se znajdz i zasiej to przynajmniej azot z powietrza pociagnie a jeszcze bedziesz miał samosiewy to uprawa na 0 Ci wyjdzie bo to co stacisz z fosforu i potasu dostaniesz w azocie ceny podobne

poplony sie miesza z nawozem i siewnikiem do nawozu sie sieje a nie cuda nie widy potem normalnym gruwerem na 5cm allbo najpłycej jak sie da przelecisz i rośnie jak szalone

 

a buraki po co uprawiasz masz hodowle bydła ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do poplonów - czytaliście artykuł w 10 nr TAP o strączkach w poplonie jako substytut obornika pod buraki?

Tam to dopiero jest ekonomia - 3 litry randapu, do tego po 500 kg npk sypią, i dochodzą do oszałamiającego plonu 50-70 ton, co i u nas przy braku obornika na wszystko nie jest niczym nadzwyczajnym, a gdzie tu reszta kosztów na herbicydy stosowane w normalnym systemie ochrony.

Jeden nawet stwierdził że mimo usługi siania super extra ST firmy kockerling może nie osiągnąć nawet 50 ton.

Jedyne co mnie ogranicza przed zostawieniem strączków w mulczu jest zachwaszczenie przy takich zimach jakie są teraz, czyli brak zim.

 

@ansu

jak u Ciebie wyglądała sytuacja z chwastami w tym mulczu pod buraki, jak sobie z tym poradziłeś, musi być glifosat?

@kismy...

ja dysponuje póki co gamma i chciałem na niej założyć siewnik konny i od niego przewody do nawozu. Tylko własnie jak to głeboko podać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marbar jak nawóz póścisz siewnikiem konnym czyli zbożowym, to po roku już nie bedzie tego siewnika. Rdza bardzo szybko sie wdziera po nawozie. Ja mam siewnik z nierdzewki do nawozu i jest ok. Ale to co zrobili ze zwyklego ocynku to po 2 -3 latach do wymiany..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zapomniałem.

 

Jeśli macie obornik, to kiedy go wywozicie na pole?

Z tego co widzę to obornik wywieziony i zaorany mniej więcej o tej porze znaczy tyle co jego brak.

Wywieźliśmy nasz w żniwa, bo był czas, bo przepadywało itp, i na to była wysiana gorczyca rosła jak szalona, 2 tygodnie temu była talerzowana to po oborniku nie było śladu.

Wywieziony teraz i zaorany zapewne wyorany będzie przy orce po burakach niestety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ulan; jak zostawisz nawóz w siewniku do przyszłego roku to raczej tak bedzie.

marbar: ja wywalam obornik na gorczycę i go dopiero orzę pod burka. Nie zauważyłem żeby udało mi się go wyorać po buraku. Pod qq zastosowałem obornik na wiosnę to jesienią go wydobyłem.

Dobry pomysł na wywalenie obornika na ścierniska i potem gorczyca tylko trzeba byłoby go podorać. Sam gruber czy talerzówka na raz tego nie przykryje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co do poplonów - czytaliście artykuł w 10 nr TAP o strączkach w poplonie jako substytut obornika pod buraki?

Tam to dopiero jest ekonomia - 3 litry randapu, do tego po 500 kg npk sypią, i dochodzą do oszałamiającego plonu 50-70 ton, co i u nas przy braku obornika na wszystko nie jest niczym nadzwyczajnym, a gdzie tu reszta kosztów na herbicydy stosowane w normalnym systemie ochrony.

Jeden nawet stwierdził że mimo usługi siania super extra ST firmy kockerling może nie osiągnąć nawet 50 ton.

Jedyne co mnie ogranicza przed zostawieniem strączków w mulczu jest zachwaszczenie przy takich zimach jakie są teraz, czyli brak zim.

 

@ansu

jak u Ciebie wyglądała sytuacja z chwastami w tym mulczu pod buraki, jak sobie z tym poradziłeś, musi być glifosat?

@kismy...

 

ja dysponuje póki co gamma i chciałem na niej założyć siewnik konny i od niego przewody do nawozu. Tylko własnie jak to głeboko podać...

 

Patrz o mało mnie nie zjadłeś jak wspominałem pomysł siania jako polon

gorczycy

Ale skoro tak dobrze Ci gorczyca rozłozyła obornik i juz go nie ma to co ona z nim zrobiła nie masz go przypadkiem w gorczycy?

 

Chciałem Ciebie uspokoić wszystkiego nawet buraki czy gorczyca w 1 roku nie wciągną myśle o składnikach

masz rozłozną słome z obornika i jej nie widzisz ale jak zastosujesz obornik pod rzepak to tez w następnym roku nie wyorasz za wiele

 

Co do podsiewcza nawozu moim zdaniem pomysł nie madry wisziałeś ze ktos tak zrobił i byl efekt ?

