Skocz do zawartości
joti

silosy przejazdowe na kiszonki

Rekomendowane odpowiedzi

witam. zamierzam budowac 2 silosy przejazdowe na kiszonkę z kukurydzy, ewentualnie jeden mniejszy na młóto browarniane. chciałbym wiedzieć czy na budowę silosu trzeba mieć zezwolenie jakie są kryteria co do odległości od działki sąsiada,od płyty obornokowej, skąd wziąść plany,jak wykonać zbrojenie ścian, czy znacie może firmy które wykonują takie prace lub sprzedają gotowe prefabrykaty np '' L''.

proszę o pomoc i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam. zamierzam budowac 2 silosy przejazdowe na kiszonkę z kukurydzy, ewentualnie jeden mniejszy na młóto browarniane. chciałbym wiedzieć czy na budowę silosu trzeba mieć zezwolenie jakie są kryteria co do odległości od działki sąsiada,od płyty obornokowej, skąd wziąść plany,jak wykonać zbrojenie ścian, czy znacie może firmy które wykonują takie prace lub sprzedają gotowe prefabrykaty np '' L''.

proszę o pomoc i pozdrawiam

Na temat zezwoleń to za dużo Ci nie powiem, ale wydaje mi się że coś takiego jak na płytę gnojową. Ale ja chciałbym Ci powiedzieć, że jeżeli miał byś taką możlewość, to sam sobie postaw taki silos. Murarza to pierwszy lepszy Ci postawi, a koszty napewno będą o połowe mniejsze niż kupienie gotowych bloków!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam kiedyś (ok pół roku tymu) rozmawiałem z gościem z firmy która robi silosy i metr bierzący ściany o wysokości chyba 2,5m kosztował ok 1tys.zł plus posadzki więc strasznie droga zabawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam, ze nie opłaca się najmować murarza. Jak mi tacy "fachowcy" wylali posadzkę w nowej wiacie, to nie dość, że spartolili tak, ze po nawet najmniejszym deszczu woda po kostki stoi, to jeszcze wizęli jak cygan za matkę

Zastanwiam się tylko czy nie dałoby się zrobić silosu z płyt drogowych. Widziałem już coś takiego i myslę, że byłoby dobre. Są takie płyty 3mx1m i gdyby je wkopać na do połowy w ziemię to byłoby 1,5m ściany i nie powinno się rozwalić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buchaj, taki silos może być pod warunkiem grubej folii na ścianach. Płyty do płyty szczelnie nie dostawisz a i one jak będziesz ugniatał kiszonkę to mogą ci się przesuwać i niszczyć folię. Więc według mnie pomysł dobry pod warunkiem folii mocnej i luźno położonej na ścianach.

 

W niemczech na prefabrykacji robiłem takie ściany na silosy przejezdne Prostota. Lekkie zbrojenie i wysokość ścian nie wyższa niż 1,5 metra. A jak ktoś chce to mam rysunki techniczne muru oporowego na porządną konstrukcję. Jeden wydatek a spokuj na lata.

 

A w starostwie proponuje zgłosić płytę obornikową do wymaganej na zezwolenie powierzchni. A jak komuś to za mało to bez różnicy czy zgłosi płytę czy silos przejezdny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja nie będzie tania, bo stal na zbrojarni muszą ci powyginać. Element ma długość 1 m a jaki długi chcesz mieć silos to tyle elementów wstawiasz. Wysyłam na maila

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam planuje w tym roku budowe silosu na kiszonke z kukurydzy i sianokiszonke i mam takie pytanie: z czego jest najtaniej postwić sciany i czy do silosów na kiszonki, ze wzgledu na agresywne środowisko należy użyć jakiegoś specyficznego betonu?? Chociaż zbiornik na gnojowice był ze zwykłego b25 i wszystko jest ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pioter700 i joti

 

sakner mi padł, jak tylko go zrobię to Wam prześle, pamiętam.

