Skocz do zawartości
Peron

Młody Rolnik i 5 letnia blokada???

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Za jakies 2 lata przejmę gospodarstwo od rodziców, którzy wybierają się na strukturalną. Chciałbym powalczyć o premię do MR, mam wyższe wykształcenie, rodzice opłacają za mnie KRUS, myślę o studiach podyplomowych z zakresu rolnictwa. Słyszałem ostatnio od pewnego człowieka, że jeżeli przejmę gospodarstwo, to przez 5 lat nie będę się mógł starać o dofinansowania z programów pomocowych, typu modernizacja gospodarstw czy różnicowania w kierunku działalności nierolniczej. Wydaje mi się, to troche niedorzeczne, bo jeżeli MR przejmuje gospodarstwo to z myślą, żeby je modernizować przecież. Ten facet twierdzi, że ma racje, bo jego syn przejął i teraz musi 5 lat czekać. Ja mam w planach modernizację budynków, częściową wymianę maszyn, ale jeżeli to faktycznie prawda, to niebardzo mi się chce działas w tym kierunku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda głupoty gada przez pięć lat nie może zrezygnować z gospodarstwa sprzedać ani trochę i nie może wydzierżawić z innych pomocy może korzystać chyba żę coś się zmieniło w ostatnich 2-3 miesiącach.pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet jest zapis ze premia MR moze byc przeznaczoan jako wkład własny w modernizaje gospodarstw, ale chyba różnicowananie w kierunku działalności nierolniczej to chyba nie można bo przez 5 lat musisz prowadzić gospodarke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak naprawdę to wszystko można, oczywiście w granicach rozsądku a szczególnie poza:

 

- rezygnacją z KRUS (czyli różnicowanie prawie w całym zakresie odpada)

- zmniejszeniem wielkości ekonomicznej gospodarstwa

- zbyciem/wydzierżawieniem przejętych gruntów

- rezygnacją z prowadzenia gospodarstwa przez 5 lat (z małymi wyjątkami)

 

jest jeszcze kilka warunków określonych w rozporządzeniu ale od każdego są możliwe nawet znaczne odchylenia

 

tak czy inaczej zamiast powielania wątków proponuję przestudiowanie tematu dotyczącego działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom", tudzież zważając na wyższe wykształcenie - rozporządzenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dostałem dofinansowanie na młodego rolnika i wypisałem się z krusu i jestem na zusie i niema żadnego problemu pierwsze słysze że musowo być na krusie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja dostałem dofinansowanie na młodego rolnika i wypisałem się z krusu i jestem na zusie i niema żadnego problemu pierwsze słysze że musowo być na krusie

 

No to poczekaj kilka miesięcy.

Moj kolega wzioł tą jałmuzne i zrobil sobie exclusive w domu.

Wszystko bylo ok a tu w 4 roku po tym fakcje dzwoni pani z arimr z informacja ze za 3 dni nawiedzi ich kontrola.

teraz wziol kredyt i musial im oddac 54 tys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akurat w pierwszej edycji można było być na zusie i z tymi pieniędzmi można było robić co się chce ale musiało się spełnić te warunki czyli uzupełnienie wykształcenia ( wielu takich co sobie olało) minimalne standardy utrzymania zwierząt i ochrony środowiska i oczywiście prowadzenia przez 5 lat, akurat sam się naciąłem że kilka z tych wymagań należy spełnić od dnia przekazania gospodarstwa, a 5 lat liczy się od dnia wypłacenia pieniędzy czyli rok w tył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
akurat w pierwszej edycji można było być na zusie i z tymi pieniędzmi można było robić co się chce ale musiało się spełnić te warunki czyli uzupełnienie wykształcenia ( wielu takich co sobie olało) minimalne standardy utrzymania zwierząt i ochrony środowiska i oczywiście prowadzenia przez 5 lat, akurat sam się naciąłem że kilka z tych wymagań należy spełnić od dnia przekazania gospodarstwa, a 5 lat liczy się od dnia wypłacenia pieniędzy czyli rok w tył.

 

masz rację ja to samo przerabiam i staram się o przedłórzenie terminu ale jest to możliwe jak ostatnio pisze na arimr i ja załatwiłem wrazie pytan pisz to Ci pomogę pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jak na razie to mama czas do końca grudnia i właśnie muszę jechać do powiatowego lekarza weterynarii żeby wystawił mi zaświadczenie o spełnieniu minimalnych standardów, poza tym to ja wszystko miałem spełnione. a jak u ciebie to się przedstawiało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4tys odsetek za 4lata od 50tys niski procent i karencja jest, to to sie nazywa dobry kredyt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz mnie zastanawia jedno. jesli ktos prowadzi produkcje sezonowa. i ma posadzone cos od kwietnia do jesieni. a w tabeli SGM ma to zgłoszone, to co jesli kontrola przybędzie zimą? kiedy nic nie ma na polu. albo jakies resztki

na kiedy to esu wylicza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...