Roboty za wiele a efekt na takim siewniku moze być żaden

ale jak juz musisz to robić to rób inaczej chłopa z wielkopolski nie przekonasz jak sam sie nie przekona

Siewnik pokryj najlepiej z 2 stron żywicą epoksydowa z utwardzaczem szukaj na kg to nawet nie drogo wychodzi bo w sklepie za puszke 1kg nawet do 40 zł mozesz dac a to z 2 lata temu z 6 zł kg kosztowało na siewnik Ci z 5 kg na 2 do 3 warstw starczy mozesz wtedy dać do wzmocnienia siewnika włoko szlanne .

Zrobisz mercedesa z siewnika konnego

jak juz musisz siać poplony zasiej to soczewice co kolega wymyślił

bo mało fosforu i stosunkowo mało potasu ciagnie a azotu potrafi wiele zwiazać ale czy napewno 500kg to nie wiem ale tak pisza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szu nie wiem skąd Ty taki czuły, nikogo nie chciałem zjesc tym bardziej Ciebie. Tłumaczę co się dzieje u mnie.

 

Jak dobrze wiesz gorczyca nie rozłożyła obornika, chodziło mi o to że życie glebowe najbardziej intensywne jest gdy jest ciepło. Gorczyca sama lepiej "zginie" w glebie, bo nawet nie zdążyła zakwitnąć, nie zdrewniała, tej masy nabudowała głównie na azocie co jak twierdzisz wyciąga strasznie wodę.

Tylko taka przeklęta gorczyca elegancko się zaorała, a był zostawiony pasek jęczmienia jarego, bo było zaraz za kombajnem potalerzowane i ładnie się pokrzewił i wkłosił, to pewnie wiesz jak się to strasznie orało, a spadło niemało deszczu - to ja juz wolę gorczyce.

 

Co do podsiewu - nie chcę nawozić chwastów w międzyrzędziach, tylko dać lepszy start burakom. Tyle w temacie.

Poza tym fosforem i tak nie nawozi się pod roślinę uprawną tylko buduje zasobność w glebie, to co ja podam to jest na start.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego ja Ciebie za rozumnego człowieka miałem nawet jak konta na ppr nie miałem

To nie ja udowodniłem ze transpiracja pobiera wodę a nie produkuje ale dzięki za wróznienie

a to ze akurat po talerzówce sie cieżko ora a w gorczycy wręcz mogło być mokro i skiby mogły sie swieciecić to być moze była zasługa podsiagu wody gruntowej ?

wbrew pozorą woda z opadów nie jest dostępna dla rośny Woda glebowa, wilgoć gruntowa, woda znajdująca się w glebie, w strefie aeracji. Wyróżnia się:

 

1) wodę higroskopijną - ściśle związaną z budującymi glebę ziarnami mineralnymi dzięki siłom przyciągania międzycząsteczkowego, o dużej gęstości, zamarzającą w temperaturze -78°C,

 

2) wodę błonkowatą - tworzącą warstwę otaczającą ziarna gleby po osiągnięciu przez nie maksymalnej wilgotności higroskopijnej, o gęstości zbliżonej do zwykłej wody i temperaturze zamarzania zmiennej, ale poniżej 0°C,

 

3) wodę kapilarną - podsiąkającą i wypełniającą szczeliny w glebie,

 

4) wodę zawieszoną - rzadko spotykane soczewkowate zbiorowiska wolnej wody, tworzące się ponad niewielkimi wkładkami skał nieprzepuszczalnych, występującymi w podłożu, w warstwie aeracji.

 

Wody: higroskopijna, błonkowata i kapilarna w przeciwieństwie do wody wolnej, nie podlegają sile grawitacji. Tylko wody kapilarna i wolna są dostępne dla korzeni roślin, pozostałe są zbyt silnie związane z cząsteczkami gleby.

siewnik z podsiewm nawozu jest trudno zbudować a prawidłowe ustawienie głebokosci siewu nawozu do ziarna to dopiero kompilkacja

 

Fosfor fosforowi nie równy ten co jest z maczek fosorytowych (sam to kiedys chcialem kupic ale rolnicy to nie kupuja cena tego byla kolo 600 albo 700 za 30% ale działanie bardzo wolne wrecz rok z wyprzedeniem by to musiało byc stosowane ) polidap jest wypłukiwany wapniem i chyba siarka wiec zawiera i wapn i siarke a o tym nawet wszyscy nie pisza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szu Co tam się dowiedziałeś o mikroagregatach, o POM particulate organic matter o kompleksie sorpcyjnym z skąd się bierze

 

Po późnej orce czy nawet wiosennej chwasty są w fazie w której można je zniszczyć w normalnym systemie ochrony np 3x betanal +... Przy uprawie nazwijmy uproszczonej w mulcz musi być glifosat (ja stosuję 1l360SL/100l wody wcześniej trzeba usunąć z wody wapń, magnez) czasem przed siewem jak można wjechać przeważnie po. Bez tego motyka lub intensywna wielokrotna uprawa całego pola na wiosnę. Sianie poplonu w strip-till pozwoli zastosować glifosat nawożenie przed tak by jeździć pomiędzy rządkami. Poplon pod buraki nie dostarcza żadnych składników pokarmowych wręcz je pobiera. Zasobność gleby buduje się przez lata i trzeba ja zachować i powiększać ( intensywne wapnowanie, intensywna uprawa zmniejsza zasobność) O wysokości plonu decyduje głównie zasobność trzeba pamiętać o prawie minimum Liebiga, a technologia ma nam ułatwić. Najwyższy plon można uzyskać przy tradycyjnej uprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mączka fosforytowa, sypkie, drobno zmielone fosforyty bez zanieczyszczeń obcych. Stosowana jako nawóz sztuczny.

