Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Sukov - beznadzieja. Szkoda że mi padł dysk w starym komputerze, bo bym wrzucił zdjęcia z Agroshow z zeszłego roku - gościu się pocił Zetorem i trójką Sukowa regulując to nieszczęście gdszieś na boku, poza oczami. Ano toto iść nie chciało, ano przykrywać skiby, choć orany był piach, bo nic innego na Bednarach nie występuje. Odlkładniczki małe, konstrukcja niesolidniew wyglądająca.

Ale oczywiście kwestaia gustu. Tyle tylko że wziąc to na PROW i potem walczyć 5 lat plując sobie w w brodę - to ci bzyczek odradzam.

Moim zdaniem dość surowo oceniasz ten pług. Co do wykonania to ja bym się nie czepiał bo jest na pewno o niebo lepsze niż z Uni a jeśli chodzi o wspomniane kłopoty z ustawieniem to ja nie widzę tu 100% winy sprzętu lecz winę operatora który z praktycznym ustawieniem pługa sobie nie radził. Z doświadczenia wiem że na sucho nie nastawisz pługa tylko za pomocą prób a na Bednarach wątpię żeby było tyle czasu na takie właśnie zabiegi a może po prostu gość zaczynał się dostrajać a ty już twierdzisz że jest do niczego. Pewnie że są lepsze ale to pługi przy konstrukcji których pracują firmy Lemken i Kverneland to chyba o czymś świadczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem rok temu w Bednarach i wydaje mi się zetor orał z czteroskibowym obrotowym .Plugi te mają lekką konstrukcje,ale będzie ona wytrzymała?

Grudziądz test dużo cięższy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja mam aktualnie 3*35 obrotowy na zabezpieczeniu sprężynowym KUHN-a waży dużo ponad 1t i jak na moje 80km to idzie bardzo ciężko a ta 4 z sukova waży tylko 720kg to tylko więcej o 100kg od zagonowej 4 tur z Uni a w polu proxima śmiga z nim aż miło popatrzeć( widziałem w Bednarach)

przedpłużek daje opór 25 % skiby ja orałem 2 skibowym z przedpłużkiem 80 KM z przednim napędem na suchej dlinie i pod górke sie skrobał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja byłem rok temu w Bednarach i wydaje mi się zetor orał z czteroskibowym obrotowym .Plugi te mają lekką konstrukcje,ale będzie ona wytrzymała?

Grudziądz test dużo cięższy.

 

Moim zdaniem Sukov ramę wzoruje na Lemken-ie który też ma delikatną ramę a ile wytrzymuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote="

Moim zdaniem dość surowo oceniasz ten pług. Co do wykonania to ja bym się nie czepiał bo jest na pewno o niebo lepsze niż z Uni a jeśli chodzi o wspomniane kłopoty z ustawieniem to ja nie widzę tu 100% winy sprzętu lecz winę operatora który z praktycznym ustawieniem pługa sobie nie radził. Z doświadczenia wiem że na sucho nie nastawisz pługa tylko za pomocą prób a na Bednarach wątpię żeby było tyle czasu na takie właśnie zabiegi a może po prostu gość zaczynał się dostrajać a ty już twierdzisz że jest do niczego. Pewnie że są lepsze ale to pługi przy konstrukcji których pracują firmy Lemken i Kverneland to chyba o czymś świadczy.

Lemekn i Kverneland to pracują nad swoimi pługami, Sukov może ich najwyżej podglądać. Firma która do swojego "rewelacyjnego" pługa daje takiego operatora, że nie może sobie z maszyną poradzić, albo nie jest profesjonalna, albo ma bardzo ciężki do ustawienia sprzęt. Widziałem jak facet z nim walczył, nic nie ugral a potem pojechał w kolejkę "pokazywać się". Z czym do ludzi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście szanuję twoje zdanie lecz ja mam trochę inne poglądy o tym sprzęcie może dlatego że bardziej jestem zainteresowany właśnie tą marką A jeśli chodzi o podglądanie innych to wątpię aby Kverneland zgodził się na montowanie swoich odkładni (nie podróbek) w jakiejś podrzędnej firmie a Sukov właśnie takie odkładnie zakłada do swojego większego pługa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Oczywiście szanuję twoje zdanie lecz ja mam trochę inne poglądy o tym sprzęcie może dlatego że bardziej jestem zainteresowany właśnie tą marką A jeśli chodzi o podglądanie innych to wątpię aby Kverneland zgodził się na montowanie swoich odkładni (nie podróbek) w jakiejś podrzędnej firmie a Sukov właśnie takie odkładnie zakłada do swojego większego pługa

