Skocz do zawartości
Wladislaw

Dopłaty bezpośrednie 2008

Rekomendowane odpowiedzi

nie martw się andrzejrobert75 pieniądze na pewno otrzymasz do końca lutego. Ja dopłaty rolnośrodowiskowe dostaję już od 3 lat. Zawsze były w terminie. Ja otrzymałam w tamtym tygodniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej a kiedy dostałaś decyzje. Ja dostałem 22 grudnia i dalej kasy niet na koncie. A rolno mam od tego roku poraz pierwszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Kasztelan

 

„W ogóle nie wiem o czym piszecie ( jakaś tam zasada) tylko jak ona ma się

do rolnictwa naszej codziennej nadgodzinowej pracy. „

 

Kiedyś już pisałem o tym że polskie prawo rozróżnia między innymi 2 różne konstrukcje prawne:

- umowa o pracę – czyli ściśle określone prawo pracy, ilość godzin, BHP, przerwy, diety, płatność za nadgodziny, urlopy macierzyńskie i całą masę innych przywilejów na straży których stoi PIP, Prokuratora, Rzecznik Praw Obywatelskich ...

- prowadzenie działalności na własny rachunek – czyli masz tylko to co sam wypracujesz / wyszarpiesz , płacąc przy okazji podatek ... nie ma tu ramowego czasu pracy, urlopów, nadgodzin itp. ...

 

nie ma więc znaczenia czy ktoś jest fryzjerem, geodetą czy rolnikiem liczy się tylko i wyłącznie forma zatrudnienia – osoba pracująca na farmie wielkopowierzchniowej (na podstawie umowy o pracę) jako robotnik czy w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej ma takie same przywieje (urlop, płatne nadgodziny itp.) jak fryzjer zatrudniony przez salon fryzjerski czy geodeta zatrudniony przy tyczeniu autostrady ... te same osoby w przypadku kiedy otworzą własną działalności tych uprawnień już nie mają ...

 

„Kolega Tax jest dla mnie cholerną zagadką

po której stronie barykady stoi ”

 

Hmmm to jest jakaś barykada bo moim zdaniem NIE MA żadnej barykady ... Braci nie staram się nie słuchać (my stoimy tak gdzie solidarność oni stoją tak gdzie zomo :/), staram się również nie generalizować ...

 

„Jeżeli to by była stara demokracja (stare sprawdzone prawo) to ok. prawa nie wolno podważać Trzeba go przestrzegać ale u nas to jest młoda...... a czy demokracja ??? jeszcze nam dużo do normalności,”

 

niestety nikt i nic nie jest idealne (w tym miejscu wypada przeprosić idealistów i Mis(s) Polski ), aby wytworzyła się właściwa demokracja oraz kultura polityczna potrzeba czasu i zmiany mentalności wyborców ... bo to oni (my?) wybierają rządzących którzy z kolei są manifestacją społeczeństwa które reprezentują.

Zresztą w normalnym kraju po wypowiedzi Posła Kłopotka że nie widzi nic złego w ‘załatwianiu’ roboty a Agencji Płatniczej taki polityk byłby spalony – nikt by na niego nie zagłosował – w Polsce – no cóż – zapewne wybiorą go na następną kadencje czy do Europarlamentu ...

To że dużo brakuje nam do normalności niby racja – ale takie bolączki mają nawet stare demokracje ... (jak myślicie czy budżet Kaliforni byłby w lepszym stanie gdyby wyborcy wybrali na gubernatora menadżera zamiast aktora – bo moim zdaniem tak ...), albo Niemcy i wybór skrajnych nacjonalistów kilka lat temu ...

 

„więc byłbym daleki od bronienia wszelakiej maści instytucji i urzędów, powiem więcej ; powinno się (nieraz może na wyrost) piętnować wszelkie objawy niekompetencji i arogancji ”

 

Każdy zasługuje na obronę jeśli jest nie winny tak samo jeśli chodzi o osoby fizyczne jaki i prawne. Nadto w sytuacji kiedy instytucja ma tyle ewidentnych przypadków łamania prawa na tym właśnie winna się skupić nasza krytyka i uwaga ... w końcu w przypadku poważnego przestępstwa dokonanego przez jednostkę uwaga prokuratury i mediów skupia się na przestępstwie najwyższej wagi ... na ty się wszyscy skupiają a nie na tym że być może 3 lata temu ów osobnik nie zapłacił za przejazd tramwajem prawda

„Czas niszczenia Jednostki w którym obowiązywało ,,prawo"- ,,dajcie mi człowieka a paragraf się znajdzie" powinniśmy mieć już za sobą”

 

No cóż jeśli będziemy przestrzegać prawa to nikt na nas pragrafu nie znajdzie – a nawet jeśli to przecież każdy Polak może poskarżyć się w Strazburgu (patrz sprawa Alicji Tysiąc) – jest to co prawda długa, ciężka i kosztowa droga ale istnieje taka możliwość ...

