Skocz do zawartości
dymasik

kiedy ruszy Młody Rolnik?

Rekomendowane odpowiedzi

no własnie nie wiem czy średnia wystarczy bo jeszcze oprócz tego trzeba miec te 4 ESU... w podkarpackim średnia jest cos koło 5ha no a z 5ha rzepaku to ja 4ESU nie bede mial... no chyba ze do ESU juz liczą sie razem z dzierżawą od prywatnych ludzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no własnie nie wiem czy średnia wystarczy bo jeszcze oprócz tego trzeba miec te 4 ESU... w podkarpackim średnia jest cos koło 5ha no a z 5ha rzepaku to ja 4ESU nie bede mial... no chyba ze do ESU juz liczą sie razem z dzierżawą od prywatnych ludzi?
jezeli śrenia wojewódzka jest mniejsza od krajowej to obowiązuje średnia krajowa czyli ponad 9ha i tyle muszisz mieć conajmiej zeby dostać premie MR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 ESU nie musisz miec na starcie ale po 3 latach i musisz w planie rozwoju wpisac co zamierzasz zrobic zeby to 4 ESu uzyskac. a DOKŁADNIE srednia krajowa to 9,91 i obowiazuje w tych woj. gdzie srednia woj. jest mniejsza od krajowej . Jesli srednia wojewódzka jest wieksza to obowiazuje wojewódzka.

 

Oczywiscie 4ESU możesz uzyskac z dzierzaw i zwierzat. U mnie w lubelskim na 4ESU potrzeba około 20ha ale jakos uzbierałem, praktycznie same zboża i troche kuku na kisz. duża nadwyżka jest z TUZ i kuk na kisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy moze mi ktos wyjasnic jak wyglada weryfikacja wydanych pieniedzy ?

Nie za bardzo widze na stronach agencji wyjasnienie a chcialbym wiedziec jak, komu i kiedy dostarczyc jakie pisma. Jesli w biznesplanie napisze ze kupie ziemie w przeciagu trzech lat to znaczy ze zaraz po zakupie mam przyniesc dokumenty potwierdzajace kupno ? czy tez trzeba czekac na jakas kontrole i dopiero wtedy wszystko przedstawic ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest gdzies napisane juz nie pamietam gdzie ze po 3 latach bedzie kontrola, nie oznacza to ze osobiscie przyjada, ale moga przyjechac. A kontrola bedzie polegała na sprawdzeniu dokumentacji i weryfikacji jeej z planem rozwoju czy go wykonałes)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiecie czy las wchodzi w powierzchnie gospodarstwa zeby wyliczyć średnią wojewódzką? jezeli chodzi o premie MR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po mojemu nie. w instrukcji jest napisane ze jesli posiada sie las to trzeba te działki wpisac ale raczej do powierzchni to on nie może byc brany bo tu chodzi o pózniejsze liczenie SGM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzis coś słyszałem ze zamierzają zmienić cos z wielkosią posiadanego gospodarstwa ze nei trzeba bedzie mieć śrdeniej wojewódzkiej tylko ze bedzie wszedzie obowiazywała srednia krajowa , bo przez 4 tygodie złozyli wnioski na 16% przewidzianej kasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no cos tam marudza ale cos czuje ze nie szybko to zmienia bo gosciu z arimr wypowiadałsie ze wnioski cały czaspłynnie spływaja i narazie tylko mysla nad możliwoscia zmiany ale to nic pewnego jakby tra zmiana miała wygladac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieje ze zmiena to jeszcze w tym roku podczas drugiego naboru bo musziałbym dokupić jeszcze 7ha ziemi zeby spełnić warunek a u nas w okolicy na dzień dzisiejszy nie ma co kupować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mam nadzieje ze zmiena to jeszcze w tym roku podczas drugiego naboru bo musziałbym dokupić jeszcze 7ha ziemi zeby spełnić warunek a u nas w okolicy na dzień dzisiejszy nie ma co kupować.

 

nie mozesz kupic jedynie dostac w darowiznie..... a to juz watpie zeby ci sie udalo.... mi brakuje 1ha zeby wziasc udzial w tym programie chcialem od sasiada wziasc "kupic" tzn dostac w darowiznie ale US przychrzani sie wtedy do sasiada i lipa a watpie zeby ludzie chcieli sie jeszcze z darowizny rozliczac:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dzis coś słyszałem ze zamierzają zmienić cos z wielkosią posiadanego gospodarstwa ze nei trzeba bedzie mieć śrdeniej wojewódzkiej tylko ze bedzie wszedzie obowiazywała srednia krajowa , bo przez 4 tygodie złozyli wnioski na 16% przewidzianej kasy

i nie z wojewodzkiej na krajowa tylko odwrotnie, ze z krajowej na wojewodzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mam nadzieje ze zmiena to jeszcze w tym roku podczas drugiego naboru bo musziałbym dokupić jeszcze 7ha ziemi zeby spełnić warunek a u nas w okolicy na dzień dzisiejszy nie ma co kupować.

