Skocz do zawartości
Don

PH-metry z allegro czy warto?

Rekomendowane odpowiedzi

Już Za 30-40zł są oferowane na allegro elektroniczne Ph-metry nie wymagaja zadnych żródeł zasilania.

Czy ktoś miał stycznośc z takim urządzeniem...

Jesli tak to który byście polecili a którego nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jasne, jest to jaszybszy sposób pomiaru, polecam ten (link)

nie jestem sprzedawcą tego ale to wydaje mi się najlepszym rozwiazaniem latwo i szybko mozna zrobic pomiar w wielu miejscach.

Polecam natomiast Nawóz Wapniowo Węglanowy (52%CaO) którego jestem bezpośrednim dystrybutorem.

więcej na:(link)

Pozdrawiam Marcin moj tel 6000 380 70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Don miałem kiedyś coś takiego ,skladało się z sondy ktora wbijało się w glebę i połączone było z wskaznikiem ph.Kupilem to ze 20 lat temu i kosztowało na tamte warunki sporo ,ale był to kompletny niewypal ,dajacy może jakąś orientacje ale zero dokładności.Badania w stacji ch-r nie sa drogie ,sa dużo bardziej dokładne i oprócz odczynu określają zasobność w Mg,P.K.Nie spodziewaj się za 40 zl żadnej rewelacji ,a przy dzisiejszych cenach nawozów możesz to sobie spokojnie darowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

haaaaa

Dwa tygodnie temu sie skusiłem i kupiłem dziadostwo

nie działa..........

zeby zrobic pomiar trzeba po polu zapi,erdalac z wiaderkiem wody zeby zrobic błotko w ktore wsadzasz sonde

jedynie reaguje na ocet i ludwika

za 10 zł moge Ci go wysłac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja to kiedyś gratis dostałem reakcja była jak w kiszonkę z liści buraczanych wsadziłem a w polu zawsze około 7 pH pokazywało szajs kompletny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może płyn helliga ? Chyba na chemi na ćwiczeniach z tego sie korzysta.(link)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak do 0,5pH może określisz mam na myśli dokładność ja tam wolę za 8,70zł zrobić w stacji i mam P K i Mg oraz pH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez kupiłem ten kwasomierz, skusiła mnie cena ale i tak nie działa, zawsze co by nie badał to wskazuje max zakwaszenie, nawet jak badam ziemie do kwiatów o ph 5,5 to on pokazuje max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam.

Nawet jeśli taki przyrząd coś wskazuje to przecież nie wystarczy pospacerować po polu i wetknąć go tu czy tam w ziemię. Co to nam powie o zakwaszeniu gleby? Niewiele.

Po drugie , co to jest pH? Pamietam jeszcze definicje z chemii: "ujemny logarytm dziesiętny ze stężenia jonów wodorowych w ROZTWORZE". Zeby bylo ciekawiej w rolnictwie chodzi nie o roztwór wodny. Zeby określic potrzeby wapnowania, pH okresla sie w próbce gleby zalanej 1-molowym roztworem KCl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten "coś tam"-mierz jest do d ..., ... tak, do dópy. Trzeba wziąśc glebę do stacji Chem-Rol. Za 10 złotych masz pełną analizę gleby zrobiona w AKREDYTOWANYM labolatorium. Proste?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poznaniu w stacji chemiczno rolniczej na ul sieradzkiej badanie gleby na skladniki fosfor potas magnez i pH kosztuje 7,50 zl za 1 próbkę jak chcecie do tego kilka mikroelementow to wychodzi cos koło 20 zł. Ja w tym roku zbadalem wszystkie gleby w gospodarstwie bo profesor na cwiczeniach z uprawy roli mowil ze powinno sie wapnowac gleby co 4-6 lati ze wieksza czesc polski ma kwasne gleby a co sie u mnie okazalo praktycznie wszystkie gleby maja pH powyżej 7 nawet łaki na murszach choc wapna nie widziały juz z 15 lat dlatego to jest najlepszy przykład ze zanim bedziemy nawozili swoje pola lepiej wydajmy kilkadziesiąt zł na badania niż sypac bezmyslnie drogi nawóz który zamiast pomóc może jeszcze zaszkodzic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100% popieram wypowiedź kolegi dać glebie to co potrzebuje a nie co ktoś powiedział

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszukuję dobrego ph-metru. nie wiem, jaki wybrać. warto inwestować w drogie urządzenia czy taki za 50 zł nie będzie się wiele różnił od tego za 500 zł? np. któryś z tych będzie ok? (link)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Looko - Ty czytaj co jest niżej napisane. Te testery są dobre ale w dobrym roztworze - najpewniej w pożywce w wełnie mineralnej. Gleba rolnicza to nie jest to takie hop-siup. Weź laskę na pole, pospaceruj się, zrób porządną próbę reprezentatywna. Zawieź ta próbę do OSChR i za 1-2-3 tyg. będziesz miał wynik. Taka impreza to koszt około 13 zł (możesz już odliczyć nawet VAT), masz wyniki w domu.

