Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Maciek to prawda że po rzepaku plony są wyrażnie wyzsze tylko niestety ta uprawa to ok 400-500 tys ha ,ziemniaki ,buraki ,strączkowe im warzywa to moim zdaniem nie więcej jak 1 mln ha a skąd wziąśc stanowisko pod pozostałe 7 mln ha.Mając gleby 1-3 klasy to może i nie problem ,ale 4 a w szczegolnoći 5-6 dać stanowisko dla zboża graniczy z cudem.Rzepak na bielicach to samobojstwo ,ziemniaki i kukurydza pada łupem dziczyzny ,gdyż przewaznie gdzie piaski to i lasy.Zwiększenie areału rzepaku niestety odbiło by się czkawką gdyż wieksze plony zachwiały by i tak słabą równowagę tergo rynku każda ton powyżej 1,5-1,8 mln to drastyczny spadek cen.Moim zdaniem Maciek twierdzenie że 6 ton to, min jest beż sensu ,a to dlatego ze osiągając takie plony zmusisz rynek do cen 20 -25 zł za q zboża i to cena bardzo optymistyczna gdyz jak sobie wyobrażasz wchłonięcie 0k 50 mln ton ziarna w takiej cenie gdy na 25 mln nie ma ceny.Druga sprawa ze gleby niskiej klasy wymagają wapna typu dolomit i stosowanie tam tlenkowego ze zrozumiałych wzgl. jest błędem.Zgadza sie ze są w Polsce rejony z doskonałymi glebami,krowy mogą dawać tylko bliżnięta a maciory po 16 prosiąt w jednym miocie.Ale niestety realia są inne i żaden kraj w UE nie ma dopłat które są związane z plonem referencyjnym większych niż 6 ton.Polska ma ten plon w granicach 3 tony i nie jest on wyssany z palca.Nigdy nie osiągneliśmy więcej niż 28 mln ton i dzieki Bogu.Każda zwyżka działa na naszą niekorzyść i to wprost proporcjonalnie,o czym przekonują tegoroczne ceny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tobą w znacznej części ,tylko to temat o wapnowaniu a nie o runku rolnym ,co się okazuje że nie problemem jest nadprodukcja u nas ale u naszych sąsiadów szczególnie ze wschodu i południa,a u nas w tym roku 24mln ton to o 3 mln mniej jak w zeszłym roku gdzie i plon średnio był lepszy i ceny były na satysfakcjonującym poziomie nie jesteśmy w stanie nawet pokryć zapotrzebowania rynku i to jest obraz polskiego rolnika nieroba ciągle nażekającego skąpego zainwestować w pole ,gdyby nie było skąd sprowadzić z krajów gdzie ten plon jest na poziomie 5-6t to brakło by mąki na chleb w czerwcu przyszłego roku.Jaki jest sens wyganiania kombajnu w pszenżyto

3t/ha tak jaka średnia z polski jeżeli usługa koszenia tego zboża bizonem przy obecnych cenach paliwa wychodzi blisko tonę tego ziarna ,jaka jest opłacalność uprawy pytam do tego paliwo ,nasiona ,herbicydy,amortyzacja sprzętu ,może problemem są dopłaty bezpośrednie ,bo były wcześniej do produkcji i to było o wiele bardziej sprawiedliwe społecznie rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

racja gdyby była dopłata do produkcji byłby spokój a tak to tylko sól w oku miastowych "bo masz dopłatę i nic nie musisz robić i 250 krusu na kwartał"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jakbys miał zrobioną analize blebową na zawartosc magnezu na działke gdzie chcesz stosowac to wapno ,bo jezel przekrocysz dopuszczalną zawarosc magnezu to pogorsysz przyswajalnosć przez rosliny azotu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne ,nigdy nie czytałem o antagonizmie między azotem i magnezem.Skąd posiadasz takie info?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam niedawno się dowiedziałem od człowieka ze stacji chemiczne i jeszcze powiędział mi o tym ze wapno wiąze z sobą fosfor i nalezy w pierwszych latach po wapnowaniu ograniczac jego dawki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, a jakie nawozy najbardziej zakwaszają ziemię, gdzieś kiedyś o tym czytałem ale nie mogę znaleźć. Wiem tylko że z azotowych to najmniej mocznik, a najbardziej saletra amonowa. A z nawozów P, K ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sam niedawno się dowiedziałem od człowieka ze stacji chemiczne i jeszcze powiędział mi o tym ze wapno wiąze z sobą fosfor i nalezy w pierwszych latach po wapnowaniu ograniczac jego dawki.
Na jakim stanowisku pracował ten człowiek?Czy aby nie był windziarzem lub palaczem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda że można po wapnowaniu ograniczyć fosfor bo wapno "uwolni" z gleby uwsteczniony do form nieprzyswajalnych.

Co do magnezu i azotu to ciekawa informacja, nie spotkałem sią z taką zależnością i chętnie bym coś poczytał. Informacje typu-ktoś powiedział że ktoś powiedział są mało wiarygodne, może ktoś zna jakąś literaturę na ten temat.

