Skocz do zawartości
pawela56

Biopaliwo we własnym sprzęcie

Rekomendowane odpowiedzi

popieram dość sie oszczędzi na paliwie i warto mieszać a nowe wtryski co roku za taką kase i tak warto

no i stale jak nowe bo często zmieniane

a tak wogóle to mój U-1222 zrobił już prawie 400Mth na tkich mieszankach (40 ON/60 OR) i nic nie robiłem chodzi ekstra

może i sie nie miesza dobrze ale co z tego skoro silniczek pięknie chodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z olejem rzepakowym będzie problem zimą.w tym roku to i na opale nie chciały sprzęty jeździć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
popieram dość sie oszczędzi na paliwie i warto mieszać a nowe wtryski co roku za taką kase i tak warto

no i stale jak nowe bo często zmieniane

a tak wogóle to mój U-1222 zrobił już prawie 400Mth na tkich mieszankach (40 ON/60 OR) i nic nie robiłem chodzi ekstra

może i sie nie miesza dobrze ale co z tego skoro silniczek pięknie chodzi

nie chodzi tylko o wtryski ale i pompe druga rzecz to olej w silniku ktory rownież powinien byc wymieniony na roslinny tzw. PLANTOMOT zajmowalem sie tym tematem zima w maszynach budowlanych gdzie zuzycie paliwa dochodzi do 90 litrow na godz a twoje 400MTH robi sie w 6 do 8 tygodni. Po 300 godz silnik zaczal dymic, okazalo sie ze zamiast oleju mamy klajster a pompa i wtryski nadawaly sie do regeneracji. winien byl pokost wytracajacy sie z OR koszta naprawy w warsztacie przekroczyly oszczednosci. z drugiej strony montaz ukladu przygotowujacego OR do silnika oplaca sie tylko w silnikach pracujacych na okraglo dlatego w bizonie ktory przepracuje w sezonie 100MTH (jak dobrze idzie) nie ma sensu wywalac ok. 5500zl na taki uklad

 

/edit - Nie Lip 9 15:56:13

latem lałem do mtz pół na pół opał i olej rzepakowy

potem czysty olej rzepakowy ciągnik na mieszance chodził normalnie a na czystym oleju nawet ciszeij ale juz jesienią zaczeły robic sie kluski w baku i przewodach

tak sobie mysle ze na zime wystarczyła by jakas grzałka w baku i przepływowy ogrzewacz

tylko jest problem z olejem który zostanie w pompie i przewodach wiec cos trzeba porobic aby gasic i zapalac go na opale lub ropie

OR przed podaniem do silnika musi zostac podgrzany do temp. conajmniej 70*C do podgrzania wykorzystujesz plyn chlodzacy przepuszczajac paliwo za pomoca elektrycznej pompy przez wymiennik ciepla (np, mala chlodnica olejowa z jakiejs osobowki). silnik odpalasz na ropie z malego dodatkowego zbiornika gdy osiagnie normalna temperature pracy za pomoca zaworu przelaczasz na juz podgrzany olej na fajrant przelaczasz spowrotem na rope az silnik zuzyje caly OR z filtrow i ukladu paliwowego.

 

/edit - Nie Lip 9 16:10:28

a propo mialem okazje pogadac w firmie elsbet w niemczech okazuje sie ze nie kazdy diesel nadaje sie do jazdy na OR. najmniej problemow stwarzaja stare silniki z typowa pompa systemu bosch. nowe systemy typu common rail siadaja w krotkim czasie a np CATERPILAR wogole zabrania stosowania OR w swoich maszynach mimo ze sa to typowe diesle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mory 1971 niestety nie zgodze sie całkiem z tym co mówisz

czytałem tez sporo o OR i conieco wiem od 2 tygodni stosuje DFX i widac poprawe jesienia sprawdze wtryski i pompe zobaczymy co bedzie

a olej w silniku hmm wystarczy zlikwidowac przedmuch z cylindrów do miski olejowej i wszystko gra do tego świetnie nadaje sie ceramizer (juz wiem co sie dzieje z olejem ) regeneracja pompy wtryskowej do 1222 230zł na opale tez miała sie szybciej zużywac a to nie prawda chodził na opale 6 lat i nic wszystko bujdy niemam zamiaru sie o nic spierac to jest stary diesel i jeździ na wszystkim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz racje stary diesel jezdzi na wszystkim dlatego tez jest znimi najmniej problemow .a jesli chodzi o olej to nawet w nowym silniku resztki nie spalonego paliwa w szczegolnosci na biegu jalowym przedostaja sie do oleju i nie pomoze tu nawet najllepszy srodek uszczelniajacy.jak juz pisalem bylem juz w firmie elsbet i rozmawialem na ten temat .wszystko dziala ale do czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, wlałem do ruska olej sojowy z tesco, po 2,19 za litr, pięknie pyka! Pozdrawiam.
W jakiej proporcji (w stosunku do ON) ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W stosunku???- 100% olej sojowy, no może z 4-5l było opałówy w zbiorniku i sojowego 30 litrów wlałem, ale promocja już się skończyła, teraz najtańszy jest w Biedronce, po 2,69 bodajże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ktos moze wie ile mozna srednio z tony rzepaku utłoczyć posiadajac własna prase

