Skocz do zawartości
Zimor

Hodowla-płta obornikowa

Rekomendowane odpowiedzi

Czy przy hodowli bydła mięsnego nadal obowiązuje płyta gnojowa ?

Pobieram dopłaty z tytułu ONW. Posiadam stado ok. 100 szt. zwierzęta przebywają cały rok na pastwisku, tylko jak są silne wiatry w zimie to chowają się do obory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie ustawy o nawozach i nawożeniu z dnia 10 lipca 2007r. wymagania w odniesieniu do magazynowania nawozów naturalnych przedstawia się następująco:

a) gnojówkę i gnojowicę przechowuje się wyłącznie w szczelnych zbiornikach umożliwiających gromadzenie co najminiej 4-miesięcznej produkcji tego nawozu. Zbiorniki te powinny być zbiornikami zamkniętymi wybudowanymi zgodnie z wymogami prawa budowlanego w zakresie dotyczącym warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie- zbiorniki te będzie musiał wybudować każdy rolnik prowadzący produkcje zwirzęcą, który zamierza magazynować nawóz naturalny (art. 25 ust. 1 ustawa o nawozach i nawożeniu),

b)płytę obornikową mają wybudować tylko Rolnicy prowadzący: 1)chów lub hodowlę drobiu powyżej 40.000 stanowiski 2)chów lub hodowlę świń powyżej 2.000 stanowisk lub świn o wadze ponad 30 kg.

c)chów lub hodowlę 750 stanowisk dla maciór (art. 25 ust. 2 w zw. z art. 18 ust. 1 ustawy o nawozach i nawożeniu).

 

ZWOLNIENIE DLA PRODUCENTÓW BYDŁA:

Obowiązek wybudowania płyt będą mieli tylko wymienieni powyżej Rolnicy, którzy prowadza produkcje określoną w art. 18 ust. 1 o nawożeniu. Pozostali producenci mogą wybudować płytę ale nie maja takiego obowiązku. Dlatego Dlatego też nie będą mieli w ogóle obowiązku budowy płyt obornikowej producenci bydła mlecznego i opasowego!!!! Przedstawiona po wyżej nowa ustawa zasadniczo zmienia obowiązki rolników w zakresie magazynowania nawozów naturalnych. Nowa ustawa wchodzi w życie z dniu 14 listopada 2007r. Jednakże wymagania w zakresie budowy zbiorników na gnojówke i gnojowicę wchodzą i później. Wymóg zbiorników na gnojówkę i gnojowice rolnicy, których muszą spełnić do dnia 1 stycznia 2011 roku. Z kolei wymóg wybudowania płyty obornikowej rolnicy, których to dotyczy muszą spełnić do dnia 1 stycznia 2009 r. ( art. 53 ustawy o nawożeniu). Do powyżej wskazanych dat po wejściu w życie nowej ustawy nie mają ustawowego obowiązku budowania urządzeń do magazynowania wszyscy producenci rolni. Nowa ustawa o nawozach i nawożeniu z dniem 14 listopada 2007 r. uchyla w całości poprzednia ustawę (art. 52 ustawy o nawozach i nawożeniu). Nowe wymagania zaczna się z kolei obowiązywać odpowiednio w dniach 1 stycznia 2011 r. i 1 stycznia 2009r.

 

Marcin Leśny

Aytor jest doktorantem Wydziału Prawa

i Administracji UAM w Poznaniu Prezesem Zarządu Kancelarii Prawej " Leśny i Wspólnicy" Sp. z o.o.

Tel. 061 424 40 43

 

 

 

 

Był to cytat z publikacji w RPT pażdziernik 2007 pt. "Rewolucja w płytach obornikowych".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaaaa...

Ale przy kontroli dopłat bezposrednich na terenach ONW ,agencja sprawdza czy jest płyta obornikowa i pojemnik na gnojowicę, a także szczelność szamba

i rachunki za wywóz śmieci.

Każdy rolnik posiadający zwierzęta i/lub korzystający z programów pomocy unijnej (od 2009 także dopłat bezpośrednich(cross-compliance)0 będzie zobowiązany do przestrzegania zasad Dobrej Praktyki Rolniczej, a ona przewiduje właśnie przechowywanie nawozów naturalnych tak aby nie zagrażały środowisku czyli na płytach ...

