Skocz do zawartości
Mandragor

Kolor kiszonki

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki kolor powinna miec dobrze zakiszona kukurydza??

 

Bo u mnie barwa waha sie od jasno-żółto-zielonej do przez czerwonawy do jasno kakaowego...

 

Co dziwniejsze kolory występuja warstwami....

 

A jaki kiszonka z trawy(zakiszana w balotach)??

 

I czy występowanie niewielkich(większe tez sa) ognisk plesni białej pod folia i kilkanaście cm w głąb jest normalne??

 

jeśli nie czym może być spowodowane??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolor kiszonki z kukurydzy będzie zależny od gatunku rośliny i fazy jej zbioru. Bardziej trzeba zwracać uwagę na zapach i temperaturę kiszonki. Brunatny, podgrzany materiał i nieprzyjemnym zapachu z ogniskami pleśni dyskwalifikuje do skarmiania. Podobnie przy sianokiszonce. Jednak tu żółto - sine plamy - świadczące o występowaniu szkodliwych bakterii powoduje, że należy taką sianokiszonkę po prostu wyrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

występowanie pleśni kilkanaście centymetrów w głąb pryzmy może świadczyć o złym przykryciu kiszonki, a także o niedostatecznym udeptaniu, występowanie różnych kolorów często spowodowane jest przerwami w formowaniu pryzmy, niepożądany jest w kiszonce z kukurydzy zapach octu lub gruszek świadczyć to może o niezakończonym procesie fermentacji, pryzmę z kukurydzy można otworzyć nie wcześniej niż po upływie 6 tyg. od zakończenia napełniania silosu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jako mlodzian powiem tak:

 

Jaki kolor powinna miec dobrze zakiszona kukurydza??

jak napisal wczesniej kolega, zalezy od gatunku kukurydzy, ale najczesciej kolor tejze kiszonki waha sie od pomaranczowego do jasnego brazowego...

 

Bo u mnie barwa waha sie od jasno-żółto-zielonej do przez czerwonawy do jasno kakaowego...

Co dziwniejsze kolory występuja warstwami....

 

jezeli pokazuje ci sie to warstwami to widac ze zle pryzma zostala ujezdzona lub za dlugo kosiles ta kukurydze..... jezeli kiszonka kolorami warstw sa takie same to widac w ktorym dniu przylozyles sie do pracy i dobrze ujezdziles danego dnia pryzme

 

A jaki kiszonka z trawy(zakiszana w balotach)??

 

brazowo-zlocisty u mnie jest taki, i tez zalezy od gatunku trawy lub od pokosu, z pierwszego pokosu raczej jest zlocista a po drugim juz brazowo-zlocista gdyz farbuje sie inaczej ppo dodaniu saletry.... u mnie jak mi robil znajomy bele powiedzial ze idealnie wyszlo

 

I czy występowanie niewielkich(większe tez sa) ognisk plesni białej pod folia i kilkanaście cm w głąb jest normalne??

jeśli nie czym może być spowodowane??

 

ta bela jest do wyrzucenia.... a moze byc spowodowane ze za wczesnie bylo zbelowany pokos.... innym powodem moze byc zle zwiniete baloty zbyt luzno lub masz kiepska folie...

 

moze niedokladnie powiedzialem ale wszystkie moje informacje pochodza od znajomych ktorzy tym sie bawia oraz z tygodnika rolniczego pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiec tak:

 

kukrydza była koszona przez 5,5 h 1-hektarowe pole(sieczkarnia jednorzedowa)

 

ubijana ursusem c-385 wzdłuż i w poprzek

 

pryzma przykryta przed upływem 24h od skonczenia ubijania

 

a zapach ma winno-owocowy

 

 

sianokiszonka belowana c-360 prasą class, owijana folia "Agrofarm"

ale co do sianokiszonki to podejrzewam że była zbyt sucha trawa... to był pierwszy pierwszy raz i ten gościu co nam robił powiedział że taka trawa powinna być...

jak belka jest cieższa bardziej mokra to pleśni nie ma....

 

 

Do wszystkiego dodawany był Labacsil Duo(Sano)

 

 

wiec co jeszcze moze byc nie tak??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...