Skocz do zawartości
dymasik

kiedy ruszy Młody Rolnik?

Rekomendowane odpowiedzi

działalność rolniczą należy prowadzić przez 5 lat od daty wypłaty pomocy, gospodarstwo musi być prowadzone nawłasny rachunek i dodatkowo przez 3 lata należy podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników w KRUS, także wyjazd (jak rozumiem związany z pracą zarobkową) niestety troszeczkę koliduje z warunkami programu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
działalność rolniczą należy prowadzić przez 5 lat od daty wypłaty pomocy, gospodarstwo musi być prowadzone nawłasny rachunek i dodatkowo przez 3 lata należy podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników w KRUS, także wyjazd (jak rozumiem związany z pracą zarobkową) niestety troszeczkę koliduje z warunkami programu

 

nie rozumiem co komu szkodzi czy jestem za granica czy w kraju jesli oplacam krus a znajomy rolnik mi kosi pole a tym samym realizuje program i w kazdej chwili kazdy moze przyjechac i sprawdzic ze np.: byla zaplanowana trawa na pierwsze dwa lata i jest trawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
działalność rolniczą należy prowadzić przez 5 lat od daty wypłaty pomocy, gospodarstwo musi być prowadzone nawłasny rachunek i dodatkowo przez 3 lata należy podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników w KRUS, także wyjazd (jak rozumiem związany z pracą zarobkową) niestety troszeczkę koliduje z warunkami programu

 

nie rozumiem co komu szkodzi czy jestem za granica czy w kraju jesli oplacam krus a znajomy rolnik mi kosi pole a tym samym realizuje program i w kazdej chwili kazdy moze przyjechac i sprawdzic ze np.: byla zaplanowana trawa na pierwsze dwa lata i jest trawa

mozesz tak zrobic ale w papierach musi być ze to ty wszytko robisz, a w razie kontroli to masz problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie do konca tak jest.

jest masa kobiet - mlodych rolniczek

 

i jakos nikt mnie nie pilnuje zebym to ja osobiscie wsiadala na ciagnik, traktor czy cos podobnego i jechala z koksem po polu

 

poza tym akurat u mnie byloby glupota kupowac maszyne, taniej mi wszystko wychodzi na uslugach. (prawie za darmo)

wiec czy rolnik nie moze sam zadecydowac co mu sie bardziej oplaca ? czy kupowac sprzet czy prace zlecac innym osobom.

 

niedlugo rusza kontrole z poprzedniego programu MR i sie wszystko okaze.

kobiety na pewno bede mialy wtedy problem jesli niby tak jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha a co do wyjazdu za granice to chyba moze to byc jedynie praca na czarno.

Bo jesli tam odprowadzasz skladki to tutaj moga Cie wykreslc z KRUS.

choc male szanse zeby nawet przez US do KRUSu doszlo takie info.

ale roznie to bywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w kwestii korzystania z usług to wszystko się zgadza, nie jest wymagane posiadanie jakielkolwiek maszyny czy budynku gospodarczego; istotne jednak jest osobiste zarządzanie gospodarstwem, które z zagranicy jest teoretycznie bardzo trudne; natomiast US przesyła do KRUS informacje na temat odprowadzanego podatku dochodowego (w ten sposób wyjdzie na jaw na podstawie jakiej umowy pracujemy) także proponowałbym się dobrze zastanowić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ostatnio szukajac materialow do mojej pracy dyplomowej natknelam sie na jakis poradnik o doplatach z 2004 czy 2005 roku i bylo w nim napisane ze osoby chcace dostac doplaty rolnosrodowiskowe musza do 2007 roku zakupic maszyny i budynki. jakw idac chyab to nie wypalilo. ciekawe dlaczego zmienili.

pewnie nei wykorzystalibysmy srodkow z UE na ten cel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy podczas przepisania gospodarstwa trzeba wszystkie maszyny tez przepisać na nastepce czy mozna je dopiero za jakiś czas przerejestrować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ile dobrze pamietam to dobrzejest razem, bo potem musisz robic umowy darowizny i latac z nimi do skarbowki, a przy kontrakcie trzeba pamietac o wpisie ciagnikow, przyczep (bo chyba o to ci chodzi) do umowy darowizny, przynajmniej mi tak mowili w US.

