Skocz do zawartości
agrivet

Najlepsze pasze dla prosiąt w Polsce! Nie wierzysz? Sprawdź!

Rekomendowane odpowiedzi

Program żywienia prosiąt dotyczy karmienia do dnia odsadzenia od lochy- mieszankami pełnoporcjowymi typu Prestarter (Gold) oraz od dnia odsadzenia do 42-46 dnia życia włącznie (do 6 tygodnia) - mieszankami typu Starter (Silver L-leczniczy).

 

I o co tak naprawdę chodzi? Odpowiedź jest prosta: ile muszę wydać by osiągnąć dany wynik. Tylko odpowiedni stosunek kosztów (czyli ile prosięta danej paszy po danej cenie zjedzą) do przychodów (czyli jaką osiągną wagę po danym czasie karmienia i jaki będą miały status zdrowotny) świadczy o jakości paszy i serwisie jaki zapewnia firma dostarczająca produkt (wiedza, doświadczenie, praktyka).

 

A teraz do konkretów: prosięta średnio po urodzeniu mają 1,5 kg (grupę na 200 prosiąt dzieli się na fermie na 2 części: jedną karmi się dotychczasową paszą (i tutaj mamy przykładowo najlepsze (uznawane za najlepsze) firmy: polskie, angielskie itd.) a drugą część paszami o których mowa - firma CALCIALIMENT (dystrybucja: AGRIVET). W wypadku CALCI linia produktów składa się z: Prestarter Gold (od 7 dnia zycia do dnia odsadzenia) i Starter Silver L (starter leczniczy od odsadzenia przez okres ok. 14-16 dni).

 

I co się okazuje (bierzemy średnią z kilkudziesięciu ferm na których w przeciągu ost. lat zostały wykonane testy niezależne). Prosięta żywione na CALCI w 45-46 dniu życia ważą średnio 2-2,5 kg więcej niż na najlepszej konkurencji (czyli ok. 16 kg!!).

 

I teraz pytanie do hodowców, którzy przetestowali u siebie różne pasze różnych producentów. Jak wyglądają wyniki u Was? Jakie rezultaty na danej paszy?

 

Czy osiągacie takie wyniki? Jeśli nie to zapraszamy do testów!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tej firmy. Pewnie jest dobra. Mój kolega stosuje pełny zestaw innej firmy. 7-tygodniowe prosięta (49 dni, bo takie handluje) mają 17-21 kg. Średnio 19 kg. Bez pasz leczniczych. Kosztuje go to 5,0zł prestarter, 20,0zł odsadzeniowa i 12zł starter. To samo na koncentratach tejże firmy można zrobić o 1/3 taniej czyli za 24zł. A jak u ciebie koszty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, zapewne chodzi Ci o koszty żywienia (czyli: zużycie paszy w poszczególnym okresie x cena paszy). Licząc w ten sposób to:

Prestarter - 0,80 zł

Starter (w tym wypadku liczymy tylko starter który pełni rolę paszy odsadzeniowej - karmimy przez okres 14-16 dni) - ok. 22 zł

 

Reasumując - 45 dzień, 16 kg, 49 dzień - ok. 20 kg !!!

 

A możesz przybliżyć jakie duże to stado (chodzi mi o liczbę loch)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Świetnie! A możesz mi w przybliżeniu podać zużycie tej paszy (odsadzeniowej) i jej skład: białko, energia, włókno, lizyna, tłuszcz surowy. Jeśli chodzi o tamto stado, to jest to piętnaście loch.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zużycie:

a) Prestarter Gold (ok. 0,250 - 0,350 kg / szt.)

b) Starter Silver (ok. 8,00 - 9,00 kg / szt.)

 

Oczywiście wszystko zależy jak długo karmimy (wyniki podane dla 14-16 dni po odsadzeniu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popraw mnie jeśli się mylę. Prosiaki odsadzane w czwartym tygodniu mają około 9kg - dobry wynik. Dajemy im odsadzeniówkę Starter Silver przez dwa tygodnie. I tej zjadają około 8-9kg. Po tym czasie ważą 16 kg. Ok.

Teraz liczymy: 9 kg paszy / 14 dni t jest około 0,56kg na dzień. Ok.

