Skocz do zawartości
Marek Sz

Wszystko o rozsiewaczach nawozowych

Rekomendowane odpowiedzi

No pewnie że cały park maszynowy należy wymieniać. Maszyny się zużywają, to normalne i nieuniknione. I normalne jest, że nie zrobisz tego na raz - chyba nikt nie da rady tego sfinansować tylko z własnej produkcji rolnej. Ale już dzieląc na etapy - na pewno. Ja mam gospodarstwo 25 ha - wyszło mi, ze mogę na rozsiewie tej samej ilości nawozu wyjść do przodu ok 2000 PLN/rok. Czyli jak mam różnicę między rozsiewaczem z Unii Brzeg, a Rauchem (na jaki się zdecydowałem) 4000 PLN, to w najwyżej dwa lata wychodze na zero. W następne dwa zarabiam 4000 PLN. Daje mi to 4000 więcej na raty na traktor, który mam zamiar kupić. Traktor wezmę za rok, jak wezmę kredyt na 10 lat, rozsiewacz uzbiera dla mnie 20 000 PLN w tym czasie.

Oprocentowanie kredytu na traktor - na przykład 10% w skali roku (komercyjny). Biorę 60 000 PLN, daję 60 000 swoje rocznie płacę 6000 odsetek (upraszczając, bo odsetki maleją wraz z kwotą kredytu). W takim układzie mam 20 000 w ciągu 10 lat, czyli lepszy wysiew i plony pokrywają mi koszty kredytu, płacę odsetki przez 7 lat, przez 3 lata płaci rozsiewacz!

Czemuś biedy? Boś głupi i nie liczysz - tak powinno brzmiec to przysłowie w wersji dla rolników.

Wiem że wszystko wygląda ładnie na papierku, ale nowoczesny rolnk powinien umieć przerwać krąg biernego podążania za rozwojem sytuacji i zacząć kalkulować, liczyć i zarabiać. To się da zrobić.

 

Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem podobnego zdania. Ale jak sam napisałeś - trzeba umieć liczyć. Jeżeli coś da się kupić taniej (co nie znaczy gorzej) to czemu tego nie kupić? Przypominam, ze jeżeli coś jest droższe to nie oznacza, że jest lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe to liczenie ale bardziej szczegółowo może - podaj dokładnie w jaki sposób Rauch zarobi te 20 000 a nowy MX nie. Jeden sieje a drugi nie? Podeslac ci testy z DLG rownomiernosci wysiewu MX ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie. Jaką masz pewność, że to, co podane jest w tabelach wysiewu jest zgodne ze stanem faktycznym? Przecież nawet jeśli zrobisz próbę kręconą to w warunkach polowych wyjdzie inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pisze o tabelach wysiewu ani probach kręconych tylko o maszynie testowanej w warunkach polowych i laboratoryjnych w Danii

Test jest firmowany znakiem DLG i przeprowadzony w osrodku Danish Institute of Agricultural Science w Horsens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ciekawe to liczenie ale bardziej szczegółowo może - podaj dokładnie w jaki sposób Rauch zarobi te 20 000 a nowy MX nie.
Pewnie w reklamie napisali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ciekawe to liczenie ale bardziej szczegółowo może - podaj dokładnie w jaki sposób Rauch zarobi te 20 000 a nowy MX nie. Jeden sieje a drugi nie? Podeslac ci testy z DLG rownomiernosci wysiewu MX ?

 

Dziękuję, postoję.

 

Jedna, niedzielona skrzynia na nawóz. Przekładnia Walterscheid. Łopatki regulowane w dwóch płaszczyznach, zabezpieczone spręzynowo, a nie śrubką. Centralne wejście napędu do skrzyni,a nie pod kątem. Próba kręcona z otworu wylotowego, a nie z jakiegoś kapsla z boku (a co z wpływem mieszadła na ilośc wypadającego nawozu???????). Wysiew graniczny na tych samych tarczach, co normalny. Wysiew graniczny lewo-prawo, do wyboru. Hydraulika, która działa na zamykanie, a nie na otwieranie zasuw - niesamowice przydatne przy słabym rozdzielaczu w ciągniku. System nastawiania łopatek według zdjęć nawozów, gdy nie mam nazwy nawozu. Skala proporcjonalna do szybkiej zmiany dawki na polu. I wiele, wiele innych.