 

Zreszta, przeciez mozesz sie przejsc do US i popytac, za to ci nikt placic nie kaze a bedziesz mial pewnosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielkosć ekonomiczna gospodarstwa esu to trzeba miec w każdym roku coraz wiekszą zaczynając od roku 2007 czy wystarczy mieć w ostatnim 5 roku wyższe esu w porównaiu do roku 2007. przepisanie gospodarstwa nastapi w tym roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wielkosć ekonomiczna gospodarstwa esu to trzeba miec w każdym roku coraz wiekszą zaczynając od roku 2007 czy wystarczy mieć w ostatnim 5 roku wyższe esu w porównaiu do roku 2007. przepisanie gospodarstwa nastapi w tym roku

 

nie wolno schodzic ponizej takiego esu jakie jest obecnie a te 4 esu lub wiecej mozna osiagnac nawet dopiero w ostatnim roku i tez bedzie OK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo ja na dzień dzisiejszy mam 9 esu w popszednim roku miałem też 9 ale jak mi zabierą buraki cukrowe to jak posieje pszenice na wszystkim to bede miał poniżej 9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bo ja na dzień dzisiejszy mam 9 esu w popszednim roku miałem też 9 ale jak mi zabierą buraki cukrowe to jak posieje pszenice na wszystkim to bede miał poniżej 9

 

skoro nie bedziesz w stanie utrzymac 9 to lepiej ci bedzie zejsc ponizej 9 przed zlozeniem wniosku zeby potem nie isc w dol bo to problemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dołączę sie do dyskusji z pytaniem.

Dopiero co będę sie starał o środki - premie dla młodego rolnika. Jeszcze nie posiadam gospodarstwa i sie właśnie zastanawiam czy sie pośpieszyć i je uzyskać teraz, załapując sie tym samym na obecną premię do 30 czerwca.

Czy może lepiej poczekać na nowy okres składania wniosków?

Co sądzicie?

A tak w ogóle sie zastanawiam, dlaczego ludzie wspominają o kolejkach, braku pieniędzy skoro wykorzystane jest 19,80% środków. Jak to wygląda w praktyce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja już sam nie wiem co sądzić, wielkość wsparcia może zostać zwiększona ze względu na małe zainteresowanie programem (koszt uzyskania wsparcia jest znacznie wyższy niż w poprzedniej edycji programu) dlatego jeśli istnieje możliwość przejęcia gospodarstwa po 30 czerwca to proponowałbym poczekać (najlepiej zaczekać do zakończenia kolejnej tury negocjacji WTO, gdyż grunty mogą troszeczkę potanieć); kolejek raczej nie ma a mimo to pieniędzy nie widać, wnioski będą rozpatrywane od 30 czerwca, więc na środki nie można za szybko liczyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dlatego jeśli istnieje możliwość przejęcia gospodarstwa po 30 czerwca to proponowałbym poczekać

 

ale przeciez to prawnie nie jest uzasadnione, za duze ryzyko, lepiej zlozyc wniosek do konca czerwca niz potem ryzykowac ze agencja nie przyjmie wniosku lub nie przyzna dotacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
(najlepiej zaczekać do zakończenia kolejnej tury negocjacji WTO, gdyż grunty mogą troszeczkę potanieć);

akurat w moim przypadku, gospodarstwo ma być przekazane w formie darowizny, ceny gruntów chyba tu nie maja znaczenia

no faktycznie, ciężko prorokować co będzie... ale chyba zgadzam sie z kolegą że nie ma gwarancji od kiedy i w jakich warunkach ruszy kolejny program.

Myślę jednak że na wzrost premii nie ma co liczyć. Obawiam sie raczej żeby nie zmienili wielkości gruntów rolnych bo na razie to i tak do średniej krajowej (9,92ha) jeszcze mi brakuje 1,5 ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co slyszalem to raczej maja obnizyc prog wymaganego obszaru bo ludzie nie daja rady uzbierac tyle ziemi co potrzeba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...