Skocz do zawartości
Marek Sz

Wszystko o rozsiewaczach nawozowych

Rekomendowane odpowiedzi

gedii a z jakiej strony można to ściągnąć, chętnie bym sobie poczytał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa strona ,tylko przydał by mi się jeszcze jakiś rozsiewacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bardzo ciekawa strona ,tylko przydał by mi się jeszcze jakiś rozsiewacz.

w tym Tobie nie pomoge ale polecam te rozsiewacze umnie spisuje się na medal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gedii a jeśli można wiedzieć to jaki typ roziewacza Rauch użytkujesz , no i czy był on nowy czy używany. Ten sezon przetrzymam , ale może w przyszłym ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MDS 735 był kupiony nowy w zeszłym roku jakoś w lutym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwa polskie za to kupisz około 12000 tyle że u mnie to przez SPO szło tak że wyszedł mnie tyle co polski a jakość nie porównywalna teraz dokupiłem do niego LEVSAK KUHN'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Potrzebuje pomocy urzytkowników rozsiewaczy AMAZONE np. serii ZA-F 400 lub 600l. Potrzebuje dokładne fotki i wymiary osłony talerzy co by mi nie waliło nawozem po ciągniku. Zakupilem niedawno takowy rozsiewacz ale on ma tylko jakąś prowizorke i musze coś dorobić konkretnego. Z góry dziękuje i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co masz robić następną prowizorkę - zajdź do grene, agromy lub innego granita i dobierz sobie oryginalne części. Ale jeśli chcesz mogę Ci podać rozmiary bo mam taki sam. Muszę tylko go pomierzyć i ew. zrobić foto. daj znać na priva lub maila.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy może mi ktoś powiedzieć jak w rozsiewaczu "lejek" ustawia sie wysiew nawozu. Bo jak ustawie na oko to albo mi zostaje albo brakuje.

Za pomoc dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.

Czy może mi ktoś powiedzieć jak w rozsiewaczu "lejek" ustawia sie wysiew nawozu. Bo jak ustawie na oko to albo mi zostaje albo brakuje.

Za pomoc dzięki.

"lejka" możesz tylko na oko ustawić i jak byś się nie starał to i tak nie równomiernie będzie nawóz wysiany na polu.

 

Panowie mam pytanie o rozsiewacz nawozu DPX Prima 900 firmy sulky. Jak one się sprawawuja?? Co o nich sądzicie??

Znajomy kupił w zeszłym roku rozsiewacztej firmy i jest bardzo zadowolony nie pamiętam symbolu ale ma tone ładowności i targa do c360 i nawet ładnie idzie

POZDRO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich mam pytanie dotyczące leja jednotarczowego do nawozu : na wałku napędu mam luzy prawdopodobnie na łożysku mam problem z rozłączeniem leja od skrzyni napędu . Może ktoś rozbierał lej i wie jak to zrobić. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o rozsiewaczu nawozów Uni Brzeg MS400 ma ktoś doświadczenia z tymi maszynami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam potrzebuje pomocy w wyboze rozsiewacza do tej pory męczyłem sie z kosem ale rozpadł sie całkiem (wiecej go nie naprawiam mam dość) pracowac będzie na 20ha mam opryskiwacz 10m ale zmieniam go na 12m więc tak szeroko powinien sypać co wybrać? mysle o używanym brak kasy na nowy (kupiłem pług żmijke do zboża i troche poszło na remont ciągnika) kasa do 2500zł czy da sie coś za to kupić żeby równo siał nie jak kos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2500zł netto kosztuje nowy MOTYL. Ja bym taki kupił na 20 ha ziemi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 2500 zł to możesz jakiegos Amazone'a używanego oczywiscie. Może byc jeszcze jak wspomniał wcześnie buchaj Motyl lub jakiś lejek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lejek raczej odpada mam o nich kiepskie zdanie jest kilka w okolicy