 

marcin82

 

Nigdy tanio w budownictwie nie idzie w zgodzie z jakością. Jak silos robisz na lata to nie oszczędzaj. Pamiętaj o podłożu na jakim będziesz stawiał silos. Ciągnik do ugniatania możesz mieć kiedyś cięższy więc proponowałbym robić normy na wyrost.

Co do betonu to jak będziesz go porządnie wibrował ( nie wibrowany beton ma tylko 60% wytrzymałości co wibrowany!) i zrobisz beton z porządnych składników to b25 spoko wystarczy. Przecierz aby silos był super szczelny i nie było żadnych bakterii i wirusów z poprzednich kiszonek, całość wyścielasz folią!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej dna nie bedę wyścielał. Wiem, że żeby było dobrze to nie da rady żeby było tanio, ale wiesz jak jest z kasą widziałem kiedyś szeroki silos na kukurydze z 3 ścianami a w środek był wstawiona ściana z betonowych T. Czy możliwe jest, ze takie elementy nieprzytwierdzane do podłoża wytrzymają napór jeżeli kiszonka jest tylko z jednej strony??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Element działowy z nieprzytwierdzonych elementów T: Jak ubijesz oba silosy równocześnie choć do połowy ich wysokości, to według mnie tak, da się. A jesteś pewien, że to T które widziałeś było nieprzytwierdzone? Może to był szeroki fundament na środku silosu zwystającym z niego ścianą działową ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja widziałem w hoduj z głową jak w USA był ułożony silos z ''L'" normalnie na wybetonowanym placu i to wysokie pewnie na 3 metry i na 100 % nie były przytwierdzone do podłoża

 

ja potrzebuje zrobić 2 silosy o dł około 30 m i wysokości 1-1,2m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale takie ściany są z sobą połączone jedna do drugiej i stopa pod nimi jest odpowiedniej długości by zapewniała stabilność konstrukcji. A my na budowach robiliśmy takie przegrody w zbiornikach bądź silosach ale elementy te były do siebie skręcan śrubami fi34 i takimi samymi były przytwierdzane do podłoża. Ja się nie upieram czy nie odradzam, ja piszę co robiłem na budowach w niemczech i jak to tam wyglądało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 100 % nie wiem czy były nieprzytwierdzone, ale po napełnieniu oby na raz i ubiciu dalej jest parcie masy na ściany ?? czy już tylko na podłoże??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w tym roku będę stawiał 2 silosy na kiszonke czyli 3 ściany i zrobie to tak jak przy płycie obornikowej zbrojenie i szalunki i beton z betoniarni B-25 z domieszką uszczelniającą i oczywiście pomiędzy ścianami też beton, bo przecież jest ustawa o paszach i mówi że silosy muszą być szczelne i posiadać zbiornik na odciek ja uważam że to chore, ale jak juz robie to raz i spokój a ciągle jakieś przeróbki Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiecie może jak wygłada zbrojenie ściany takiego silosu????

wysokośc ściany 1,2-1,5m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sie podłącze pod temat ale z troche innym pytaniem.

Ostatnio czytałem wymagania "cross-compliance" i tam jest punkt który mówi iż kiszonki powinny być przechowywane w silosach. W tej chwili wiekszość mniejszych rolników składuje kiszonki na ziemi, przykryte foliami. Czy od 2009 roku będzie to zabronione i każdy musi posiadać silos ze zbiornikiem na soki z kiszonek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jaka powinna być pojemność silosu na 7 ha kukurydzy?

 

Jak się nie mylę to 1m3 kiszonki z kukurydzy waży ok 750kg, pytanie teraz ile planujesz zebrać masy z tych 7ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miejsce składowania kiszonek musisz zabezpieczyć przed przeciekaniem soków do gruntu. Sianokiszonki nie wydzielają soków - więc tu nie zachodzi taka potrzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...