Skocz do zawartości
Chochlik23

Co kupić? - Włóka łąkowo polowa czy wały posiewne?

Rekomendowane odpowiedzi

Jedno i 2gie ma wyrównywać kretowiska na łące, ograniczać parowanie gleby itd, tak więc najlepiej mieć jedno i 2gie ale na takie szlaleństwa nie moge sobie pozowolic więc co będzie lepszym zakupem włuka czy jakiś posiewny wał 3-4m którym też można wyrównać kretowiska, no i jakie dokładnie ma zastosowanie ta włóka, czy po orce jesiennej też należy włókować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast włóki polecam odwrócić brony. Ja ciągam ważące po 70 kg, nawet po kazdym wypasie nie tylko wiosną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno nie zastąpi drugiego, bo diametralnie różnią się przeznaczeniem.

Włókę można zrobić z różnych rzeczy w przeciwieństwie do wału.

Ja robię tak jak marcin z tym, że na te odwrócone brony rzucam dodatkowo

kilka pól z bron parokonnych w celu dociążenia i robię tak wszystkie łąki

skuteczność.....wystarczająca.

A z tym wałem posiewnym to dobry pomysł jeżeli.....masz kamienie

jeśli nie to.....lepszy wał wgłębny (moim zdaniem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te maszyny mają być nie tylko na łąki, ale też na pola, tak się zastanawiam nad czymś do uprawy jesiennej pod siew, gleby w większości 5ta kl, a sieje dużo ozimin najwięcej pszenżyta i siew bezpośrednio w orane (1-3tyg po orce) bez żadnych upraw najlepiej wychodzi bo przede wszystkim sie nie kurzy i w sumie stary poznaniak dobrze chowa nasiona (ale to na 5-6tej kl) dlatego 2 możliwości albo wyrównywać wszystko po orce włuką (mam nadzieje że nie będzie się kurzyło) albo po siewie wałować.

 

ps. czy zboża jare po siewie też należy wałować tzn czy daje to dobre efekty tak jak z osiminami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto powiedział, że zboża po siewie należy wałować przed siewem to

rozumiem i po co na 5-6 klasie używać włóki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe rzeczy tu sie można dowiedzieć jeśli orasz tak wczesnie jak piszesz to po co ten wał a tym bardziej po siewie. słyszałem o wałowaniu buraków ziemniaków grochu ale zbóż

zainwestuj w dobry wał do pługa albo solidna kolczatke a na równanie łąki to brony jak pisał kolega albo dwuteownik ciężki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ps. czy zboża jare po siewie też należy wałować tzn czy daje to dobre efekty tak jak z osiminami?

Wałowanie po siewie jarych daje leosze efekty niż w oziminach. Wschody są równiejsze, zwłaszcza gdy nie ma opadów no i pole równiutkie jak stół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...