 

Do osa21

 

„u nas zaczeli wypłacac dopłaty za 2008 i sąsiad wczoraj dostał pismo że coś mu sie nie zgadza na jednym polu że ma o 20 arów za duzo wpisane, ale jak była kontrola we wrześniu i przyszedł protokół kontroli to wszytko było tam dobrze, ale mało tego w 2006 roku miał kontrole i zmiarzyli mu działke i było tyle co zawsze wpisywał, a teraz każą mu zwracać 3tys. paranoja jakaś”

 

To raczej nie możliwe, chyba że źle zrozumiałeś a sąsiad nie powiedział Ci do końca ... maksymalnie mogło być do zwrotu całość pobranych płatności za przedmiotowy obszar (jeśli to faktycznie było tylko 0,20 ha), chyba że podczas wizualizacji wyszło że cała działka nie była użytkowana rolniczo na dzień akcesji Polski do UE – wówczas do zwrotu są płatności obszarowe za całą działkę za wszystkie lata – i ta wersja by mi bardziej pasowała ...

Do rybka2485

 

Reasumując proszę o informacje czy dobrze zrozumiałem:

- w protokole z kontroli na miejscu który Pan otrzymał od inspektorów wszystko jest OK.

- w decyzji wydanej przez kierownika BP nałożono sankcje z powodu wadliwego odwzorowania protokołu w ich aplikacji

- odwołał się Pan od wadliwej decyzji (to ostania Pana czynność prawna tak?)

 

Proszę o informację:

- kiedy złożył Pan odwołanie (zachowany był termin KPA ) – czy ma Pan kopię dokumentu-odwołania z podbitą pieczątką wpływu

- czy (po złożeniu odwołania) dostał Pan jakąkolwiek informację z II instancji (Dyrektor OR) – (o uchylenie decyzji I instancji i skierowaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do Tax-Ator to chcesz powiedzieć że jak działka nie była użytkowana rolniczo w czasie akcesji Polski do UE to dopłata sie nie należy? bo bede brał 6ha w dzierżawe które nie były uprawiane rolniczo od co najmiej 10 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, dopłaty się nie należą.

Grunty na 30 czerwca 2003r.musiały być w dobrej kulturze i jak się teraz okazuje

również w geodezji na ten dzień dane zgodne ze stanem faktycznym.

Miał być to od początku martwy przepis (tak przynajmniej zapewniali różni doradcy, że to ma być zmienione i nie należy się tym sugerować) i dopiero po kilku latach okazało się wręcz przeciwnie. Ot i cała polska rzeczywistość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale np jak grunty były uprawiane 30 czerwca 2003r a od 2004 leżały odłogiem i dopiero w 2009r wystąpie po raz pierwszy o dopłate?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dopłata Ci się należy, pod warunkiem, że jakiś nawiedzony urzędnik

czegoś Nowego nie wymyślił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Do Kasztelan

Do rybka2485[/b]

 

Reasumując proszę o informacje czy dobrze zrozumiałem:

- w protokole z kontroli na miejscu który Pan otrzymał od inspektorów wszystko jest OK.

- w decyzji wydanej przez kierownika BP nałożono sankcje z powodu wadliwego odwzorowania protokołu w ich aplikacji

- odwołał się Pan od wadliwej decyzji (to ostania Pana czynność prawna tak?)

 

Proszę o informację:

- kiedy złożył Pan odwołanie (zachowany był termin KPA ) – czy ma Pan kopię dokumentu-odwołania z podbitą pieczątką wpływu

- czy (po złożeniu odwołania) dostał Pan jakąkolwiek informację z II instancji (Dyrektor OR) – (o uchylenie decyzji I instancji i skierowaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia)

 

wiec pokolei:

- w protokole z kontroli na miejscu dostalem od inspektorow papierki i blad na jednej dzialce o 0,02ha

- odwolalem sie od decyzji i to ostatnia rzecz jaka miala miejsce

- mam pieczatke na papierku na odwolaniu od decyzji i termin byl zachowany bo odrazu przy odbieraniu decyzji (razem z kwota cukrowa) odwolalem sie na miejscu-

- dostalem takie pisemko ale mialo sie wyjasnic w ciagu 2 tygodnii a do dzis nic nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie ARiMR stwierdza czy dana działka nie była utrzymywana w dobrej kulturze na dzień 30 czewca 2003r? Z tego co wiem pracownicy Agencji mają możliwość wizualizacji określonych działek i na podstwaie tego mogą stwierdzić czy na danej działce rośnie las lub są jakieś samosiemy drzew i jeśli tak jest przypisują błąd DR 10. Natomiast jak określą brak dobrej kultury jezeli nie ma na działce żadnych drzew a jedynie były tam nieużytki (okreśone w ewidencji gruntów jako użytki rolne)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do osa21

 

Już wcześniej o tym pisałem ...

