Skocz do zawartości
Moderator

Wszystko o kombajnach zbożowych

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam Bizona Rekorda i problem polega na tym, że łupie mi zboże (dosyć sporo jest takiego w zbiorniku). Robiłem już prawie wszystko:

- regulacja sit - nie pomogła

- zmiana wiatrów - nie pomogła

- szczelina omłotowa - nie pomogła

- kierownice wiatrów - nie pomogły

 

Nie wiem już jak się tego pozbyć. Proszę o pomoc - z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Może się powtarzam,ale dodam:równoległość młocarnia-klepisko,obroty młocarni oraz napięcie łańcuchów przenośników.Za mocno naciągnięte-gniotą ziarno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stan cepów

Stan klepiska

Prędkość obrotowa bębna

to główne przyczyny mielenia ziarna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o klepisko i cepy to są nowe a dokładnie mają 2 lata. Obroty mam ustawione na poziomie 950 obr/min. Z przenośnikami to raczej mam luźne łańcuchy nie są mocno naciągnięte ponieważ jak raz je za mocno naciągnąłem to urwał mi ślimak.

 

Czy jeszcze gdzieś może być inna przyczyna. Jeśli jeszcze chodzi o obroty to są max. bo pas wystaje 3 mm nad krawędź koła pasowego na odrzutniku.

 

Pozdr,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klepisko jest równoległe do młocarni i sprawdzane co sezon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może górne sito masz zabardzo przymkniete i grube ziarno leci jeszcze raz na młocarnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Ja mam Bizona Super,ale sądzę jeśli chodzi o regulację obrotów młocarni to jest podobnie.Piszesz że pas wystaje na odrzutniku 3mm. a obrotomierz wskazuje 950.Podejrzewam błędne wskazania obrotów.Ja jak koszę zboże to pas przeważnie na równo lub minimalnie niżej,ale to już zależy od warunków koszenia.Nie mam jakiś generalnych problemów z niedomłotem ,czy uszkadzaniem zboża.Nie podam dokładnych obrotów na jakich kosze ponieważ mój obrotomierz żle wskazuje(400-750)o czym wiem i służy mi głównie do obserwacji płynnej pracy młocarni.Jeśli chodzi o łańcuch to u mnie zwisa na dolnej zębatce swobodnie ok.1cm.Jeśli urwał slimak to może zabardzo skręcone sprzęgło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem coś takiego w MF-ie biło ziarno przyczyną była młocarnia

a mianowicie różna odległość cepów od klepiska

sprawdz szczelinę miedzy wszystkimi cepami a klepiskiem wzdłuż cepa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Połupane zboże leci praktycznie w każdym przypadku ale najmniej w owsie.

 

Sita ustawione są na jak największe otwarcie przy którym nie następuje ich zabijanie oraz nie zaczyna lecieć syf do zbiornika.

 

Jeśli chodzi o skręcenie klepiska to ustawione jest tak aby nie wylatywało zboże w kusiach za kombajnem. Ale nie jestem pewien jaką mam szczelinę wlotową i czy ona ma znaczenie w przypadku łupania zboża przez kombajn.

 

Sprawdzę jeszcze szczelinę między cepami czy w każdym przypadku jest taka sama - być może tu tkwi problem.

 

Te łańcuchy zwisają ci swobodnie na dolnej zębatce przy ślimakach bo u mnie są jednak trochę mocniej naciągnięte a jeśli chodzi o sprzęgło to raczej nie jest przeciągnięte bo mi się załączyło kiedyś jak zerwało mi zawleczke na ślimaku w zbiorniku ziarnowym.

 

Czy ktoś ma jeszcze jakieś pomysły???[/code]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Jeszcze włączę się do dyskusji. Nie wiem,może tak sprawdzałeś?Chodzi o to czy sprawdzałeś ile zboża wraca przenośnikiem kłosowym z powrotem na młocarnię,oraz czy zmniejszałeś obroty młocarni.?Od kiedy tak się dzieje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podajnikiem kłosowym trochę zboża leci na młocarnie ale więcej dolnego czy górnego sita nie mogę już otworzyć - chyba że jest jakaś blacha gdzieś w koszu sitowym o której ja nie wiem a którą zboże leci nie tam gdzie trzeba. Ogólnie to wymieniłem cepy na nowe ale po tej wymianie chodziło wszystko dobrze. Na drugi sezon wymieniłem klepisko i chyba wtedy zaczęły się problemy - dlatego pytałem o tą szczelinę wlotową , czy może mieć wpływ na łupanie zboża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obroty młocarni próbowałem zmniejszać ale nie pomagało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy że niemożesz otworzyć bardziej sita nieda sie czy zaczyna lecieć ci syf do zbiornika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może właśnie problem tkwi w ustawieniu lub budowie klepiska.Nie wiem jakie parametry są dla Rekorda.Dla Bizona Super to-wlot 16(~1,5)mm.a wylot 3(~1)mm.przy minimalnym ustawieniu szczeliny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie da się bardziej otworzyć sita ponieważ zaczyna lecieć syf do zbiornika. Zresztą są na tyle otwarte, że ziarno o grubości 3 razy większej przeleci więc problem nie leży tutaj.

