Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie dotyczące wapna węglanowego, co się stanie jak będzie leżało na powietrzu, na deszczu i śniegu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gówno mu będzie ,bo gówno robi rcw spokojnie posiejesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciek co za bogactwo slow

nie kazdy ma ciezkie ziemie i musi tlenek ladowac, na srednich dobrze dziala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wapno węglanowe jest wapnem uniwersalnym, i w tej chwili najlepszym. cCo z tego ze inne szybciej działają, jezeli są szybciej wypłukiwane. jedynie na glebach ciezkich mozna sie zastanowic nad tlenkowym.Tona wapna weglanowego kosztuje od 27 do 45zł w zaleznosci od składu.U nas jezdzą i oferują wapno typu kompleksor októrym pewnie pisze kubus. 1m kosztuje około90zł i daje sie go 5 m na ha. zawiera 32%wapna, mikroelementy oraz 12%potasu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wapno posodowe podsuszane- cena wapna jest zależna od odległości którą trzeba pokonać i może wynieś od 20 do 50 zł wszystko zależy od km wiec jesli jest ktoś zainteresowany to prosze o kontakt wtedy podam dokładna cene. dowozimy w zestawach 26 t

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A stosował ktoś wapno z Morawicy?podobno dobrze zmielone ale pytanie czy mocno się pyli podczas siewu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jesli wapnujecie, musicie brac dwie glowne rzeczy pod uwage: zawartosc wapnia w nawozie i reaktywnosc. Te dwie wartosci powinien podac producent i to nie poprzez karte produktu a poprzez badanie laboratoryjne do wgladu. Bez tego mozna zapomniec o wapnowaniu. Co z tego, ze nawóz ma wysoka zawartosc wapnia skoro sie nie wchłania?

Szanujcie własne pieniadze i domagajcie sie badan od producentów.

Oczywiscie im wieksza zawartosc wapnia i wieksza reaktywnosc tym lepszy nawóz wapniowy.

 

Jesli macie jakies pytania, piszcie, postaram sie odpowiedziec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jakie wapno polecasz?w tym roku stosowałem standard cal z nordkalku z niby reaaktywnością 98% to troche dla mnie dziwne bo fast cal z tej samej firmy ma 99% reaktywności z tym że to jest pyłek a standard jakby taki drobny piasek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro kupiłes to wapno, czy mogłbys poprosic ich o to badanie reaktywnosci na które sie powołuja? Oczywiscie mysle o badaniu laboratoryjnym a nie z karty produkcyjnej. W karcie mozna wpisac wszystko. Ciekaw jestem co Ci odpwiedza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kraszan, nie rób ludziom wody z mózgu. Po pierwsze nikt nie bada ani nie wymaga sie badan czegos takiego jak reaktywnosc. Żebyś sie juz nie kompromitował podpowiadam, ze być może chodzi Ci o aktywnosc. To jeden z parametrów jakie mozna badac przy wapnie ale najbardziej istotna dla rolnika jest i tak zawartosc czystego skladnika i rozdrobnienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi Zenku,

 

zanim zaczniesz kogos obrazac, po prostu poczytaj troche. Nie jest wstydem, ze czegos nie wiesz, ale juz duzym obciachem jest chwalenie sie tym publicznie.

Jesli chcesz poczytac o reaktywnosci, kup sobie polska norme PN-EN 13971 i poszerz swoja wiedze. Jesli to bedzie za mało to poczytaj na stronie jednego z najwiekszych producentów nawozów wapniowych w Europie:

"Bei der Bewertung von Kalkdüngern sind der Gehalt an CaCO3 (CaO) und die Reaktivität (Wirkungsgeschwindigkeit) entscheidende Kriterien" co w tłumczeniu oznacza: " w ocenie nawozów wapniowych zawartosc CaCO3 ( CaO) a takze reaktywnosc ( szybkosc działania) sa decydujacymi kryteriami"

cały tekst znajdziesz pod:

http://www.dammann.de/Produkte/Produktfamilie/Land-und-Forstwirtschaft/D%C3%BCngekalk/Landwirtschaft/Einsatzgebiet-Landwirschaft

 

Rozdrobnienie to słowo wytrych, dla kazdego znaczy co innego. Przeciez szybkosci działania nie bedziesz podawał w mm zmielonej skały, prawda? To samo rozdrobnienie skał wapiennych z róznych zródel daje rózne wyniki rozkladu w glebie. Stad własnie powstało badanie REAKTYWNOŚCI , zebys nie kupował byle czego.

To o czym piszesz to wiedza sprzed ca. 20 lat i niestety powtarzana nawet przez niektórych pracowników naukowych a potem innych.

 

Mimo to , nie martw sie , na nauke nigdy za pozno.

 

Pozdrawiam Cie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kraszan wapnio pocelulozowe wiesz coś o nim? ja wiem że jest tanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kraszan możesz mi napisać co jest w tym wapniaku kornickim takiego super że przy kwaśnym odczynie na glebach ciężkich stosuje sie go w ilości 1100kg/ha? a ta samą kredę tylko nie granulowaną przy takim samym Ph i klasie gleby stosuje się ją w ilości 9 ton.Dane odnośnie dawek w obydwu przypadkach są od producenta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.iung.pulawy.pl/_Z_nawozenia.html

tel tel:(081) 8863421 w. 225

Nie jestem naukowcem wiec nie bedę wchodzil w dyskusję.

