Skocz do zawartości
leonzawodowiec

20 uprzejmości, które każdy może uczynić dla natury

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.polityka.pl/polityka/index.jsp?place=Lead33&news_cat_id=933&news_id=228057&layout=18&page=text

 

Ekologia w dojrzałych demokracjach stała się kwestią manier. Dobrze wychowany człowiek nie wyrzuci plastikowej butelki, gdzie popadnie i nie będzie mył samochodu na brzegu rzeki. Ma nawyk sortowania śmieci, uważniej czyta etykiety i nauczył się oszczędzać wodę i prąd. To program minimum.

 

1 Ociepl swój dom

2 Wymień żarówkę

3 Kupuj sprzęt z literką A

4 Wyłączaj komputer

5 Folguj z chemią przy porządkach

6 Zakręć krany

7 Domagaj się zorganizowania segregacji śmieci

8 Kupuj rzeczy racjonalnie opakowane

9 Nie jedz z jednorazówek

10 Wybieraj piwo w butelce, nie w puszce

11 Kupuj w pobliskim sklepie

12 Kupuj raczej nasze jabłka niż chilijskie truskawki

13 Kupuj produkty Fair Trade

14 Sprawdzaj, czy marka nie jest bojkotowana przez konsumentów

15 Nie daj się nabrać na fałszywe ekooznaczenia

16 Jedz prawdziwie zdrową żywność

17 Wsiądź na rower (albo do autobusu)

18 Wybieraj pociąg zamiast samolotu

19 Ucz dzieci nowego stylu życia

20 Głosuj na mądrych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiająca jest ta lista i sama w sobie jest nie logiczna.

 

 

Pierwsze co mnie zastanawia dlaczego piwo w butelce, a nie w puszce. Czyżby proces produkcji puszki był bardziej szkodliwy dla środowiska od produkcji butelki, jej późniejszego mycia. Ile butelek jest na śmietniskach a ile puszek - te to chociać pozbierają i oddadzą na złom.

Druga sprawa ogarniając tą listę,to trzeba by było jeździć rowerem po kilkanaście kilometrów do certyfikowanych sklepów ze zdrową żywnością

 

I jeszcze mnie zastanawia - dlaczego samoloty są be a pociągi cacy? Przecież pociąg zużywa prąd, a ten jest produkowany też z węgla, gazu i inyych żródeł. Elektrownie wiatrowe są podobno szkodliwe dla środowiska, wodne zaburzają równowagę w środowisku.

 

Nie można popadać z jednej skrajności w drugą skrajność.

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

produkcja aluminium jest bardzo kosztowna i szkodliwa...

natomiast jak wiadomo szkło jest czyste ekologicznie

pociągi są dużo dużo tańsze niż paliwo lotnicze.. pozatym jednym składem mozna zabrać ładunek z ponad 40 tirów a samolotem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowny kolego ,ale trzeba jeszcze brać pod uwagę jeden parametr - a mianowicie czas.

 

I tak : samolot jest szybszy niż pociąg (chociaż nie jestem przekonany czy pociągi są tańsze)

 

Tym tokiem myślenia idąc zastanówmy się ile kosztuje wyprodukowanie ciągnika, ile to energi trzeba na wytopienie z rud żelaza 1 tony żelaza, potem jeszcze to trzeba odpowiednio przerobić na poszczególne elementy. Dalej idąc jaki jest koszt wyprodukowania jednego litra oleju napędowego i jakie są skutki spalania go (oczywiście chodzi mi o wymiar ekologiczny), a skoro liczy się koszt i skutki uboczne dla środowiska, a nie o czas, to może zróbmy uprzejmość środowisku i wróćmy do konia - zdrowo i ekologicznie a i do miasta można śmignąć na oklep. Normalnie sielanka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i zapomniałem dodać - konie prawie same się produkują a ile jeszcze radości z tego mają (chyba)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

energia najtańsza i najczystsza jest z atomu... a paliwko do samolotów samo sie nie zrobi.. i pewnie na rzepaku też niepolecą... ile czasu zajmuje start samolotu odprawy itp a ile pociągu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odprawa samolotu może trwa dłużej, ale droge samolot pokonuje znacznie szybciej od pociągu.

I nie wszędzie da się dojechać pociągiem.

Nie ma czasu w dzisiejszych czasach na podróżowanie np. 2 tyg. koleją transsyberyjską, czy też płynąć statkiem do USA.

 

energia najtańsza i najczystsza jest z atomu... a paliwko do samolotów samo sie nie zrobi..

 

Biorąc pod uwagę proces technologiczny otrzymywania energii w ten sposób to chyba nie masz racji. Ogromna ilość ciepła wydostaje się do środowiska, po za tym mogielniki z żużytym paliwem atomowym to niestety bomby zegarowe, które wcześniej czy później ale wpłyną na środowisko. Tradycyjne elektrownie można też udoskonalić, aby w małym stopniu miały szkodliwy wpływ na środowisko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to tak ładnie czepiać się pierdół.

 

Aby się wznieś w powietrze potrzeba więcej energi niż ruszyć po szynach a po zatym samolot ma śmieszną w porównaniu z pociągiem ładowność.

Niech każdy chociaż coś zrobi dla środowiska a będzie lepiej. Ja jeszcze dodam:

 

- zasadź choć jedno drzewo

- kupuj jak najmniejsze auto(jak nie możesz jeździć rowerem albo atobusem)

- stosuj paliwa odnawialne

- oraj w polu płytko ( dla rolników)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mam jeździć pociągiem jeśli najbliższa stacja jest 70 km ode mnie. Rowerem tam dojechać ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak mam jeździć pociągiem jeśli najbliższa stacja jest 70 km ode mnie. Rowerem tam dojechać ...

 

Ta lista jest bardziej dla mieszczuchów, dlatego polecam małego dieselka napędzanego olejem wytworzonym z ekologicznej uprawy lnianki, a to jest do wykonania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
już to widzę jak mały ekologiczny dieselek z common railem łyka ten olej z lnianki

 

Ja też to średnio w zwykłym dieselku widze ale np. Fendt wypuścił ostatnio taki traktorek na bioolej i chyba on jest na common railu więc jest to możliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wystawie z okazji grudniowego szczytu w Poznaniu John Deere też prezentował swój ciągnik, który może pracować na 100% oleju roślinnym. Model 6930 Green Power.

A ja jeżdżę Fiestą 1,8D z 1991 roku i mogę ją zalewać 100% roślinniakiem ale jest pewnego rodzaju ryzyko: kolega tak robił w swoim Peugocie i było wszystko cacy, do czasu jak ten mu odmówił posłuszeństwa z dala od domu i połową baku. Okazało się, że pływak wskaźnika się zakleił i paliwo się skończyło...

Ja latem mieszam 1:2 z ON a zimą raczej czysty ON ale ponoć bezpiecznie jest 1:3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...