Skocz do zawartości
marcin20578

czy dobrze karmie ? i jaki pomysł na obornik?

Rekomendowane odpowiedzi

witam

Posiadam 10krów dojnych i moje oprzątanie wygląda następująco:

rano:

-siano

-ziemniaki

-śruta (otręby pszenne, owies, pszenżyto, żyto)

południe

-siano

-ziemniaki

wieczór

- siano

Czy coś robię źle czy coś zmienić w żywieniu?

Następne pytanie to jakiś dobry pomysł na wyrzucanie obornika.

Krowy stoją na uwięzi w okresie letnim wychodzą na pastwiska lecz cały okres zimowy stoją w oborze. Obora posiada 2 kanały zaraz za krowami o szerokości ok35cm , krowy stoją w 2 liniach po 5 sztuk na stronę obora jest przejazdowa, 2m od obory jest płyta gnojowa. W tej chwili wyrzucam obornik ręcznie Przez cały dzień wyrzucam na kupkę pod drzwi od strony płyty a wieczorem kupkę wyrzucam na płytę gnojową i to wszystko ręcznie widłami ale trzeba sobie jakoś zaradzić tylko jak ? Pod krowy jest ścielone słomą.

Proszę o pomoc i pozdrawiam!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi Marcinie, czy siano jakie dajesz to zwykłe siano z traw?? z tego co piszesz wynika że dajesz tylko raz pasze treściwą- błąd powinno się dawać 3-4 razy dziennie a mniejsze ilości!!! Inaczej dostaną Kwaśnicy!!!! Czy nie mógł byś zasiać kukurydzę na kiszonkę, siano chociaż raz na kiszonkę np. w bale i owinąć folią?? Są to najlepsze pasze!!!! A trochę oganiczyć te ziemniaki i siano. Masz za suche pasze (mam nadzeję że przy takim żywieniu krowy mają stały dostęp do wody). Jak możesz wyrobić sie finansowo to postaraj się zakupić jakieś witaminy, śrutę sojową czy coś w tym stylu bo przy takiej paszy to najlepszymi dojaki to raczej one nie są. Podjeć do jakiegoś przedstawiciela z paszami i doradzi Ci jaki i za ile a Ty podejmiesz decyzje czy kupić. A tak wogóle to z kąd jestś?? Jakie możliwości gospodarcze?? Pozdrawiam!!:))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a więc tak w tej chwili to najwyżej mogę zwiększyć podawanie paszy treściwej czyli śruty, a krowy mają stały dostęp do wody kiedy chcą to piją ile chcą, a siano jest tylko z traw a śruty dostają wiaderko 15l na 2 sztuki jak to podzielić na 3-4 razy czy może zwiększyć dawkę w przyszłum roku napewno bede robił kiszonke z traw w balotach owinięte w folie a w tej chwili mam tylko do dyspozycji Siano, ziemniaki i sruta więc proszę o ułożenie ,,jadłospisu'' na cały dzień.

Moje gospodarstwo to 18h z tego 5h to pastwiska w koło domu a jestem z woj łódzkiego

Pozdrawiam Suzi25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a więc tak w tej chwili to najwyżej mogę zwiększyć podawanie paszy treściwej czyli śruty, a krowy mają stały dostęp do wody kiedy chcą to piją ile chcą, a siano jest tylko z traw a śruty dostają wiaderko 15l na 2 sztuki jak to podzielić na 3-4 razy czy może zwiększyć dawkę w przyszłum roku napewno bede robił kiszonke z traw w balotach owinięte w folie a w tej chwili mam tylko do dyspozycji Siano, ziemniaki i sruta więc proszę o ułożenie ,,jadłospisu'' na cały dzień.

Moje gospodarstwo to 18h z tego 5h to pastwiska w koło domu a jestem z woj łódzkiego

Pozdrawiam Suzi25

 

wg mnie powinienes/as wsiac ze 3ha kukurydzy na kiszonke wieksze troszke wydatki ale wieksza ilosc mleka... pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli masz możliwość to kup wysłodki mokre albo suszone, dwkkę paszy treściwej poprostu podziel na mniejsze porcje i dwie dawki syp na ziemniaki a dwie najlepiej daj im przed sianem bo w zasadzie to powinny treściwą paszę dostawać zawsze po właściwym jedzeniu ale ze siana tio wszystko wyczepią, gdybyś miał wysłodki to mógłbyś wzbogacić jadłospis ale wtedy musiałbyś uważać z ziemniakami, bo przy tych paszach jakie na dzień dzisiejszy masz do dyspozycji i tak nic więcej nie wymyślisz, kolejność podawania jest dobra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile młóta na szt w wozie paszowym kto w maz montuje dostawy prosze o oferte /kontakt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak poradzilibyście żywić opasy od 100kg to ok 600kg jakie dawki i co kiedy? mam do dyspozycji sianokiszonke w balotach, siano, młoto brawarniane, oraz zboża

z góry dzięki za odp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a jak poradzilibyście żywić opasy od 100kg to ok 600kg jakie dawki i co kiedy? mam do dyspozycji sianokiszonke w balotach, siano, młoto brawarniane, oraz zboża

z góry dzięki za odp

 

najpierw przeczytaj sobie temat o sztukach miesnych a wtedy zdecyduj czy ci sie to oplaci.... za duzo sie tego robi u nas... naprawde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh no tak to co poardzisz rybka? nie opłaca sie chować opasów? trzody się też nie opłaca,, to co sie opłaca??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
narzekać się opłaca

 

a nawet narzekac sie nie oplaca hehe... niewiem poprostu trzeba ryzykowac i juz... mam nadzieje ze sie to wam oplaci .... teraz leci wszystko w dol ale napewno kiedys sie odbije od dna i pojdzie w gore ... mam nadzieje ze szybko przynajmniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raz się straci, raz się zyska, ale jakoś (lepiej lub gorzej) wiąże się koniec z końcem, i jeszcze nieraz reszta zostanie!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam

W tej chwili wyrzucam obornik ręcznie Przez cały dzień wyrzucam na kupkę pod drzwi od strony płyty a wieczorem kupkę wyrzucam na płytę gnojową i to wszystko ręcznie widłami ale trzeba sobie jakoś zaradzić tylko jak ? Pod krowy jest ścielone słomą.

Proszę o pomoc i pozdrawiam!!

Kup sobie taczkę , to wprawdzie problemu nie rozwiąże, ale usprawni pracę. Przejedziesz ze 2 razy dziennie przez oborę i na płytę... A jak się niespodziewanie zwali jakaś kontrola to może się do tej kupki przyczepić (blokuje drogę ewakuacji?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl o wyciągu obornikowym!!!! Ile można recznie ładować??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja niedawno założyłem wyciąg - szuflę no i jest o wiele mniej roboty A mam 10 krów i kilka opasów. Wcześniej woziłem taczką ale sztuk przybywa i to zaczynało być wykańczające...

Ręcznie też można - zależy jaki kto pracowity. Znam rolnika który wynosi obornik na widłach z kanału na pryzmę a ma z 15 sztuk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja np krową daje

rano

w paszowóz(sianno kiszonke+śrut)

i wieczorem w paszowóz(kiszonke z kukurydzy i srut)

stały dostęp do wody

 

a jałówkom cielnym podaje pażony śrut z mlekiem rano wiadro na 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...