Co do najnowszej naukowej wiedzy na temat wapnowania mozna jej zaczerpnąć w Zakładzie Żywienia Roślin i Nawożenia Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach a więc instytucji która między innymi wykonuje w Polsce badania dopuszczające nawozy do sprzedaży.

Naukowcy z pewnością wyjaśnią lepiej niż ja co jest ważne w przypadku określania jakości wapna nawozowego i dlaczego nie jest takim parametrem reaktywność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, postaram sie na ile potrafie odpowiedziec hurtem:)

 

ZENEK

Masz racje, IUNG sie tym zajmuje, ale jestem mocno krytyczny wobec niektórych opinii. Nawet jesli przyjac , ze rozdrobienie ma wpływ ( bo równiez ma, to jasne), to czy widziałes kiedys tabele z danymi dotyczacymi rozdrobnienia poszczególnych nawozów wapniowych i wływu na przyswajalnosc i to jeszcze w odniesieniu do róznych gleb? My mozemy sobie pogadac teoretycznie, ale co ma zrobic rolnik????? Mówienie o rozdrobnieniu to dobry argument dla producentów dolomitów, którzy sprzedaja głownie kamien drogowy a co im zostanie wciskaja rolnikom. W tym jest problem i dlatego uwazam, ze nawet jesli o rozdrobnieniu mowi IUNG to nie jest to dokonca fair bez informacji uzupełniajacych.

 

A tak na marginesie to najlepiej i najbezpieczniej ufac sobie, a tzw. dobre rady dwa razy sprawdzac, nawet jesli pochodza z takich zródeł j/w.

Wiesz ZENEK o tym , ze IUNG rejestrujac nawóz w Polsce bazuje na deklaracji producenta a nie na własnej? Co to znaczy? To znaczy, ze producent moze zadeklarowac wszystko co chce a IUNG w razie co umywa rece, bo to producent zadeklarował, ale kazdy rolnik jak dostaje produkt widzi, ze IUNG sie podpisał. Uwazasz , ze to w porzadku? No własnie....

 

BAZYL

 

Nie ma zadnego wytłumaczenia dla takiej dysproporcji w dawce. Nawóz o jakim piszesz to czysta kreda tzw. piszaca o doskonałych parametrach, ale to czy jest luzem z kopalni czy granulowana wpływa tylko na jakosc i precyzje wysiewu a na pewno nie na dawke. Zgranulowana zawiera zwykle lepiszcze ( głownie lignosulfonian), ale to nie ma wpływu na własciwosci.

Sprawdz jeszcze raz te dawki, musi byc gdzies bład po czyjejs stronie. Wapniak kornicki i wapniak koszelowski posiadaja ten sam sklad i dawki stosowania, porównaj po prostu albo napisz i popros o wyjasnienie, w koncu producent powinien Ci to wyjasnic.

podaje Ci dwie strony producentów kredy granulowanej w Polsce:

www.omgpolska.com

www.kzkpolska.com

 

Ps. To oczywiscie dotyczy materiału o tej samej wilgotnosci, ale..... granulat moze miec 3% wilgotnosci a kreda z kopalni 20%, wiec i przelicznik T/ha jest inny.

 

JARKI

Wapno pocelulozowe jest z tzw. produkcji ubocznej. Jesli masz je tanie i masz zaufane do producenta i dasz sobie rade z wysiewem, to moze warto kupic. Jesli jednak nie wiesz jaki masz dokladnie sklad ( moze zawierac za duzo chlorków) i nie znasz parametrów to troche przypomina to ruletke na własne ryzyko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bazyl, naprawde nie mam pojecia, najłatwiej bedzie zapytac i tyle. Ludzie rózne rzeczy pisza, nie ma co sie domyslac za nich, niech sami powiedza. Napisz do nich i dostaniesz odpowiedz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bazyl, powiedz mi, ile płaciłes w do siebie w opolskie za wapno z nordkalku za standard i fast ? Bede wdzieczny za info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za standard cal dawałem 70z/t a potem przelali jakieś grosze za to że płaciłem za wapno w dzień dostawy.Fast calu nie brałem ale wychodzil coś koło 150-160 z

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie polecam wapno z Koaplni MORAWICA, maja wapno węglanowe bez magnezu, o zawartości 52% CaO. Kupiłem juz u nich kilka 500ton, wysiewa się super, jest suche. Polecam. Podam wam numer do nich 41/ 3670227

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie polecam wapno z Koaplni MORAWICA, maja wapno węglanowe bez magnezu, o zawartości 52% CaO. Kupiłem juz u nich kilka 500ton, wysiewa się super, jest suche. Polecam. Podam wam numer do nich 41/ 3670227

a masz wogóle pole

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarki, nie wiem skąd takie pytanie!!! Mam 500h. Powiem ci że wapnuję co dwa lata i ph juz mam na poziomie 5,7- 6,0. i w większości mam ziemie lekkie. A tak na marginesie, to podałem wam gdzie mozna kupić dobre wapno, jak nie jesteś zainteresowany to nie musisz czytać tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@astora2,nie obraź się bo jesteś nowy i wyskoczyłeś z wapnem więc

pomyślałem

co jakiś czas pojawiają się tacy co szukają głupich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

astora2 a dobrze jest zmielone, nie ma tam kamieni?bo już raz przywieżłi mi spod Kielc białe gówno z kamieniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...