Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

dobrze piszesz wapno wogóle powinno sie rozsiewać nz ciepłą ziemie czyli latem i przykryc cieną warsta ziemi zeby szybciej i lepiej zaczeło działać.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to dobry pomysł ? Mam zamiar posiać WAP-MAG na ściętą słome po owsie i przejechać to gruberem. Potem zaorać na zimę. Czy nie wyrzucę pieniędzy w błoto? Ziemia jest troszkę zakwaszona. Chcę wiosna posiać pszenice? Co o tym myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł dobry tylko nie wyrzucaj kasy na WAPMAG bo takie same wapno luzem kupisz po ok 25-30 zł/tona plus transport.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktos widzial albo stosowal wapno z Dalgety, jest to wapno weglanowe o zawartosci wapna 55 % i "reaktywności" 80-90%, jest to kopalina... czy ktos ma na ten temat jakies wiadomosci??? czy lepiej kupic jakies z kieleckich kopalni...???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy od postaci takiego wapna (granulat lub sypkie), ja używam co prawda wapna z DLG ale jego sypka postać zmusza do rozsiewu bezpośrednio po dostawie, gdyż opady deszczu powodują zbrylenie (można oczywiście przykryć nawóz), a co do zasadności stosowania to zależy ona od zasobności danego stanowiska w magnez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kissmy

gosciu z dlg mowil ze to wapno przed dostawa jest zwilzane zeby sie nie kurzylo, wapno jest sypkie. mam ziemie gliniaste srednie do ciezkich. Mysle ze magnezu tez napewno jest brak bo dolne liscie w pszenicy zółkly, teraz dopiero bede robil probę.

Ale chodzi mi o to czy ten weglan przypadkiem nie jest taki sam jak z cukrowni? tylko wiele drozszy???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn na pewno nie jest to wapno z cukrowni, bo defekacyjne ma nie wiecej niz 30% czystego skladnika, tylko jak napisales, "wapno weglanowe o zawartosci wapna 55 %" cos tu nie gra. 55% czego? tlenku wapnia? Węglanu wapnia? Przypominam ze czysty składnik w jakim podaje sie sklad wapna nawozowego to tlenek wapnia czyli CaO. 55% to by bylo bardzo duzo CaO jak na mielony wapień a pewnie z takiej skały to jest robione. A tak w ogóle to co sprzedaje dlg to przeciez wapno z nordkalku. Ten sam syf, kiepskie i drogie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie z nordkalku, 55 % cao, dlaczego uwazasz ze syf? co jest z nim nie tak? masz jakies lepsze propozycje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w Chemirolu mają wapno tlenkowe 50% CaO w cenie 447 zł/t, granulowane nazywa to się wapniak kornicki, wczoraj zamówiłem 48 ton w big-bagach mają dojechać koło 20.08. zobaczymy... sąsiad bierze już 2 rok i zadowolony....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha... to jest cena z dowozem do mnie, myśle że odbiór własnym transportem byłby tańszy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja proponuje weglanowe ze złóż algowychGRADE I (50%CaO) lub GRADE IV 55%CaO cenie 335zł/t i420zł/t

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w Chemirolu mają wapno tlenkowe 50% CaO w cenie 447 zł/t, granulowane nazywa to się wapniak kornicki, wczoraj zamówiłem 48 ton w big-bagach mają dojechać koło 20.08. zobaczymy... sąsiad bierze już 2 rok i zadowolony....
za tą kase miałbys ok.400-500 ton dolomitu o podobnej ilości składnika.Moim zdaniem nie warto w to inwestować,czy granulowane czy sypkie to liczy się ilość składnika czynnego.Koszt odkwaszenia gleby wapnem w cenie 450 zł/t przekracza 2 letnią wartość plonu brutto.Nie widzę sensu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za wapno defekacyjne z cukrowni, zeszłej jesieni płaciłem 20 zł/t. Zawiera 25 - 30% CaO, 1% fosforu, magnez, potas i mikroelementy. Dokładnej zawartości wszystkich składników już nie pamiętam. Z całą pewnoscią mogę powiedzieć, że jest to najlepsze wapno jakie dotychczas stosowałem. Jest sprasowane i po przeleżeniu przez zimę na polu w suche lato pięknie rozsiewa się Piastem.