a czy dwu talerzowe rozsiewają równiej? niz 1?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 ha? Kupa areału! Rocznie na pewno wyrzucasz nawozu za 10-15 tysięcy. Weź lepiej kredyt i kup cos porządanego - jak będziez uzytkował 10 lat, to przewalisz nawozu za ponad 100 000 PLN - chłopie, nie leź w byle jaką używkę albo nędznego Motyla, kup sobie rozsiewacz który mzrobisz próbę kręconą, z tabelami wysiewu, ze regulacją szerokości wysiewu, z elementami roboczymi nierdzewnymi - jak twierdzisz że nie masz kasy, to nie stać cię na tani szajs.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do Maniek 183 dwu talerzowy to jest to za 2.500 amazone ZAF 400 dostaniesz jak mój lejek padnie to taki sobie sprawie.pozdro...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do łomżyniak: Ja poczciwym starym lejkiem obrabiam 35ha (czasami nawet więcej) i nie narzekam na jakość wysiewu. Co prawda już się trochę sypie wieć niedługo będę musiał go wymienić na nowy. Prawdopodobnie kupię motyla. Mój znajomy takim sieje (areał porównywalny do mojego) i bardzo sobie ten sprzęt chwali. A nie sądzę, żyby do gospodarstwa 20ha opłacało się kupować jakiś nowy siewnik za kupę kasy. Trzeba pamiętać, że oprócz siewnika do nawozu potrzebne są inne maszyny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym jak rozsypał się lejek kupiłem Amazone 400 za 3500 zł - prawie "nówka" . Roboty w polu 3razy mniej - sieje na 12 - 14 metrów - i nie trzeba jeżdzić raz przy razie, jak poprzednio. Nie wspominam już o pojemności skrzyni załadunkowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do buchaj: przesiania/niedosiania nawozu na poziomie 20-30 % nawet nie zauważysz gołym okiem. Zobacz, co ja sobie liczyłem zanim zdecydowalem się kupić naprawdę dobry rozsiewacz i z czego wynikają moje kalkulacje. że na czym jak na czym, ale na rozsiewaczu nawozów nie warto oszczędzać... To mój post z zimy tego roku

 

Tona średniego nawozu - 1000 PLN. Na hektar wypadałoby posiać czystego składnika różnie, ale tak za 700-800 PLN to bez łaski. Masz nawet male gospodarstwo - 20 ha, siejesz nawozów na 15 - 20 tysięcy PLN rocznie. Dobry rozsiewacz ma równomierność wysiewu na poziomie 5% - to znaczy że ustawiasz go na X i na każdym arze powinno być od X-5% do X+5%, wtedy wszędzie masz równe plony. Jak masz byle jaki rozsiewacz, który jest nie do wyregulowania i nie ma do niego tabel wysiewu i nie dajesz rady zrobic próby kręconej, siejesz na oko. Na oko, czyli 20, 30 % lata równomierność po polu. Plon pszenicy średni - 5 ton na hektar. Z racji braku równomierności wynikającej z niewiedzy ustawienia rozsiewacza plon będzie niższy na 20 % powierzchni (załózmy że o 20 %). Jeżeli nie stosujesz intensywnej chemii, masz także ryzyko wylegnięcia - wtedy straty są okropniste - zakładamy 10 % powierzchni wylegnie, straty w plonie 30 %. Cena pszenicy - może w tym roku sięgnie 50 PLN za kwintal. W takim układzie na 20 procentach hektara zebrałbyś tonę zboża i zarobił 500 PLN. Zbierzesz 20 % mniej - to jest mniej o 100 PLN na hektarze. 20 hektarów - 2000 PLN/rok straty z racji niedosiania. A jesli do tego wylegnie Ci zboże z racji przedawkowania azotem, to na tym hektarze także na 10 % powierzchni (10 arów - plon szacowany 500 kg), plon będzie mniejszy o 30 % - 150 kg - 1,5q razy 50 PLN = 75 PLN na hektarze straty. Razy 20 ha to jest 1500 PLN w roku. Suma strat = 3500 PLN w roku, jesli eksperymentujesz na 20 ha. Nawozów kupujesz za 15 - 20 000 PLN. To znaczy że 15 - 20 % nawozów możesz zmarnować, żałując kilka tysięcy złotych na sprawdzony, dobry sprzęt. Taki, który wyregulujesz jak trzeba, którym zrobisz próbę kręconą, którym możesz posiać wysiew graniczny.

Nie ma sensu wyważać otwartych drzwi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą. Ale w ten sposób rozumując to trzeba by cały (albo prawie cały) park masynowy wymieniać. Bo przydałby się i dobry ciągnik, który mało pali i nie psuje się zbyt często, i porządny opryskiwacz (opryskiwacz przede wszystkim, nawet nie ze względu na oszczędności), i kombajn zbożowy odpowiedni, żeby zboże na polu nie zostawało etc. Te maszyny można wymieniać w nieskończoność, ale pojawia się tutaj mały, acz istotny problem - kasa. Przeciętnego polskiego rolnika nie stać na zakup takiego sprzętu i po raz kolejny sprawdza się maksyma: "Czemuś biedny? Boś głupi! ?Czemuś głupi? Boś biedny!"

Ech! Może kiedyś ta sytuacja ulegnie przemianie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...