 

Trakt akcesyjny mówił jasno że grunty nie użytkowane rolniczo (lub nie zachowane w dobrej kulturze rolnej w przypadów ‘ugorów’ w rozumienie dyrektyw UE) na dzień 30.06.2003 nie będą objęte płatnościami bezpośrednimi, w ślad za traktatem poszły rozporządzenia i wytyczne (zresztą reguła - dopłaty tylko dla gruntów rolnych które w dniu akcesji były w dobrej kulturze rolnej została wprowadzona w 93 roku - w wrześniu 2003 zaś odniesiono regułę jeśli chodzi o Polskę):

"Zgodnie z art. 143b ust. 4 i 5 rozporządzenia Rady (WE) nr 1782/2003 z dnia 29 września 2003 r. ustanawiającego wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego w ramach wspólnej polityki rolnej i ustanawiającego określone systemy wsparcia dla rolników oraz zmieniającego rozporządzenia (EWG) Nr 2019/93, (WE) Nr 1452/2001, (WE) Nr 1453/2001, (WE) Nr 1454/2001, (WE) Nr 1868/94, (WE) Nr 1251/1999, (WE) Nr 1254/1999, (WE) Nr 1673/2000, (EWG) Nr 2358/71 i (WE) Nr 2529/2001 (Dz. Urz. WE Nr L 270 z 21 października 2003 r., str. 1, ze zm.), do przyznania jednolitych płatności obszarowych kwalifikują się wszystkie grunty rolne utrzymywane w dobrej kulturze rolnej na dzień 30 czerwca 2003 r., niezależnie od tego, czy w tym dniu była na nich prowadzona działalność rolnicza."

 

I teraz pytanie ... w jaki sposób arimr może stwierdzić że przedmiotowa działka na dzień 30.VI.2003 nie znajdowała się w dobrej kulturze rolnej ...

 

*przypadek pierwszy*

jeśli w poprzednich latach miała miejsce na działce kontrola na miejscu to w przypadku kiedy kontrolerzy stwierdzili elementy ewidentnie nie przynależne pod dopłaty które pozwalały (jednoznacznie) stwierdzić iż na przedmiotowej działce nie zachowana była dobra kultura rolna na dzień 30.VI.2003 wówczas nadawali działce kod błędu DR10 – owy argument został następnie wprowadzony do ARiMRowej aplikacji w wyniku czego aplikacja uniemożliwi naliczenie płatności dla tej działki JPO i UPO (jedynie ONW, energetyczne, owoce miękkie) - wykaz działek obarczonych tym kodem znajduje się na stronie arimr ...

Tutaj należy zaznaczyć że Kod DR10 dotyczy zgodnie z dyrektywami UE obaszru a nie działki – tak więc w przypadku kiedy podzielimy działkę, przenumerujemy ją, scalimy to teoretycznie kod DR10 tyczy się dalej do działek nowo - powstałych ... (inna sprawa że aplikacja ARiMR po podziale, przenumerowaniu, scaleniu działki raczej nie wykryje dla nowej działki błędu DR10 – jednak niektóre biura maja dostęp do baz geodezyjnych prowadzonych przez starostwo i mogą na bieżąco sprawdzać historię działek)

Dodatkowo należy zaznaczyć że w tym roku (a raczej w tamtym 2008 ) jest to bardzo istotne w przypadku kiedy kontrola nałożyła kod DR10 dla działki w latach poprzednich (np. poprzedniemu właścicielowi) a ty kupiłbyś tą działkę o tym nie wiedząc a następnie wystąpiłbyś o płatności wówczas traktowane by to było jako zmierzone działanie (czyli jeśli przekracza 0,5 % ogółu decyzja odmowna dla całego gospodarstwa)

 

*przypadek drugi*

 

od 2008 roku ARiMR sprawdza również zachowanie kultury rolnej na dzień 30.VI.2003 przy zastosowaniu ortofotomap wykonanych w 2003-2005 - w przypadku kiedy widoczne są elementy ewidentnie nie przynależne pod płatności (wody, budynki, las, tereny komunikacyjne, opcjonalnie krzewy i nieużytki #różne biura podchodzą do tego różnie # wówczas ARiMR nadają tej działce błąd DR10, w przypadku przedeklarowania większego niż 3% nakładane są sankcje (jak w kontroli na miejscu) dodatkowo windykują wypłacone dla działki należności za wszystkie lata.

