Skocz do zawartości
barbara20021

kto wie napewno jak rozliczyć niskotowarowe po 3 roku dopłat

Rekomendowane odpowiedzi

wczoraj wyczytałam gdzieś że jakiś rolnik ma umowy kupna używanych maszyn rolniczych, poswiadczone i z opłatą skarbową,a arimr nie chce mu ich uznać i że każą mu kupić np .nowy opryskiwacz aby mieć fakturę,bo tylko takie rozliczenie jest ważne.proszę napiszcie jak jest z wami-wcześniej gdy pytałam w agencji to mówili,że najprawdopodobniej używane będą się liczyły,a swoją drogą zasady powinny być jasne od początku,a nie podane na koniec według 'widzi mi sie' nie wiadomo nawet kogo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z agencją nie mogę sie dogadać. Wystosowałem zapytanie na piśmie do Warszawy bo w powiecie nikt nic nie wie. potrafią mi tylko pokazać rozporządzenie ministra o gospodarstwach niskotowarowych normalnie czeski film.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedno jest pewne że po otrzymaniu trzeciej transzy jest 6 miesięcy na wykazanie się z wywiązania tego co się zakładało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu się tak tą niskotowarówką przejmujecie??

Pracownicy ARiMR BP jeszcze sami do końca nie wiedzą jak ją rozliczać - bo nikt im tej wiedzy nie przekazał.

To co wiemy napewno: Po 3 płatności mamy 6 m-cy na dostarczenie do BP papierów dokumentujących spełnienie celów pośrednich /wszystkich zaznaczonych/, Czy ARiMR będzie miała jakiś wzór oświadczenia? MOżliwe - oni mają gotowe druki na wszystkie okoliczności. Jeśli chodzi o maszyny /tego było najwięcej/ - nowa ma fakturę i koniec. Używana musi mieć umowę kupna sprzedaży z datą pewną i podbicie zarejestrowania w US. Wyrabiamy się w terminie mamy jeszcze 2 płatności. NIe? - wylatujemy i zostajemy z prawie 15000pln.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spełnienie warunków pośrednich tzn. np. zakup maszyn.

To znaczy że nie muszę mieć takiej produkcji aby osiagnać 4 ESU.

dobrze rozumiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem to jednym z warunków do wyboru ,oprucz np.zakupu maszyn było osiągnięcie dochodu 20 tys rocznie,ja wybrałam taki wariant no to muszę go spełnić ale jak ktoś nie wybrał takiego to nie musi,każdy musi spełnić to co zadeklarował np. kupno krów albo ziemi albo szkolenia,chyba tez było gospodarstwo ekologiczne-reszty nie pamiętam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
z tego co wiem to jednym z warunków do wyboru ,oprucz np.zakupu maszyn było osiągnięcie dochodu 20 tys rocznie,ja wybrałam taki wariant no to muszę go spełnić ale jak ktoś nie wybrał takiego to nie musi,każdy musi spełnić to co zadeklarował np. kupno krów albo ziemi albo szkolenia,chyba tez było gospodarstwo ekologiczne-reszty nie pamiętam.

ale zaraz zaraz ja tez to wybralem.. wybralem równiez ze kupie grunty i kupie maszyny, ale przoeciez tu chodzi o to zeby spełnic przynajmnij jedno z powyzszych, zeby udowodnic ze pieniadze nie poszly na wóde... a nie zeby spelniac wszystkie warunki.. a moze sie myle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się ,że trzeba spełnić te które się wybrało -o ile pamietam to trzeba było zaznaczyć chyba min 1 max 3 warunki.Ja miałam dochód i maszyny ,cieszyłabym się gdyby był konieczny tylko jeden do uzyskania kolejnych 2 płatności,bo z tym zakupem maszyn to nie wiadomo jak będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja od 3 lat sie dopytuje i dostaje odpowiedzi ze wystarczy spełnic jeden z powyzszych warunków... zapytaj u siebie w agencji ciekawe co ci odpowiedzą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja z tego co mi wiadomo to mozna było zaznaczyc wszystkie cele ale trzeba spełnic 1

osiagniecie 4 ESU to podstawa na tym polega ten program

jesli chodzi o zakup maszyn moga być uzywane jednak nie starsze niż 7 lat(umowa kupna sprzedazy) , w tabelce w planie nisko wpisywało sie jaka maszyne planuje sie kupić i jezeli ktos zadeklarował tylko zakup maszyny np. plug obracalny to takum dokumentem ma sie wykazac

 

jesli chodzi o zakup gruntu rolnego - to chyba wiadomo

zakup zwierzaków - tyle ile sie zadeklarowało w planie + fakturka

osiagniecie 20 tys rocznie mowi samo za siebie, dokumenty potwierdzajace ze faktycznie co roku tyle sie osiagneło ze sprzedaxy

szkolenia - strona FAPA tam wszystko jest

 

przystapienie do programu rolnosrodowiskowego - wiadmo pozytywna decyzjia i kontynuacja zobowiazania