A co się mają nie zgadzać - byle kasiuta leciała. Odkładnica to tylko fragment pieśni, a gdzie kąty, spawy, profile. Trochę jeżdżę po targach, Sukova w pracy widziałem raptem raz i to dającego totalnie ciała, ze znajomych nie ma nikt, dlatego mój stan wiedzy w stosunku do liczby spotkanych egzemplarzxy maszyny to 100% negatyw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odkładnie nic nie mówią o tym pługu jest jeszcze rozstaw i prześwit chciałem założyć przedpłużki do zwykłego grudziądza od lemkena okazało sie ze się zapycha bo ma 20 cm mniejszy rozstaw skib

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ta marka jest dopiero drugi rok na naszym rynku więc nie jest jeszcze tak popularna i z tego powodu nie można jej skreślać . Podobnie było z ciągnikiem jak składałem wniosek na proxime to była dopiero pół roku na naszym rynku i też ją wszyscy krytykowali że to kolejny nic nie warty paliworzerca a okazało się inaczej tak więc ja jestem dobrej myśli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poruszam ten temat po pewnym okresie braku aktywności

Może teraz znajdzie się już użytkownik Sukov-a Junior Roto który napisze coś o praktycznej stronie użytkowania tego modelu. Z tego co ostatnio sprawdzałem to pomimo wzrostu ceny katalogowej u dilera można go wyrwać za 21000pln tek więc cena nadal bardzo atrakcyjna Więc jak spisuje się ten pług (4skiby)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to jak zerknąłem na stronce Sukov-a na zdjęcia części pługa to zmieniłem zdanie o jakości wyrobów czeskich, osobiście wolę naszą Unię niż Sukova.

A dlatego że Sukov może i mniej masywny ale wygląda jak poskładane puzzle, dokładnie to jest to konstrukcja pospawana z dużej ilości elementów i co o zgrozo w miejscach dużych obciążeń i naprężeń (co do jakości spawów też mam zastrzeżenia).

Weźmy chociaż przegub główny za wieżyczką który przenosi większość sił (resztę przenoszą śruby do ustawienia pługa) zrobiony jest z dwóch grubych płaskowników, naciętych i skręconych do osi, pługi te na ciężkich ziemiach długo nie pociągną bo po prostu się powycierają, powstaną luzy, nie zauważyłem żadnych punktów smarowania tych miejsc (!!!).

Kolejną sprawą są odkładnice, ktoś wcześniej pisał że Kverneland ma w tym swój udział, podejrzewam ze dokładnie są to lemiesze, piersi i odkładnice tej firmy a słupce to już produkcja czeska, i co mnie zdziwiło to duże szpary i nie najlepsze dopasowanie tych części, poza tym widziałem że są przykręcone na śruby imbusowe, to też chyba nie najlepszy pomysł.

Regulowanie przedpłużków każdy po 2 śruby to męczarnia a przytwierdzenie listw ścinających skibę do odkładni to chyba też jakieś nieporozumienie.

Co prawda wyrażam swoją opinię tylko na podstawie kilku zdjęć więc nie każdy musi się z nią zgadzać.

Jedyny plus tych pługów to chyba cena, ale czy opłaca się oszczędzać na podstawowych narzędziach uprawowych?

 

Ktoś chętny do dyskusji na ten temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Otóz nie zauważyłem wczesniej tego tematu gdyż bym sie wczesniej wypowiedział. Ja jestem użytkownikeim takiego wwłasnie pługa czyli Junior Roto 4 skibowy!! I jestem z niego bardzo zadowolon. Kupiłem go jakos w lipcu 2006r. w Kaliszu za równe 20.000zł.

Pług ciągne zetorem 8540. Nie poweim bo przy szerokości orki 35cm na korpus ciagnik daje sobie rade!! Ale lekko nie ma. Jeśli ma któs jakies pytania prosze pisac chetnie podziele sie uwagami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze cos dopisze.

