Skocz do zawartości
Moderator

Wszystko o kombajnach zbożowych

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie też tak myślałem, że taki układ może ulżyć maszynie ponieważ nie na całej długości młocarni odrazu przechodzi masa na najwęższej szczelinie. Ale przedtem nie łupał mi zboża pomimo tego, że młocarnia była tak ułożona więc nie jest to przyczyna łupania zboża.

 

Szczelinę wlotową mam większą i przy skręceniu klepiska na max szczelina wylotowa ma 4 mm a wlotowa ponad 20 mm. Może tu być przyczyna że za dużo masy idzie na młocarnie i zaczyna poprostu gnieść zboże ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie tyle gnieść co ciężej.Ponieważ jak sam zauważyłeś przy próbie zmniejszenia obrotów,dusił się.Przy większych obrotach miał większą siłę bezwładnościową.A za duże obroty powodowały uszkadzanie zboża.To chyba jedyną radą będzie zmniejszenie szczeliny wlotowej i czekać do żniw.Nic innego w tej chwili nie przychodzi mi do głowy,co by mogło uszkadzać zboże.Pomyślności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w Dominatorze podobny broblem.

Zmniejszasz obroty więć nic dziwnego że się dusi bo pasek dostaje poślizgu (mniejszy promień napędzający a większy odbiorczy.

Mniejsze obroty i większa szczelina to gwarantowane niedomłacanie szczególnie w bizonie.

Przy przenżycie mam obroty 1500 a szczelina prawie 0. Kłosy puste ale trochę szczypie ziarno.

Przy rzepaku obroty 800 a szczelina wylotowa 20 mm też szczypie

 

MOIM ZDANIE SKORO NIE GUBI TYCH POŁÓWEK TO GDZIEŚ MIELE NA ZBATKACH ALBO PRZENOŚNIKACH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.jankris według mnie nie zrozumiałeś problemu.Chodzi o to że muszą być zachowane odpowiednie proporcje między wlotem a wylotem.Porównaj to sobie do klina,o jakim kształcie będzie lżej wbić?A od nośnie obrotów to nie słyszałem żeby Bizon osiągnął 1500 obr.a koszę już 20lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zauważyłeś mam Dominatora, tam obroty reguluje się hydraulicznie w zakresie 800-1500. Dlatego lepiej wymłaca niż bizon.

W dominatorze jest przy dźwigni tabela możliwych ustawień klepiska. Przy użyciu jednej podwójnej dźwigni możesz dowolnie zbliżać przód i tył klepiska do bębna, ale jak napisałem niewiele mi to pomaga, więc myślę że może to ziarno gdzie indziej miele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak sprawdzilem w katalogu Jd to skrzynie w 1065,1075 i 1085 sa identyczne. Numery seryje walkow i poszczegolnych czesci sa takie same wiec sa zamienne. Podaj mi numer tego walka to poszukam ci cos w USA bo tam jest sporo taniej niz w PL.

 

Dzieki za pomoc, chcialem sie zorientowac bo wlasnie kupilem cala skrzynie uzywana, i sprzedawca wprowadzil mnie w blad bo mial do sprzedazy 2 skrzynie od 1065 i 1085 powiedzial ze to niejest to samo, ze musi byc oryginalna od 1085. Wyszlo na to ze kupilem te skrzynie drozsza a ta tansza od 1065 byla by tez dobra i tak sie wykiwalem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.jankris dzięki twoje uwadze zainteresowałem się skąd taka różnica w obrotach młocarni między Dominatorem a Bizonem.Pobrałem instrukcję z http://dostep.korbanek.pl/go.php i według niej Dominator ma średnicę bębna młócącego 45 cm. a Bizon 60 cm.i stąd ta różnica w obr.Według mnie ciekawym rozwiązaniem w Dominatorze są listy domłacające montowane w klepisku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do kupna JD1177.Czy ktoś posiada takowy statek i co on potrafi.Interesują mnie nie tylko osiągi ale też plusy i minusy.Do tej pory najlepsze co mialem to Dominator 76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten wałek to w moim JD975 tez się rozsypał to chyba wada producenta czy ktos ma do sprzedania dolne sito, łozyska drewniane od wytrząsaczy i koło zębate napędzające podajnik zbozowy wszystko od JD975 z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze jedno jeśli spojrzę na cepy wzdłuż linii wylotowej z klepiska to okazuje się, że cep od strony napędu szybciej mija klepisko niż z drugiej strony. Szczelina jest na całej długości taka sama tylko cepy tak jakby były lekko skręcone na tych talerzach - tak około 1 cm.

 

Czy to może w czymś przeszkadzać???

 

to raczej nie możliwe, bo musiała by być oś sktecona a to raczej nie możliwe. ja uważam że klepisko masz krzywo zamoatowane wię sprubuj go wyrebulować na tych śrubach regulacyjnych. ja też kiedyś zmieniałem i musiałem regulować bo chyba uszy nierówno wspawóją,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie mam....ma ktoś może katalog części do kombajnu NEW HOLLAND 1530 albo innego z serii 15xx...jeśli tak to proszę o kontakt ze mną na gg 7662562 albo maila - mario_1988_18@o2.pl albo tel. 697697689. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze jedno jeśli spojrzę na cepy wzdłuż linii wylotowej z klepiska to okazuje się, że cep od strony napędu szybciej mija klepisko niż z drugiej strony. Szczelina jest na całej długości taka sama tylko cepy tak jakby były lekko skręcone na tych talerzach - tak około 1 cm.

