Skocz do zawartości
markant50

Hodowla byków interes opłacalny czy nie???

Rekomendowane odpowiedzi

jak masz kupić cielaka, paść go kiszoną i zbożem i sprzedać w kraju po 4zł/kg to opłacalności niema

a jak chcesz założyć stado i racjonalnie karmić to zawsze coś zostanie ale dopiero jak dojdziesz do przynajmniej 30matek a przez ten czas kombinuj z czego dokładać do tego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd wy wiecie ile trzeb mieć sztuk żeby się opłacało, przeciaż to wszystko zależy od ilości ha jedemu starczy 20 mamek a drugi powie że 200 to jest za mało żeby produkcja się opłacała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jakbym miał zaczynać teraz to wolałbym iść do stolaża do roboty a niepakować sie w gospodarke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Skąd wy wiecie ile trzeb mieć sztuk żeby się opłacało, przeciaż to wszystko zależy od ilości ha jedemu starczy 20 mamek a drugi powie że 200 to jest za mało żeby produkcja się opłacała
stad wiemy ze przy 60 sztukach dopiero zwracaci sie koszt utrzymania stada i zostaje dla ciebie a przy 20 dokladasz nawet jak ci sie wydaje ze zarabiasz,jak pytasz o takie rzeczy to najwidoczniej niewiesz na jakim swiecie zyjesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak masz kupić cielaka, paść go kiszoną i zbożem i sprzedać w kraju po 4zł/kg to opłacalności niema

a jak chcesz założyć stado i racjonalnie karmić to zawsze coś zostanie ale dopiero jak dojdziesz do przynajmniej 30matek a przez ten czas kombinuj z czego dokładać do tego

Napisałeś za mnie mam te same zdanie

Mistrzu Yoda ty czymałeś swego czasu Herefordy i przeszedłeś na LM dlaczego ?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie robi się roz...dziaj na forum proponuje przeskoczyć z dyskusją do 'szanse dla bydła mięsnego''

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak piszecie -interes nie opłacalny,ja trzymałem świnie i myślę na co się przerzucić i kalkulowałem byków się za bardzo teraz nie opłaca,trzeba by ich mieć duuuużo,żeby kasa była...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I trzeba mieć duuuużo cierpliwości bo na kase trzeba troche poczekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I trzeba mieć duuuużo cierpliwości bo na kase trzeba troche poczekać.
i jeszcze wiecej nerwow jak cos padnie albo macica wypadnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mistrzu Yoda ty czymałeś swego czasu Herefordy i przeszedłeś na LM dlaczego ?.

bo miałem stado pod oceną i przyjechali zootechnicy od oceny i naopowiadali jakie to LMS są super i że cena za granicą na odsadki to super i dałem sie z ojcem namówić...ale nigdy nie sprzedaliśmy nic z odsadów bo zawsze mamy sporo paszy i jak u mnie warto je troche dłużej potrzymać niż tak jak 2-3 lata temu zboże po 300zł sprzedawać...

