Skocz do zawartości
ELżBIETA

Ubezpieczenia z dopłatą z budżetu panstwa

Rekomendowane odpowiedzi

orientujecie się gdzie mogę znaleźć niezależnego rzeczoznawcę w województwie kujawsko-pomorskim, który będzie w stanie oszacować szkodę spowodowaną przez suszę w uprawie pszenicy jarej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
muszę przyznać, iż jestem mile zaskoczony dotowanym ubezpieczeniem upraw w PZU, wypłata odszkodowania nastąpiła miesiąc po oszacowaniu strat (40 dni po zgłoszeniu szkody), teraz jestem na etapie negocjacji wysokości odszkodowania do pszenicy jarej

Możesz napisać jaki procent strat Ci uznali i czy to prawda,że wypłacają 80% wartości szkody a 20% to udział własny rolnika.

Bo u mnie nikt z PZU nie zjawił się i chcą mi ryczałtowo przyznać 36% w pszenicy ozimej 38% w pszenżycie jutro mam podpisać ugodę z PZU i ustalić wysokość strat co do żyta nie wiem jak się zachować bo pasy kontrolne skosiłem czy zgodzić się czy też domagać się uznania strat większych w wyniku suszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

straty są wyznaczane na podstawie ubytków w kłosie, więc jeśli rzeczywiste straty były niższe niż te 36 i 38% to warto się zgodzić, jednak gdy wysokość odszkodowania Cię nie satysfakcjonuje (odpowiednio 28,8 oraz 30,4 wartości uprawy z polisy) to warto negocjować potwierdzając wielkość szkody rzeczywistą wielkością plonu (rzeczoznawcy i tak nie przyślą, gdyż moją prośbę o kolejną analizę odrzucili na rzecz ugody); szkody u mnie w pszenicy ozimej wyniosły 34% na jednym stanowisku oraz 44% na drugim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ugodziłem sie z PZU w ten sposób, że uznano mi 36% w pszenicy ozimej i po 44% w pszenżycie i życie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
napisz ile kosztowało ubezpieczenie 1ha i jaką sumę odszkodowania wypłaci tobie PZU

Za 3,5 ha zapłaciłem 150zł w tym 44 zł za zniesienie udziału własnego do 10%

wysokości strat. Za te straty otrzymam 2400 zł. Warto było ubezpieczyć !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to faktycznie było warto, nie chce mi się wierzyć że dalej tak będzie kolorowo z wypłatami jak teraz obowiązkowo mamy ubezpieczać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
napisz ile kosztowało ubezpieczenie 1ha i jaką sumę odszkodowania wypłaci tobie PZU

 

te stawki jak i wysokość odszkodowania dotyczą 1 ha??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarówno całkowity koszt ubezpieczenia wyniósł 150zł za 3,5ha a odszkodowanie dotyczy również tych 3,5ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaka była suma ubezpieczenia (jaki plon w polisie) i od jakich czynników został zmniejszony udział własny? wielkość składki jak i odszkodowania wydaje mi się bardzo niska przy takiej wielkości szkód

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jaka była suma ubezpieczenia (jaki plon w polisie) i od jakich czynników został zmniejszony udział własny? wielkość składki jak i odszkodowania wydaje mi się bardzo niska przy takiej wielkości szkód

Łączna suma ubezpieczenia tych trzech gatunków zbóż wyniosła 7350zł.

Udział własny został zmniejszony do 10% . Tzn. normalnie PZU wypłacało odszkodowanie jeżeli szkoda wyniosła conajmniej 30% w uprawie natomiast w moim przypdku po opłaceniu dodatkowych 44zł ubezpieczyciel odpowiadał już wtedy jeżeli strata wyniosłaby 10%. Dotyczy to między in.suszy, gradobicia, powodzi i takich innych klęsk. Ja zapłaciłem łącznie 150zł, tak jak podałem wcześniej i dostałem takie odszkodowanie. Na przyszły rok ubezpieczam 100% upraw i tylko w PZU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok ja wszystko rozumiem tylko nie pasuje mi suma ubezpieczenia 7350 dla 3,5 ha to ok 2100zł/ha, w mojej polisie plon pszenicy to 60dt a jej wartość to 800zł/t czyli suma ubezpieczenia 1ha pszenicy wynosi 4800zł stąd też nie mam pojęcia skąd taka rozbieżność (w tym samym województwie), a już najbardziej nie pasuje mi wielkość składki 106zł na 3,5ha to ok. 30,28zł/ha (to połowa z 3,5% sumy ubezpieczenia czyli ok 1,75% sumy ubezpieczenia) zgodnie z powyższym suma ubezpieczenia wyniosła średnio 1730zł czyli plon z polisy to ok 3t/ha??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie omijajcie PZU jak się chcecie ubezpieczyć to jest tylko firma windykacyjna zbiera składki .Ubezpieczyłem w tym roku tam jęczmień browarny z dopłatą panstwa i dopłaciłem jeszcze aby zmiejszyć jak oni to nazwali franczyze z 30% na 10 % .Zgłaszam szkode przyjeżdza dwóch "panów" z PZU szacować straty no i oszacowali strata 25% pismo przychodzi że niemogą zapłacić bo ubezpieczenie z dopłatą państwa obejmuje straty powyżej 30% , pokazywałem tym "panom" umowe o zmiejszeniu udziału do 10 % no niestety nie dotarło .Ale zadowolony że uznali stratę a może przeoczyli to że jest dodatkowe ubezp.pisze odpowieć na ich pismo o tym że strata jest 25% i dołanczam ksera obydwu umów.Dostaje odpowieć że szkody na moim polu nie może być uwzględniona bo wojewoda dolnośląski nie ogłosił ze moja gmina jest dotknięta klęską suszy ,{choć jest ogłoszona} i tutaj zdębiałem bo z tego rozumowania PZU wynika że kto ma "ubezpieczony dom np.Od pożaru i taki dom się spali ,to aby otrzymać odszkodowanie musiała by się spalić cała wioska" no i będe musiał umawiać się z PZU w sądzie.Nie dajcie się ogłupić "panom" " h....om" z PZU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

