Skocz do zawartości
malorolny

Obrzekówka- dlaczego świnki zdychają mi z tego powodu?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam poważny problem, na 40 świń które miałem zdechło mi az 10 do disiaj.Wszystkie miały od 2 do 3 miesiecy życia kiedy zdychały.

Mam 4 maciory, 2 są od jednego hodowcy a 2 od drugiego. Z prosiąt od pierwszego hodowcy na obrzekówkę zdechło tylko jedno, z prosiąt od tych drugich dwóch macior od drugie hodowcy zdechło na obrzekówkę mi az 9 na 19 urodzonych.

jestem załamany i nie wiem co robić. Obrzekówka polega na tym że żółądek prosięciu i w ogóle wszystkie jelita przestają mu funkcjonować i prosie zdycha w ciagu 1-3 dni od zauwazenia pierwszych objawów.

Weterynarz dawał zastrzyki i nic to nie dało po rozcieciu i oprawieniu prosiat ktore zdechly na obrzekówkę widać czerwone jelita a to całe jedzenie które tam jest tak jakby gniło, bo jelita przestały pracować.

 

Czy powodem tego może być to że te 2 maciory od których te prosięta chore na obrzekówkę pochodziły to są z takiej rasy że jak się im daje pasze zbozowe to choruja na obrzekówkę?Bo gość od którego mam te maciory hoduje wszystko na ziemniakach i nic mu sie nie dzieje i mi mówił ze albo zaczne hodowac prosieta na ziemniakch albo mi wszystko wyzdycha.Co wy na to?Czy możliwe jest że cały problem powstał z tego ze swinie ktore mam to taka z nich rasa ze sie nie da chodowac na paszach i tylko na ziemnikach mozna głodze ich drugi dzien a dajej zdychaja i nie wiadomo czy jutro mi cos nie padnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Mam poważny problem, na 40 świń które miałem zdechło mi az 10 do disiaj.Wszystkie miały od 2 do 3 miesiecy życia kiedy zdychały.

Mam 4 maciory, 2 są od jednego hodowcy a 2 od drugiego. Z prosiąt od pierwszego hodowcy na obrzekówkę zdechło tylko jedno, z prosiąt od tych drugich dwóch macior od drugie hodowcy zdechło na obrzekówkę mi az 9 na 19 urodzonych.

jestem załamany i nie wiem co robić. Obrzekówka polega na tym że żółądek prosięciu i w ogóle wszystkie jelita przestają mu funkcjonować i prosie zdycha w ciagu 1-3 dni od zauwazenia pierwszych objawów.

Weterynarz dawał zastrzyki i nic to nie dało po rozcieciu i oprawieniu prosiat ktore zdechly na obrzekówkę widać czerwone jelita a to całe jedzenie które tam jest tak jakby gniło, bo jelita przestały pracować.

 

Czy powodem tego może być to że te 2 maciory od których te prosięta chore na obrzekówkę pochodziły to są z takiej rasy że jak się im daje pasze zbozowe to choruja na obrzekówkę?Bo gość od którego mam te maciory hoduje wszystko na ziemniakach i nic mu sie nie dzieje i mi mówił ze albo zaczne hodowac prosieta na ziemniakch albo mi wszystko wyzdycha.Co wy na to?Czy możliwe jest że cały problem powstał z tego ze swinie ktore mam to taka z nich rasa ze sie nie da chodowac na paszach i tylko na ziemnikach mozna głodze ich drugi dzien a dajej zdychaja i nie wiadomo czy jutro mi cos nie padnie

Podaj Kolego swojego maila to Ci prześlę informację jak sobie z tym radzić !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

cos mi sie wydaje kolego ze w paszy ktora im podałeś mogło być za dużo owsa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
cos mi sie wydaje kolego ze w paszy ktora im podałeś mogło być za dużo owsa

 

jezeli mozesz napisz cos wiecej o zywieniu trzody owsem, czy stosowanie owsa nieoplewionego tez moze wywolac podraznienie przewodu pokarmowego? ja musze w tym roku zasiac owies i chce go zkarmic tucznikami, w jakich proporcjach mieszac go z innymi zbozami zeby nie bylo problemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
cos mi sie wydaje kolego ze w paszy ktora im podałeś mogło być za dużo owsa

 

jezeli mozesz napisz cos wiecej o zywieniu trzody owsem, czy stosowanie owsa nieoplewionego tez moze wywolac podraznienie przewodu pokarmowego? ja musze w tym roku zasiac owies i chce go zkarmic tucznikami, w jakich proporcjach mieszac go z innymi zbozami zeby nie bylo problemu?