 

Po wprowadzeniu do gleby zawarty w mączce fosforytowej, nierozpuszczalny w wodzie Ca3(PO4)2 (ortofosforan(V) wapnia) przechodzi pod wpływem działania kwasów w formę Ca(H2PO4)2 (diwidoroortofosforan(V) wapnia)(superfosfat), łatwiej przyswajalną dla roślin, dlatego też stosowany jest na glebach o odczynie kwaśnym lub zbliżonym do obojętnego.

 

Szkoda ze kolega z elementarna wiedza sie nie właczy do dyskusji bo wlasnie np taki fosforyt jest w azofosce i właśnie łączy H (wodór) główny sprawca zakwaszenia gleb

prof Michalski opisuje jak prawidłowo ustawić siewnik do kukurydzy i jak ma sie ustawić wysiew nawozu . nie jedno pole widziałem jak ludzie nowymi siewnikami siali kukurydzy i 2 rzedy ładnie rozły 2 rzedy wschody nie równe i 2 tyg pozniej i przyczyna byla własnie z nie równej odległości na jaka nawóz był umieszczony od nasion za blisko robiło wiecej szkody niz pożytku dasz za daleko to na efket nawozu mozesz czekać do żniw http://www.farmer.pl/technika-rolnicza/maszyny-rolnicze/siewnik-na-start,11618,3.html bardzo wiele o tym pisze i nie glupio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
szu Co tam się dowiedziałeś o mikroagregatach, o POM particulate organic matter o kompleksie sorpcyjnym z skąd się bierze

 

Po późnej orce czy nawet wiosennej chwasty są w fazie w której można je zniszczyć w normalnym systemie ochrony np 3x betanal +... Przy uprawie nazwijmy uproszczonej w mulcz musi być glifosat (ja stosuję 1l360SL/100l wody wcześniej trzeba usunąć z wody wapń, magnez) czasem przed siewem jak można wjechać przeważnie po. Bez tego motyka lub intensywna wielokrotna uprawa całego pola na wiosnę. Sianie poplonu w strip-till pozwoli zastosować glifosat nawożenie przed tak by jeździć pomiędzy rządkami. Poplon pod buraki nie dostarcza żadnych składników pokarmowych wręcz je pobiera. Zasobność gleby buduje się przez lata i trzeba ja zachować i powiększać ( intensywne wapnowanie, intensywna uprawa zmniejsza zasobność) O wysokości plonu decyduje głównie zasobność trzeba pamiętać o prawie minimum Liebiga, a technologia ma nam ułatwić. Najwyższy plon można uzyskać przy tradycyjnej uprawie.

 

kolego ja prosty chłopak ze wsi słoma az butu mi wyłazi a Ty takie pytania zadajesz

ale patrz

http://www.gios.gov.pl/chemizm_gleb/index.php?mod=wyniki&cz=E

zasobność od 2005 do 2010 spada wszystkiego w glebie a Ty budujesz latami zasobność

jak orke wykonasz jak ja wykonywałem po 15 listopada to do wiosny nic nie wschodziło

 

Ja nie wiem co Ciebie bawi ze nalezy wode od glifostowania ustabilizować

zwykła woda z kranu skutecznosc glifostu bez siarczanu amonu to 33 %w dawce 3l na ha

po zastosowaniu 400ml kwasu azotowego na 1tys litr wody to masz 80ml na ha jak dajesz 200l na ha koszt moze 10gr a skutecznosc bez siarczanu azotu kolo 88% dam kiedys link do badani co znałazłem z takimi wynikami

ale ja tez czesto wiosno orałem bo jeszcze obornika dawałem

ale nawet jak by sie nie orało pole uprawiasz pod buraki i do 3 dni po siewie mozna dać 1 l glifosatu z 5 kg siarczanu azotu lub mazesz dac mocnik albo saletre

jak dasz 1 raz betanal progress of 1 l kolo 2 tygodnia po posianiu poczatek wschodów buraków 2 raz Kemifan plus kemiron teraz sa koncenstraty to inne dawki sa bardzo rzadko była potrzebna 3 dawka bez koncentratu to było po 1,5 kemifanu i 1 l kemironu

 

a to co Pisze ten kolego od podsiewacza z gorczyca to prawda jak amen w pocierzu gorczyca im lepiej nawożona tym później kwitnie i bardzo duze rośliny tworzy nawet przy niezbyt duzych opadach a gorczyca najwiecej wody potrzebuje w fazie kwitnienia i potem w fazie tworzenia ziarna jeszcze na poplon nie widziałem by gorczyca ta faze złapała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...