 

skorzystanie z SPO 2004-2006 to tez wiadomo decyzjia o przyznanoiu płatnosci koncowa

 

 

oswiadczenia o zrealizowaniu celu - dostepne w BP juz takie mam, ale jeszcze poczekam ze złozeniem, w koncu nie mam jeszcze 3 raty na koncie

 

reszty nie pamietam

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osiągnięcie 4 esu?

a jakia jest kara jeśli ktoś nie osiągnie 4 esu

( nigdzie nie jest to napisane)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karą jest nie otrzymanie płatności przez kolejne dwa lata (4 i 5 rok).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wydaje mi się ,że trzeba spełnić te które się wybrało -o ile pamiętam to trzeba było zaznaczyć chyba min 1 max 3 warunki.Ja miałam dochód i maszyny ,cieszyłabym się gdyby był konieczny tylko jeden do uzyskania kolejnych 2 płatności,bo z tym zakupem maszyn to nie wiadomo jak będzie.

 

Rozporządzenie dot. WSPIERANIA GOSP NISKOTOWAROWYCH

 

W niskotowarówce wystarczyło wybrać jeden cel i zrealizować go wciągu trzech lat, po otrzymaniu trzeciej płatności złożyć oświadczenie (w ciągu 6 mies. od otrzymania tej płat.) i to wszystko, liczba wybranych pakietów nie miała najmniejszego znaczenia na wielkość płatności, która wynosi 1250 €.

Co do zakupu maszyn:

Nowa maszyna - potwierdzeniem zakupu będzie faktura

używana maszyna - potwierdzeniem będzie umowa kupna/sprzedaży, a jeżeli wartość tej maszyny przekracza kwotę 1000zł należy zgłosić się z tą umową w Urzędzie Skarbowym i uiścić odpowiednia opłatę.

 

Niektórzy rolnicy, przy zakupie maszyn o wartości poniżej 1000zł piszą umowy na kwotę powyżej 1000 np 1001 zł odprowadzają podatek w US i potwierdzenie zapłaty tego podatku dołączają do umowy kupna/sprzedaży ... ot takie zabezpieczenie/potwierdzenie ale to tak na marginesie (...zasłyszane na biurze obsługi klienta )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapomniałem dodać, że rolnik aby otrzymać 4 i 5 płatność musi zrealizować wszystkie cele, które zadeklarował we wniosku jezeli zadeklarował np 3 a zrealizował 2 to niestety ale płatności w 4 i 5 roku nie otrzyma...

 

sorry ale nie wiem jak edytuje się posty na tym forum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to napisałem kilka postów wcześniej. Ale powtórzę jeszcze raz:

ŻEBY UZYSKAć PłATNOść W 4 i 5 ROKU TRZEBA SPEłNIć WSZYSTKIE ZAZNACZONE CELE POśREDNIE!!!

Jeśli zaznaczony 1 - to rozliczyć musimy się z 1. Jeśli 3 zaznaczaliśmy to te 3 muszą być zrealizowane.

Koniec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 rolnik wpisał iż esy osiągnie mając 10 loch

w tej chwili jeśli będzie miał tyle loch to zbankrutuje

co ma robić ?

2 rolnik uprawia tytoń dostał uczulenia na tytoń,jednocześnie jest bardzo chory jak ma zrealizować esy?

pojawiła się nowa nadwyzka,jak należy liczyć nadwyżkę ? itp itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 i ad.2 : Niech rolnik żyje sobie spokojnie i zdrowieje do co najmniej 2010r.

Wtedy dopiero będzie się martwił co zrobić. Przypadek 2 to siła wyższa /o ile to udokumentuje/ - chociaż szczerze mówiąc ciekawe, że producent tytoniu bawi się w niskotowarówkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
używana maszyna - potwierdzeniem będzie umowa kupna/sprzedaży, a jeżeli wartość tej maszyny przekracza kwotę 1000zł należy zgłosić się z tą umową w Urzędzie Skarbowym i uiścić odpowiednia opłatę

W agencji słyszałem że maszyna ma być nie starsza niż 7 lat to tak na marginesie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To musiał się wypowiadać bardzo niekompetentny pracownik Agencji.

Maszyna nie mogła być finansowana ze źródeł pomocowych krajowych lub innych unijnych w ciągu ostatnich 7 lat. To wszystko w temacie 7 lat i maszyn. Można kupować siewniki i pługi z lat '80 i wszystko będzie w porządku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
używana maszyna - potwierdzeniem będzie umowa kupna/sprzedaży, a jeżeli wartość tej maszyny przekracza kwotę 1000zł należy zgłosić się z tą umową w Urzędzie Skarbowym i uiścić odpowiednia opłatę

W agencji słyszałem że maszyna ma być nie starsza niż 7 lat to tak na marginesie

 

Gdzie wyszukaliście te 7 lat?