 

Uruchomienie rozsiewacza w moim gospodarstwie trwało 2 godziny. Wymaglowałem o wszystko i dowiedziałem się wszystkiego, co wiedział serwisant. Jak płacę, to i wymagam. I odwrotnie - jak dostaję dobry sprzęt, to nie żal i zapłacić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o te 20000 a nie 4000 różnicyw cenie. Żeby mi dać większą szanse podaj typ Raucha i to do czego go porównujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 000 to kwota, jaka powstaje przeez 10 lat uzytkowania rozsiewacza. Jak coś użytkuję przez długie 10 lat, to chcę, żeby było dobre, żeby miało proste, skuteczne rozwiązania i było dokładne w pracy.

Porównywałem MDS 735 z raucha oraz MX z Brzegu. Oczywiście że Brzeg też wysieje. Ale niedzielony zbiornik jest lepszy niż dwukomorowy. Hydraulika która działa na zamykanie, jest lepsza, niż taka, która działa na otwieranie. Przekładnia z gumowymi tarczami w Brzegu nie wzbudziła bynajmniej mojego zachwytu, wygląda jak te w przyczepach samozbierających polskich z lat 80tych. Siew graniczny tylko po prawej stronie, tylko po zmianie całej tarczy, tarcza za dopłatą. Powrót do normalnego wysiewu - zmiana tarczy na abarot. No i ta regulacja na przekładanie śrub na tarczy. A to nie wszystko.

Ja się nie czepiam Brzegu - kto chce, niech tym sieje. Ale akurat ja sam taki jestem, że jak już mam zaplaccić, to trzzeba mi obronić maszynę argumentami. I wolę wydać 4000 więcej za naprawdę dobry sprzęt, niż zatrzymać 4000 w kieszeni i mieć "prawie jak rozsiewacz".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Łomżyniaka.

 

Akurat tak się składa, że posiadam MX 1200 za którego w zeszłym roku zapłaciłem 11500 PLN i to ze skrzynią nierdzewną. Wszystkie Twoje wywody są poprostu (moim skromnym zdaniem) próbą dowartościowania swojego wyboru, za który sporo przepłaciłeś. Może i masz rację mówiąc o pewnych mankamentach jak siew graniczny (zdejmowanie tarcz) ale reszta to zwykła bujda. Próba kręcona odbywa się nie za pomocą kapsla tylko za pomocą otwtu dozującego i biorą w niej udział mieszadła. Ten "kapsel" jest w rzeczywistości zwykłym otworem techniologicznym w celu zamontowania wałka mieszadeł. Jaki idiota mógł Ci powiedzieć, że to od próby kręconej ???!!! Ja potrzebowałem pół godziny z serwisantem aby uruchomić maszynę i przeprowadzić próbę kręconą czyli zoszczędziłem 1,5 x 78 PLN roboczogodzina = 117 PLN na starcie( że o VAT-cie nie wspomnę ). Otrzymałem z Brzegu tabele wysiewu wraz z instrukcją, która przeprowadziła mnie poprzez wszystkie funkcje w rozsiewaczu. Maszyna jest bardzo prosta bez zbędnych komplikacji, ma wyświetlacz, który przekazuje do kabiny informacja o dawce i prędkości jazdy. Elementy aparatu wysiewającego są wszystkie nierdzewne. Rozsiewacz sieje płynnie od 10 do 24 metrów a niektóre nawozy nawet do 28 co mam sprawdzone. Bardzo podobają mi się Twoje wyliczenia odnośnie kosztów eksploatacyjnych, bo ma podobny areał i siałem to "lejkiem" więc teraz widzę ile zaoszczędziłem, z czego się bardzo cieszę !!!!

Pozdrawiam wszystkich czytających !!!

Proszę o opinie na temat innych rozsiewaczy i sposobu siania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Nie dowartościowuję się, co to to nie, ale oczywiście masz prawo mniemać. Zdanie o sobie mam własne, ale to nie forum psychologiczne, tylko rolnicze, więc moje zdanie o sobie i kwestie poczucia wartości na bok.

