Skocz do zawartości
Marek Sz

Wszystko o rozsiewaczach nawozowych

Rekomendowane odpowiedzi

no to glanc takie rzeczy bywają z początku trudne to inna klasa sprzętu niż lejek jakim władam hehe Ale powiedz mi takie coś mam 100kg saletry do wysiania na h i ustawie tak że to 100kg wysieje bez problemu? Masz miernik prędkości ? jakiś od roweru ? bo ja od roweru załozyłem:D nawet spoko:D a powiedz mi np jak musisz wysiać 2 rodzaje nawozu to co robisz 2 razy jeździsz? czy raz? miesza on troche ? a dawke da sięjakostak ustawć? pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego mario 98 jak byś mógł to odpisz mi na tego mojego posta na dole a jeszcze pytanie a czy znasz taki typ DS-C ? pisze na nim Kverneland Vicon czym się rózni od R0-C ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wreszcie znalazłem chwilę żeby odpisać.

A więc tak od razu mówię że nie znam żadnego typu rozsiewaczy vicon oprócz tego który mam.. Sam do niedawna miałem lejek i też jakoby jestem zielony w tym temacie. Co do mieszania to nigdy w zyciu nie mieszam nawozów. Zawsze jeżdżę dwa razy bo po pierwsze mój ojciec tak robił a po drugie raz spraktykowałem to i i na polu działa się tak zwana sodoma. Co do ustawiania dawki to należy opierać sie na gestości nawozu. miernikiem mierzy się i z tabeli wysiewu odczytuje bądź wpisuje się we wspomnianą przeze mnie stronke do ustalania dawki. Potem należy tylko ustawić na siewniku (to banalna sprawa przynajmniej dla mnie). Jeśli chodzi o prędkość jazdy to z prędkością ani wom ani traktora nie mam problemu bo pokazuje mi komputer ciągnika. z resztą jak bedziesz miał instrukcje to na pewno dasz rade. powiem jeszcze ze nie mam doswiadczenia z tym siewnikiem bo nie sialem nim w całym sezonie. dostałem go na początku sierpnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki dzięki wielkie za informacje ja dopiero stanę się właścicielem tego nabytku juz niedługo i jeszcze się waham troszkę Czy nie kupić może Amazone jakiegoś albo polskiego z Brzegu a jak byś mi powiedział jeszcze moze wiesz co to jest ten Mikrowysiew? a i co jest jeszcze do siewnika dołanczane ? A siałes nim mozę saletra np 100kg na h? taką mała dawke? Alfo superfosfat 100kg na h ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia co to mikrowysiew. Saletre siałem ale dawka była mniejsza (nie pamiętam dokładnie jaka) chyba coś ok 90. jechałem 12 km/h ale z kolei nie pamiętam jak ustawiony był siewnik trzeba sie opierac na tabeli wysiewu.Nad amazone możesz się zastanowic ale brzeg to słaba marka bo po prostu polska. Do większości sprzętu polskiego mam uprzedzenie. Do siewnika dołanczane są płytki wysiewające sam musisz podczepic do talerzy robi sie to co drugi tzn są trzy długości płytek i w zależności jaką chcesz szerokość roboczą rozsiewać musisz takie płytki zastosować. no i dołączany jest miernik gęstości nawozu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra dizęki wielkie chyb się na niego zdecyduje po świętach będę gadać. No to jak takie małe ilości nawozu sieje to jest super bo w zbożu takie mnie interesują:/ mam zamiar się bawić właśnie w to i MF255 do tego chce zaczepić ten mój ma 900litrów ma mieć. Ja mam licznik od roweru ząłożony:/ trochę narazie taka prowizorka ale spokojnie jakos to sobie poprawie:/ Dobra dzięki Wielkie jak będzie stał w garażu to się odezwe mozę fotke wysle pozdrawiam:-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim zdecydowałem się na rozsiewacz, 4 lata temu, to się naprwadę długo i konkretnie rozglądałem. I zdecydowałem się na Raucha, bo wedługm nie żaden inny się nie umywa do tych rozwiązań. jesli chodzi o wysiew 100 kg saletry na hektar, to powiem tyle, że dasz redę Rauchem wysiać nawet 50 kg - kwestia zachowania prędkości i DOBREGO zrobienia próby kręconej. A próba kręcona to podstawa do dobrego wysiewu i żaden inny rozsiewacz nie ma tak prostej i dokładnej próby kręconej jak Rauch. Jesli chodzi o Vicona to na targach sam sprzedawca od Vicona nie potrafił mi wytłumaczyć dokładnie jak w tym rozsiewaczu zrobić próbę kręconą przed wysiewem, a instrukcję obsługi od ustawień wysiewu sprzedawca nazywał "modlitewnikiem".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mario98 jesteś tej samej myśli że instrukcja to modlitewnik?:-D i że trudno tak małe ilości saletry wysiać Viconem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to że instrukcja to modlitewnik to sie nie zgodze ale ze tabela wysiewu się zgodzę. Ale wcale nie jest trudno wysiać np 100 kg saletry. Tak jak Łomżyniak mówił zawsze można zmniejszyć prędkość ale jak już wcześniej wspominałem w tym roku siałem saletre poniżej 100 kg/ha. Co do tabeli wysiewu to mimo ze jest właśnie takim "modlitewnikiem" to przy każdym nawozie podana jest jego gęstość np 20-50-20-10 (zawsze suma równa się 100). Jeżeli popatrzeć na przyrząd do pomiaru gęstości to on ma właśnie 4 takie "kolumny". Jeżeli mierzymy gęstość nawozu wsypujemy go od góry gdzie jest grube sito, jeżeli nawóz przejdzie to napotyka następne gęstsze i znów to samo. Gdy już granulki bedą posortowane, miarke obracamy o 90 stopni i odczytujemy. No jeżeli ja się w tym połapałem to i tobie sie uda. A dawke można ustawić bez "modlitewnika" bo za pomocą internetu. Mówie tu o samych zaletach bo praktycznie nie mam jak wyznaczyć wad bo siewnika używałem tylko raz pod koniec sezonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ojciec uzywał lejka ostawiał otwór na oko i po tylu latach użytkowania jak ustawił 250kg saletry na ha to jak siałem to wyszło tyle ile miało wyjść wiec co za problem ustawiać rozsiewacz. w tym roku kupiłem rozsiewacz bogbale bez tabeli wysiewu i nie mam problemu żeby go ustawić tyle ile potrzebuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam panowie ja mam zawieszanego samoroba dwutalerzowego , robię próbe kręconą i niemam odchyłek powyżej pięciu kilo na ha.a mogę ustawić nawet wysiew od 20do 400kg na ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podobnie jak w siewniku zbożowym kręcisz odpowiednią ilość obrotów kołem żeby wysiać nawóz na jeden ar. i to co wyleci ważysz i mnożysz przez 100 a wynikiem jest dawka nawozu na 1 ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
podobnie jak w siewniku zbożowym kręcisz odpowiednią ilość obrotów kołem żeby wysiać nawóz na jeden ar. i to co wyleci ważysz i mnożysz przez 100 a wynikiem jest dawka nawozu na 1 ha.

