Skocz do zawartości
adamkon

Czy warto w tych czasach przejmowac gospodarstwo?

Rekomendowane odpowiedzi

Wkurza mnie takie narzekanie na to, czemu ja zostałem rolnikiem, jak inni do Egiptu podróżują...

Nie wiedziałeś za co sie braleś ?? Prawie każdy z nas miał wybór i wybrał gospodarkę. Ja osobiście też i wiem, że nic innego robic bym nie mógł. Wiem jak obecnie jest trudno, ale mam nadzieję, że dam rade. Z resztą, wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma...

Abuk ty czytaj ze zrozumieniem , chłopak pyta czy warto w DZISIEJSZYCH CZASACH przejmowac gospodarstwo a nie czy warto było w czasach kiedy za litr mleka można było kupic dwa litry ropy a częśc z piszących tu pewnie pamięta te czasy .Dzisiaj to całkiem inna bajka , jak ma gospodarstwo usprzętowione od a do zet , stado dobrych krów ,dobrą ziemię ,tanią siłę roboczą w domu lub do najęcia ,ze dwie renty strukturalne i młodych dziadków żeby pomagali to warto .Jak nie spełnia któregoś z powyższych warunków to jest dziesiątki innych zawodów gdzie można się natyrac ale za uczciwe pieniądze i chociaż niedziele miec wolną dla rodziny .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak cie wkurza narzekanie ,to masz prawo sobie chwalić.Dobrze jest przy tym wystapić np.w Agrobiznesie i twierdzić że masz doskonałe warunki rozwoju,unia ci pomaga,ty jestes zadowolony z pracy i cen,że lepiej być rolnikiem jak prowadzic inną działalność i w ogóle to sielanka,a kasa pcha sie drzwiami i oknami.A póżniej mamy takie tematy http://www.ppr.pl/forum/viewtopic.php?t=6672 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

my nie mamy anie rent ani dziadkow i jakos ise tlucze.w97 wybudowalismy chlewnie na300 sztuk i kupilismy50 po sprzedaniu dokupilismy znow do nast klatki.i tak powolutku do pelnego stanu.i jakkos sie pcha.pola mamy swojego z 7ha a dzierzawy do 60.wszystkiego chyba ze150 kawalkow bo u nas male pola sa.3 lata temu oralismy to wszystko lltz55 z3 skibowym plugiem.jakos dajemy rade i nie nazekamy.biedy tez sie nie klepie.zyjemy na srednim poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jak sobie ułożysz produkcje szczególnie zwierzęcą. Jak ktoś się nie czuje na siłach aby zapierdzielać przy bydle mlecznym można przejść na bydło mięsne ja mam 50 sztuk i obsługa mnie samemu zajmuje ich jekieś 20-30 minut. Mam na głębokiej ściółce więc ściele raz na tydzień a obornik wyrzucam raz na pół roku i tyle. A świnie też można sobie tak zorganizować, że roboty wielkiej nie będzie np. hodowla świń w budkach

A uprawy najlepiej ekologicznie zasiać wiele się nie przejmować spadkiem plonów czy suszą bo się niewiele zaiwestowało.

Ja przejełem gospodarstwo 70ha 8 lat temu razem z ojcem mam 150ha ale są to osobne gospodarstwa oraz rozliczamy się osobno i powiem żę można sobie porządnie żyć nawet to, że mieszkam w najsuchszym miejscu w tym kraju i jarych to już praktycznie nie mam mi zwisa bo mam jakieś 1300zł do ha GO i niskie koszty produkcji.Teraz sobie wziełem pakiet ekstensywne łąki i następne 15tyś wpadnie do budżetu.

Czyli w przypadku mojego gospodarstwa 70 ha można mieć jakieś 90tyś dotacji rocznie i jak się gospodarstwo prowadzi na zero ma się niezłą unijną wypłate.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no widziałem JDG ze łąki masz juz pokoszone:) a z tym bydłem miesnym to tez nie do konca, moze Tobie tak poszło, a znam przypadki ze ludzie nastawieni na mleczne sprobowali z miesnym i sie spazyli i zostali przy mlecznym, te rasy tez maja swoje wady...

fakt Pałuki to sielanka nie jest z wodą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że bydło mięsne to to nie recepta na brak wszystkich problemów ale roboty mało i to jest fakt.

Znam wielu hodowców co mają przykładowo 20 mamek i przychówek od tego 2 cielaki a mamki kupione po 8 tyś za sztuke i można się faktycznie zniechęcić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie mam dodatkowych rent, sam się utrzymuje i jestem średnio zadowolony, ale nie mam pretensji do całego świata, ze ja akurat zostałem rolnikiem, a świnki są tanie. Nie wiem jak będzie w przyszłosci, ale pretenesje bede miał tylko do siebie. Nie wiem czy za 15 lat będe gospodarzył, jak się ułoży moje życie, ale staram sie przewidywac jak to kiedys tam może byc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie ja tam nie chcę się sprzeczac ani narzekac , jak jest na wsi każdy widzi ,generalnie chodzi o to że można robic dużo innych rzeczy niż bycie rolnikiem i też życ .Spokojniej i lepiej jak na gospodarce .Młode życie nie jest warte tego żeby marnowac je na hektarach .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Abuk ,pracuj na roli ,ciesz się każdym dniem,sukcesami i porażkami ,ale paru ludzi na forum ,rzezbi w temacie od kilku-kilkunastu lat i uwierz wiedzą co piszą.A tak szczerze to zycze sukcesów i najważniejsze byś się nimi cieszyl po 25-latach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja lubie robic w polu choć mam mgr z zakrsesu spawalnictwa i mógłbym zarabiać teraz 3 tys. to wole prace na roli mam do tego warsztat ślusarski i jak mam mniej roboty w polu to robie jakies "fuchy" na brak zysków z gospodarki nie narzekam nawet z burakó cukrowych przy polonie 65t mam zysk(nie licząc dopłaty).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że teraz jest dobry czas aby zacząc coś robic na własny rachunek ,gospodarka krajowa pomału się rozwija , ruszył program różnicowanie działalności i można pociągnąc parę złotych ,niekoniecznie od razu rzucac się na duże tematy ,ale można gospodarzyc i jednocześnie założyc jednoosobową firmę wedle zasady że podróż tysiąca mil zaczyna się od zrobienia pierwszego kroku .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...