Jeżeli chodzi o sam magnez to wielokrotnie czytałem ż e jego duży poziom pozwala lepiej roślinom przetrwać suszę. Jest on dużo mniej dostępny przy brakach wody i lepiej wtedy mieć go więcej niż potrzeba w glebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Człowiek od tych informacji byl wmiare wiarygodny (pobiera prubki ziemi do analizy ) a w moim przypadku chodziło oto ze dwa lata temu stosowałem wapno workowane o nazwie( wap mag) na czarnoziemiu po roku była robiona anliza i zemia jes dałej zakwaszona a magnez przekroczył gurną dopuszczalną norme,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Słuchajcie, a jakie nawozy najbardziej zakwaszają ziemię, gdzieś kiedyś o tym czytałem ale nie mogę znaleźć. Wiem tylko że z azotowych to najmniej mocznik, a najbardziej saletra amonowa. A z nawozów P, K ?
nie saletra a siarczan amonu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Człowiek od tych informacji byl wmiare wiarygodny (pobiera prubki ziemi do analizy ) a w moim przypadku chodziło oto ze dwa lata temu stosowałem wapno workowane o nazwie( wap mag) na czarnoziemiu po roku była robiona anliza i zemia jes dałej zakwaszona a magnez przekroczył gurną dopuszczalną norme,

Magnez ,podobnie jak wapń odkwasza glebe.Daj sobie spokoj,z wynalazkami w workach za które płacisz ciężko zarobione pieniądze.Dolomit to najlepsze i najtansze żródło wapnia i magnezu.Jaka jest ta górna norma którą przekroczyl magnez?,owszem zawartośc może być bardzo wysoka ,ale nie jest to w żadnym wypadku szkodliwe dla roślin.Gdy masz wysoką zawartośc magnezu i cięzkie gleby stosuj wapno tlenkowe,gdyz jest to najtańszy sposob na odkwaszenie gleb zwięzłych..P.S. Przeszukałem swój księgozbiór i znalazłem informację że w obecności wapńia,potasu i JONÓW AMONOWYCH maleje pobieranie magnezu,ale ta informacja(pewne zródło) potwierdza że facet wie że dzwonią ,ale nie wie w którym kościele lub coś żle zrozumiałeś.To jony azotu działają niekorzystnie na pobieranie magnezu, a nie odwrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem magnezu miałem 14,4 mg na 100 gram ziemi a po dwóch latach od wapnowania jest 9,6 a z tym azotem i magnezem to moze byc bajka bo szukałem i nic nie znalazłem,jezeli kogos w błąd wprowadziłem to z góry przepraszam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie namiary na wapno w okolicy Radomska. Coś słyszałem ze Bełchatów sprzedaje jakieś wapno??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oDebra1łem próbki analizy gleby, niestety ph słabe: 5,1-5,9

gleby średnie, kl. III-IV

doradźcie, jakie wapno zastosować, w jakich dawkach, kiedy...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kubuś, ile masz magnezu? jesli mało to szukaj tylko wapna magnezowego ale takiego ktore ma co najmniej 15% MgO. Jesli zawartość magnezu w glebie masz wysoką lub bardzo wysoką to kup wapno węglanowe bez magnezu. Tzn takie wapno ma ok 50 % CaO + 1 -2% MgO. Obydwa rodzaje wapna kupisz bezposrednio u producenta tzn w kazdej kopalni za nie wiecej niz 25-27 zł/t plus koszt transportu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawartość magnezu mam wysoką i b. wysoką

zastanawiałem się czy nie zastosować wap-magu, ale powątpiewam w jego właściwości i obawiam się, że nie będzie zbytniego efektu, a jego koszt też nie mały. trzeba pomyśleć o wapnie z kopalni...

tak myślę z której bedzie najlepsze..?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zadzwoń sobie do Inowrocławia mają wapno węglanowe jak dobrze pamiętam 50% CaO tona kosztowała 40zł transport trzeba sobie zorganizować samemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kubus, za mało informacji o składzie tych nawozów podają zeby coś wiecej powiedzieć. Ale już przy pierwszym wapnie weglanowo-magnezowym szokuje cena, 170 zł/t. Trzeba sprawdzić czy to jest jakoś przetwarzane. Bo jesli oni tylko kupują wapno w jakiejs kopalni luzem i je workują to nie ma sensu tego workowanego kupowac. W kopalniach wapno magnezowe kupisz luzem po max 25-27 zł/t. Nie wiem skad jestes ale nawet na Pomorze z transportem wapno nie bedzie droższe niż 100 -110 zł/t.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gość twierdzi że niby stosuje sie ok 500 kg/h tego wapna, więc przetwarzane może i jest...

natomiast cena z kopalni do mnie to ok 80 zł z transportem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn jak rozumiem podales temu facetowi ph i kategorie gleby na dzialce którą chcesz wapnowac, powiedziales co chcesz uprawiac a on na podstawie skladu gleby i wymagan rosliny wyliczył dawke 500 kg (tu trzeba uscislić, czy 500 kg masy nawozu czy 500 kg czystego składnika). Zgadza sie?

Bo jesli ot tak powiedzial Ci ze "stosuje sie 500 kg" to o kant d...y takie "ustalanie" dawki.

 

gość twierdzi że niby stosuje sie ok 500 kg/h tego wapna, więc przetwarzane może i jest...

natomiast cena z kopalni do mnie to ok 80 zł z transportem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...