Skocz do zawartości
windprospect

dzierżawa ziemii pod elektrownie wiatrowe

Rekomendowane odpowiedzi

Wydzierżawię 8ha gruntów rolnych na elektrownie wiatrową w gminie Kowiesy, powiat skierniewicki, województwo łódzkie. Kontakt wiola_bie@wp.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje pytanie dotyczy ceny jaką mogę dostać za wydzierżawienie gruntów pod drogę prowadzącą do wiatraka. lokalizacja wiatraka zachodniopomorskie. co należy wziąć pod uwagę co do wysokości cen? poniżej znalazłem informacje że cena oscyluje w granicach 800-1000 zl za m2 za każde 100 m2. firma chce wydzierżawić ode mnie 300m2 na 30 lat. droga będzie prowadziła do 2 wiatraków ( czy to jest jakaś różnica?) o co chodzi również z tymi kablami prowadzonymi wzdłuż drogi, czy za nie również przysługują dodatkowe pieniądze? czy jest możliwy jakiś zapis co do zmiany ceny w raz z upływem lat? czy umowa musi być podpisywana na 30 lat? proszę o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inwestor oferuje Panu 800 - 1000 zł za 1 m2 czy za 100 m2?

Patrząc na realność stawiam na za 100 m2

Jeśli za 100 m2 to za 300 m2 otrzyma Pan 2400 - 3000 zł rocznie rocznie za 30 arów ziemi wyłączonej z produkcji rolnej.

 

Proszę wskazać mi alternatywne wykorzystanie tych konkretnych 300 m2 na tym polu które zapewni Panu taki czysty zysk? Taki czynsz odpowiada rentowności 3 - 5 ha wykorzystywanych tradycyjnie rolniczo (oczywiście to zależy od wielu czynników), więc czego chce Pan więcej?

 

Wiatraka u Pana nie ma, więc Pana działka jest dla Inwestora wyłącznie kosztem który musi pokryć z przychodów osiąganych na innych działkach, a to czy droga prowadzi do 2 czy 20 wiatraków o niczym nie świadczy.

 

Za kabel też powinni zapłacić, ale jednorazowo w roku w którym będą go budowali.

 

Czynsz za drogę powinien być waloryzowany co najmniej o inflację. Można negocjować inny wskaźnik waloryzacji.

 

Inwestor potrzebuje drogi tak długo, jak długo będzie farma wiatrowa, a tu 30 lat to standard.

 

powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację osa21 - ale to i tak dużo. Ja bym się wczytał dokładnie w warunki umowy napisane drobnym druczkiem. Żeby nie było na przykład tak, że po tych 30 latach cała działka przechodzi na własność tytułem zasiedzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to aż tak dużo, bo pojawiają się tutaj podatki, które trzeba zapłacić.

Grunt pod wiatrakiem jest wyłączony z działalności rolniczej i trzeba zapłacić za niego odpowiednią stawkę z 1m2, tak jak dla działalności gospodarczej, a i ze sam wiatraczek też podatki trzeba płacić.

Zauważcie, że wszystkie sprawy podatkowe ciążą na właścicielu gruntu, a nie na wydzierżawiającym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niedługo będą u mnie stawiać wiatrak,na razie mam umowe wstępną zrobioną cztery lata temu

właśnie nie wiem co z tym podatkiem od dzierżawy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sama w sobie umowa dzierżawy i przychody z niej uzyskiwane (oczywiście w przypadku rolnika) nie skutkują opodatkowaniem podatkiem dochodowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydzierżawiałam przez trzy miesiace kawełek łąki firmie która przebudowywała przepompownie gazu i oni poszli mi na rękę opłacając "jakiś"podatek w starostwie,wynajmując grunt i czerpiąc z tego korzyści nawet rolnik musi "coś" płacić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wydzierżawiałam przez trzy miesiace kawełek łąki firmie która przebudowywała przepompownie gazu i oni poszli mi na rękę opłacając "jakiś"podatek w starostwie,wynajmując grunt i czerpiąc z tego korzyści nawet rolnik musi "coś" płacić

 

