Skocz do zawartości
marbar

Doświadczenia polowe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! mam taką propozycje: jesli macie jakies pomysły albo robicie juz jakies doswiadczenia polowe to moze podzielicie sie nimi tu? moze macie jakis problem a nie macie czasu przeprowadzic doswiadczen, nie ma sprawy tak sie składa ze jesli nie bedzie zbyt skomplikowane mozemy sie tym zająć... Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja robie doswiadczenia z siewem przewodki drugi raz z rzedu (w tym roku 3 ha)... ale mam taki pomysl na doswiadczenie, by pszenice jara po siewie opryskac treflanem w dawce1,5 litra, interesuje mnie w szcegolności czy zabezpieczy to jarke przed miotłą zbozową a szcegolnie owsikiem... a moze ktos juz probował?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja robie doswiadczenia z siewem przewodki drugi raz z rzedu (w tym roku 3 ha)... ale mam taki pomysl na doswiadczenie, by pszenice jara po siewie opryskac treflanem w dawce1,5 litra, interesuje mnie w szcegolności czy zabezpieczy to jarke przed miotłą zbozową a szcegolnie owsikiem... a moze ktos juz probował?

przy opóźnionych siewach miotła zbożowa nie stanowi dużego problemu.lepiej w ostateczności pozbyć sie jej wiosna.(np.chisel) a owsik to chwast jary.jesli sie myle niech mnie ktos poprawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

owsik (owies głuchy) to faktycznie chwast jary i najlepiej na niego działa Puma niestety dosyć droga ale załatwi przy okazji i miotłę zbożową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BARDZO DOBRY TEMAT

Uważam że rolnik powinien robić doświadczenia polowe we własnym gospodarstwie gdyż te robione w instytutach nie zawsze mają odzwierciedlenie w praktyce chociażby ze względu na inne warunki (np inny mikroklimat)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje chyba nie wyjdzie... Tzn. są wyniki, ale nie takie których sie spodziewałem... Z mojego jęczmienia jarego nic nie będzie...

Wnioski są takie, że szum medialny wokół tzw. ocieplenia klimatu można sobie między bajki włożyć. Zima była, jest,i póki co będzie!, a o ociepleniu klimatu można mówić porównując średnie temperatury z okresu minimum 30 lat. A nie w okresie 5 lat... bo nie było dawno mrozów i są upały...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdzalem jarke poo tych mrozach... nienaruszona.. korzonek 5 cm. hypokotyl 1 cm... zasialem ja glebiej tak ze jest spoko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w sumie nie spr jeszcze, bo nie moge sie przebic przez zmarzline... a nie chce poniszczyc wszystkiego... no zobaczymy...

Tylko wiesz żeby ten kiełek przetrwał do wiosny... może wykorzystać wszystko z bielma i sie moze okazac jak sie ciepło zacznie robic to nic nie wyrosnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie, moze znacie jakieś mieszanki środków żeby było na wciornastka w kapuście???? Ja stosuje zawsze nurrele i nie do końca zwalcza I niewem czy nie zrezygnowac z uprawy kapusty białej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z kapustą tu może być cięzko... specjalizuje sie ktoś? a jak tam plony? Nawadniasz ją?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam i rozumie że posialiście pszenice i jęczmień jary w jesieni, powiedzcie poco i dlaczego przecież ozime plonują lepiej zwłaszcza pszenica.

Ja bym proponował odwrotnie ozimą posiać w lutym oczywiście jeśli zimy nie będzie.

Na razie robie takie doświadczenie sadze w doniczce 2 podkiełkowane ziemniaki, jeden kiełkami w górę a 2 kiełkami w dół ciekawe jaka będzie różnica we wschodach o wyniku napiszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czytam i rozumie że posialiście pszenice i jęczmień jary w jesieni, powiedzcie poco i dlaczego przecież ozime plonują lepiej zwłaszcza pszenica.

Ja bym proponował odwrotnie ozimą posiać w lutym oczywiście jeśli zimy nie będzie.

Na razie robie takie doświadczenie sadze w doniczce 2 podkiełkowane ziemniaki, jeden kiełkami w górę a 2 kiełkami w dół ciekawe jaka będzie różnica we wschodach o wyniku napiszę.

czy słyszałes o zjawisku jaryzacji?!poczytaj troche i potem pisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Słyszałem o jaryzacji i czytałem również o przypadku siewu pszenicy ozimej w lutym, być może że mróz zadziałałał na nią w marcu tuż po wschodach.

damian9871 w maju też bywają mrozy

Nie zagłembiam się w ten temat gdyż pszenice udaje mi się posiać do końca października zazwyczaj do 20, tej jesieni tylko kończyłem 10.11.

Koledzy jakie plony osiągacie z tej przewódki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli juz to jarowizacji.tylko ciekawe jak takie przewodki przrtrzymaja -20 przy minimalnej ilosci sniegu ,jak u nas niedawno bylo.te zachodnie wynalazki sa dobre nad morzem albo na zachodzie polski u nas to klimat musi sie troche wiecej zmienic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...