 

Różna budowa klepiska - o tym nie wiedziałem (budową różnią się tylko klepiska do omłotu kukurydzy) ale ja mam takie samo jak wcześniej więc budowa jest prawidłowa.

 

Być może problem tkwi w szczelinie wlotowej ale czy ona może mieć wpływ na łupanie zboża???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już sam zauważyłeś ,problem pojawił się po wymianie klepiska to tylko tu należy szukać błędu.Ustawić według zaleceń producenta.Wspomniałem o budowie klepiska bo mógł się trafić jakiś "wynalazek".np.więcej prętów,ale to nie znaczy że tak jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie będę musiał sprawdzić tą szczelinę wlotową oraz czy czasem nie zostało w jakiś dziwny sposób zmodyfikowane klepisko bo mam jeszcze stare.

 

Czy mogą być jakieś inne przyczyny o których tutaj nie wspomnieliśmy a z którymi ktoś się spotkał.

 

A i przypomniałem sobie jeszcze jedno, że jak zmieniam obroty młocarni na mniejsze to jakoś zaczyna mi mulić kombajn i schodzą obroty młocarni jeszcze bardziej aż muszę zmniejszyć prędkość jazdy do minimum. Czy może mam za dużą szczelinę wlotową i młocarnia nie nadąża przerobić masy więc zaczyna schodzić z obrotów a gdy dam większe obroty na bębnie to wtedy sobie radzi ale znowu łupie zboże - może to jest problem. Nie wiem czy mój tok myślenia jest dobry.

 

I niech Pan powie mi jeszcze jak ustawić szczelinę wlotową - tzn. między czym a czym należy mierzyć odległość ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam taka prosbe zwiazana z kombajnami zbozowymi John deere. Uzytkuje kombajn John Deere 1085 w tym kombajnie wytarla sie zebatka od wstecznego biegu i niema wogule biegu, zebatka jest razem z walkiem glownym od sprzegła. I własciwie nowy wal kosztuje ok 4 tysiecy zł, a cala skrzynia uzywana okolo 6 tys. zł wiec problem tkwi w tym czy do 1085 bedzie pasowała skrzynia biegow od np 1075 lub 1065 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawdzilem w katalogu Jd to skrzynie w 1065,1075 i 1085 sa identyczne. Numery seryje walkow i poszczegolnych czesci sa takie same wiec sa zamienne. Podaj mi numer tego walka to poszukam ci cos w USA bo tam jest sporo taniej niz w PL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Do damaxyz.Dzisiaj pomierzyłem u siebie i okazało się że w starym klepisku odległość między drutami wynosiła 10mm.a w nowym którym koszę już parę lat wynosi 8mm.Jeśli chodzi o ustawienia to przy skręconej do oporu na podeście -to w górnym otworze mam ok.5mm,a w dolnym otworze ok.12mm.Załączam zdjęcie jak to u mnie wygląda http://chomikuj.pl/habza.m/Dokumenty/Ustawienie+m*c5*82ocarni+Bizon+Super+przy+min.szczelinie.jpg Jak do tej pory nie miałem podobnych problemów.Nie pamiętam też żebym miał młocarnię skręconą na max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno jeśli spojrzę na cepy wzdłuż linii wylotowej z klepiska to okazuje się, że cep od strony napędu szybciej mija klepisko niż z drugiej strony. Szczelina jest na całej długości taka sama tylko cepy tak jakby były lekko skręcone na tych talerzach - tak około 1 cm.

 

Czy to może w czymś przeszkadzać???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Według mnie nie powinno to przeszkadzać.Dwa lata temu wymieniałem cały odrzutnik(wszystko nowe).Po zmontowaniu okazało się że jest też takie właśnie przesunięcie.W starym tego nie było.Być może przy takim układzie jest lżej dla maszyny?Jeśli chodzi o młocarnię to u mnie nie ma przesunięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...