Skocz do zawartości
TJ

czy wapno z cukrowni jest równie dobre

Rekomendowane odpowiedzi

CZy wapno z cukrowni jest równie dobre jak to kupowane od firm które produkują je ze skał i różnego kruszywa czy kamienia???

 

Jakie ma parametry takie wapno??

 

Czy jest sens go stosowania bo w sezonie cena jest całkiem atrakcyjna, praktycznie tylko transport jest płatny.

 

Jeśłi go stosować to jakie ilości???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podobno 30 procent, rozmawialem ze znajomym inspektorem, ale mowil po cichu ze te proby byly "oplacane" przez cukrownie. ja sialem 20 ton na ha i jest ok, w kielcach tona 50 procentowego kosztuje 20 zl tylko za transport trzeba bulic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wapno defekacyje ma ok 30% CaO. Trzeba pamiętac, ze jak masz zakwaszoną lekką glebę to prawie zawsze bedzie tez niski poziom magnezu. Wtedy lepiej stosować wapno magnezowe. Jesli masz ciezkie gleby, np gliniaste (III klasa) to na ogoł w nich jest wysoki a czesto bardzo wysoki poziom magnezu i wtedy mozesz spokojnie stosowac wapno z cukrowni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wapno z cukrowni posiada istotną zaletę, że oprócz wapnia zawiera też mikroelementy, jeśli tylko kto ma dostęp w pobliżu to warte polecenia.

 

Niestety przy wapnie największym kosztem jest trasport, kupowałem wapno dolomitowe za 70 złotych, ale w kopalni jest ono po około 20.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda sprawa wysiewu wapna defekacyjnego, bo tak się to chyba nazywa, chodzi mi o to czy można je rozsiać bezpośrednio po przywiezieniu z cukrowni czy jest na to za mokre i powinno troche poleżeć? Mam starego "piasta" taśmowego i zastanawiam się czy da rade tym rozsiać to wapno?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak wygląda sprawa wysiewu wapna defekacyjnego, bo tak się to chyba nazywa, chodzi mi o to czy można je rozsiać bezpośrednio po przywiezieniu z cukrowni czy jest na to za mokre i powinno troche poleżeć? Mam starego "piasta" taśmowego i zastanawiam się czy da rade tym rozsiać to wapno?

ja dziś siałem wapno z cukrowni zeszłoroczne piastem ale lapiej jak troche poleży bo lepiej sie sieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@osa21 myslisz ze z wysiewem swiezego bedzie problem?

od takiego wysiewu kroś musi jeździć na piaście bo bedzie sie zapychało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory że odbiegam troszkę od tematu. Ja kiedyś próbowałem kosem ale szybko się wyleczyłem, trzeba było tak zjeździć pole ciągnikiem z przyczepą i kosem że tragedia no i oczywiście trzeba było koszkać kijem teraz rozsypuje (macham łopatą) odrazu z przyczepy jak przyciągnę z cukrowni ok godz we dwóch na przyczepie i 5 ton rozsypane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja parę lat temu wapno z cukrowni rozwalałem rozrzutnikiem, tylko najlepiej podłogę poprószyć lekko słomą wtedy idzie super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jak wygląda to wapno bo te z cukrowni jest różne.

Kiedyś brałem z cukrowni z Glinojecka to było suche puszyste i siało się lepiej niż te z kopalni - na wózek wchodziło ze 2 tony, a tego z kopalni dolomitowego wchodzi 4 tony,

teraz widzę że jest wilgotne i skawalone, znowu z innych cukrowni to może być błoto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kserkses czyli co cukrownia to inne wapno, moze i tak byc, ja bede bral z cukrowni Dobrzelin i chyba musze wczesniej podjechac i zobaczyc co to za towar i na co byc przygotowanym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz nie jestem w temacie, ale najlepiej zobaczyć na własne oczy co to jest żeby nie mieć potem kłopotu z rozsiewem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po ile jest u was wapno z cukrowni? bo u nas 15 zł /t + 15 zł /t za transport

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 zł tona wapna i 12km odległości do cukrowni jedyny problem to stanie w kolejce ale i tak się opłaca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O dupe takie wapno z cukrowni.wypiepszone jak bura suka tylko kupa błota z kamieniami jest dobre na niskie pola żeby woda nie stała (wyrównać nim ) i tyle jego zalet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest w tym roku bardzo suche, widocznie tak ci sie trafiło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...