Dagmarka przeczytaj ze zrozumieniem moje dwa ostatnie posty w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inwestor nie oferuje mi 800-1000 zl za każde 100m2. taką kwotę wyczytałem po prostu na tym forum. jest ona realne? chcę po prostu dowiedzieć się jaka jest realna kwota o którą mogę się starać za 300m2 czyli 3 ary. droga dzieli pole o powierzchni ponad 5 ha na dwie częsci. pole jest wykorzystywane do produkcji rolnej. Inwestor zaproponował mi jednorazową zapłatę na 30 lat oferując mi 20zl za m2 czyli 6000zl za 30 lat użytkowania mojej ziemi, co dla mnie jest kwotą śmieszną. powiedział również że za przeprowadzenie kabli i kanalizacji optotelekomunikacujnej nie przysługuje mi żadna zapłata, a na forum wyczytałem co innego. proszę o pomoc. ile tak naprawdę mogę się domagać za przeprowadzenie drogi przez moje pole, kabli i tej kanalizacji. droga będzie miała długość 67 metrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze primo: to jeszcze nie umowa, a porozumienie, chociaż napewno większość zapisów z porozumienia zostanie przeniesionych do umowy.

2. "Inwestor może wystąpić o zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji rolnej w zakresie potrzebnym do budowy linii i drogi" - z całą pewnościa o to wystąpi, więc pójdź do UG i dowiedz się ile rocznie za to będziesz płacił podatku. Boje się, że nie wystarczy Ci zaproponowanych 6 tys. zł.

3. "Inwestor zobowiązuje się zapłacić ..." - pkt. 3 porozumienia - nie określa on wysokości odszkodowania za szkody powstałe podczas budowy, powinieneś to szczegółowo określić przed podpisaniem dokumentu, później rzeczoznawca wyceni straty na 200 zł i będziesz się bujał w Sądach przez 5 lat aby udowodnić, że było to np. 10 tys. zł. 45 dni na wypłatę odszkodowania ? a to nie można w 7 dni wypłacić ?

4. Zwróć uwagę, że pkt 5 mówi, iż za kwotę zaproponowaną czyli owe marne 6 tys. zł masz ustanowić służebność przesyłu oraz gruntu nieograniczoną w czasie !!

Myślę, że zdajesz sobie sprawę jakie to rodzi konsekwencje.

 

To tak na szybko.

Wybór należy do Ciebie, ja bym w takim wariancie nie podpisywał Porozumienia.

 

Zastanów się tylko 6 tys zł dzierżawy oraz służebności na 30 lat ?!! Toż to kpiny w żywe oczy ! Kurcze 200 zł rocznie - sprawdź w podatkach ile będziesz płacił, bo to już nie będzie podatek rolny !! Myślę, że niemiło się zaskoczysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i ważne też jest z jakim inwestorem masz do czynienia,z niektórymi można łatwo się dogadać i nie ukrywają że bardzo im zależy na twoim gruncie

nie dać się wykorzystać za parę groszy!

u mnie na wiosne będą stawiali wiatrak,porozumienie podpisaliśmy 4 lata temu i teraz żałujemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

*Jaro

 

dzięki wielkie za napisanie co o tym z grubsza sądzisz. jeżeli jednak miał byś ochotę jeszcze mi pomóc, to był bym wdzięczny. o jakie wynagrodzenie wg Ciebie mógłbym się starać? czy należą mi się pieniądze za przeprowadzenie kabli i kanalizacji? ( jak tak to jakie kwoty wchodzą w grę) o co chodzi z tym: "Zwróć uwagę, że pkt 5 mówi, iż za kwotę zaproponowaną czyli owe marne 6 tys. zł masz ustanowić służebność przesyłu oraz gruntu nieograniczoną w czasie !!"

pewnie jest to jakiś banał do zrozumienia, ale prawo to dla mnie to magia, dlatego zwracam się o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustanowienie takiej służebności "nieograniczonej w czasie", i za ten nieograniczony czas dostajesz 6 tys. zł, skutkuje tym, iz Ty i każdoczesny właściciel nieruchomości w zasadzie nie będzie miał prawa do dysponowania ta częścią nieruchomości gdzie będzie droga i kabel, w rozumieniu takim, że nie masz możliwości usunięcia tych rzeczy z własnych gruntów i nie będziesz mógł ani Ty ani inny właściciel czerpać pożytków, w postaci dzierżawy czy innych, a podatki będziecie płacić nie przez 30 lat a do końca życia.