Moja dwie godziny na uruchomieniu kontra Twoje pół to raczej kwestia mojego dociekliwego charakteru, nie miałem też oporów przed egzekwowaniem wyjaśnień, bo nie płaciłem za to. Moze Ty sie streszczałeś, żeby zaoszczędzić te 117 netto?

Nie każe nikomu zachwycać się tym, co mi się podoba - wolny wybór. Jesteś zadowolony - bądź. Maszyn stricte nie porównamy, bo do tego trzeba je postawić obok siebie,a tego nie zrobimy. Absolutnie nie uważam że przepłaciłem, maszyna jest warta tych pieniędzy, biorąc pod uwagę jak wykonuje dla mnie pracę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siemka

mam tak mały problem z moim rozsiewaczem Amazone 300 a mianowicie zostają mi niedosypane miejsca za kołami czego to wina???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć !!!

 

"...siemka

mam tak mały problem z moim rozsiewaczem Amazone 300 a mianowicie zostają mi niedosypane miejsca za kołami czego to wina???..."

 

To jest pewien problem, z którym się już spotkałem, ale nie jest bez wyjścia.

Rozsiewacz Amazone, podobnie jak mój MX ustawia się za pomocą łopatek. Jeśli w Twoim przypadku występuje mniej nawozu za maszyną to należy nieznacznie "opóźnić" mniejszą łopatkę. Ta nieznaczność zależy jak dużo nawozu brakuje Ci na ścieżce przejazdowej - trzeba poćwicyć. Sprawdź jescze sobie na stronie www amazone de w zakładce "Dunger Service" ustawienia pod nawóz który używasz. Można tam ustawić język polski więc nie powinno być problemu.

Jeśli idzie jeszcze o winę, to możliwe jest zbyt wysokie ustawienie rozsiewacza lub tzw. zadarty tył rozsiewacza do góry. Sprawdź poziomowanie.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raz jeszcze - bo się kropnąlem.

 

Amazone 300 !!! - to chyba jednotarczówka - czyli cały mój wywód na nic Jeśli chcesz siać bliżej, to w jednotarczówce jaką ja miałem ustawiałem to wysokoścą i odpowiednim pochyleniem lejka na śrubie.

 

Pozdrawiam raz jeszcze !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam rozsiewacz Vicon z taką śmieszną rurką z tyłu, którą rozrzuca nawóz. Nie sieje za szeroko ale bardzo równo. Mam wersję zawieszaną z mocniejszą ramą i nadstawkami. Wyjątkowo prosta budowa, bardzo lekki. Widziałem też wersję jednoosiową z takim samym mechanizmem rozsiewającym. Polecam. Cena zawieszanego od 1000 do 3000 zalleżnie od stanu i wyposażenia. (hydrauliczne poziomowanie, hydraulicznie zamykany wysym i inne bajery).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to prawda, że zawiszane rozsiewacze nawozów popularnie zwane "lejkami" są niezbyt dobre ponieważ "mielą" nawozy co skutkuje tym, że cały ciągnik pokryty jest nawozami a instalacja elektryczna nie wytrzymuje dłużej niż kilka lat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka instalacja elektryczna?? Ja jej nie spotkałem w żadnym lejku ( no chyba, że na zamówienie ).

Niestety to prawda z tymi nawozami, ale tylko z niektórymi.

A jaki rozsiewacz miałeś do tej pory??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chodzi mu o instalacje elektryczna ciagnika

Aha, to chyba, że .

Ja od kąd zmechanizowałem gospodarstwo ( tj. mój ojciec ) rozsiewam nawóz lejkiem i nic mi się z instalacją elektryczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie padł mi lejek. Pojawia się pytanie co kupić???

Amazone 300, 400 , Rauch ... itp. Raczej używany - prawie nówka, jak się koledzy wyrażali wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie Amazone i Rauch to podoba jakość wykonania i dobra precyzja siewu. Wybierz tańszy w lepszym stanie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użytkownicy rozsiewaczy dwutalerzowych czy mógłby ktoś z was zeskanować lub przepisać z instrukcji rozsiewacza w jaki sposób reguluje się kąt łopatek na tarczy w zależności od szerokości i rodzaju nawozu (i przesłać na mój email) jest to rozsiewacz KUCHN MDS 921

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...