składke to mozna nawet od 10 ton i po 1000zł z hektara zapłacic.........

ale jak przyjdzie do wypłaty odszkodowania to PZU opiera sie o cene rynkowa np 600 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a te odpowiedzi to pisemne? PZU jako ubezpieczalnia zarabia na składkach nie zaś na wypłacanych odszkodowaniach, stąd wynika ich zacięcie; nie należy jednak odpuszczać nawet, gdy definitywnie odmawiają wypłaty odszkodowania w końcu zaproponują satysfakcjonujące rozwiązanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tym sezonie PZU zamierza sobie wynagrodzić szkody zaproponowali mi polisę obejmującą grad i przymrozki za 6% a za powódź i suszę żądają jeszcze 400zł (800zł V i VI klasa bonitacyjna) w wypadku rzepaku czyli koszt ubezpieczenia 1ha uprawy rzepaku wynosi 624zł (1024zł na V i VI klasie) na razie ubezpieczyłem tylko rzepak od gradu i przymrozków, więc proszę o wskazanie ofert innych zakładów ubezpieczeń, gdyż jestem bardzo skłonny do rozwiązania umowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś nie tak to masz oddać 1tonę rzepaku na ubezpieczenie 1 ha?

czy to co podałeś masz sam wybulić z kieszeni? gdzie dopłata z budżetu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę się pomyliłem w obliczeniach (o około 100zł) nie wziąłem właśnie pod uwagę dotacji z budżetu państwa, dotacja stanowi 40% z 6% wartości polisy (tylko tyle zgodnie z ustawą można otrzymać dotacji na w/w ubezpieczenie) czyli koszt ubezpieczenia rzepaku przy plonie 4t/ha i cenie 1000zł/t wyniesie

- tylko czynniki: grad+przymrozki 144zł/ha

- susza+powódź 400zł (800zł klasa V-VI)

tzn tak wygląda oferta przedstawiona przez agenta, właśnie wysyłam maile do central zakładów ubezpieczeń oferujących dobrowolne, dotowane ubezpieczenia upraw rolnych, więc w piątek powinienem już znać szczegóły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak będziesz miał odpowiedzi od firm to opisz, interesują mnie stawki dla rzepaku(przymrozki wiosenne i grad) pszenica oz (susza) jęczmień jary buraki (susza)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od suszy chyba wszystkie zakłady ubezpieczeń mają zaporowe stawki (Concordia ubezpiecza tylko na wniosek, plantacje powyżej 50 ha, do IV klasy a stawka i tak przekracza 10%, w wypadku zbóż może jeszcze pozostać z 1,5% dotacji z budżetu, więc można zejść poniżej 10%); dzisiaj uzyskałem tylko ofertę Concordii (niestety drogą telefoniczną, więc nie gwarantują poprawności danych)

- rzepak (tutaj mamy dwie opcje)

* czynniki: przezimowanie, przymrozki, ogień, gradobicie

odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń rozpoczyna się od szkód

przekraczających 8% , zniesiony udział własny

wielkość polisy 4t*1200zł koszt ubezpieczenia 120zł/ha (czyli 5% w PZU

mamy 6% ale dotacja stanowi w każdym z wypadków tylko 2,5%)

* czynniki: jak wyżej tylko bez ognia

odpowiedzialność 10% i takiż sam udział własny

identyczna wartość polisy, koszt 105zł (czyli mniej niż 4,5%)

- pszenica ozima 7t*550zł (plon i cena ustalana na podstawie oświadczenia),

zniesiony udział własny, odpowiedzialność od 8%; czynniki:

grad, przymrozek, przezimowanie, ogień

koszt 43zł/ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzepak zgoda ale ubezpieczać pszenicę od mrozu lub gradu jakoś nigdy jeszcze nie wymarzła w przeciwieństwie do rzepaku.od suszy warto by było bo i tak co dwa lata występuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stawki są zawsze uzależnione od powiatu , dlatego by móc porównać musisz podać powiat w którym masz uprawy pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze o wyjasnienie moich wątpliwości

- Czy 15 listopada mija tarmin w którym można uzyskac ubezpieczenie z dopłatą państwa?

- Czy dopłaty państwowe dotyczą jedynie składek do 3,5% w przypadku zbóż? Czyli suszy by nie obejmowały bo na nią składka chyba jest wyższa?Ile gdzie płacicie?

- Czy ubezpieczenie od ognia dotyczy zarówno pioruna jak i podpalenia? Jaka składka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...