Otóz mój pług ma odkładnie małe te czeskie standardowe. I jestem z nich zadowolony. W tym roku zmienilem pierwszy raz lemiesze, wczesniej tego nie robilem, czyli wytrzymały u mnie 2 sezony, pług zaorał mniej wiecej 40 Ha i to ciezkiej ziemi głownie 2 i 3 klasa. Czyli jakby nie patrzeć dał rade!! Lemiesze oryginale miałem bez dłut. Ale te nowe teraz są z dłutami już. lemiesz kosztuje 40zł i dłuto 20zł czyli razem 60zł na korpus czyli nie ma tragedii!

Pług bardzo dobrze kryje, nawet orząc powiedzmy po kukurydzy bez wczesniejszego talerzowania daje rade, ma wysokie korpusy 80cm bodajże czyli nic się nie pcha.

Co jeszcze mogę powiedzieć! Otóz na początku mialem mały problem z ustawieniem go gdyż wczesniej nie mialem obrotównki ale po jakims czasie i 20 kombinacjach orze naprawde ładnie.

Co do zabezpiećzeń to naprawde dają rade, śruby 14 czyli na 24 klucz, montowane wzdłuz pługa i zakrecane 2 nakretkami a nie w poprzeg, przez co nie wyrabiaja sie gniazda. Oryginalnie były 8.8 ale według mnie były za twarde i trzeba było porządnie przywalic żeby jakas urwać. Wiec teraz wkładam 5,8 i jest znacznie lepiej. Gdy orze na głeboko na swoich ziemiach czyli tak 30-35 cm średnio zrywam jedną śrubę na hektarze!! To chyba mniej wiecej wszystko.

Macie pytania piszczie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie zauważyłem ciekawą rzecz otóz na stronie sukova jest filmik jak obraca sie junior 4 skibowy niby identyczny jak mój. Ale ten na filmiku obraca sie kólkiem do góry!!!! Natomiast mój kółkiem do dołu!!!!! Ciekawe od czego to zależy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem kiedyś czeską obrotke 3 skibowy PH1 też na małych odkładniach i ładnie orał ale wtedy nie siałem kuku na ziarno i nie wiem czy by sobie poradził. zabezpieczenia były non stop tylko korpusy podskakiwały żadnego lemiesza nigdy nie urwałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Własnie zauważyłem ciekawą rzecz otóz na stronie sukova jest filmik jak obraca sie junior 4 skibowy niby identyczny jak mój. Ale ten na filmiku obraca sie kólkiem do góry!!!! Natomiast mój kółkiem do dołu!!!!! Ciekawe od czego to zależy!

ja w zeszłym roku kupiłem obrotówke i likwidowałem jej luzy na obrotnicy miałem wszystko rozebrane po złożeniu okazało sie ze zle złozyłem i też obracało kołem do góry, poprostu zle na obrotnicy skręciłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to widać jest taka możliwość żeby obracał sie odwortnie. Ale przeciez pług na filmiku jest to nowy!! Czyli fabrycznie musiał tak być!!! Może niektóre obracają sie kółkiem do góry a inne do dołu! Ciekawe!!!

 