Każdy kto korzysta z PROW, a także tylko z ONW powinien mieć je już

Inna sprawa, że płyta wcale nie musi być betonowa Można także spróbować zabawy z fermentacją tlenową (też nie trzeba mieć płyty)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Taaaaa...

Ale przy kontroli dopłat bezposrednich na terenach ONW ,agencja sprawdza czy jest płyta obornikowa i pojemnik na gnojowicę, a także szczelność szamba

i rachunki za wywóz śmieci.

Każdy rolnik posiadający zwierzęta i/lub korzystający z programów pomocy unijnej (od 2009 także dopłat bezpośrednich(cross-compliance)0 będzie zobowiązany do przestrzegania zasad Dobrej Praktyki Rolniczej, a ona przewiduje właśnie przechowywanie nawozów naturalnych tak aby nie zagrażały środowisku czyli na płytach ...

Każdy kto korzysta z PROW, a także tylko z ONW powinien mieć je już

Inna sprawa, że płyta wcale nie musi być betonowa Można także spróbować zabawy z fermentacją tlenową (też nie trzeba mieć płyty)

Ja nie będę się kłócił, ale zacytowałem Pana który zna się na tym chyba najlepiej!!!! Najlepiej jednak podjechać to ARiMR i dowiedzieć się samemu aby potem nie było kłopotu!!!!! Pozdro!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedaleko mojej miejscowości jesy duża masarnia. Są tam równiez chlewy dla tuczników. I z tego co mogę zauwazyć, kilka razy dziennie krąży beczkowóz i wywozi odpady. Ich przepisy nie obowiązują?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Taaaaa...

Inna sprawa, że płyta wcale nie musi być betonowa Można także spróbować zabawy z fermentacją tlenową (też nie trzeba mieć płyty)

Witaj. Czy moglabys napisac szerzej, chetni do podpowiedzi sa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja słyszałem od fachowca z agencji, że miejsce na składowanie obornika to wcale nie musi być betonowa płyta z tymi wszystkimi duperelami wokół siebie i w środku, wystarczy zagłębienie w glebie wyłożone nieprzepuszczalną folią z atestem i tam można składować obornik i żadna kontrola nie może się przyczepić, bo do gleby nic się nie przedostanie, ponoć jest na to przepis, bo chodzi tylko o to, aby odizolowac obornik od gleby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zadniem taka folia była by bardziej praktyczniejsza i napeno tańsz, bo jak ja popatrzyłem co musi być w tej płycie, jakie zbrojenie to w bumkrach niemieckich takiego zbrojenia nie robiono jak w tej płycie!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, to wszystko robi się niby wg polskiej normy i wg prawa budowlanego, kurde miejsce składowania gnoju na płycie lotniskowca Ludzie pobudowali obiekty za grube pieniądze, firmy zbiły kokosy na robocie i materiałach budowlanych, a teraz się okazuje, że wystarczy foliowy dywanik położyć i można srać do woli, co lepsze owe miejsce składowania na tej folii wcale nie potrzebuje żadej dokumentacji ani pozwolenia, poprostu dziś może być tu, a za rok gdzie indziej, jeśli nie będzie pasowała lokalizacja z jakiegoś tam powodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie znajomy opowiadał, że gdy poszedł do agencji po informacje na temat płyt , to jako jeden z wariantów "płyty obornikowej" może w wydzielonym miejscu wykopać dół i nawieżć jakiejś tam grubości warstwę gliny.

Może i tańsze od folii, ale 2 ciągniki trzeba mieć...

A co do fermentacji tlenowej to taka "wznioślejsza" nazwa na kompostowanie . Był program w telewizji na ten temat (jak masz kompostownik zamiast płyty to nie obowiązują cię odległości i terminy wywozu itp.) Ja się przymierzam do powiększania swojego bo płyta za mała i brak warunków na budowę drugiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mogę!!! Wystarczyło trpochę gliny, czy kawałek folii i była by "płyta gnojowa" zamiast majatku wyrzuconego pod obornik!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już mam, ale wymiary były pod starą hodowlę, a teraz musiałbym mieć wiekszą.