 

ortofomapy z których korzysta ARiMR dostępne są na poratlu www.geoportal.gov.pl

 

Jeśli chcesz kupić działkę to radzę Ci (ja tak robię):

 

- jeśli jest to przetarg to w zasadzie nie musisz niczego sprawdzać organizator ma obowiązek informować o wszystkich cechach nieruchomości i odpowiada za wszelkiego rodzaju niedoinformowania ... (jednak jeśli będziesz miał pecha i nie chcesz pałętać się po sądach sprawdź mimo wszystko te dane które piszę poniżej – z pracownikami gminy bywa różnie większość osób które przygotowują dane do przetargu zapewne nic nie wie o rozporządzeniu WE nr 1782/2003 nie interesuje się co poprzedni użytkownik wyprawiał z nieruchomością ...)

 

jeśli kupujesz od osoby prywatnej / prawnej

 

- kategorycznie udaj się do Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego aby sprawdzić jaki jest aktualny stan nieruchomości , zwłaszcza czy nie ma żadnych obciążeń / hipoteki (co prawda notariusz sprawdza, czy w dziale IV księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości figurują hipoteki na podstawie odpisu z księgi będącej podstawą do zawarcia umowy sprzedaży) jednak w księgach wieczystych czasami są różne inne wpisy których już notariusz nie ma obowiązku sprawdzać a mogą mieć duży wpływ na wartość ...

 

- druga sprawa częstym popełnianym przy sprzedaży działek oszustwem jest wprowadzanie w błąd poprzez sprzedaż kupującemu innej działki niż pokazywana przez sprzedającego w terenie. Czasami bowiem nieuczciwy sprzedający pokazuje kupującemu działkę, twierdząc, że jest to działka o określonym numerze, np. 8000, której jest właścicielem. Strony zawierają umowę sprzedaży, a po pewnym czasie okazuje się, że działka nr 8000, którą nabył kupujący, nie jest tą działką, którą pokazywał sprzedający, tylko zupełnie inną. Aby do tego nie doszło, należy od sprzedającego domagać się (fragmentu aktualnej) mapy geodezyjnej, na podstawie której można ustalić położenie działki w terenie (ja co prawda sprawdzam bezpośrednio w ośrodku geodeyzjno-kartograficznym ale jeśli kolega nie jest uprawnionym geodetą to takiej możliwości nie ma)

 

- proszę też żądać wyrysu z EGiB od właściciela przedmiotowej działki (który chce ją Panu sprzedać) – proszę zwrócić uwagę że EGiB odzwierciedla stan prawny – jeśli więc na działce widoczny jest dren a w terenie go już nie ma – następny właściciel może mieć w przyszłości poważne problem – o oraniu drogi nie wspomnę, dodatkowo z prawa wodnego wynika iż jeśli teren przeznaczony jest pod dren / ciek wodny (nawet jeśli teraz go tam nie ma) to nie wolno tam zakładać sadu czy sadzić drzew – organy państwowe / samorządowe mogą zmusić Pana do likwidacji uprawy na własny koszt + kara za zniszczenie drenu + odpowiedzialność karna + zwrot wszystkich pobranych środków (5 letnie zobowiązanie) jeśli wszedł Pan w programy rolnośrodowiskowe. Takich smaczków w Polskim prawie jest więcej ...

 

- sprawdź w wykazie na stronie ARiMR

http://www.arimr.gov.pl/print_targi.php?id=49&id1=1&id2=0&zaj=&kol=&set=&red_sub=&sub=&supersub=&red_addkat=&subclas=&id1x=

czy działka działka którą chcesz kupić nie jest przypadkiem nie uprawniona pod płatności

 

- jeśli będziesz chciał z działki korzystać w sposób inny niż rolny to proszę sprawdzić Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (nie wszystkie gminy go mają) lub Studium uwarunkowań i rozwoju gminy – zresztą zawsze warto tam zaglądnąć warto wiedzieć czy np. na terenie nie jest planowana inwestycja lub nie jest przeznaczony pod zalesianie.

 

- dobrze jest sprawdzić przedmiotową działkę na www.geoportal.gov.pl są tam te same (ortofoto)mapy z których korzysta ARiMR podczas wizualizacji i nakładani błędów DR10 (przedstawiony przezemnie 2-gi przypadek) jeśli więc widzisz na ortofotomapie las / budynki / drogi nie radzę kupować tej działki po ‘normalnej’ cenie.