Z powodu zamknięcia cukrowni teraz zamówiłem wapno o składzie: wapń 30%, magnez 18% w cenie 85 zł/t z dowozem do gospodarstwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gargamel napisał

Koszt odkwaszenia gleby wapnem w cenie 450 zł/t przekracza 2 letnią wartość plonu brutto.Nie widzę sensu

napisz mi co u ciebie jest 2 letnią wartoscią plonu brutto ,bo coś ci sie walneło

u mnie wartość plonu brutto to ok.4500zł i to nie 2 letnia ,kompletnie nie wiem o co chodzi z tą 2 letnią ? .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chetnie odpowiem.Przy dośc niskim ph i ciężkiej glebie do odkwaszenia ha potrzeba nawet do 4-4,5 t CaO/ha ,jeżli wapno po ok 450 zł/t posiada go 50% należy zastosować ok.8-9 t i w takim wypadku koszt sięga ok 4000 zł.Ciekawe jaki jest sens stosowania tego nawozu jeśli wapno magnezowe jest tansze ok 8 razy ,a właściwości odkwaszające tlenku magnezu są o ok 30% większe jak tlenklu wapnia.Wapno magnezowe ma przeważnie stosunek ca do mg jak 3 do 1.O działaniu mg na rośliny nawet nie wspominam.Zastosowanie 10 ton takiego wapna to koszt od 500 do 900 zł/ha zależnie od miejsca dostawy.Nie rozumiem o co ci chodzi z tym "walnięciem". 5 ton pszenżyta to ok 2000 tyś brutto i w 2 lata da 4 tyśiące.Nie uwazam by plon 5 t/ha był bardzo powszechny a cena za to zboze wyr\ażnie wyższa.Owszem w pszenicy da to omk 2500 zł/ha ,ale niestety zboże to muśi być w płodozmianie.Myślę Maciek że już wiesz o co mi chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

K.W.Morawica

Wapno nawozowe odmiana 04 (52%CaO 0,6%MgO) 23zł tona + VAT "luz"

Wapno nawozowe odmiana 04 100zł tona + VAT "worek25kg"

Kompleksor 1 (Cao26%, K2O12%, MgO6%) -500zł tona + VAT "worek25kg"

Kompleksor 3 (Cao39%, MgO10%) - 270zł tona +VAT "worek25kg"

 

Radkowice

Wapno odmiana 05 Radkowit(30-35%CaO, 15-20%MgO) 30zł tona+VAT "luz"

 

koszt transportu wyliczam po podaniu miejscowości prosze dzwonic 6000 380 70 / 041 385 62 43

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam takie pytanie czy zna ktoś jakąś firme co sprzedaje wapno nie zależnie jakiego rodzaju ale w mniejszych ilościach niż 24 tony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takich firm jest pełno ,dawne gs itp. tylko w moich stronach 10 t wapna kosztuje tam tyle co 30 prosto od producenta.Rozwaz zakup wspólny z kumplem lub sąsiadem ,wierz mi będzie taniej.Detalisci drą po kieszeni aż trzeszczy i miej to na uwadze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do gargamel :coś mi tu prostujesz ale niezbyt poprawnie.

po pierwsze na ciężkich glebach nie uprawia się pszenżyta i nie rośnie tam 5 tylko 7 ton pszenicy ,oczywiście jak ktoś nie popełnia podstawowych błędów i prowadzi płodozmian mówię o średniej z kilku lat.

ph -gleby ciężkiej przeważnie utrzymuje się powyżej 6 bardzo często jest to 7 ,ze względu na wysoką zawartość próchnicy i taka gleba ma naturalne zdolności buforowe,no chyba że jakiś idiota dawał kilka lat po tonie siarczanu amonu.

Co do wapnowania to jakiś młody napisał ,prawie każdy wie że nawozem granulowanym typu wap-mag nie przeprowadza się wapnowania tylko uzupełnia niedobór magnezu względnie wapnia ,cena tego nawozu wynika z tego że zawiera substancje poprawiające rozpuszczalność ,jest zgranulowany i zapakowany.

Wapna które zawiera 50proc CaO czyli węglanowe nie stosuje się na gleby ciężkie gdyż jego skuteczność jest bardzo nikła.

Na glebę ciężką stosuje się wapno tlenkowe pow 60proc CaO które w moich stronach luzem kosztuje ok.170zł za tonę ,kiedyś kosztowało 100-120zł.

maksymalnie daje się go 4-5ton żeby i załatwia sprawę na 3-4lata.

