Skocz do zawartości
Jan Frycz

KISZONKI, zakiszacze, technologia, rośliny i stosowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Ten symbiotyk jest wzięty z opisu oferty jakie są dostępne w kraju (Ty podajesz nazwę bakterii ale na etykiecie tak pisze więc podałem ).

A to czym to jest to masz rację. Krócej mówiąc to "bakteria ze wspomagaczem"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Uprzejmnie informuję że koncentracja JTK w produkcie Bonsilage Forte (kiszonki z trawy 18-30%s.m.) wynosi

 

nie

100g x 100 000 000 000 jtk/g

 

tylko

100g x 125 000 000 000 jtk/g

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co myślicie o sypaniu soli do kiszonki z kukurydzy?

 

Równie skuteczne jak lanie serwatki i odczynianie uroków.

 

W przypaku kiszonek nie sprawdza się powiedzenie że lapiej dać 'COŚ" niż NIC. Albo się zastosuje konkretny preparat albo nie dawać nic i się modlić, żeby flora natywna była w tym roku odpowiednia, a po powodziach sie na to nie zanosi .

 

PS. jeśli zakiszcz nie zawiera szczepu Lactobacillus buchneri w odpowiednio wysokiej dawce to można sobie darować jego stosowanie na kukurydzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedz na pm ale chodziło mi o to aby na forum pokazać, że państwa firma sporo zawyża ceny w stosunku do wartości rzeczywistej produktu. Cyt. "Bonsilage Mais flusing 423 zł + 22%VAT" opakowanie 100 gram na 100ton czyli 516zł brutto to cena detaliczna przy koncentracji w 1gramie 2,5x10 do potęgi 11 bakterii kwasu mlekowego, dawka 1gram/1tonę surowca czyli 250,000 bakterii kwasu mlekowego/gram surowca

Preparat konkurencyjny cena 300zł brutto dawka 1kg na 100 ton zawiera koncentrację w 1gramie 5,0x10 do potęgi 10 j.t.k. bakterii fermentacji mlekowej czyli 500,000 bakterii kwasu mlekowego/g zakiszanego surowca, a skład preparatu to:

Enteroccocus faecium

 

Pediococcus acidilactici

 

Lactobacillus plantarum

 

Lactobacillus buchnerii

 

Lactobacillus rhamnosus

 

Lactobacillus brevis

 

Lactobacillus lactis

Nazwa tego preparatu dla zainteresowanych na pm bo nie chcę robić reklamy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję za odpowiedz na pm ale chodziło mi o to aby na forum pokazać, że państwa firma sporo zawyża ceny w stosunku do wartości rzeczywistej produktu. Cyt. "Bonsilage Mais flusing 423 zł + 22%VAT" opakowanie 100 gram na 100ton czyli 516zł brutto to cena detaliczna przy koncentracji w 1gramie 2,5x10 do potęgi 11 bakterii kwasu mlekowego, dawka 1gram/1tonę surowca czyli 250,000 bakterii kwasu mlekowego/gram surowca

Preparat konkurencyjny cena 300zł brutto dawka 1kg na 100 ton zawiera koncentrację w 1gramie 5,0x10 do potęgi 10 j.t.k. bakterii fermentacji mlekowej czyli 500,000 bakterii kwasu mlekowego/g zakiszanego surowca, a skład preparatu to:

Enteroccocus faecium

 

Pediococcus acidilactici

 

Lactobacillus plantarum

 

Lactobacillus buchnerii

 

Lactobacillus rhamnosus

 

Lactobacillus brevis

 

Lactobacillus lactis

Nazwa tego preparatu dla zainteresowanych na pm bo nie chcę robić reklamy

 

Drogi panie Jacku doskonale znam produkt o którym Pan pisze.

Składa się on w większości ze szczepu Enteroccocus faecium

Zawartość Lactobacillus buchnerii jest śladowa.

Pozostałe szczepy to bakterie kwasu mlekowego niewiele wnoszące do procesu ochrony kukurydzy przed wtórną fermentacją.