16kg(po 14 dniach) -9 kg (prosię odsadzane) = 7kg przyrostu po zjedzeniu 8-9 kg paszy. Słuchaj, czy one pobierają azot z powietrza a minerały ze ścian budynku? Nie chcę Cię obrazić, ale czy możesz potwierdzić moje wyliczenia. Jeśli mam rację to są dwie możliwości: albo masz patent na Nobla albo robisz nas w balona. Czekam na odpowiedź. Wetman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga Vetman. A tak swoją drogą to kolejny "super"program żywienia prosiąt odsadzonych. Tyle już ich było i co efkty wszędzie bardzo podobne. A prawda jest tak że, Hodowcy powinni zwracać uwagę na Profilaktykę, Higienę środowiska itd, a nie iść po najmniejszej lini oporu i szukać superpasz opakowanych w "kolorową ideologie żywienia"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie! Czyżby odbierał Nobla? A może się po prostu na nas obraził? Jak można było zadać mu takie stronnicze pytania! W sumie szkoda, ciekawy byłem odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już kilka firm się chwaliło tym że prosięta zużywają ok 0,5 kg prestartera ale 0,25-0,35 to tego jeszcze nie było. Ja osobiście stosowałem/stosuję BoniM(Sano) i Smyka(Provimi) efekty takie same w obu przypadkach a zużycie paszy nie 0,5 jak podają tylko ok. 1kg. Waga od sadzeniowa w 28-29 dniu 7,8-9,2 (ważyłem z 15 grup po 120-200 sztuk). Najlepszy efekt jaki uzyskałem to waga miotu 9,1 kg przy 11,2 sztuki odsadzonej od lochy i 18 lochach w grupie. Owszem to jest średnia dla wszystkich loch a nie jednej najlepszej.

 

Wracając do spożycia prestartera to przedstawiciel pewnej firmy zarzekał się, że zużycie jest 0,5 kg na szt a jak odwiedziłem ich fermę doświadczalną to sam pracownik przyznał że jest to ok 1 kg no i dla gościa było łyso ;D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zreguły firmy paszowe, aby chcąc sprzedawać dobrze prestartery piszą, że prosię zaczyna jeść paszę stałą już od 7 dnia życia. coś podobnego. Jeżeli jest tak na tej fermie, która pan opisuje, to tylko pogratulować mleczności loch i ich żywienia, że już prosię po 7 dniach musi korzystać z paszy stałej. BRAWOOO !!!!!!!!.

U mnie w gospodarstwie 20 loch C.Z. prosięta niejednokrotnie zaczynają interesować się paszą stałą dopiero po 4 tyg.

Ale locha zjada na tydzień przed oproszeniem 7 kg, a 3 tyg po oproszeniu 12 - 14 kg paszy z zawartością oleju rybnego 2,8 %, zakwaszacz 0,4 - 06 %, maczka rybna 64 % 3 %, mączka z krwi wp 1,5 %, soja 6 %.premix 4 %, ziołowy stymulator apetytu Vilocym 0,15 % w paszy pełnoporcjowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bazuję na układzie superpresterter, prestarter około odsadzeniowy starter.

Mieszam sam:

Superptrestarter: koszt ok 3,2 zł.

premix 4%, mleko 6%, zamiennik białka sojowego 17,5%, olej sojowy 2%, glukoza 1,5%, kasza jęczmienna, kasza pszenna, zakwaszacz 1%, koncentrat włókna, soja 3%.

 

Odsadzeniówka: 2,6 zł

premix 4%, mleko 3%, zamiennik białka sojowego 15%, olej 2%, zakwaszacz 1%, koncentrat włókna, soja 7%, śruty i kasze 1:1.

 

Starter: 1,4 zł

premix 4%, zamiennik białka sojowego 5%, soja 15%, olej 3,5%, zakwaszacz 1%, ziarno kukurydzy 10%, reszta pszenica z jęczmieniem 1:1.

 

Odsadzam w 4 tyg średnio 10,9 szt o masie 8,7kg (dane z grudnia, latem wychodzą cięższe.). Na tuczarnie przerzucam w wieku 9 tyg. przy masie 27-28 kg.

 

zużycie na sztukę

Superprestarter: ok. 5kg

Odsadzeniówka: ok. 15 kg

Starter: 25 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jakie premiksy stosujesz i co to jest zamiennik białka sojowego?

 

Bazuję na Schaumann`ie Premiks to Schaumalac F100, zamiennik soji to FerkelMix G (serwartka, HP, płatki ekstrudowane, mleko, tłuszcze SCFA, zarodki pszenicy i jeszcze z 1000 innych składników) , zakwaszacz Schaumacid Protect G.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JAN FRYCH napisz prosze po ile płacisz za schaumalac : F90,F100,VM80,M70 . schaumalac ferkelmix,schaumacid.f/protect,schaumalac zl 60,bi-phosphoral z spez. jeśli to niejest tajemnica to będę wdzięczny , tu nikt nie daje schaumana a w moich stronach to koncentraty{ROLPOL} a to inna półka .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
JAN FRYCH napisz prosze po ile płacisz za schaumalac : F90,F100,VM80,M70 . schaumalac ferkelmix,schaumacid.f/protect,schaumalac zl 60,bi-phosphoral z spez. jeśli to niejest tajemnica to będę wdzięczny , tu nikt nie daje schaumana a w moich stronach to koncentraty{ROLPOL} a to inna półka .

