Skocz do zawartości
erdem

Urządzenia i instalacje elektryczne

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie może ktoś jest oblatany w tej tematyce i powie mi ile kW jest w stanie wytrzymać taka zwykła instalacja elektryczna która jest w każdym gospadarstwie rolnym. Chodzi mi o to ilu kW silnik czy kilka silników tzw. siłowych 400V moge podlączyć zeby nie waliło mi bezpieczników Dodam że przedlicznikowe bezpieczniki sa 25A a licznikowe 20A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 63 A ale wiecej jak 20 kw nie startuje w jednym czasie bo instalacja sie grzeje........

a silnik 7,5kw pracuje normalnie na 12A ponad 15A zadziała przeciazeniowy- wiec kw x 2 =A

koło 10 kw mozesz probować.......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja mam 63 A ale wiecej jak 20 kw nie startuje w jednym czasie bo instalacja sie grzeje........

a silnik 7,5kw pracuje normalnie na 12A ponad 15A zadziała przeciazeniowy- wiec kw x 2 =A

koło 10 kw mozesz probować.......

No mi by pasowało tak żebym mógł podłaczyć dwa silniki 7,5kW + dwa 2,2kW wiec myśle ze cos takiego jak u ciebie mogło by sie sprawdzić.Tylko czy trzeba przerabiać do tego instalacje ,zgłaszac to gdzieś czy jak to z tym jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na tych zabezpieczeniach to jest bez szans........

 

najwazniejszy jest przekroj przewodu jaki dochodzi do licznika, i czy to jest aluminium ,miedz ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo pamietam jakie kable idą do licznika ,jak sie uda to jutro sprawdze.Jest jakieś przelicznik na jakiej grubości przewodu ile kW moze pracowac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedlicznikowe mozna zrobic samemu ja tak zrobiłem. bo zaczełasie kopcić spod licznika. Zadzwoniłem do ENEA zapytałem czy moge zerwać bląbe bo sie tam pali a oni OKI. Wiec wywaliłem wszystko kupiłem co trzeba i połaczyłem tylko dobrze jest jak masz jeszcze B-emy na zasilaniu domu bo ja nie miałem i pod napięciem trzeba było robić. A bez odpowiedniego sprzetu to sie nie uśmiecha. A przeliczniki na przewody są. Poszukaj jakiś katalog przewodów i tam będzie ijaki dłgotrwały porąd wytrzymuje dany przewód np 1,5 mm2 to chyba 15 A ale niepamiętam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ważne jest jeszcze jaki jest typ zabezpieczeń A B C D. Silnik największy prąd pobiera przy rozruchu Mój wentylator na silniku 13 kW pod obciążeniem przy rozruchu pobierał ok65 A a zabezpieczenia mogłem mieć tylko 40A dlatego zastosowałem bardzo zwłoczne D i jest ok bo przy pracy pobiera tylko 22A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie bardzo pamietam jakie kable idą do licznika ,jak sie uda to jutro sprawdze.Jest jakieś przelicznik na jakiej grubości przewodu ile kW moze pracowac?

 

przewód do silnika 11KW

 

może być 5x2,5 chyba, że odległość jest dość duża to daj 5x4 dla swietego spokoju.........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do licznika mam kabel 4 natomiast od licznika 2. Bezpieczniki sa właśnie te D a dokladnie pisze na nich DII. Przed licznikiem sa 25A a przy liczniku 20A.

Teraz pytanie ile kW pociagnie taka instalacja po wymianie bezpieczników na wieksze i jakie maxymalnie bezpieczniki zakład energetyczny moze wstawić.Jeśli wymienie kabel od licznika do silników też na 4 to pociagnie do 20kW?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

licznk masz w domu ???????

do gospodarstwa to 6 kwadrat minimum - takie jest moje zdanie

20 kw to jest suma twoich silnikow i jednym przewodem 4 kwadrat nie dasz rady - zrob od licznika przewod 6 kwadrat do skrzynki w miare blisko tych urzadeń, prad daj na poszczegolne zabezpieczenia i stad pojedynczo poprowadz do siników 4kwadrat na 11kw i 1,5kwwadrat na 2,2 kw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm.Nie wiem czy w takim razie wyjdzie mi co kolwiek na tej instalacji.

