Skocz do zawartości
ekowierzba1

produkcja jaj ekologicznych

Rekomendowane odpowiedzi

witam

chciałbym prowadzic chów kur na jajka typu "1" mam duży kurnik który stoi w tej chwili pusty oraz doświadczenie w hodowli kur niosek co prawda prowadziłem hodowle 8 lat temu.

bardzo proszę o informację czy jest zbyt na takie jajka i jakie mogą byc koszty z tym związane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, kolego jak narazie to w Polsce za jaja ekologiczne płacą tak sobie, ale zbyt na jaja ekologiczne moim zdaniem ciągle rośnie. Jeżeli chodzi o naszych zachodnich sąsiadów to u nich ceny jaj ekologicznych są wysokie, ostatnio czytałem na niemieckim portalu rolnym ZMP (www.zmp.de) że jaj bio i z hodowli wolnowybiegowej ciężko dostać ponieważ hodowcy jaj ekologicznych nie nadążają z produkcją.

Jeżeli hodzi o Polskę to jeśli obrońcy praw zwierząt będą spokojni to zapotrzebowanie na jaj ekologiczne będzie umiarkowane. Jeżeli natomiast obrońcy praw zwierząt typu Gaja i ich kampania (Wolna Kurka) rozpoczną kampanię przeciw jajom z klatek to rynek na pewno się zwiększy.

 

Jeżeli chodzi o sprzęt to masz rożne opceje:

1. Możesz hodować kury tradycyjnie czyli gniazda automatyczne (lub zwykłe) do twego ściółeczka, ewentualnie jakiś wybiek, oczywiście pasza ekologiczna, kury też dobrze by było mieć od stada rodzicielskiego hodowanego również jako bio.

Pamiętaj im więcej masz w papierach BIO EKO tym lepiej

2. Druga możliwość to systemy alternatywne, czyli systemy typu PTASZARNIA takie jak "Natura 60" Bigdutchmana, "Bolegg Terace" od Vencomatica, Systemy wolierowe Kovobel poraz Specht.

 

Z tych wszystkich trzech to chyba Vencomatik ma największe doświadczenie w systemach typu ptaszarnia(woliera) Bigdutchmann bardziej specjalizuje się w klatkach, ale jeżeli ppatrzeć w przyszłość i na naszych zachodnich sąsiadów to lepiej przy bio nie hodować w klatce.

 

Jeszcze systemy typu ptaszarnia pozwalają hodować Tobie większą ilość niosek na 1m kwadratowy (Po 2012 roku jak dobrze pamiętam to około 18 niosek na 1m2) ponieważ systemy mają kilka kondygnacji i powieżchnia uzytkowa wtedy wzrasta.

Jak by co to zajżyj na strony internetowe:

www.vencomatic.pl

www.bigdutchman.pl

www.kovobel.pl

 

Myślę że choć trochę pomogłem Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się jeszcze czy przy takim kryzysie konsumenci nie ogranicza spożywania jaj ekologicznych gdyż są droższe a przejda na jajka klatkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest jeszcze inna kwestia mianowicie świadomość zdrowej żywności, co ostatnio jest bardzo popularne nie tylko na zachodzie. Jeżeli ludzie będą chcieli jeść zdrową żywność to na pewno zgodzą się na wyższą cenę i tak za wiejskie jaj płacą do 70 gr za sztukę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio w markecie bodajze piotr i pawel ogladalem jaja elkologiczne i cena mnie zaskoczyla, że lepiej chodować kury ekologicznie hehe, koszty mniejsze a zarobki ja przy reprodukcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już dawno mówiłem że ekologiczna hodowla jaj się opłaci i że to jest przyszłosć. O ekologicznej produkcji jak duzo tutaj napisali:

 

http://www.hodowle.eu/256_Ekologiczna_produkcja_jaj.html

 

Wkońcu skończy się kiedyś pakowanie anaboli do każdego zwierzęcia, już wszyscy mówią o świniach z Dani że to jedne wielkie antybiotyki a i tak wszyscy to jedzą, normy spełnia i tyle.

Poza tym teraz wieprzowina dobrze płaci to nikt nie będzie tam żadnej ekologi propagował ale jak cena znowu spadnie do 3,5zł to wszyscy bedą mówić że trzeba coś zronić bo dalej tak sie nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do oplacalnosci to jest pare rzeczy które podrażają tą produkcje po pierwsze pasze (jest jedna wytwórnia pasz eko) jest droga można mieszać samemu ale trzeba mieć z czego( w tym roku można dodać 5%z rolnictwa konwecjonalnego)w przyszłym już nie, cięzko to zbilansować

nastepna sprawa dobrostan i przepisy eko 6 kur na metr/kwadratowy i 4 metry wybiegu na jedną kure ,i jeszcze nie wszystko 170 kg azotu na hektar więc żeby chodować 220 kur to trzeba miec hektar pola

Tak więc twierdzenia, że to złoty interes są przesadzone inna sprawa że jajka schodzą jak swieże bułeczki ,ale co do ceny to sprzedaje je po 0,50gr,

więc może dla tego, chyba nie ma dużej różnicy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...