Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

chyba że samobieżny ale kombinujecie z RSM.coś czuje że co niektórzy beda przeklinac o forum i ten "tani"RSM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stosuje rsm od pewnego czasu z ustaleniem dawki było ciężko ale jesienią kupiłem taki mały prosty komputerek z firmy ADEL kosztował 800 zł ale problem z prędkościom i dawką mam z głowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
stosuje rsm od pewnego czasu z ustaleniem dawki było ciężko ale jesienią kupiłem taki mały prosty komputerek z firmy ADEL kosztował 800 zł ale problem z prędkościom i dawką mam z głowy

Szopen . i co Ty na to ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja to już mam mętlik w głowie

uwazam że powinienes znależć kogos w swojej okolicy kto stosuje RSM i powie o wszystkich argumentach za i przeciw które zna z praktyki. Na forum trudno jest opisac wszystko , ywasycya jak ktos swoja wiedye opiera na tzm co wzcyzta w cyasopismie rolnicyzm. Praktyka i jeszcze raz praktyka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja to już mam mętlik w głowie

uwazam że powinienes znależć kogos w swojej okolicy kto stosuje RSM i powie o wszystkich argumentach za i przeciw które zna z praktyki. Na forum trudno jest opisac wszystko , zwaszcza jak ktos swoja wiedze opiera na tym co wyczyta w czasopismie rolnicyzm. Praktyka i jeszcze raz praktyka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Anton masz rację, jeżeli od koła opryskiwacza to nie będzie poślizgu. Trzeba tylko dobrze skalibrować i wziąć po uwagę różne warunki na polu. Różnica między prędkością na glebie mokrej i suchej (wiosna-lato) dochodzi do 0.5 km/ha i trzeba zmieni lekko obwód koła.

Co do firmy Adel to robią coraz lepsze a zarazem proste sterowniki pomocne w rolnictwie a przy tym są niedrodzy. Kiedyś stosowałem ich urządzenia do pomiaru prędkości, dawki i powierzchni, to najlepsze rozwiązanie za małe pieniądze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W czasopismach wszystkie artykuły są z taką ,,lekkością" opisane że wydawałoby się że rolnik wszystko produkuje wciskając guziki.

Kamil 23 ja bez komputera daje sobie rade z rozlewaniem to i Ty sobie dasz. Przemyśl sobie tylko transport RSMu do Twojego gospodarstwa i sposób wlewania go do opryskiwacza. Ja pierwszego roku miałem z tym największe problemy. Teraz RSM przechowuje w pojemnikach 1000l. a podczas użycia zasysam go opryskiwaczem. Najważniejsze to jest się pierwszy raz przełamać a potem już sam zdecydujesz jaką formę azotu będziesz stosował... Ja zostanę przy RSM bo ma więcej akurat dla mnie plusów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W czasopismach wszystkie artykuły są z taką ,,lekkością" opisane że wydawałoby się że rolnik wszystko produkuje wciskając guziki.

Kamil 23 ja bez komputera daje sobie rade z rozlewaniem to i Ty sobie dasz. Przemyśl sobie tylko transport RSMu do Twojego gospodarstwa i sposób wlewania go do opryskiwacza. Ja pierwszego roku miałem z tym największe problemy. Teraz RSM przechowuje w pojemnikach 1000l. a podczas użycia zasysam go opryskiwaczem. Najważniejsze to jest się pierwszy raz przełamać a potem już sam zdecydujesz jaką formę azotu będziesz stosował... Ja zostanę przy RSM bo ma więcej akurat dla mnie plusów.

Ja mam cysterne 50 tyś l , i pompuje RSM pompa zanurzeniowa taka do brudnej wody ( jej koszt to ok. 200 zł ) opryskiwacz 3 tyś l napełniam 15 min.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega który ma zamiar też wejść w RSM zrobił taki patent że w jednym z kojców po trzodzie wyścielił to grubą folią i tak pomieści 8t nawozu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam w 1000l podniosę go turem do zaworu zakręcę przewód i samo poleci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeciez mozna zbiorniki przed napelnieniem ustawic na przyczepie, a pozatym to zbiorniki zamortyzuja sie w pierwszym roku, jezeli przeliczymy azot z rsm na saletre