 

nie mozesz kupic jedynie dostac w darowiznie..... a to juz watpie zeby ci sie udalo.... mi brakuje 1ha zeby wziasc udzial w tym programie chcialem od sasiada wziasc "kupic" tzn dostac w darowiznie ale US przychrzani sie wtedy do sasiada i lipa a watpie zeby ludzie chcieli sie jeszcze z darowizny rozliczac:/

w darowiznie od ojca bede miał 23ha i najwyzej to ojciec teraz by musiał dokupić te 7ha zebym odrazu posiadał średnia wojewódzka i bede miał spokój

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie mozna dokupic gruntu ? tylko darowizna wchodzi w gre? a dzierzawa od ANR?

nie rozumiem a co to za roznica czy sie kup[i od ANR czy dostanie.

 

Czy to samo bedzie po pierwszym lipca? jesli ktos zamierza kupic gospodarstwo rolne badz wydzierzawic to sie nie zalapie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grunt można dokupić jednak wymaganą powierzchnię należy posiadać na dzień złożenia wniosku (a rolnicy, którzy działalność już rozpoczęli mają czas najprawdopodobniej do czerwca, gdyż później wnioski będą składali rolnicy pragnący dopiero rozpocząć działalność rolniczą); dzierżawa z zasobów ANR jak również gruntów będących własnością gmin również wlicza się do powierzchni utworzonego gospodarstwa, we wniosku można zauważyć kilka form, w których można utworzyć gospodarstwo poza spadkiem jest to: zakup, darowizna, dzierżawa oraz użytkowanie wieczyste i tak samo będzie po dniu 30 czerwca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uściślając:

Nie wiem czy wszyscy chętni na MR premię wiedzą, że na dzień składania wniosku nie trzeba mieć wymaganej powierzchni ha. Jest na to 180 dni od przyznania premii. Może to komuś pomoże...

Las na pewno nie wlicza się w tą powierzchnię.

Kupić też można, ale dzierżawić już tylko od skarbu państwa - a nie od sąsiada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Uściślając:

Nie wiem czy wszyscy chętni na MR premię wiedzą, że na dzień składania wniosku nie trzeba mieć wymaganej powierzchni ha. Jest na to 180 dni od przyznania premii. Może to komuś pomoże...

ja poproszę o wskazanie podstawy prawnej, na podstawie której dokonano takiej interpretacji, gdyż wg minrol`u kryterium dotyczące powierzchni gospodarstwa musi być spełnione na dzień złożenia wniosku i utrzymywane do momentu upływu 5 lat od dnia wypłaty pomocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie czy w biznasplanie mozna wpisać ze przeznacze tą kwote na wkład własny do programu modernizacja gospodarstw i ze chcem na to wniosek złożyc za 3 lata a dajmy na to ze wtedy sie nie załapie i co wtedy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mam pytanie czy w biznasplanie mozna wpisać ze przeznacze tą kwote na wkład własny do programu modernizacja gospodarstw i ze chcem na to wniosek złożyc za 3 lata a dajmy na to ze wtedy sie nie załapie i co wtedy?

 

 

możesz złożyć jako wkład własny,ale nie na wniosek który składasz za trzy lata, bo w ciągu tych trzech lat musisz się rozliczyć z Młodego Rolnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdaje mi sie że w ciagu 5 lat musze sie rozliczyć nie w 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

być może lecz zgodnie z § 18. 1. rozporządzenia Beneficjent powinien: wydatkować, w okresie 3 lat od dnia wypłaty pomocy, co najmniej 70 % kwoty pomocy na inwestycje określone w biznesplanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
być może lecz zgodnie z § 18. 1. rozporządzenia Beneficjent powinien: wydatkować, w okresie 3 lat od dnia wypłaty pomocy, co najmniej 70 % kwoty pomocy na inwestycje określone w biznesplanie

to napszykład w tym roku dostane premie i w tym roku bedzie nabór na PROW i w przyszłym tez tylko za 2 lata (chcem troche kasy uzbierać i mniej brac kredytu) i jak za te 2 lata nie załapie sie to co wtedy moja wina czy moge gdzieś sie odwoływać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

śmiem przypuszczać, iż bez względu na to kogo obciążymy winą za niespełnienie warunków to ze względu na równość wobec prawa premia będzie musiała (niestety) zostać zwrócona co wiąże się również z dodatkowymi konsekwencjami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyglada sprawa kiedy potrzeba bedzie wyjechac np.: na rok czy dwa ?

program jest piecioletni wiec nawet w te 3 lata 4 ESU sie osiagnie tylko pytanie co wpisac do planu rozwoju gospodarstwa na okres kiedy nie mozna samemu zajac sie ziemia i nie ma nikogo kompetentnego komu to powierzyc ?

 

z tego co wiem to ugorowac nie mozna wiec moze posadzic jakas trawe albo koniczyne ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...