W tym roku zebrałem ok 8,5t/ha pszenicy paszowej(liczba opadania) którą mogę sprzedać po 478zł.

Co do tlenkowego wapna granulowanego w big bagu to kosztuje u mnie 310zł za tonę.To może kupować ktoś kto nie ma dostępu do odpowiedniego sprzętu do rozsiewu wapna ,tylko robi to rozsiewaczem do nawozu.To chyba tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gleby które mają potencjał plonu w granicach 8 i więcej ton pszenicy z ha stanowią znikomy ułamek w skali kraju.5 ton pszenżyta o ktgórych pisałem to i tak duzo gdyż przy zasiewach ok. 9 mln ha Polska dysponowała by 45 mln ton po zniwach a jest tego ok 25 mln więc średnie plony to niecałe 3tony.Ponad 70 % gkleb wymaga wapnowania gdyż niezaleznie od działalnosci rolniczej są z natury kwaśne.Brak popełniania błędów i stosowanie płodozmianu owszem pozwolą uzyskać 5 ton /ha pszenzyta o którym wspominałem ,ale w zaden sposób 8,5 ton pszenicy wiedząc że średni wskaznik bonitacji dla kraju jest jednym z najniższych w Europie i nie osiąga IV.To że ktoś uzupełnia w glebie Ca lub Mg nie znaczy że ma trwonić pieniądze.Stosowanie wapna granulowanego jest tym samym co uzupełnianie azotu saletrą potasową ,owszem można tylko po co? Może to dziwne ale nie zauważyłem by plony rzędu 8-8,5 tony były uzyskiwane powszechnie ,oraz by do takiego poziemu ( oczywiście średniego) zbliżyło się rolnictwo np. Holandii lub Francjii które dysponują dużo lepszym potencjałem i to pod każdym względem.Pozdrawiam wszystkich 10-tonowców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niewiem czy wiesz gargamel ale Maciek mieszka w okolicy o dość specyficznych warunkach glebowych czyli gleby srednie i cieżkie klasy 1-3 o średniej opadów i temp. rocznych sporo powyżej krajowej tereny dosyć równe i gdzie o suszy to już bardzo dawno nie słyszeli i susza to gdy nie pada dłużej niż 2 tyg..

osobiście to nie zaryzykuje tlenku w jednorazowej dawce wiekszej niż 3t/ha MAX

na średnie i cieższe gleby wieksze dawki powodują podobny efekt jak palenie słomy... gleba też żyje i nie powinno sie jej tak do końca traktować jak fabryki

nie każda roślina lubi ph pow.6 pozatym wysokie ph ogranicz dostępność mikroelementów...skuteczność weglanu jest b. wysoka lecz po prostu przesunięta w czasie.. 3-4 lata lub wiecej zależy od granulacji lecz ma dużą zalete a mianowicie jest bezpieczne ..jego można nawalić nawet 10 t na ha ... bez problemu..pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem 5 t/ha pszenżyta to powinna być norma ,zobaczcie co pisze szopen i to na jakich klasach ziemi i do tego była susza czyli słaby rok ,do tego na odmianach populacyjnych -a gdyby powszechne były mieszańce to moim zdaniem

na 4 b 5 klasie po rzepaku można mieć minimum 6t.Przy obecnych cenach nawozów kto nie będzie miał 5 ton będzie musiał sie zwijać z interesu.

Kto chce niech daje węglan ,ja też może będę go stosował jak przelecę wszystkie pola tlenkiem i dojdę pow.6,5 na wszystkich polach potem tylko zachowawczo ,ale moim zdaniem kto ma ph koło 5 i chce czekać na efekt 3 lata jego sprawa ale

ja przez ten czas zbiorę za 4 lata,i to jest efekt ekonomiczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciek podaj mi jakieś firmy z Podkarpacia od których można kupić wapno dobrej jakości. Jak wiesz ofkoz. I ile mniej więcej wołają za tonę surowca. No i skąd są bo transport też sobie doliczają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy ile ci tego trzeba ,jak auto albo więcej to jest najbliżej w świętokrzyskim ,Bukowa k.Kielc w firmie Lhoist,albo Eko-Wap wiem że w tym 2 gim jest po 105zł brutto tlenek pow 60%.

http://www.ekowap.pl/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...