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do stosowania RSM wystarczy w miare nowy opryskiwacz który z reguły jest juz fabrycznie przystosowany do rozlewu RSMu do tego końcówki za 300zł a moze taniej i w pole. Kazdy juz sobie jakis sposób na wlanie nawozu do opryskiwacza znajdzie. A komputery tańsze czy droższe może sobie kupić ktoś kto ma kilkaset ha ale to w żaden sposób nie jest potrzebne do stosowania RSM co jedynie moze jest bardziej wygodne niz sprawdzenie w tabeli jak ustawić opryskiwacz aby wylac tyle ile sie chce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no przecież RSM to nie jakieś lekarstwo zeby stosowac je z aptekarską precyzja.no co sie stanie panowie mądrzy jeśli zamiast 150l/ha wyleci 160L/HA normalnie smiac mi sie chce jak czytam o komputerach kkonsolach i gps niezbednych do rozlewania nie róbcie z igly widły dysze do opryskiwacza i w pole

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak ale jakieś litry trzeba założyć żeby na jednym przejeździe nie przedobrzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wystarczyłoby zmierzyć ile wypłynie rsm w ciagu minuty z 1 dyszy x ilość dysz co da wydatek na szerokości roboczej. To pomnożyć przez pokonaną drogę powiedzmy w m co da nam wydatek cieczy na jakąś tam powierzchnię pola w określonym czasie. Teraz tylko dopasować jednostki i już wiemy ile rozlejemy. Pozatym można znałeźć gotowr tabele tylko licznik od roweru założyc do ciągnika i w pole. Założyć na początek mniejszą dawkę jak wyjdzie za mało poprawić drugi raz.

"Nie takie rzeczy Anioł robił w Pułtusku".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Koledzy czy przy tem.30 stopni mozna rozlewac RSM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no przecież RSM to nie jakieś lekarstwo zeby stosowac je z aptekarską precyzja.no co sie stanie panowie mądrzy jeśli zamiast 150l/ha wyleci 160L/HA normalnie smiac mi sie chce jak czytam o komputerach kkonsolach i gps niezbednych do rozlewania nie róbcie z igly widły dysze do opryskiwacza i w pole [/quot

jak ktos ma 10 czy 20 ha to pewnie że nie ma znaczenia te 10 l ale na 300 czy 600 ha to juz są iości w tyś litrow, no chyba ze Ty nie liczysz kosztów. a po drugie jesli bedzie na polu mokro i ciągnik zacznie sie kopac to przeciez dodajesz gazu ,zwiększasz obroty i tym samym wydatek cieczy wzrasta i nie o 10 L ale o wiele więcej , i jak to pole później wygląda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.Koledzy czy przy tem.30 stopni mozna rozlewac RSM

 

przylaczam sie do pytania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Anton może taka pompa jest dobra do przelewania ale na terenie gospodarstwa więc musisz dojeżdżać opryskiwaczem. Ja ma pompę spalinową o wydajności 105l/min i nawet wodę dowożę do opryskiwacza na pole a nie odwrotnie.

Jak ktoś chce taką kupić to polecam, kosztuje 1000 zł a u mnie pracuje już kilka lat i przepompowuje rocznie ok 120 tys dwa razy-najpierw z rzeki do zbiornika a potem do opryskiwacza. Przy okazji filtruje wodę i miesza mocznik magnez itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.Koledzy czy przy tem.30 stopni mozna rozlewac RSM

 

przylaczam sie do pytania

To link do instytutu i tam fachowo wyjaśnia ten problem jak i inne z RSM-em. http://www.iung.pulawy.pl/

 

wielkie dzieki s-piotr, widzielismy ten odsylacz juz do znudzenia, po to jest forum zeby dzielic sie radami praktycznymi, a nie przeszukiwac ksiazki z teoria, jak nie wiesz... albo nie chcesz odpowiadac to nie nabijaj postow fiu bzdziu...

 

A ja ponawiam pytanie do mistrzow-praktykow????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.Koledzy czy przy tem.30 stopni mozna rozlewac RSM

 

przylaczam sie do pytania

 

panowie , a dlaczego chcecie w takiej temp. rozlewać. Ja stosuje w zbożach i rzepaku I II dawke w RSMie, III odradzam po może popalić ;liście. W czasie stosowania I dawki to w ogóle nie ma mowy o takiej temp. , a II dawka wrzepaku to ok. połowy kwietnia a w zbożach koniec kwietnia , a wtedy takich temp . jeszcze u nas ( naszczeście nie ma) . Uważam ze stosowanie w temp. 30 C poparzy liście. Liść broni sie przed nadmiernym słońcem i zwija się , gdy krople RSMu spadna na niego to nie spłyna od razu na ziemie . dłuższy kontakt kropli RSMu z liściem skutkuje jego poparzeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...