Kilogram Enteroccocus faecium o tej samej koncentracji mogę Panu sprzedać za niecałe 100 zł. Tylko nie wiem co ten szczep ma zrobić w kiszonce.

 

Po za tym Bonsilage Mais pozwala zatrzymać w kiszonce średnio 0,2 MJ NEL / kg s.m.

 

5,16 zł brutto do tony x 37% s.m. x 0,2MJ NEL.= 74 MJ NEL za 5,16zł

czyli za 1 zł 14,34 MJ NEL

 

Plus ochrona s.m. i białek.

Po za tym pragnę podkreślić że NIKT oprócz Schaumann`a nie stosuje tych szczepów.

Niby buchneri to buchneri ale dla poszczególnych szczepów tego gatunku rozrzut optimum bytowego jest bardzo duży. Jedne szczepy wytrzymują ponad 80 C inne giną przy 40 C. Jedne można przechować dwa lata inne giną w ciągu tygodnia. Jedne pracują przy pH <4,2 inne giną gdy to pH spadnie na 4,8.

 

Płaci się za sprawdzony i pewny produkt.

Za certyfikację DLG.

Za łatwość przechowywania i stosowania.

 

Przykład motorycacyjny

Niemiecki samochód z silnikiem np 150 km będzie znacznie droższy od np Indyjskiego a i tak każdy będzie wolał auto z gwiazdą na masce. I nikogo to nie dziwi. Do świadomości niektórych osób niestety bardzo wolno dochodzi że za jakość się płaci.

Ja bardzo często spotykam się z opinią że najlepiej nić nie dawać bo próbowali już wszystkiego i nic nie działało. To zasługa producentów tanich biopreparatów i ich przedstawicieli którzy wciskając produkty pod którymi nie podpisał by się chiński producent podrabianych trampków na wiele lat zrazili polskich rolników. Schaumann może pochwalić się tym że ze względu na wielkość sprzedaży zakiszaczy w kilku państawch mósieliśmy podzielis firme na dwie mniejsze. Mocno wątpie czy Niemcy i Austryjacy są tacy naiwnii i mając szeroki wybór preparatów zakiszających z czystego snobizmu wybierają Schaumann`a.

 

Pozdrawiam

 

PS

Wielka prośba do innych przedstawicieli/doradców na forum. Nie podawajcie się za rolników. No chyba że uważacie że mósicie się wstydzić parcy w danej firmie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie zaremba

Czemu jesli jest to tak cudowne to w ubiegłym roku miałem kiszonkę z kukurydzy do dupy ?????????/

I nie pisz mi pan że popełniłem mnóstwo błędów przy zbiorze, ugniataniu, okrywaniu, przechowywaniu i wybieraniu. Po prostu jak rok jest niezły to nic nie trzeba dodawać do kukurydzy a jak sie pieprzy to i ten cudowny specyfik nie pomoże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panie zaremba

Czemu jesli jest to tak cudowne to w ubiegłym roku miałem kiszonkę z kukurydzy do dupy ?????????/

I nie pisz mi pan że popełniłem mnóstwo błędów przy zbiorze, ugniataniu, okrywaniu, przechowywaniu i wybieraniu. Po prostu jak rok jest niezły to nic nie trzeba dodawać do kukurydzy a jak sie pieprzy to i ten cudowny specyfik nie pomoże

 

Panie Zenonie.

A co konkretnie było do d...?

Jeśli ktoś mysli że dodanie zakiszacza rozwiąże 100% poblemów to nie chce mi się tego nawet komentować.

 

Jeśli zrobimy wszystko jak należy to DODATKOWO zakiszacz da efekt +.

oPczywiście zakładam że zrobił Pan wszystko jak nalezy i były dwa silosy jeden z zakiszaczem drugi bez zrobione w tych samych warunkach i z tąd to porównanie. I proszę się nie obrażać na to że zwracamy uwagę na technike robienia silosu/pryzmy. Pracuje w branży ładnych parę lat i proszę mi wierzyć że fakt robienia od wielu lat przez rolnika kiszonek nie jest równoznaczny z ich prawidłowym robieniem.