kupiliśmy LMS buhaja potem drugiego i mając już krowy po 75% szkoda wracać

a Herefordy może i mają poubojowo 2-3% mniej ale wszystko jedzą, są zdrowe i jak dla mnie najładniejsze:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja traktuje swoje charolaise jako hobby i jakieś dodatkoew z tego mam pieniądze , bydło najlepiej wykorzystuje część gruntów jakie posiedam.Mam 60 ha dobrej ziemi ale 10 ha z tego nie nadeje sie zupełnie pod uprawe chodz klasa tych pastwisk to 2 i 3a teren podmokły i między lasami park i stary sad (do tego 4 ha ogrodzone murem i w srodku staw 30 arów i jak wypędzie w kwietniu tak do lipca nie zaglądam )po sianokosach jak trawa odrośnie wypędzam na pozostałe łąki (za mór) do tego sąsiedzi sami proszą abym zebrał sobie sieno z ich łąk (łąk juz przez nich skoszonych).Nie wyobrarzam sobie chodowli dużego stada człowiek przywiązany do takiego bydła albo musi człowieka zatrudnić ale to wymaga kasy a przy bydle to kiepska sprawa.Małe stada tak ale jako dodatkowe źródło dochodu i kiedy posiada się pastwiska blisko bo nie wyobrażam sobie codziennego sprowadzanie krów z pastwiska za pomocą łanicucha .Zimą mam siano za koszty nieduże słoma też i wytłoki buraczane za 40 ton zapłaciłem 700 zł , a z pola ornego nic dla bydła tylko słoma do tego jeszcze pracuje zawodowo .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ty masz byki czy krowy??Strasznie mało ich musisz mieć skoro uprawiasz 60ha,zajmujesz się hodowlą i jeszcze pracujesz zawodowo albo ktoś ci przy tym pomaga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin

 

Człowiek to istota myśląca a więc zaczyna kąbinować co dla niego najlepsze prace mam taką ze mi nikt godzin nie liczy a więc rano jestem w pracy np. godzine i cały dzień wolny oczywiście nie zawsze a za osiem płacone. Mam czysto rasowe charolaise 10 krów i 5 krów mieszańców a cielęta odchowuje do dużych wag.Jeżeli chcesz kupować byczki np.hf i je sobie chowac to zycze powodzenia koszt takiego mokrego unas to ok .600 i dwa lata przy skubanicu chodzic który niechce jeść tylko wyje.Powodzienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Marcin

 

Człowiek to istota myśląca a więc zaczyna kąbinować co dla niego najlepsze prace mam taką ze mi nikt godzin nie liczy a więc rano jestem w pracy np. godzine i cały dzień wolny oczywiście nie zawsze a za osiem płacone. Mam czysto rasowe charolaise 10 krów i 5 krów mieszańców a cielęta odchowuje do dużych wag.Jeżeli chcesz kupować byczki np.hf i je sobie chowac to zycze powodzenia koszt takiego mokrego unas to ok .600 i dwa lata przy skubanicu chodzic który niechce jeść tylko wyje.Powodzienia

 

Aaaaaaa taką prace to ja rozumiem,że masz czas łazić przy krowach Ja właśnie piszę o takich byczkach co się kupi za 700 i sprzeda za grosze za powiedzmy 20m-cy.Nad mięsnymi musiałbym się zastanowić.Jałowice chyba sprzedajesz po dobrej cenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muj znajomy skomentował hodowle bydła tak "czas jak przy budowie statku a pieniądze żadne"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja powiem wam ze taki ,,biznes ,, jest oplacalny jezeli masz np krowy mleczne jesli nie zarobisz zbyt wiele na bykach to krowy ci to wyrownaja ja mam kilkanascie bykow ale tez i krowy widze ze na bykach to gowno nie interes ale coz mam to trzymam najwazniejsze ze nie musialem zxa niego zaplacic 700 zl ale od okolo 6 miesiecy sprtzedaje male byczki i jak sprzedam to co mam na stanie to rezygnuje z bykow niech inni sie nimi uciesza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi sie nawet byczki opłacają w stodole biegają 30 sztyk i tylko rano boalota sianokiszonki troche ziarna i koniec śćiółka głęboka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozna jeszcze w ten sposób ze kupuje sie cielaka 2 dniowego za 300 zł( bo taka jest cena u mnie) trzymam go przy krowie przez 30 dni i sprzedaje na "białe mieso" za 1000zł a przy jednej krowie trzymam 3 cielaki wiec kasa z tego jest, a jak sztuka jest słaba to zostawiam ja do tuczu i tyle problem jest tylko tego typu ze nie mam ciagłoci z tymi cielakami bo raz moge mieć 6-9 a raz tylko 3-4, ostatnio kupiłem mieszance hf x lm i hf za 500 zł od znajomego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...