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasiona rzepaku maja ok 45% oleju różnie to jest 48%to na maksa

niestety nie uda sie nam tego wszystkiego wydusić w śrucie zostaje ok.5-10 proc to zalezy od klasy prasy i jej zuzycia ,im lepsza czyt. droższa prasa tym mniej zostawia więc z tony maksymalnie 400kg wycisniesz,wszytsko jest w internecie tylko trzeba chciec poszukać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam! posiadam u 1614, c360 i u902. myślę nad zasilaniem olejem rzepakowym w lato ale nie wiem czy bedą jakieś przeciwskazania do któregoś z ciągnikow? tylko c360 bedzie ostro jeżdzić pozostale na wolnych obrotach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja jade 100% na oleju roślinnym, sojowym z TESCO, już trzeci miesiąc T-25, codzień chodzi przy orkanie, forszaj i 4011 jedzie pół na pół z opałem, ale myśle, że 100% roślinnego by im nie zaszkodziło, sąsiad znowu jedzie pół na pół rzepakowy z opałem i też chodzą MF 255 oraz 360.

Nie wiem, czy turbinie w 1614 nie zaszkodzi praca na wolnych obrotach na oleju rzepakowym, a reszta pojedzie, u nas pół wsi frytkami pachnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, nie wiem, ile w tym prawdy, ale słyszałem, że z tony rzepaku można wydusić ok.300-400 kg oleju.

300 dobrze słyszłeś a 400 to marzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm co jest z tymi biopaliwami na własny użytek juz mozna na tym jeździc bez gadania policji? chodzi o czysty OR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W stosunku???- 100% olej sojowy, no może z 4-5l było opałówy w zbiorniku i sojowego 30 litrów wlałem, ale promocja już się skończyła, teraz najtańszy jest w Biedronce, po 2,69 bodajże

 

Też nakupiłem tego oleju bo:

1. był tani ok. 6,50 za 3l

2. był w bańkach 3l - aby zatankować z 1l butelek trzeba duużo czasu.

 

jest tylko jeden problem:

ten olej ma 92% tłuszczu (czyli oleju) a 8% prawdopodobnie wody i nie kosztuje 2,19/litr tylko tak na prawdę 2,19/0,92=2,38zł/l

co gorsza większość firm to podchwyciła i już widziałem oleje 91%

a prawdopodobnie sztaby ludzi myślą jak zawartość oleju w oleju maxymalnie obniżyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

iałem to napisać w "paliwach alternatywnych", ale na władze nie poradze.

W książce mojego ojczulka, jeszcze z technikum, mam opis ruskiego ciągnika leśnego na gaz drzewny, a teraz inne hardcory; miał gość u nas Jelcza na skończeniu to mu jeść dawał przechodzony olej silnikowy rozbełtany z OO, znajomek śmiga na posmażalniczym, b. długo go filtruje ale wychodzi go to coś koło 1PLN/litr. Jak byłem w Instytucie Sadownictwa w Brzeznej, to mieli tam Fergussona przerobionego na LPG miał jakieś podkładki pod głowicą, a za zbiorniki robiły butlle od kuchenki na błotnikach. po cholere oni się tak męczyli z przeróbką jak mf prawie nic nie pali to nie wiem .

Dwa tygodnie temu byłem w Klikowej na wystawie był tam gościu co najróżniejsze miał biodiesle, nawet ze smalcu wieprzowego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja cały czas jeżdże na oleju roślinnym, kupuje w Tesco, albo ostatnio w Netto, po 2,38 za 0,9 l, zawsze taniej jak ON, a ostatnio u nas nawet opał zdrożał, po 2,65 tylko przy zakupie pow 1000 l., a w mniejszych ilościach to po 3,00 - 3,10/l, nie mieszam z niczym, tylko 100% roślinnego leje i wącham frytki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja kupilem olej i pisalo ze jest odwodniony hmm ciekawe czy to prawda

ODWONIONY - tzn że przy smażeniu nie śmierdzi

też czytałem że odwodniony, ale 8% byłoby tam czego?

a po uważnym przeczytaniu (też w innych językach ang. deodorized) i uważnym przeliterowaniu po polsku, wszystko się wyjaśniło.

 

aktualnie jeżdżę na białoruskiej ropie po 2,9 i oleju dolewam minimalne ilości

a to ze względu na zapiekające się końcówki w c-360 (4cyl.)

choć znajomy jeździ c-360 3p na czystym rzepaku i u niego jest dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orientuje się ktoś jak są ceny najmniejszych estryfikatorów dla gospodarstw rolnych a może posiada ktoś już takie urządzenie. Jeśli np. chciałby kupić takie urządzenie a nie uprawiam rzepaku i musiałbym go kupować to jak się wtedy ma sprawa opłacalności? Jaką ilość biodiesla można wytworzyć z tony nasion rzepaku? Czy można wykorzystać gorczyce, jeśli tak to jaką i jaki jest jej plon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...