Licznik mam w domu i aby co kolwiek podłaczyć musiał bym pruć ściany a i tak efekt moze być marny Podjade jeszcze kiedy do zakładu energetycznego zorientować sie co oni mi powiedzą. Moze najlepszym wyjściem będzie poprowadzić drugą liniei załozyć drugi licznik.Linie niskiego napięcia mam na działce tak że nie musiał bym daleko kabli ciagnac.Tylko wtedy to juz pewnie koszt będzi niemały.Tylko nie wiem ile kW można pociagnąc z takiej sieci.

Dzięki hans za pomoc i linki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tez ojciec chciał zwiększyć przydział mocy i to nie jest tak hop siup. Mam bezpiecznik 32A przed licznikiem i 25 za licznikiem. I to jest max na tej linii do której mam przyłącze. Bedzie przebudowa linii tylko ciekawe na czyj koszt. Może u ciebie da się chociaż 32A założyć jeżeli dobra jest linia ale to trzeba pisać podanie o zwiększenie przydziału mocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ka_mil Podjade kiedy do zakladu energetycznego i dowiem sie jak to u mnie z tym jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy pytający o przkroje, moce w amperach i Kw

P=U*I

Moc w Watach = napięcie w Voltach * Prąd w Amperach

po przekształceniu:

I=P/U

prąd = moc podzielona przez napięcie

przykład

urządzenie na 380V pobiera 20A

to P= 380V * 20A = 7600W tj 7,6 kW mocy

i odwrotnie

jeśli coć pobiera np 2.2kW i jest na 230V to łatwo wyliczyć żę

I=2200/230 =9,6 czyli niecałe 10Amper

to w wielkim przybliżeniu tyle.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Koledzy pytający o przkroje, moce w amperach i Kw

P=U*I

Moc w Watach = napięcie w Voltach * Prąd w Amperach

po przekształceniu:

I=P/U

prąd = moc podzielona przez napięcie

przykład

urządzenie na 380V pobiera 20A

to P= 380V * 20A = 7600W tj 7,6 kW mocy

i odwrotnie

jeśli coć pobiera np 2.2kW i jest na 230V to łatwo wyliczyć żę

I=2200/230 =9,6 czyli niecałe 10Amper

to w wielkim przybliżeniu tyle.

pozdrawiam

 

Drogi Panie „Chikara” jeśli nie ma Pan odpowiedniej wiedzy w danym temacie to lepiej nie wypowiadać się bo wprowadza się innych użytkowników w błąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi Panie cośtam proszę się wykazać fachową wiedzą i pomóc kolega i uświadomić mnie.

 

Koledzy pytający o przkroje, moce w amperach i Kw

P=U*I

Moc w Watach = napięcie w Voltach * Prąd w Amperach

po przekształceniu:

I=P/U

prąd = moc podzielona przez napięcie

przykład

urządzenie na 380V pobiera 20A

to P= 380V * 20A = 7600W tj 7,6 kW mocy

i odwrotnie

jeśli coć pobiera np 2.2kW i jest na 230V to łatwo wyliczyć żę

I=2200/230 =9,6 czyli niecałe 10Amper

to w wielkim przybliżeniu tyle.

pozdrawiam

 

Drogi Panie „Chikara” jeśli nie ma Pan odpowiedniej wiedzy w danym temacie to lepiej nie wypowiadać się bo wprowadza się innych użytkowników w błąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właczyłem dzisiaj na próbe silnik 7,5kW i dwa silniki 5,5kW i chodziły oczywiście nie były maksymalnie obciazone chociaż 7,5kW pracował tak na ok 2/3 mocy.Przy pracujących dwuch silnikach 5,5kW włańczałem i wyłańczałem 7,5kW silnik i nie wywalało bezpieczników.Nie wiem jak było by po dłuższej pracy.Tak dla przypomnienia to instalacja do licznika ma 4mm a do silników kable maja 2mm Natomiast bezpieczniki przedlicznikowe 25A i 20A licznikowe.

