Skocz do zawartości
Linda

Dopłaty rolnośrodowiskowe 2007 i 2008

Rekomendowane odpowiedzi

Ja otrzymałem decyzję z nowego RŚ w grudniu, a kasę na konto dzisiaj.

Teraz czekam na kasę za obszarówki i onw. U mnie czekali na ostatni moment, ale terminu dotrzymali. Sąsiadowi też przysłali pismo, że decyzję dostanie później i decyzja u niego przyszła na początku lutego.

Według moich informacji z nowego RŚ do końca lutego otrzymają kasę tylko ci co otrzymali decyzję do końca grudnia, zgodnie z terminem.

Na 21,5 tyś z nowego RŚ wygląda, że do końca lutego otrzyma tylko około 14 tyś rolników. Z tym tempem wypłat powinni wypłacic do 20 lutego resztę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w województwie zachodniopomorskim w 3 powiatach były przeprowdzane kontrole szczególowe jak pamietam to napewno powiat koszalinski i chyba gryficki 3 nie pamietam wiec w tych powiatach dopłaty sa wypłacone w mnieszym stomniu u mnie to juz chyba wszyscy wszystko dostali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Zachodnipomorskim to chyba najgorzej jest, na 1700 wniosków, 1400 kontroli, i 3 osoby do działania? Jutro mija termin, ide zaraz na poczte, pewnie bedzie pismo, ze przesuwaja termin o kolejny miesiac. Nie wiem w czym problem, kontrole przebiegly pomyslnie, wszystko okej.

 

Na przyszly rok trzeba sie przemeldowac do innej miejscowosci i podlegac pod inne miasto, bedzie latwiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba z tą liczbą kontrol przesadzasz. U mnie na wsi tylko 3 rolników bierze RŚ. 2 korzystało ze starego PROW i ma kontynuację. Ja przystąpiłem w zeszłym roku. Jak do tej pory tylko jeden rolnik miał kontrolę 2 lata temu.

I też województwo zachodniopomorskie.

W roku 2009 Agencja przeprowadzi 13905 kontroli w całej Polsce z tytułu PROW. Wliczając w to programy uruchomione i te co będą uruchomione w II połowie 2009r. Liczba tych kontroli obejmuje całe PROW (od zalesienia, producentów którzy z tego korzystają itd.). Przeczytaj Biuletyn Ministerstwa Rolnictwa z 1-2/2009. Jest na stronce Ministerstwa Rolnictwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u nas jak byli z kontrola to powiedzieli że każdy w pierwszym roku ma kontrol najlepsze że agencja powinna poinformować o tym żeby się przygotować a tu nic na szczęście wszystko zakpńczyło się oki. Tylko że w moim regionie to chyba na palcach można policzyć rolnośrodowiskowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że przepisy mówią wyraźnie, że płatność rol-środ wypłaca się w terminie 12 miesięcy od rozpoczęcia realizacji programu. Ponieważ niezależnie od terminu złożenia wniosku realizację w danym roku zaczyna się 1 marca, płatność powinna spłynąć do 1 marca roku następnego. Dziś upływa termin, a w mojej sprawie nie wydano nawet jeszcze decyzji. Ponieważ kasa nie wpłynęła korzystam z kredytu, który mnie kosztuje 11%, są też inne straty. Zastanawiam się nad żądaniem pokrycia tych strat przez ARiMR, który ewidentnie nie dotrzymuje terminu. Czy kto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że przepisy mówią wyraźnie, że płatność rol-środ wypłaca się w terminie 12 miesięcy od rozpoczęcia realizacji programu. Ponieważ niezależnie od terminu złożenia wniosku realizację w danym roku zaczyna się 1 marca, płatność powinna spłynąć do 1 marca roku następnego. Dziś upływa termin, a w mojej sprawie nie wydano nawet jeszcze decyzji. Ponieważ kasa nie wpłynęła korzystam z kredytu, który mnie kosztuje 11%, są też inne straty. Zastanawiam się nad żądaniem pokrycia tych strat przez ARiMR, który ewidentnie nie dotrzymuje terminu. Czy ktoś wie, jakie kroki prawne należy podjąć ? Od razu do sądu, czy najpierw domagać sie od ARiMR? Czy ktos zna prawnika, który mógłby się tym zająć? Nie chodzi tu jedynie o pieniądze, chodzi o zasadę, że ARiMR nas lekceważy i bezkarnie ma w nosie prawo. A może ktoś jest w podobnej sytuacji i wystąpimy razem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jesteś jedyny, który nie otrzymał decyzji ani dopłat rś, obszarowych czy onw. Oprócz rś na obszarowe i onw dalej czekam. I też mnie denerwuje ich praca, sam już miałem brac kredyt, ale nigdy nie brałem i dalej nie będę.

Zawsze mimo suszy itd., sam nie wiem co dalej robic, ale kazdego roku idzie do przodu.

Możesz uzyskac dane na temat twojej sprawy w ARIMR ale tylko pod warunkiem, że podasz im numer gospodarstwa.

