Skocz do zawartości
Matys

Jak karmicie jałówki ??

Rekomendowane odpowiedzi

Czy mozecie podzielic sie swoją praktyką, czyli co dajecie swoim jalówkom?

Napiszcie tak od początku czyli gdy juz cielak przestał pic mleko i az do wycielenia, jak je karmicie?

W jakim okresie zaczynacie dawac im lepsza pasze, no i poprostu wogole co jedzą wasze jalówki od malej do ocielenia, szczegolnie okres zimowy mnie interesuje. Dzieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przez pierwszy miesiąc sianko ja do małych osobno susze i presuje pod dach.

oraz witaminki jak np.kakao i inne

 

i dalej żywie tak jak inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
przez pierwszy miesiąc sianko ja do małych osobno susze i presuje pod dach.

oraz witaminki jak np.kakao i inne

 

i dalej żywie tak jak inne.

 

...czyli,ze gdy twoje jalówki maja okolo 5-6miesiecy to karmisz je tak jak krowy dorosle???? Czyli ze i kukurydze im dajesz i sianokiszonke i tresciwa???

Tak to zrozumialem.A w jakim wieku zacielasz i przy jakiej masie ciala??? I czy dobrze sie wycielaja??

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja już od 3 mies-ca zaczynam dawać to co krowom tylko najpierw posypuje śrutką z mieszanek zbożowych, póżniej od 8 miesiaca nie posypuje srutki , a od 12 miesiąca daje to co zostaje u krówek (zawsze daje tyle żeby jeszcze coć zostało do usunięcia na gnoik) , aTMR to np na 70 DJP : 30 kg śrutka zbożowa , 30 kg Tofii , 15 kg premiks+soda+sól , 15 kg słoma jęcz , 750 kg sianokiszonka (podsuszone ubogie trawki w pryzemce), 550 kg młuto browarniane (odcieknięte) , 1300 kg kiszonka z kukurydzy (dosyć wilgotna) daje to w sumie ok 2700 kg i starcza dla wszystkich na cały dzień. Krowio diete uzupełniam koncentratem białko-energetycznym i bułeczkami.

Ale jałóweczki po ocieleniu przechodzą drobne dolegliwości metaboliczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw cielakom od około 3 tygodnia zaczynam dawać "musli", potem granulat dla cieląt i trochę siana [niektóre dodatkowo same wcinają słomę spod siebie ]. Od 2 miesiąca zaczynam karmić tym samym co resztę: po trochu śruty zbożowej, kiszonki z kukurydzy i siana,a po paru tygodniach dodaje trochę sianokiszonki, no i dodatki mineralne. Oczywiście stosownie do wielkości cielaka

Ja zacielam koło 15 miesiąca, lepiej sie wstrzymać niż za wcześnie bo ostatnio miałem cięzkie porody [mimo że kryje jerseyami...]

A ketozie zapobiegam przez podawanie wysokoenergetycznej paszy od koło tygonia przed wycieleniem do 2 po

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aktualnie mam kryzys kiszonkowy, wiec młodzież jedzie na słomie dobrej jakości gł.pszennej, 150g ospy pszenżytniej/dzień, 1kg kiszonki raz/2dni, lizawki i woda do woli, voila. Żyją i maja się dobrze, tylko jak raz dostaną kiszonkę to wieczrem się trochę dopominają;) jakieś 30 min. Najwąniejsze to nie zatuczyc młodzieży przeznaczanej na produkcję mleka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja małe też karmie sianem z pod wiaty

raz dziennie pół wiadra mleka z witaminami

oraz śrut parzony

po 3 mie.karmie kiszonką z kukurydzy

oraz lucerną z pod orkana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karmienie jałówek słomą nie jest dla nich żadną tragedią (tylko słoma dobrej jakości). Ja daję kiszonki z trawy, 2 kg śruty rzepakowej/sztukę, lizawki i potem słomę do oporu. Po prostu balot na okólnik i niech się zajadają. Mniam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najpierw siano i mleko potem kiszonka z kukurydzy i otręby pszenne gdy ma już w klatce piersiowej 180cm jest dopuszczana ok 1 miesiąc przed ocieleniem do tego dodajemy śrure rzepakową. no i siono cały czas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
najpierw siano i mleko potem kiszonka z kukurydzy i otręby pszenne gdy ma już w klatce piersiowej 180cm jest dopuszczana ok 1 miesiąc przed ocieleniem do tego dodajemy śrure rzepakową. no i siono cały czas

