Skocz do zawartości
Moderator

Wszystko o kombajnach zbożowych

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego, sprawdź, czy wałek od napędu kosy nie jest pęknięty. Zakładam, że masz jeszcze klasyczny układ mechaniczny napędu kosy z mimośrodem i długim wałkiem zakończonym ramieniem, od ramienia z kulką idzie łącznik (łyżka) targańca i kosę też masz z gałką. Z wiekiem ten wałek potrafi się rozwarstwić i przy cięższym urobku (np. z trawą) kosa prawie staje w miejscu. Częstą usterką jest też luz na łożysku mimośrodu oraz zgubienie klina z ramienia targańca. Zajrzyj tam, ja w ubiegłym tygodniu wymieniłem kompletny wałek w Mercurze, dokonał żywota. Luz na łożysku mimośrodu do pewnego stopnia można skasowac dociągając nakrętkę, jeśli łożysko nie jest wybite. Spory luz w tym miejscu powoduje mniejszy skok kosy. Powinna chodzić od bagnetu do bagnetu. Może masz też źle zakutą kosę lub przestawioną podtrzymkę targańca i czubek stalki zamiast od bagnetu do bagnetu, chodzi od doliny do doliny ? To mozna regulować, luzuje się cztery śruby mocujące piastę podtrzymkę wałka i jest trochę regulacji (kilka cm).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi sie dzisiaj zapowietrzył kombajn z dwa razy, w śrubie ktura jest wkręcana w odstojnik z wężem z baku było tyle syfu że szok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zapowietrzania, to w tłoczkowych pompkach Bosch często od strony ssawnej w śrubie, która mocuje metalowy przewód ssawny, jest filterek, który z wiekiem się niestety zapycha. Element taki na pewno występuje w kombajnach Claas i MF z silnikami Perkins i tłoczkową pompą zasilającą (część kombajnów Mercator/Senator/Matador ma właśnie taki układ). Nowsze silniki Perkins maja najczęściej pompy membranowe, tam taki patent nie występuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, panowie mam problem z JD 1065 podczas koszenia żyta, miałem pełno na sitach słomy i kłosów a wytrząsaczami mało słomy szło, co może być powodem takiego zachowania kombajnu ?? Dodam, kosz sitowy, wytrząsacze, podsiewacz pracują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli było u ciebie trochę deszczów, tak jak u mnie, to słoma ju jest słaba. Jeśli masz ustawione za duże obroty bębna i małą szczelinę, to bęben omłotowy robi ze słomy sieczkę i wszystko prawie idzie w dół na sita. Ja zwiększyłem szczelinę (regulacji obrotów nie mam) i trochę pomogło, ziarno i tak sie dobrze osypuje z kłosów w tej chwili.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze ma ktoś do sprzedania sito fi 16 mm do claasa dominatora 80, 85? wymiary to 114x63 cm, dzieki za info

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam interesuje mnie dlaczego w moim bizone z56 przewinął się pas jezdny ten co dochodzi do sprzęgła oraz na sam koniec żniw zaczęła pukać skrzynia na 2 oraz na wstecznym najbardziej jak jest wciśnięte sprzęgło i kombajn się toczy do przodu z góry dziękuje za odpowiedz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam kombajn John Deere 1085 z klimatyzacja ale nienabita freonem i chciałbym sie dowiedziec ile wchodzi do ukladu freonu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy ktoś z was kosił len kombajnem? bo potrzebuje informacji kiedy go kosić bo dziś próbowałem ale nie chce isć bo owija się na podainiku pochyłym.Czy jest na to jakiś sposób? czy może powinienem wcześniej go kosić lub mam jeszcze czekać. Prosze o radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Same pałki to młóciłem.Len w czasie rwania był obrywany z pałek na przyczepę a następnie widłami na heder.Tak żeby kosić to nie słyszałem żeby ktoś tak robił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lnu się nie ksi tylko rwie ,a jeżeli chce się jeszcze otrzymać ziarno czyli siemię to trzeba go ogłowic (słuzył do tego celu specjalny kombajn ktury rwał i ogławiał ) dopiero taki młócić tak jak napisał (tekmie ) młócenie kombajnem lub bardzo dobrze jest warmianką tylko gdzie jej szukać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja parę lat temu widziałem jak facet młucił len kombajnem tylko nie pamientam w jakim terminie. Ja mam 6 ha lnu i jakieś 3 już zciołem ale to tylko ten który leżał bo ta słoma zrobiła się krucha a ten co stoi nie chce iść. Poczekam jeszcze to może i reszta pójdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę lat temu to siałem len lata 80 ale siałem na włókno a ziarno to dodatkowy dochód ale jak rozpier--lili zakłady to koniec z lnem .