Czy moze inaczej jest liczony pobór mocy kilku małych silników a inaczej jednego dużego? Teoretycznie jeden 11kW to powinno byc to samo co dwa 5,5kW czy sie myle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Drogi Panie cośtam proszę się wykazać fachową wiedzą i pomóc kolega i uświadomić mnie.

 

Koledzy pytający o przkroje, moce w amperach i Kw

P=U*I

Moc w Watach = napięcie w Voltach * Prąd w Amperach

po przekształceniu:

I=P/U

prąd = moc podzielona przez napięcie

przykład

urządzenie na 380V pobiera 20A

to P= 380V * 20A = 7600W tj 7,6 kW mocy

i odwrotnie

jeśli coć pobiera np 2.2kW i jest na 230V to łatwo wyliczyć żę

I=2200/230 =9,6 czyli niecałe 10Amper

to w wielkim przybliżeniu tyle.

pozdrawiam

 

Drogi Panie „Chikara” jeśli nie ma Pan odpowiedniej wiedzy w danym temacie to lepiej nie wypowiadać się bo wprowadza się innych użytkowników w błąd.

 

Dla silników 3-fazowych

I=P/1.73*Un*cosφ*η wynik w [A]

P-moc silnika w watach [W]

Cosφ, η – dane z tabliczki znamionowej silnika

Un – Napięcie znamionowe(400V)

1.73-powinien być pierwiastek z 3

 

Dla odbiorów jednofazowych

I=P/Un*cosφ wynik w [A]

P - moc w watach [W]

Cosφ – przyjmuje się najczęściej 0,95

Un – Napięcie znamionowe(230V)

 

Na podstawie tych wzorów możemy obliczyć pobór prądu przez dany odbiornik, co ułatwia to przy doborze przewodu (Na domowe warunki jeśli ktoś to robi sam na swoje potrzeby to powinno tyle wystarczyć. Co innego w projektach elektrycznych tam trzeba troszkę więcej policzyć )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Drogi Panie „Chikara” jeśli nie ma Pan odpowiedniej wiedzy w danym temacie to lepiej nie wypowiadać się bo wprowadza się innych użytkowników w błąd.

Dla mnie Jego wiedza jest wystarczająca, tu nie potrzeba akademickich wymądrzeń na każdą fazę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Drogi Panie „Chikara” jeśli nie ma Pan odpowiedniej wiedzy w danym temacie to lepiej nie wypowiadać się bo wprowadza się innych użytkowników w błąd.

Dla mnie Jego wiedza jest wystarczająca, tu nie potrzeba akademickich wymądrzeń na każdą fazę.

 

Ja nie napisałem żadnych „akademickich wymądrzeń”. Pan „Chikara” chciał żeby go uświadomić to napisałem.

A Pan nie musi korzystać z tych „akademickich wymądrzeń na każdą fazę.”

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorogi Kolego Janek dziękuję za wsparcie

Ktoś tu bowiem uniósł się indolencją i rzekoma wiedza przerosła rozum

Jednak wiedzę, wykształcenie w tym kierynku mam odpowiednie. i mógłbym zarzucić Was szczegółami o cosinusie Fi, czy przesunięciach fazowych, sprawnościach itd. Ale przeciez nie o to tu chodzi !!!

Dlatego z resztą dodałaem dwukrotnie, żę to w przyblkiżeniu i mniej więcej.

pozdrawiam forumowicze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dorogi Kolego Janek dziękuję za wsparcie

Ktoś tu bowiem uniósł się indolencją i rzekoma wiedza przerosła rozum

Jednak wiedzę, wykształcenie w tym kierynku mam odpowiednie. i mógłbym zarzucić Was szczegółami o cosinusie Fi, czy przesunięciach fazowych, sprawnościach itd. Ale przeciez nie o to tu chodzi !!!

Dlatego z resztą dodałaem dwukrotnie, żę to w przyblkiżeniu i mniej więcej.

pozdrawiam forumowicze.

 

Wypraszam sobie takie stwierdzenia nikt niczym się nie uniósł.

Skoro twierdzi Pan że wiedze i wykształcenie ma odpowiednie to mógłby Pan napisać to też odpowiednio poprawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...