Owies jest przydatny w żywieniu stada podstawowego; maciory prośne i knury ! Dla pozostałych grup jego użycie nie ma sensu ekonomicznego przy porównaniu cen innych zbóż . Ostatecznie owsa można dać do paszy grower i finiszer ale tyle aby nie przekroczyć zalecanego poziomu włókna, więc każdorazowo trzeba zrobic bilans bo tu istotny jest udział i proporcje innych komponentów ! W kwestii owsa i obrzękówki to wygląda tak samo jak z żytem ,tych dwóch zbóż nie może zawierać żadna pasza dla prosiąt i warchlaków ! Z kolei owies bezłuski zwany nagim np. Akt, zawiera istotnie sporo białka i energii ,bo ma niskie włókno lecz jego udział w paszach jest mocno ograniczony (nawet bardziej niz zwykłego owsa ) ze względu na znaczną zawartość szkodliwych substancji antyżywieniowych !!! Jak wyhodują jakieś nowe zdecydowanie zdrowsze i odpowiednio plenne odmiany, bo to też jest bardzo istotna sprawa ...to czemu nie ??!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wpaszy jest za dużo białka bo obrzękówka to skutek przebiałkowania konieczne są natychmiastowe zastrzyki jak tylko zaobserwujesz objawy [warchlaki kwiczą wysokim głosem bo mają ucisk na gardło ] jak sama nazwa wskazuje występuje obrzęk gardła ,języka ,każda chwila jest tu na wagę złota [a może dałeś mleka ]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
cos mi sie wydaje kolego ze w paszy ktora im podałeś mogło być za dużo owsa

Owies jest przydatny w żywieniu stada podstawowego; maciory prośne i knury ! Dla pozostałych grup jego użycie nie ma sensu ekonomicznego przy porównaniu cen innych zbóż W kwestii owsa i obrzękówki to wygląda tak samo jak z żytem ,tych dwóch zbóż nie może zawierać żadna pasza dla prosiąt i warchlaków !

 

Bardzo mnie zaciekawiła twoja wypowiedz. Czy mogłbyś ja rozwinąć bo ja też hoduje świnie i dostaja u mnie ziemniaki gotowane z osypka ( owies i jeczmien 50/50) i nic im nie jest. A mam takie pytanie co myslicie na temat skarmiania warchlaków surowymi ziemniakami ?? No i dlaczego owies jest nieekonomiczny ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o tą chorobę to prawdopodobnie za tłuste jedzenie - nie jestem w tym ekspertem. Mleko nie jest przyczyną,bo znam osoby które karmią mlekiem, ale trzeba zaczynac od rozsądnych dawek.Upał i tłuste jedzenie- może byc przyczyną.A leczenie to tylko nabijanie kieszeni weterynarzom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

owies ma zbyt dużo włókna którego świnie poprostu nie trawią przez co pasza w tuczu jest za uboga a drobno zmielony warchlakom nie szkodzi lecz nie korzystnie wpływa na uczucie sytości [włókno] za to korzystnie u macior szybko sie napychają a mleko w paszy zbilansowanej zakłuca ten bilans [znajomi pewnie dają ziemniaki i srute ] wówczas jest rezerwa na białko z mleka .świnie nie trawią surowych ziemniaków gdyż podobnie jak ludzie trawią enzymami a na weterynarza bym nie oszczędzał bo skutki poznał małorolny lepiej dac 10 zł na sztukę niż zakopywac ja to też przeszedłem samemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w węzłach chłonnych rozwijają się bakterie (od białka), węzły chłonne powiększają i świnka ma problem z oddychaniem i jedzeniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...