Ja nie wyobrażam omłotów lnu kombajnem bo jak zebrać dobre ziarno to słoma ma tez zdrowe włókno i na odwrót .

Niestety nic więcej nie doradzę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój ojciec do niedawna siał po kilka hektarów lnu. Głównie dla włókna, niestety, teraz nie idzie go sprzedać i cena nie za bardzo, więc zrezygnował.

Len rwało się rwaczka pasową (produkcja - ZSRR) agregowaną do ciagnika albo kombajnem (też zaczepianym), który rwał len i ogławiał pałki a potem ścielił go w równych rzędach na polu. W życiu nie widziałem, żeby ktoś kosił same pałki kombajnem, w dodatku, życzę mu szczęścia. Włókno z lnu jest bardzo mocne i nawet jak łodyga się skruszy, to włókno pozostaje mocne (w tym celu zresztą len rosieje, aby włókno odeszło od paździerza) i w kombajnie nawija go na wszelkie wałki i w łożyska, Żebyś się nie ździwił , jak przy okazji wymiany łożysk w każdym znajdziesz włókno lniane. A czy ktoś wie, czy gdzieś kupują włókno i siemię lniane i w jakiej cenie ? W moich stronach kiedyś siał len prawie każdy rolnik, a teraz nikt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katalogi części zamiennych do kombajnów zbożowych dostępne na płycie CD w formacie PDF do wybranych modeli;

 

CLAAS

JOHN DEERE

DEUTZ-FAHR

FAHR

DRONNINGBORG

MASSEY FERGUSON

NEW HOLLAND

CLAYSON

CASE

 

Informacje;

tel 698145380

@-mail; katalogi_maszyn@interia.pl

GG 724235

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostał mandat za jazdę z hederem po drodze publicznej. Szerokość ponad 3,5 metra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to rozumie inaczej , daje fragment:

Marek Kąkolewski, Komenda Główna Policji:

jeżeli mam do dyspozycji pojazd wolnobieżny

; kombajn zbożowy i szerokość jego nie przekracza 3,5 metra,

to mogę poruszać się po drogach publicznych pod warunkiem uzyskania jednorazowego zezwolenia, które wydaje starosta.

To że z chederem to chyba wszyscy co maja uprawnienia to wiedza a z taką interpretacją spotkałem się po raz pierwszy od 1984r (i od tego roku mam kombajn i uprawnienia ) żeby normalnie poruszając się po drodze wykupywać zezwolenie na przejazd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zeby poruszac sie kombajnem po drodze wystarczy kategoria B upowazniająca do prowadzenia pojazdów wolnobieznych o szerokosci do 3 m, dzieki tej kategorii prowadzimy kombajn jak kazdy inny pojazd: samochod czy ciągnik, natomiast uprawnienia są potrzebne do pracy tą maszyną.

Ja z tego wnioskuje ze jak jedziemy z hederem powyzej 3 m a do szerokosci 3,5 m to zezwolenie potrzebne jest od starosty, a jak powyzej 3,5 m to potrzebne od drogowców. jak sie myle to niech ktos mnie poprawi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Odnośnie konkretnych przepisów,to jest kodeks drogowy on-line i można sobie poczytać.

A tym przypadku który został przytoczony w artykule,to może policjanci w tamtej okolicy ogłosili "strajk włoski".Bo ja sobie nie wyobrażam takiej sytuacji że gdy mam do przejechania drogą wojewódzką ok.100m.to muszę uruchamiać całe procedury prawne aby być w zgodzie z prawem.Gwoli wyjaśnienia to Bizon Super bez chederu ma 3,40cm(na szerokich oponach),i tym wypadku musiałbym występować o zezwolenie.I odnośnie kultury kierowców,to jest część że już z daleka zjeżdża na pobocze,a są i tacy że się pchają pod kombajn nie zwracając uwagi że nie zawsze jest kombajnem gdzie zjechać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Pewnie chodziło o ten fragment "Ze względu na przekroczenie szerokości gabarytowej 3,0 m - zakaz przejazdu po

drogach publicznych z siewnikiem zawieszonym na ciągniku"To co bojkot fabryki czy przewożenie siewnika na lawecie? Oczywiście próbuję żartować,chociaż sytuacja wcale nie do śmiechu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...