Fakt że ja też nigdy nie urwałem lemiesza! Śruby czeskie są bardzo mocne. Z góry mają własnie jak ktos wspomniał wcześniej otwory na imbus!! Dlatego ze nie maja zamka pod łbem. Czyli bez dobrego imbusa ani rusz. Chociaz co moge powiedziec z własnego doświadczenia przy zmianie lemieszy w tym roku 2 z 16 śrub musiał przeciąć. Gdyż nie dalo sie ich odkrecic, reszta poszła bez problemu. I pozakładełem je z powrotem . Także nie sa złe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A te śruby 5.8 też nacinasz tak jak są te oryginalne czy zakładasz całe no i jak mocno masz zakamienione pole? Bo zrywanie śruby jednej na ha jeszcze nic konkretnie nie mówi. Ja tez miałem kupować ten pług ale po rozważaniach chyba powrócę do zagonówki i kupię kvernelanda ab100 4 skiby na resorze. Mam bardzo zakamienione polaOglądałem sukov-a 4 skiby tylko że zagonowy ale na tych samych odkładniach co obrotowy u rolnika fakt ziemie ma lekkie i bez kamieni więc po zaoraniu 20ha jeszcze kołka nie zerwał lecz po zaoraniu wspomnianego areału wliczając w to również podorywki gość musiał już nad spawać dłuta bo były zjechane na max no i na odkładniach w miejscach otworów pod śruby odkładnia zaczęła już się delikatnie wyłuszczać. W rezultacie podsumowując rolnik nie miał odwagi skrytykować swojego pługa lecz entuzjazmu wcale u niego nie było widać tak więc dało mi to do myślenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Petekw, wybacz ale klasa 2 i 3 to nie są ciężkie ziemie. Dlatego możesz ciągać 4 skibowy pług 85-cio konnym ciągnikiem. Ja uprawiam głównie 4b, 4a. No i mam 10 ha 5 klasy, na których na zimę to C360 ciągała 2-skibowy pług unii, to są ciężkie ziemie. Nie uważam że jestem perfekcyjnym traktorzystą, ale wiem kiedy ciągnik się męczy a kiedy ładnie idzie. U mnie komplet lemieszy na sezon to norma.

Co do sukova to masz przedpłużki? jeśli tak co co o nich sądzisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w jednym kawałku mam klase ziemi od IIIa do IVb i tam gdzie jest IVb to jest bardzo ciężka ziemia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 2 i 3 klasa to cieżka ziemia. Taki czarnoziem i bardzo tłusty zreszta. Tak że wierzcie mi orze sie naprawde ciężko. Fakt wcześniej orałem to pole c360 i na 3 skiby dało rade, z tym że na 1 biegu i nie tak głeboko jak orze teraz. Pług oczywiście 3 grudziadz. U mnie na przykład 4 czy 5 klasa to już ziemia robi sie słabsza a przy tym lżejsza do uprawy. Oczywiście mam tez troche ziemi pozaklasowej czyli po mojemu piachy!! Gdzie wiadomo orze sie bajka.

 

Co do lemieszy to szkoda gadać wcześniej to 2 komplety rocznie to była norma. po pług w ziemie nie chciał wchodzic! A teraz jeden komplet na 2 lata czyli znaczna poprawa i ziemi mam troche wiecej. Kiedyś zgiąłem lemiesz tak ze 2 cm w sukovie odkrecilem go i chciałem wyprostowac gdyż grudziadzkie tak robiłem!! Połozyłem na szynie i przywalilem młotem. Dzwiek był taki jakbym w dzwon walil a lemiesz o sufit sie odbił i upad na podłoge. Oczywiście nie dalo rady go wyprostowac. Wiec załozyłem go z powrotem. Dlatego własnie Sukov pod wzgledem lemieszy daje rade w 100%.

Co do przedpłużków to ja w swoim pługu ich nie mam! I nie wypowiem sie na ten temat gdyż nigdy nie orałem pługiem z przedłużkami!!

 

Co do śrub to ja nie nacinam ich wogóle!! I pierwsze słysze zeby oryginalne były nacinane!! Według mnie sa montowane całe!! Nawet napewno montowane są całe!! Nie są nacinane napewno.

 

A co do kamieni na polu, to jest różnie wiadomo na jednym polu jest ich wiecej, na innych mniej. 1 sruba na hektarze to taka moja średnia, zdarza mi sie zaorac 2 hektary i nie zerwać zadnej. A nieraz na jednym zerwe 4 śruby. Takze mowie ciezko mi to dokładnie ustalic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Petekw, wybacz ale klasa 2 i 3 to nie są ciężkie ziemie. Dlatego możesz ciągać 4 skibowy pług 85-cio konnym ciągnikiem. Ja uprawiam głównie 4b, 4a. No i mam 10 ha 5 klasy, na których na zimę to C360 ciągała 2-skibowy pług unii, to są ciężkie ziemie.

czegoś tu nie rozumiem czy coś sie zmieniło ostatnio w bonitacji ziemi rolniczej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Według klasyfikacji bonitacyjnej grunty ciężkie i bardzo cięzkie zalicza się od klasy2(gleby bardzo dobre),aż do klasy 5(gleby slabe)"-jest to cytat z podręcznika "Podstawy agrotechniki" i widać że nic się jednak nie zmienilo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...