 

Żebyś jeszcze wspomniał o szerokości roboczej, obrotach wałka ("kręcisz kołem"???), czasie wysypywania nawozu, ewentualnym mnożeniu razy dwa w siewnikach dwutalerzowych, to może ktoś, kto nie wie nic o próbie kręconej by zakapował. Ale tak, to wątpię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli ktos potrzebuje literature do rozsiewaczy :

 

 

-rozsiewacza nawozów ("lejek") zawieszany RNZ (NO12)

-rozsiewacza nawozów zawieszanego dwutarczowego MX, MX premium i MS :MS400, MS500, MX850 m premium, MX850 h premium , MX1200 h premium, MX1600 h Premium

-instrukcja obsługi i katalog czesci Rozsiewacza Nawozów N015 KOS

-Tabele rozsiewu do rozsiewacza MOTYL.jpg

-instrukcja obsługi i katalog cześci do siewnika nawozów Beta 3,0

 

 

chętnie pomoge

 

Comp4ct@wp.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

łomżyniak to opisz to porządnie bo ja niemam cierpliwości do tłumaczenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Ustalasz szerokośc roboczą na jaką ustawiony jest rozsiewacz.

2. Ustalasz prędkość, z jaką będziesz jechał w czasie wysiewu.

3. Zawieszasz rozsiewacz na ciągniku, regulujesz, zawieszasz na odpowiedniej wysokości.

4. Zasypujesz nawozem i umożliwiasz wysyp nawozu bez spadania na tarczę - w Rauchu polega to na demontażu tarczy i podstawieniu lejka z zestawu do robienia próby.