Mogą mi coś zrobić, na kontroli ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tatamarty.323a czyżbyś dopiero teraz wziął się za robienie płyty i zbiornika?. Bo jak tak to nie jestem sam. Ja dopiero tydzień temu zacząłem plantować teren pod budowę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja płytę i zbiornik mam zrobiony, robiłem przed tą całą aferą z szambami, ale od niechcenia złożyłem wniosek, no i przyznali kase na budowe, ale przecierz nie będę rozbierał tego co krótko przed zrobiłem, a płyte mam jeszcze raz taką jak obliczyli fachowcy, a zbiornik dwa razy taki jak powinien być wg obliczeń, więc nie będę "wyważał otwartych drzwi", pomaluje żeby wyglądało jak nowe i zgłosze zakończenie budowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chyba zostałem sam na polu boju...

Choć tydzień temu dzwoniła do nas miła pani z agencji i dała nam do zrozumienia że do konca roku musimy złożyć chociaż oświadczenie o zakończeniu budowy

A z terminem budowy to też mi się trochę udało: latem cement był u nas po 680 zł za tonę i był problem z dostaniem, a teraz jest po 475 zł i płacę i wiozą mi tego samego dnia do domu

Tak więc nie ma tego złego coby na dobre nie wyszło!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jesteś sam sztum. Ja widziałem w okolicy że znajomy też dopiero zaczoł budowę!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak miło, że nie jesteśmy sami W końcu to narodowa dyscyplina Polaków: zdążyć na ostatnią chwile

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W październikowym lub listopadowym numerze RPT jest wszystko na ten temat napisane, ale ogólnie do 2011 roku wszystkie gospodarstwa zajmujące się produkcją zwierzęcą muszą mieć zbiorniki i płyty, ale wg innych zasad, obowiązujących od 15 listopada tego roku, inaczej dla producentów mleka a inaczej dla producentów trzody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja cały artykół właśnie z RPT dotyczący płyt zamieściłem w pierwszej mojej wypowiedzi w tym temacie!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do Ministerstwa Rolnictwa w sprawie obowiązku posiadania płyt

obornikowych i otrzymałem odpowiedź.

 

 

MINISTERSTWO ROLNICTWA

I ROZWOJU WSI

Departament Hodowli i Ochrony Roślin

HORnn-022-40/07

 

 

 

 

 

 

W związku z pismem przesłanym drogą elektroniczną z dnia 19 listopada 2007 r. w sprawie obowiązku posiadania płyty obornikowej przez gospodarstwa rolne Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje co następuje.

Ustawa z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. Nr 147, poz.1033) złagodziła warunki przechowywania nawozów naturalnych w postaci stałej (obornik, odchody pochodzące od zwierząt gospodarskich oraz guano). Zgodnie z art. 25 ust. 2 tej ustawy tylko podmioty prowadzące chów lub hodowlę drobiu powyżej 40 000 stanowisk lub chów lub hodowlę świń powyżej 2 000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior mają obowiązek przechowywać nawozy naturalne w postaci stałej na nieprzepuszczalnych płytach, zabezpieczonych w taki sposób, aby wycieki nie przedostawały się do gruntu. Przepisy te będą obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.

Natomiast przechowywanie gnojówki i gnojowicy wyłącznie w szczelnych zbiornikach o pojemności umożliwiającej gromadzenie co najmniej 4 miesięcznej produkcji tego nawozu dotyczy nadal wszystkich rolników posiadających te nawozy (art. 25 ust.1). Zbiorniki te powinny być zamknięte w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) dotyczących warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie. Aktualnie obowiązującymi przepisami w tym zakresie jest rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 7 października 1997 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 132, poz. 877).

Ustawa przewiduje wejście w życie tych przepisów z dniem 1 stycznia 2011 r.

W przypadku posiadania gospodarstwa na obszarach szczególnie narażonych, tzw. OSN, mają zastosowanie rozporządzenia dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej, w których określono m.in. obowiązek przechowywania nawozów naturalnych w odpowiednich zbiornikach. To, czy gospodarstwo leży na terenie takich obszarów powinno być wiadome władzom samorządowym, gdyż programy działań na tych terenach obowiązują już od 2004 r.

Z-ca Dyrektora

Wiesław Podyma

 

 

Nie wyjaśnia to wszystkich moich wątpliwości co do rolników posiadających

bydło.No bo rolnik który posiada 2000 szt. świń powinien mieć płytę a co

jeżeli posiada ktoś 200 szt bydła w oborze . przecież są to porównywalne

ilości obornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak czytając to pismo i ten artykól z RPT to chodowcy bydła nie maja obowiązku budować płyt w każdej ilości posiadanych sztuk!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...