 

Ja jestem z Małopolski więc mam inne ceny ze względu na odległość od magazynów (GNIEZNO). Ceny mają chorendalny rozrzut ze wzglendu na promocje, przedziały ilościowe, terminy płatności etc.

 

Nie są to produkty tanie .

 

Prestartery wychodzą po 2,3-2,8 zł/kg gotowej paszy.

Odsadzeniówka po 1,3zł.

Starter 1,05zł.

 

Trochę drogo ale przekłada się na wyniki w tuczu.

Tucz wychodzi bardzo tanio bo mam poukładane dawki na 50% CCM na PT1 i PT2.

Jak chcesz to odpisz mi na maila doradztwo.zoot@interia.eu to dam Ci namiary na głównego specjalistę od trzody z Schaumann`a.

 

ps. Zgadzam się że produkty premiksowe i koncentratowe z logo Schaumann`a to dwie różne półki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
JAN FRYCH napisz prosze po ile płacisz za schaumalac : F90,F100,VM80,M70 . schaumalac ferkelmix,schaumacid.f/protect,schaumalac zl 60,bi-phosphoral z spez. jeśli to niejest tajemnica to będę wdzięczny , tu nikt nie daje schaumana a w moich stronach to koncentraty{ROLPOL} a to inna półka .

 

Ja jestem z Małopolski więc mam inne ceny ze względu na odległość od magazynów (GNIEZNO). Ceny mają chorendalny rozrzut ze wzglendu na promocje, przedziały ilościowe, terminy płatności etc.

 

Nie są to produkty tanie .

 

Prestartery wychodzą po 2,3-2,8 zł/kg gotowej paszy.

Odsadzeniówka po 1,3zł.

Starter 1,05zł.

 

Trochę drogo ale przekłada się na wyniki w tuczu.

Tucz wychodzi bardzo tanio bo mam poukładane dawki na 50% CCM na PT1 i PT2.

Jak chcesz to odpisz mi na maila doradztwo.zoot@interia.eu to dam Ci namiary na głównego specjalistę od trzody z Schaumann`a.

 

ps. Zgadzam się że produkty premiksowe i koncentratowe z logo Schaumann`a to dwie różne półki.

wysłałem Ci wiadomość doszła ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak to mozliwe ze premix jest ok a koncentrat juz nie ??????????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a jak to mozliwe ze premix jest ok a koncentrat juz nie ??????????
bo premix jest z niemiec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytam tylko z ciekawosci............

czyli koncentrat jest robiony juz tylko wg uznania braci K.

 

a przy okazji- soja 1700 netto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pytam tylko z ciekawosci............

czyli koncentrat jest robiony juz tylko wg uznania braci K.

 

a przy okazji- soja 1700 netto

oficjalna wersja jest taka że robią na premiksie 1% , dawałem super kabana profi i super prosie profi {sporadycznie} są O.K. jak na Polskie podobno kontrolują ich ale pogłoska są a premix to inna bajka wiesz sam {proporcje pod spesyfike }

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JAN FRYCH dzięki za meila ja wiem że Krzysiek B. zna się na swojej prasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Popraw mnie jeśli się mylę. Prosiaki odsadzane w czwartym tygodniu mają około 9kg - dobry wynik. Dajemy im odsadzeniówkę Starter Silver przez dwa tygodnie. I tej zjadają około 8-9kg. Po tym czasie ważą 16 kg. Ok.

Teraz liczymy: 9 kg paszy / 14 dni t jest około 0,56kg na dzień. Ok.

16kg(po 14 dniach) -9 kg (prosię odsadzane) = 7kg przyrostu po zjedzeniu 8-9 kg paszy. Słuchaj, czy one pobierają azot z powietrza a minerały ze ścian budynku? Nie chcę Cię obrazić, ale czy możesz potwierdzić moje wyliczenia. Jeśli mam rację to są dwie możliwości: albo masz patent na Nobla albo robisz nas w balona. Czekam na odpowiedź. Wetman.

 

Ja spotkałem kiedys człowieka który twierdził że na firmie X świnie przyrastały mu na odsadzeniu 900g/d i zuzywały 0,9kg paszy na kilogram przyrostu.

Okazało się że przedstawiciel firmy X zostawił mu ładny arkusz kalkulacyjny gdzie "policzy pan sobie wszystko, przyrosty zuzycie i koszt wyprodukowania kg" Po otworzeniu formułek okazało się że arkusz liczy zuzycie PRODUKTÓW FIRMY (koncentrat) i tu 0,9kg się zgadzało. Przyrosty też sie zgadzały prawie ale dopiero gdy doszlismy do tego że formuła szacuje przypuszczalne przyrosty na tucz (na podstawie masy odsadzeniowej i tempa wzrostu warchlaków).

Krótko mówiąć teoria o perpetum mobile padła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...