Skocz do zawartości
pawela56

Rasa Montbeliarde opinie

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie a jak jest z dopuszczaniem jałówek do montebliarda czy lepiej nieryzykować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie a jak jest z dopuszczaniem jałówek do montebliarda czy lepiej nieryzykować

 

Zakładam, że pytasz o jałówki HF, to w sumie ja tak robie tylko jest mały problem bo te cielaki mają spore głowy i poród nie należy do najłatwiejszych. W ostatnim roku miałem z 15 poroów jałówek inseminowanych MO:

3 wycieliło się bez żadnej asysty,

7 szt poród z asystą 1 osoby + kołowrotek do wyciągania cielaków

4 szt poród ciężki 2 osoby + sprzęt

1 szt poód bardzo ciężki nie dało rady wyciągnąć cielaka, zanim wet dojechał to się udusił, trzeba go było w kawałkach wyciągać,

 

to były cielaki po Ralbanie i Lecuyerze, jeśli jesteś w stanie dopilnować jałówki przy porodzie to nie powinno być źle, tylko unikaj "pokrojowców" np. Mic Mac, bo te cielaki będą potężne,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko trzy wycielenia łatwe na 15 porodów - reszta czyli 80% porodów wymaga angażowania właściciela i sprzętu. Wynik prawie jak przy kryciu jałówek HF nasieniem BBW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie a jak jest z dopuszczaniem jałówek do montebliarda czy lepiej nieryzykować

 

Zakładam, że pytasz o jałówki HF, to w sumie ja tak robie tylko jest mały problem bo te cielaki mają spore głowy i poród nie należy do najłatwiejszych. W ostatnim roku miałem z 15 poroów jałówek inseminowanych MO:

3 wycieliło się bez żadnej asysty,

7 szt poród z asystą 1 osoby + kołowrotek do wyciągania cielaków

4 szt poród ciężki 2 osoby + sprzęt

1 szt poód bardzo ciężki nie dało rady wyciągnąć cielaka, zanim wet dojechał to się udusił, trzeba go było w kawałkach wyciągać,

 

to były cielaki po Ralbanie i Lecuyerze, jeśli jesteś w stanie dopilnować jałówki przy porodzie to nie powinno być źle, tylko unikaj "pokrojowców" np. Mic Mac, bo te cielaki będą potężne,

Ja każdego porodu staram się pilnować zawsze to lepiej dla krowy ma lżej . Kolego masz już możę krowę po montebliardzioe i jak .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety jeszcze nie mam, narazie tylko jałówki, ale fajnie rosną.

Znajomy kupił z coopexu 30 szt w czystej rasie. Fajne, spokojne i naprawdę duże zwierzęta, ale w mleku szału nie ma. Wyjdzie z pierwiastkami gdzieś na 6.500ltr ale zdrowe są przynajmniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tylko trzy wycielenia łatwe na 15 porodów - reszta czyli 80% porodów wymaga angażowania właściciela i sprzętu. Wynik prawie jak przy kryciu jałówek HF nasieniem BBW

 

Te 7 porodów z 1 osobą też bym uznał za łatwe porody, bo komplikacji żadnych nie było, potrzebna była niewielka pomoc.

1/3 to były ciężkie porody ale do BBB jeszcze troche montberkowi brakuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...