Zwróć uwagę, że grunt traci również wartość dla Banku jako zabezpieczenie kredytu. Banki bardzo rzadko decydują się na zabezpieczenia w księgach, gdzie są wpisane służebności i to jeszcze nieskończone i bez możliwości ich wypowiedzenia.

Co do wynagrodzenie to ciężko mi się wypowiedzieć. Jest to interes i powinieneś mieć z niego pieniądze, a nie koszta, zwłaszcza że chyba teraz więcej rozumiesz o co w tym wszystkim chodzi.

Elektrownia wiatrowa robi interes i chce go zrobić jak najlepiej. Ich nie interesuje Twój biznes ani Tobie podobnych właścicieli nieruchomości pod wiatraki. Jeśli będziesz cwany, to powinieneś na tym zarobić, a nie stracić.

Najpierw dowiedz się w Gminie ile rocznie za to będziesz płacił podatków i to będzie stopa bazowa do rozpoczęcia dyskusji odnośnie ceny. Oczywiście wszystkie ustalone wynagrodzenia muszą być waloryzowane rocznie jakimś wskaźnikiem np. inflacji.

Pamiętaj też, że jeśli firma "padnie" czy w jakikolwiek inny sposób przestanie istnieć i nie będzie miała następcy prawnego, to Ty odpowiadasz za stan techniczny wiatraka i za ewentualne jego usunięcie z Twojej nieruchomości.

 

Temat ten jest skomplikowany i ja osobiście wszystkim biogazowniom i wiatrakom mówię zdecydowane "NIE". Wszędzie ale nie u mnie.

 

Długo się rozpisałem. Mam nadzieję, ze pomogłem. Jak cos to śmiało jeszcze pytaj. Pomogę, zasieję wątpliwość ... itp. )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki Jaro ze poswiecasz mi swoj cenny czas. jak bede wiedzial cos wiecej to na pewno bede pisal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie moze ktos wie jak wywiazuje sie z umowy portugalski edp maja oni wiatraki w ok margonina 60 szt teraz buduja w ok korsz itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgłosiła się do mnie firma chcąca budować wiatraki. Na początku zaproponowali mi 15 tyś za powierzchnię o średnicy 65 metrów ale przedstawiona przez nich umowa mi nie za bardzo odpowiadała. Po konsultacji z prawnikiem i w obawie głównie przed podatkiem zaproponowałem im żeby oni ode mnie odkupili ten kawałek ziemi. wiatrak ma stać jakieś 650-700 metrów od mojego domu na polu któe ma długość kilometra i nie wiem teraz jaką cenę im powiedzieć.

Obszar ok 0,6-0,7 ha sensowną ceną wydawała mi się kwota 60 tyś z zapłatą po trzech latach (bo wiadomo że może nie będą mieć pozwolenia albo coś innego im wyskoczy, wiatry są na szczęście u nas idealne bo firmy średnio co kilka miesięcy są na naszych terenach) zapłata miała być tak że jak dostaną pozwolenia w ciągu 3 lat (lub jeśli im się nie uda to umowa jest nie ważna) to przez trzy kolejne lata płacą po 20 tyś + 2 tyś zaliczki przy umowie przedwstępnej niezależnie od tego czy im się uda.

Jak wam się wydaje wysokość i warunki takiej umowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
i ważne też jest z jakim inwestorem masz do czynienia,z niektórymi można łatwo się dogadać i nie ukrywają że bardzo im zależy na twoim gruncie

nie dać się wykorzystać za parę groszy!

u mnie na wiosne będą stawiali wiatrak,porozumienie podpisaliśmy 4 lata temu i teraz żałujemy

 

Dlaczego żalujecie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dzis zjawił się gość z CALLIS i oferuje mi 13tyś netto oni płaca mi podatek od nieruchomości a ja placę go w gminie bo gmina na dzierżawce niemoże wystawić nakazu. Czy 13tyś do wystarczająco za jeden wiatrak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...