 

Ja odradzam kiszonkę z kukurydzy dla jałówek hodowlanych, bo na bank się zatuczą, a gruba jałówka nigdy nie da tyle mleka, co szczupła, jaki powinien być HF (BCS 2,5 - 3,0). Jałówka wysokocielna może otrzymywać kiszonkę z kukurydzy, aby wytworzyła kosmki, a 3 tygodnie przed wycieleniem powinna otrzymywać 70% tego, co będzie jadła po wycieleniu (czyli w pierwszej grupie). Jeśli po wycieleniu będzie jadła na przykład 8 kg paaszy treściwej, to przed wycieleniem (3, 4 tygodnie) 5,5kg i tak samo z kiszonkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie w pełni z ograniczaniem pasz wysokoenergetycznych dla jałowic przeznaczonych na remont stada mlecznego. Ja osobiscie uważam ze od momentu gdy jałówka osiągnie mase ciala 90 kg nalezy wycofac kukurydze a dawke opierac glownie na sianie, slomie i raz na jakis czas sianokiszonce (np. 2 razy w tygodniu). Kukurydze mozna podawac, w nieduzych dawkach przez krotki okres dopiero gdy chccemy jalowice unasienic czyli w 15-16 miesiacu a potem dopiero przed wycieleniem. Tak ja uwazam, pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matys - jałówki trzymasz na uwięzi?? U mnie jałówki dostają sianokiszonke oraz kiszonke z kukurydzy do krycia później zostają na sianokiszonce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do budowy obory wolnostanowiskowej przystapie dopiero za niecale 2 lata, wiec narazie warunki sa jakie sa. Moje jałówki do pokrycia chodza luzem, potem na stanowisko, mowa oczywiscie o okresie zimowym. W lecie korzystaja z pastwiska.

Jaka masz srednia wydajnosc od 1szt w roku od krow wlasnego chowu? Czy masz, lub miales moze wjakims okresie problemy z rozrodem?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność 8 tyś z hakiem, z rozrodem też nie mam większych problemów. Tyle że u mnie jałówki chodzą luzem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy jałówki które zostają na remont stada maja nie jeść wogóle kiszonki z kukurydzy?? Osobiśce uważam że np 5 kg dziennie na sztuke to chyba nie jest za dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 4 miesiąca podaje cielątkom ziarno owsa ,jęczmienia, kukurydzy z dodatkiem sruty rzepakowej.Jak przestaną trawic to daje srute zbóz isianokiszonke do woli,wskazany jest tez dodatek marchwi lub buraka i tak daje do 8 miesiaca.Do 15 miesiąca daje same pasze obietosciowe.Zacielam w wieku 15-18 miesiecy.Kiszonke z kukurydzy mozna dawac,ale nalezy ją ograniczac do 20%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
najpierw siano i mleko potem kiszonka z kukurydzy i otręby pszenne gdy ma już w klatce piersiowej 180cm jest dopuszczana ok 1 miesiąc przed ocieleniem do tego dodajemy śrure rzepakową. no i siono cały czas

ludzie w klatxce piersiowej 180!!!!!w kłebie lub w krzyzu to i owszem jakby w klatce piersiowej miala 180 to w klebie musi niec z 230 to minimum a takich sztuk nie ma!!! czepiam sie,i wiem o co chodzi !!!ale ludzie pomyslcie co piszecie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...