5. Odpalasz traktor i ustawiasz obroty na wartość jaka będzie podczas pracy - najczęsciej 540/min.

6. Otwierasz tę zasuwę, pod która podstawiony jest lejek do próby kręconej.

7. Przez minutę wypuszczasz nawóz ze zbiornika, potem zamykasz zasuwę.

8. Wazysz nawóz i liczysz:

- jeżeli masz szerokość roboczą ustawioną na przykład na 15 metrów i jedziesz z prędkością 15 km/h to w ciągu minuty przejedziesz 250 metrów i zasiejesz pas szerokości 15 metrów, czyli da to działkę o powierzchni 3750 m kw, czyli 37,5 ara.

- jeżeli masz ustawione 18 metrów, a będziesz jechał wolniej, bo na przykład 12 km/h, to przez minutę przejedziesz 18 000 m dzielone przez 60 = 300 m i zasiejesz pas o szerokości 18 metrów, czyli 18x300=5400 m kw, czyli 54 ary.

Teraz patrzysz ile nawozu wypadło ci na te 37,5 ara czy tam 54 ary czy tam inna wartośc jaka ci wychodzi i odpowiednio korygujesz normę wysiewu w odniesieniu do hektara. Próbę powtarzasz aż do skutku, czyli satysfakcjonującego cię wyniku.

 

Nie w każdym rozsiewaczu da się taką próbę zrobić. Ja zdecydowałem się na Raucha, bo zarówno szerokość roboczą, jak i próbę kręconą jest tam bardzo łatwo ustawić i przeprowadzić, nie wiem jak to wygląda u innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Co panowie powiecie na temat rozsiewacza dwutalerzowego firmy promar.

Wart jest swojej ceny czy za te pieniądze (4 tys. zł) można kupić coś lepszego...

Może coś używanego z zachodu lepiej? Jeśli tak to co?

Dzięki i pozdrawiam

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Co panowie powiecie na temat rozsiewacza dwutalerzowego firmy promar.

Wart jest swojej ceny czy za te pieniądze (4 tys. zł) można kupić coś lepszego...

Może coś używanego z zachodu lepiej? Jeśli tak to co?

Dzięki i pozdrawiam

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem zmuszony kupić nowy rozsiewacz nawozów na 10 ha zastanawiam sie nad tym lejkiem :http://www.allegro.pl/item541914228_mega_oferta_najlepszy_rozsiewacz.html co sądzicie o tych rozsiewaczach ze zdjęć wydaje mi sie ze takie jakies delikatne jak bym kupował to kupił bym 500 L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no więc panowie na mały obszar no to lejek pewnie by wystarczył jakiś większy podobno są 400-500litrowe, tylko czy ich jakość jest aby adekwatna do ceny? moim zdaniem nie ma sensu kupować takiego dużego rozsiewacza z tych firm za 4tys... to nie wygląda zbyt solidnie to za tą kasę porządnego Amazone kupicie trochę farby pojęcia i jak nowy:D pozdrawiam a ja czekam na Kverdzia:-) pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jestem zmuszony kupić nowy rozsiewacz nawozów na 10 ha zastanawiam sie nad tym lejkiem :http://www.allegro.pl/item541914228_mega_oferta_najlepszy_rozsiewacz.html co sądzicie o tych rozsiewaczach ze zdjęć wydaje mi sie ze takie jakies delikatne jak bym kupował to kupił bym 500 L

 

Moim zdaniem nie kupuj tego kup motyla 300 kg i wystarczy,drugie tyle kosztuje ale nie będziesz narzekał.W tym lejku wiecznie się zawiesza sieje kiedy chce i efekt marny nie polecam mam sąsiadów co to mają i wiecznie klną że pare razy musi przejechyać tymi samymi śladami byle grudka i nie leci lipa na potengę.Motyl jest taśmowy i możesz nim wapno siać miałem kilka lat jego dopuki nie zwiększyłem gospodarki i mam teraz większy ale nigdy nie narzekałem.Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kazdy lejek, ten też jest guza wart. Moim zdaniem jeśli nie stać cię na nowy, zainwestuje lepiej w konkretny używany sprzęt - pewnie będzie kosztował dwa razy tyle co ten lejek, ale wysiejesz 5 razy dokładniej i 2 razy szybciej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...