 

Wystarczy zaglądnąć do rozporządzenia aby przekonać się, że nic takiego nie jest tam napisane.

 

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie gospodarstw niskotowarowych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich

(Dz. U. z dnia 31 grudnia 2004 r.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 marca dostalem trzecia rate.wiec za pol roku trzeba sie bedzie rozliczyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 marca dostalem trzecia rate.wiec za pol roku trzeba sie bedzie rozliczyc

 

NIE ZA PÓŁ ROKU!!! ...a do sześciu miesięcy od otrzymania trzeciej płatności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

§ 8. 1. Płatność dla gospodarstwa niskotowarowego w czwartym i piątym roku wypłaty tej płatności wypłaca się, jeżeli producent rolny:

1) zrealizował przedsięwzięcia zgodnie z planem rozwoju gospodarstwa niskotowarowego, nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia wypłaty płatności dla gospodarstwa niskotowarowego w trzecim roku realizacji planu, oraz

2) złożył kierownikowi biura powiatowego Agencji, właściwenu ze względu na miejsce zamieszkania producenta rolnego, oświadczenie o zrealizowaniu przedsięwzięć zgodnie z planem rozwoju gospodarstwa niskotowarowego.

2. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, składa się na formularzu udostępnionym przez Agencję, w terminie 7 dni od dnia, w którym upłynął termin określony w ust. 1 pkt 1.

3. Do oświadczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dołącza się dokumenty potwierdzające ukończenie realizacji przedsięwzięć określonych w planie rozwoju gospodarstwa niskotowarowego, w tym:

1) certyfikat zgodności wymagany przepisami o rolnictwie ekologicznym lub dokument poświadczający, że gospodarstwo rolne znajduje się w okresie przestawiania na produkcję metodami ekologicznymi - w przypadku przestawienia lub przestawiania gospodarstwa niskotowarowego na produkcję metodami ekologicznymi;

2) dokument potwierdzający przystąpienie producenta rolnego do grupy lub organizacji producentów rolnych - w przypadku przystąpienia do takiej grupy lub organizacji;

3) dokument potwierdzający zakup zwierząt gospodarskich - w przypadku zakupu takich zwierząt;

4) dokument potwierdzający zakup maszyn rolniczych - w przypadku zakupu takich maszyn;

5) umowę kupna lub dzierżawy gruntu rolnego - w przypadku zakupu lub dzierżawy gruntu rolnego;

6) zaświadczenie o ukończeniu jednego ze szkoleń, o których mowa w § 5 pkt 4 - w przypadku ukończenia takiego szkolenia;

7) decyzję administracyjną o przyznaniu pomocy finansowej na wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt - w przypadku uzyskania takiej pomocy;

zaświadczenie, wydane przez urząd skarbowy, o podleganiu opodatkowaniu podatkiem:

a) od towarów i usług - w przypadku rozpoczęcia prowadzenia produkcji w działach specjalnych produkcji rolnej,

b) dochodowym od osób fizycznych - w przypadku zrezygnowania ze zwolnienia, o którym mowa w § 5 pkt 7;

9) umowę o dofinansowanie projektu w rozumieniu przepisów o Narodowym Planie Rozwoju - w przypadku realizacji projektu w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006";

10) faktury, umowy sprzedaży lub rachunki, wystawione zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.2)) - w przypadku osiągnięcia, w okresie pobierania płatności dla gospodarstwa niskotowarowego, corocznej wartości sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej działalności w wysokości co najmniej 20 tys. zł;

11) zeznania podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu w każdym roku podatkowym w okresie pobierania płatności dla gospodarstwa niskotowarowego - w przypadku rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej i osiągnięcia, w okresie pobierania tej płatności, corocznego przychodu w wysokości co najmniej 20 tys. zł.

4. Dokumenty, o których mowa w ust. 3, na żądanie wnioskodawcy podlegają zwrotowi, po uprzednim wykonaniu ich kopii i potwierdzeniu za zgodność z oryginałem przez uprawnionego pracownika biura powiatowego Agencji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi nie chcą uznać zrealizownia celów, bo twierdzą że szkolenia które przeszedłem były nieodpowiednie. Dwa cele zrealizowane(gospodarstwo ekologiczne i zakup maszyn) a przez glupie szkolenia 4 i 5 rata przejdą koło nosa. Moze ktos ma sposób jak szybko takie zaświadczenie zdobyć?

Wspomnę jeszcze, że ja także od miłych pań w ARiMR niejednokrotnie słyszłem, iż wystarczy spełnić jeden z trzech celów i teraz prze czyjąś niekompetencję straci człowiek parę złotych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...