Chyba, że masz alergię na kasę - to daj znać ... ludzie Ci pomogą się jej pozbyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Analiza w stacji chemicznej to 100% pewności ale na domowe potrzeby idealnie sprawdza się taki (link) , wyniki z niego pokrywają się z analizą ze stacji. Mam taki i zawsze można dokupić zapasowy płyn do analiz.Towar dostępny w lepszych sklepach ogrodniczych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą stu procentową pewnością to nie szalałbym tak. Wszystko robi człowiek, nawet trochę wiem jak, a wiadomo człowiek omylna istota. Także wziąłbym próbki tzw. sprawdzające, czyli de facto to samo tylko podzielone na połowę. Się można zdziwić.

 

Tak przy okazji pozdrawiam Panie @ODRzyk (G.) kiedy w końcu doczekamy się szkoleń w gospodarstwie demonstracyjnym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Podział próbki na połowę ... zasadniczo w OSChR analiza gleby wykonywana jest wg procedury. To nie jest tak, że pani Zosia na oko wlewa jakiś płyn do probówki, wytrząsa i coś tam mierzy. Każdy krok, czynność jest opisane - co i jak. co ma być dodane, ile, w jakiej temperaturze. Kiedy może prawdopodobnie wystąpić różnica między (podzielonymi) próbkami...? Prawdopodobnie gdy robimy próbkę reprezentatywna, wleci granula nierozpuszczonego nawozu, i zafałszuje wynik pomiaru.

 

2. Pokazy, szkolenia w gosp. demonstracyjnym - przyjdzie czas, będzie rada. Proszę przyjść do doradcy właściwego dla danego terenu i się zapytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procedura procedurą a i tak robi ją człowiek. Nikt nie mówił o mierzeniu na oko.

Nadmieniłem tylko, że przy obecnym procesie badania próbek powtarzalność może się zmieniać. Był z resztą o tym artykuł w prasie fachowej i mimo tych samych procedur wyniki różniły się miedzy poszczególnymi OSChR.

 

Argument o granuli nawozu w próbce gleby po żniwach uważam za nadzwyczaj dyskusyjny. Chyba, że rolnicy masowo stosują superfosfaty lub super wapna granulowane pogłównie wiosną - te to lubią poleżeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Argument o granuli nawozu w próbce gleby po żniwach uważam za nadzwyczaj dyskusyjny" - precyzując - miałem na myśli o trafieniu granulki, pewnej ilości nierozpuszczonego nawozu (choćby w formie i konsystencji "pasty" - nasączonej wodą) w próbie reprezentatywnej.

Ale przyznaję racje - superfosfaty i "wapnie" o wysokim stężeniu są bardzo ... wyniko-fałszujące ...

A co rozumiemy przez "różnice w wynikach" ... jeśli zawartość danego pierwiastka mieści się w danej grupie zasobności - to pół biedy. gorzej - gdy jest to różnica znacząca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W poznaniu w stacji chemiczno rolniczej na ul sieradzkiej badanie gleby na skladniki fosfor potas magnez i pH kosztuje 7,50 zl za 1 próbkę jak chcecie do tego kilka mikroelementow to wychodzi cos koło 20 zł. Ja w tym roku zbadalem wszystkie gleby w gospodarstwie bo profesor na cwiczeniach z uprawy roli mowil ze powinno sie wapnowac gleby co 4-6 lati ze wieksza czesc polski ma kwasne gleby a co sie u mnie okazalo praktycznie wszystkie gleby maja pH powyżej 7 nawet łaki na murszach choc wapna nie widziały juz z 15 lat dlatego to jest najlepszy przykład ze zanim bedziemy nawozili swoje pola lepiej wydajmy kilkadziesiąt zł na badania niż sypac bezmyslnie drogi nawóz który zamiast pomóc może jeszcze zaszkodzic.

 

JA cenie uczelnie poznańska ale i wam wszystkiego mistrzowie nie powiedzą w koncu po co nisz glowe na karku a nie na plecach

 

opłaty w stacjach chemiczno rolniczych w całym kraju sa jednakowe

 

a z wapnowaniem to jest taki mit wapnuj co 4 lata oparło sie to na badaniach z lat gdzie kominy duzo siarki za free dostarczały glebie

ale mamy teraz dobrego wójka z uni co daje za free dopłaty

 

a siarka stała sie nawozem co za nia nalezy płacić

 

Nadto nikt nie robil tak licznych badan jak długo wapno działa w glebie gdzie nie ma takich ilosci siarki jakie byly w latach 70 i 80

Być moze ze i to wapno co teraz dajemy działa dłużej niz kiedyś może ono sie nie uwstecznia jak kiedys do form nie dostępnych dla roślin

Jest w tym temacie więcej zapytań niz wiadomych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na kazdej mapie glebowej kujawy i pomorze[jako niemal jedyne miejsce w polsce] wystepuje jako rejon na ktorym wapnowanie jest zbedne,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

a z wapnowaniem to jest taki mit wapnuj co 4 lata oparło sie to na badaniach

(...)

Nadto nikt nie robil tak licznych badan jak długo wapno działa w glebie gdzie nie ma takich ilosci siarki jakie byly w latach 70 i 80

Być moze ze i to wapno co teraz dajemy działa dłużej niz kiedyś może ono sie nie uwstecznia jak kiedys do form nie dostępnych dla roślin

(...)

 

Szu ... a doucz się porządnie ... wiedza to nie kamyk w bucie. Nie uwiera.

Uwstecznianie wapna ... ciekawe ... Musze ja się widać douczyć ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupilem podobny ph-metr. tylko z jedna stopka, i niewaznwe czy loze go w ziemie na polu,piakownice zawsze pokazuje 7na skali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...