 

Do rybka2485

 

Cóż mogę napisać – po pierwsze w twoim przypadku ARiMR ewidentnie dała ciała – takie zachowania urzędników należy bezwzględnie piętnować ...

Radzę napisać skargę na bezczynność organu oraz zaniedbanie i nienależyte wykonanie zadań przez organ ...

Zresztą sam pisałem nie jedną skargę do ARiMR mam w tym wprawę mogę udostępnić wzór czy pomóc ją sformułować ... jeśli kolega jest zainteresowany proszę o PM ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te mapy są bardzo niedokładne, jeżeli nałożysz topo na orto sam zobaczysz. PGR już dawno nie ma a tam dalej są. Topograficzna jest do bani. Porównywałem do swoich ternów topograficzną z 1929 roku poniemiecką z tą dzisziejszą na tym portalu. Duża bzdura wychodzi. Orto też są duże błedy, wykonane z 5 lat temu bez poprawek i duży bład w naniesieniu na siatke geodezyjną wgs 74 lub 84. Więc z dużą ostrożnością. W ciągu tego czasu kiedy były robione dużo się zmieniło, i żadnej aktualizacji na dzień dzisiejszy.

Polecam tylko informacyjnie, nic więcej...

Duże błędy geodetów.... Informacyjnie ok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę pytanek,

1: Co to jest powierzchnia wektorowa(na chłopski rozum)?

2: Jeżeli posiadam część działki ewidencyjnej porośniętej brzózkami, samosiejkami i na tej działce ewidencyjnej znajdują się działki rolne utrzymane w dobrej kulturze rolnej, czy w razie kontroli grożą jakieś sankcje odnośnie tej działki ewidencyjnej( samosiejki nie są podawane do dopłat, tylko, część działki która jest utrzymana w dobrej kulturze rolnej).

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już poszli spac, wystarczy spojrzec na dzisiejszą statystykę na ich stronce.

Małym wypłacili a reszte zostawiają sobie do czerwca. U mnie dalej brak decyzji, a jak pogadałem z rolnikami na wsi, większośc która ma wiecej hektarów niż 50, nie dostała do tej pory nawet decyzji. A ci mali 5, lub 10 ha już kase mieli w grudniu. Nawet listonosz się śmieje, że teraz zapadli w sen zimowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś 9 lutego, już wysyłają nowe wnioski, w piątek się chwalili, że wysłali już 250 tyś. a u mnie dalej brak decyzji obszarowych i onw.

Ciekawe kiedy się wezmą do pracy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma reguły na to

 

ja mam nieco ponad 5 ha i decyzje dostałm kilka dni temu, niektórzy z mojej miejscowości dostali kasę juz w połowie grudnia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja dostałem decyzję obszarową i onw wczoraj. RŚ w grudniu przed świętami.

Kasy z RŚ jeszcze nie ma na koncie. Zobaczymy czy w miesiąc przeleją obszarówki i onw ?????????????????????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja wczoraj bylem na poprawce:D czyli decyzje moze w marcu dostane a kase na wakacje:) pol serio pol zartem, nic za darmo nie ma i nie ma co czkeac na pieniadze tylko rekawy do gory i isc do roboty.....

 

ja juz nawet sobie pracy szukam zeby rzucic ta cala gospodarke:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak tam panowie z dopłatami? JA dostałem decyzję dokładnie 18 marca , a pieniędzy an koncie nie ma do dziś...wiec równo miesiąc, ciekawe ile to moje czekanie jeszcze potrwa? Czytałem że niektórzy czekali nawet 6-7 tygodni, nawet 2 miesiące i więcej... Ja, bez żadnych błędów, korekt itd też moge tyle czekać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam za pomyłkę: ''18 lutego'' oczywiście chiałem napisać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w piatek dopłata na koncie, ale jeszcze ONW nie wypłacone. dobre i to

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopłaty ekologiczne do 2500 zł/ha!!!

 

Proponujemy Państwu doradztwo unijne w zakresie dopłat ekologicznych. Kwota, którą można otrzymać sięga do 2500 zł/ha.

Dodatkowo w naszej ofercie:

- wykonywanie planów rolnośrodowiskowych dla gruntów rolnych na okres 5 lat

- pomoc przy wypełnianiu wniosków

- pomiar gruntu metodą GPS

- wybór odpowiednich sadzonek dla danego terenu po korzystnej cenie (sady owocowe)

 

Dariusz Grenda tel. 506-057-759, biuro@avest.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...