 

Czy to może w czymś przeszkadzać???

 

to raczej nie możliwe, bo musiała by być oś sktecona a to raczej nie możliwe. ja uważam że klepisko masz krzywo zamoatowane wię sprubuj go wyrebulować na tych śrubach regulacyjnych. ja też kiedyś zmieniałem i musiałem regulować bo chyba uszy nierówno wspawóją,

 

Witam,

Oś na pewno nie jest skręcona bo w zeszłym roku przed sezonem była wymieniona. Z tym ustawieniem klepiska to trudno powiedzieć czy to jest wada czy zaleta. Przez szczelinę wylotową w jednej chwili ni przechodzi cała masa tylko stopniowo na długości klepiska. Czy takie skręcenie młocarni może mieć negatywny wpływ na coś innego - raczej nie. Młócę z takim skręceniem od początku czyli jakieś 10 lat i problemów nie miałem nigdy z łożyskami czy czymkolwiek innym związanym z młocarnią. Dopiero od 2 lat zaczął mi łupać zboże. Najprawdopodobniej było to po wymianie klepiska. Oprócz szczeliny wlotowej którą mam trochę za dużą to reszta jest poprawnie ustawiona - pytanie czy szczelina wlotowa ma wpływ na łupanie zboża.

 

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i mam jeszcze jedno pytanko czy przy wymianie kosza sitowego w bizonie rekordzie trzeba dokonać jakichś ustawień żeby czegoś nie zepsuć podczas pracy czy wystarczy wyjąć stary i wstawić nowy i będzie wszystko OK?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Kosza sitowego nie zmieniałem,ale słyszałem o przypadku obrywania kosza z powody niewłaściwego zawieszenia na wieszakach.Po montażu należałoby zwrócić uwagę czy nie następują nadmierne naprężenia podczas "bujania".Jeszcze odnośnie młocarni,jak cep układa się względem wału?Czy np.patrząc z przodu pokrywa się z wałem,czy jest przesunięcie takie same jak względem klepiska?Bo jeżeli by się pokrywał z wałem to by mogło znaczyć to co zauważył paweł1988 krzywe zamocowanie klepiska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Tak, względem wału też są lekko skręcone cepy - wygląda na to, że gdzieś na talerzach do których przykręcone są cepy nastąpiło jakieś skręcenie. Ale czy może mieć to jakieś znaczenie?

 

A z tym koszem sitowym to jeśli zakładam stare wieszaki na których kosz chodził poprawnie to powinno chyba być OK. Czy ktoś może wymieniał ten kosz sitowy?

 

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam jeszcze jedno pytanie:

 

Czy ktoś z forumowiczów wymieniał tarcze sprzęgłowe w bizonie rekordzie - chodzi mi o to ile czasu trzeba na taką operację przeznaczyć i czy jest to trudne do wykonania. Jak to najszybciej zrobić i czy trzeba ściągnąć całą skrzynię?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cepy powinny być tak skręcone, więc raczej tu przyczyny nie szukaj. Co do tarczy sprzęgłowej to odkręcasz koło, wywalasz skrzynię (wózek by się przydał) i na luzie wymieniasz tarczę, chociaż bez wyjmowania skrzyni też się pewnie uda. Mi w DF M3570 zajęło to jeden dzień z zamontowaniem wszystkiego z powrotem we dwie osoby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Nie wiem jak jest dokładnie w "Rekordzie"ale w Bizon Super to wystarczy tylko rozkręcić obudowę sprzęgła (poz.1 i poz.2 http://i39.tinypic.com/qzlrb7.jpg Wymieniałem tarczę bez odkręcania koła.Fakt że jest ciężko,ale sam to zrobiłem bez czyjeś pomocy.Ile czasu mi to zabrało to już nie pamiętam,bo to był parę lat temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dzięki za odpowiedź - szkoda, że nie odpowiedział ktoś kto w rekordzie to sprzęgło wymieniał.

 

Chyba znalazłem przyczynę łupania zboża w moim bizonku - otóż w koszu sitowym są cztery blachy po dwie pod każdym z sit, chyba jakieś rozpórki lub coś innego ale nieważne. Jedna z tych blach się urwała i spadła pomiędzy ślimaki powodując że część zboża przelatywała na powtórny omłot a część do zbiornika. Szczęście w nieszczęściu to tylko tyle że nie złapał jej żaden ślimak i że tak to chodziło cały sezon. Kosz sitowy muszę wymienić bo z tych czterech blach została mi tylko jedna pozostałych nie ma bo ktoś wcześniej ich usunął bo pourywały się zawieszenia tych blach.

 

Przy okazji że będę miał dobry dostęp do łożysk na wytrząsaczach od spodu mam kolejne pytania:

 

Na co zwracać uwagę przy wymianie łożysk wytrząsaczy i czy można ich przesunąć lekko ponieważ obecnie niektóre mi obcierają o siebie?

 

Drugie pytanie jak wyjąć kosz sitowy tzn. którą drogą lepiej i jak wy to robiliście? Słyszałem różne propozycje (jedni naprzykład odkręcają tylną oś a w instrukcji napraw bizona napisane jest że należy wyjąć podsiewacz potem obudowę wentylatora a na końcu można brać się za kosz sitowy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

łożyska można spokojnie przesunąć a wyciąganie kosza też mnie czeka ale przed żniwami dopiero za to się zabiorę i raczej tylko od tyłu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Czy któryś z panów młócił kończynę kombajnem oraz jakie ustawienia były w kombajnie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...