Możesz opisac im swój problem i myślę, że w ciagu 7 dni powinienieś miec odpowiec. Jak do mnie zachowali się ok. Ale dopiero jak ich nacisnołem(3 e-maile), dowiedziałem się tego co mnie interesuje. Jeżeli chcesz adres kontaktowy to napisz tutaj i podaj swój e-mail lub gg a podeślę ci gdzie napisac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z biurem powiatowym jestem cały czas w kontakcie, i co z tego? Powiedziano mi że nie będzie decyzji do końca lutego, i cześć. Podobno w mojej sprawie ma się wypowiedzieć wojewódzkie biuro ARiMR, ale rzecz ciągnie się od listopada, kiedy składałem wyjasnienia (bez mojej winy), i kiedy właśnie poinformowano mnie, że muszą się konsultowac.. W biurze powiatowym nie chcą nic powiedzieć o tych konsultacjach z województwem, zasłaniając się tajemnicą slużbową. Historia robi sie jak z Kafki, i to mnie trochę irytuje. baca56@gazeta.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostalam pismo z ARiM ze bezposrednie przelozyli w zwiazku z jakimis kontrolami, duperelami, ogolnie glupoty, bo napisali na cala strone jakies paragrafy, czego nie da sie zrozumiec i na koncu najwazniejsze zdanie, ze decyzja zostanie wydana do 15 maja Wiec super :/

 

Inna sprawa, dziwie sie jak to jest, ze np. doplaty byly przez 3-4 lata, kontroli full, wszystko gralo, a teraz nagle nie gra, mimo, ze zadnych zmian w gospodarstwie nie bylo. NIe rozumiem logiki, jaka sie kieruja... Czy nie maja kasy, czy wola zostawic XXX,XXX zł na koncie dluzej, zeby zyskac %? Wydaje sie to smieszne, ale jaki moze byc powod?

 

Mozecie napisac, po jakim czasie od wydania decyzju RS otrzymaliscie kase na konto?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy w tym roku można składać wnioski rolnośrodowiskowe?

Dzięki .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale mowie o tych, ktorzy dostali decyzje w tym roku?

 

czy w 2009r bedzie "nowy" wzór planu rolnośrodowiskowego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

od tego roku musi obowiązywać nowy wzór planu rolnośrodowiskowego, z tego względu, że zmieniło się rozporządzenie oraz nie które punkty dotyczące programu rolnośrodowiskowego z PROW 2007 - 20013.

Pod koniec ubiegłego roku był wielki szum o to aby zdobyć jak najwięcej klientów na programy rolnośrodowiskowe bo plany trzeba zrobić na koniec lutego. Następnie wstrzymanie tego wszystkiego i nowe rozporządzenie. Wszystko w czasie, gdy zbliża się termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i rolnośrodowiskowych.

Klient przychodzi w grudniu i chce przystąpić do programu rolnośrodowiskowego robimy i co?, po miesiącu odmawiamy bo ministerstwo wprowadza zmiany. Rolnik znudzony przychodzeniem po odbiór planu klnie na czym świat stoi winiąc doradcę rolnośrodowiskowego.

Na koniec przed samym terminem składania zmiana wniosku rolnośrodowiskowego. Co ja mam biedny począć.

 

Ministerstwo czeka prawdopodobnie ustalonych terminów rozporządzenia i wypuści plan 15 maja

 

Plany i wnioski rolnośrodowiskowe dla Ciebie [you], proszę pisać, w miarę możliwości, odpowiem na wszelkie pytania w sprawie rs.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam taki mały problem.

 

Chciałem zamienić stary RS na nowy. W starym jesem już 3 lata, więc mogę. I tu się rodzi pytanie w jakie programy mogę wejść. Mam poplon ozimy, a chciałbym zwiększyć obszar poplonów, wejść w ochronę zasobów genetycznych i rolnictwo zrównoważone no i może ekstensywe łąki.

 

Mogę czy nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A minister wymyślił, że kukurydza to nie zbożę

Chwała mu za to, płodozmian prostszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak raz zadecydował i doradca zapisze w planie to nie mogą się wycofać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co sie dowiadywałem bo tez interesuje mnie np. zrównowazone to kuku nie jest zaliczana do upraw zbożowych ale tylko wtedy gdy jest przeznaczona na kiszonke a gdy na ziarno to jest traktowana jak uprawa zbożowa bynajmniej tak zostałem poinformowany w moim odr.wiec może kolega kur-rk do tego sie odniesie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak było w ubiegłym roku i w tym do wczoraj. Minister zadecydował po rozmowach z ekspertami i inne ble, ble że kukurydza w programach rolnictwa zrównoważonego zaliczona będzie do roślin "innych"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha, skoro tak to ułatwi to nam choc troche życie a to nie czesto sie zdarza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie do zorientowanych czy siejąc 3 lata poplony mogę teraz przejść na nowe poplony i rolnictwo zrównoważone .z góry dziękuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mam pytanie do zorientowanych czy siejąc 3 lata poplony mogę teraz przejść na nowe poplony i rolnictwo zrównoważone .z góry dziękuje

Nie jestem tego na 100% pewien ale:

1) Na nowe zasady można przejść w 4 roku ( przed czwartym zasiewem) pod warunkiem że doda się pakiet 4,5,7( ochrona ptaków,cennych łąk,zagrożonych gatunków zwierząt)- w praktyce się nie da

2) jeśli ktoś w 2007 powiększył gospodarstwo i na tej powierzchni zasiał gorczycę, przedłużył okres realizacji zobowiązania na starych zasadach na kolejne 5 lat -- a więc na nowe zasady może przejść dopiero w 2010r (czyli w czwartym roku).

3) Jeśli ktoś wszedł w program rolnośrodowiskowy w 2008 r to może swobodnie dodawać pakiety ale tylko w 2009 roku.

4) Jeśli ktoś wszedł w programy rolnośrodowiskowr w 2009r to może jednorazowo w kolejnych latach dodać pakiet 4,5,7 ( ptaki,botanika, zagrożone gatunki zwierząt) - - pod warunkiem że nie zmienią się przepisy a na to się zanosi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...