 

Jeśli ma pan jakieś pytania MERYTORYCZNE pytania i uwagi to chetnie służe pomocą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Piotrze nie jestem żadnym przedstawicielem ani też doradcą żywieniowym, jestem rolnikiem praktykiem po studiach rolniczych i tyle w tym temacie, w zeszłym roku zastosowałem Bonsilage Mais i żadnych cudów nie było, miałem 2 silosy 1 z Bonsilage Mais, a 2 bez i szczerze jeśli byłby taki cudowny jak to Pan opisuje to czy szukałbym czegoś innego w tym roku? Pozdrawiam i życzę powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Panu że ten efekt + jak Pan MERYTORYCZNIE stwierdza nie był wart tych pieniędzy. Robienie kilku silosów kiszonki z róznymi dodatkami nie jest rolą producenta mleka. Niech to sobie robia jednostki badawcze albo tacy pasjonaci których bardziej rajcuje zawartość "cukru w cukrze". Mnie interesuje wysoka produkcja mleka wysokiej jakości i po jak najniższych kosztach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Powiem Panu że ten efekt + jak Pan MERYTORYCZNIE stwierdza nie był wart tych pieniędzy. Robienie kilku silosów kiszonki z róznymi dodatkami nie jest rolą producenta mleka. Niech to sobie robia jednostki badawcze albo tacy pasjonaci których bardziej rajcuje zawartość "cukru w cukrze". Mnie interesuje wysoka produkcja mleka wysokiej jakości i po jak najniższych kosztach.

 

W kwesti tego, że to produkcja a nie doswiadczenia są Pana priorytetem 100% zgody. Chodziło mi o to kiedy można uczciwie potwierdzić czy dany produkt miał czy nie mniał sensu.

 

Przykład:

Ostatnio kolega pracujący na jednej z akademii rolniczych testował dodatek chronionej metioniny do TMR`u dla krów wysokowydajnych (>10 000kg).

Wynik doświadczenia. "Podawania metioniny krótkotrwale podnosi wydajnośc i uszkadza wymię". Nie moża odmówić mu tego że podawł w pracy to co zaobserwował. Praca została jednak odrzucona z przyczyny nieobiektywnego doboru układu doświadczenia.

 

Poza tym zgodnie z metodolgią biologiczną jeśli istotna różnica na + wystąpi w 95% przypadków to wyniki określany jest jako istotny. (w przypadku leków dla ludzi wystarcza potwierdzenie że coś jest lepsze od placebo). Jeśli cos jest skuteczne istotnie w 99% wypadków to jest to wysoce istotne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa ze studia rolnicze kończyłem jeszcze w czasach gdzie doswiadczalnictwo zootechniczne a szczególnie z zakresu żywienia zwierząt było dziedziną priorytetową - człowiek który nie potrafił ustawić doswiadczenia w ramach pracy magisterskiej był dyskwalifikowany jako potencjalny zootechnik. Teraz uczelnie takich "uczonych" wypuszczają całłą armię. Znajduja często zatrudnienie jako tzw doradcy zywieniowi czy coś w tym rodzaju w firmach handlowych. Potem usiłują nam producentom oferować tzw produkt z otoczką ich "wiedzy" wpojonej im w trakcie prania mózgów przez tzw menedżerów produktów czy coś w tym rodzaju - ludzi tego samego pokroju co oni ale bardziej cwani bo załapali sie na lepsze fuchy. Stąd drogi Panie Janie moja "organiczna" wręcz niechęć do wszelkiego rodzaju autorów komentarzy na forum kreujących się na ludzi korzystających z dorobku naukowego światowej nauki o zywieniu zwierząt. Proszę tego nie brać do siebie, bo mam nadzieję że jest Pan niegłupim i poukładanym facetem z konkretną wiedzą

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...