Skocz do zawartości
hans-zwei

młody rolnik

Rekomendowane odpowiedzi

primo - podobny temat już istnieje - ale polecam lekturę http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna-i-krajowa/inne-formy-pomocy/ulatwianie-startu-mlodym-rolnikom.html wysokość grantu wynosi 75 tys zł

 

secundo - celem działania Ułatwianie startu młodym rolnikom jak sama nazwa wskazuje nie jest tworzenie nowych gospodarstw, lecz premiowanie działalności młodych rolników, grunty można również wydzierżawić, więc 75 tys zł powinno wystarczyć na wydzierżawienie gruntów o powierzchni większej niż średnia krajowa

 

tertio - kredyt preferencyjny jest obecnie oprocentowany na 2% (nominalnie), najważniejsze jest zabezpieczenie, a szczegóły tutaj: http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/zdjecia_strony/278/3_Symbol_nMR_ngj.pdf

 

quatro - żadne źródło, z którego korzystałem nie wskazywało na konieczność posiadania maszyn (właściwie to w ogóle o nich nie traktowało), ARiMR nie wymaga od wnioskodawcy posiadania maszyn ani budynków, konieczny jest wyłącznie grunt, praktyka wskazuje dokładnie to samo,

 

quinto- w kwestii refundacji to najprawdopodobniej masz na myśli działanie Modernizacja gospodarstw rolnych, dofinansowanie od 40 do 60% wartośći netto inwestycji, w tym roku prawdopodobnie działanie nie zostanie uruchomione, a w kilki województwach już skończyła się pula środków, szczegóły tutaj: http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna-i-krajowa/inne-formy-pomocy/modernizacja-gospodarstw-rolnych.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

secundo - celem działania Ułatwianie startu młodym rolnikom jak sama nazwa wskazuje nie jest tworzenie nowych gospodarstw, lecz premiowanie działalności młodych rolników, grunty można również wydzierżawić, więc 75 tys zł powinno wystarczyć na wydzierżawienie gruntów o powierzchni większej niż średnia krajowa

 

l

 

w linku ktory podajesz jest napisane:

"Szanowni Wnioskodawcy,

O pomoc dla młodych rolników mogą ubiegać się osoby, które:

 

*

dopiero planują przejęcie gospodarstwa"

 

czyli wg mnie jak najbardziej tworzenie nowych gospodarstw, po co ludzi zniechecasz?

 

nie jest to premiowanie dptychczasowej dzialalnosci , chocby z tego wzgeldu ze nie mozna miec gruntow wczesniej chyba ze otrzymanych w spadku lub darowniznie( jakos tam jest okreslone wszytsko ladnie wystarczy poczytac)

a jak ktos kupil grunty czy wydzierzawil przed zlozeniem wniosku , chocby kilka miesiecy wczesniej, to z tego co mi wiadomo ta premia nie jest dla niego, ta premia jest dla nowych rolnikow.

zasady przydzielania premii wrecz zachecaja osoby do zakladania gospodarstw, ja zalozylam swoje dzieki mlodemu rolnikowi kilka lat temu i jest super. a innych ktorzy chca rozpoczac ta dzialalnosc wcale nie bede zniechecac, bo rolnikiem w dzisiejszych czasach moze byc kazdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam najmocniej, wyraziłem się wybitnie nieprecyzyjnie, ale odniosłem się tymi słowy do wypowiedzi damian0700091, traktującej o zbyt małej wysokości wsparcia (tzn nie wystarczającej na zakup gruntów) stąd pozwoliłem sobie zauważyć, iż grant ma jedynie premiować działalność młodych rolników (tudzież jej start) nie zaś stymulować ilość nowotworzonych gospodarstw (mimo, iż jedno wynika z drugiego bądź odwrotnie to jak podkreśliłem premia nie ma finansować tworzenia gospodarstwa lecz wyłącznie je ułatwić)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest szczera prawda kismy..., chociaż dla mnie oczywisty był sens Twojej pierwszej wypowiedzi, zwłaszcza jak się pozna większość Twoich postów na tym forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję wszystkim za wyjaśnienia chociaż widzę nie obyło się bez sporów.

nie przeglądałem podobnych tematów bo mija się to z sensem, przepisy się zmieniają a wszystkie przypadki są różne.

 

skontaktowałem się z profesjonalnym doradcą który mi wszystko wyjaśnił ale mimo to jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi bo napewno się przydadzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie...

nie wiem, moze ktoś już predzej gdzieś na forum poruszył ten problem, ale z góry dziękuję za odp.

 

otóż...

doszły mnie słuchy, ze jako młody rolnik przez 3 lata nie będę mogła podjąć pracy, zeby nie być jednocześnie ubezpieczona w dwóch miejscach. Ok

mogę jednak dalej się uczyć- czy jeżeli chciałabym się doktoryzować, za co jednocześnie uczelnia mi jakąś niewielką kwotę płaci, to jest to odbierane jako nauka czy praca? i czy to koliduję z przejeciem przeze mnie gospodarsta jako młody rolnik?

 

i jeszcze jedno- czy jak ojciec przepisze mi gospodarstwo sam jednoczesnie idąc na rente, to czy mogę zrezygnować z programu młodego rolnika i podjąć inna pracę?

bo rozumiem, ze dopiero przejecie 75 tys. zobowiązuje mnie do tego, ze nie mogę nigdzie indziej podjąc pracy tylko na gospodarce...

 

dzięki za odp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

załużmy że decyzję na MR otrzymałem 1.XI.2010, ile mam czasu na przejęcie gospodarstwa??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz 180 dni na przepisanie gospodarstwa i złozenia wniosku o płatność razem z dokumentami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko masz opisane we wniosku. Wydrukuj sobie wniosek o płatność, przeczytaj, a jak nie będziesz czegoś rozumiał to spytaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, przed wydrukowaniem wniosku szukałem co musze złożyć z wnioskiem o płatność do AMIRR. Nigdzie nic nie znalazłem. Wydrukowałem wniosek i zobaczyłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po złożeniu wnosku o premie dla MR agencja wydaje decyzje o przyznaniu takowej premi i jesli takowa decyzje posiadasz oczywiście pozytywna to w tej decyzji jest napisane co musisz im złozyc wraz ze wnoiskiem o wypłacenie premi. jak nie masz tej decyzji(fizycznie) to najprostrzy sposób telefon do agencji i wszystko Ci powiedza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a czy mój syn dostanie młodego rolnika? Jak ja pójde na emeryture w wieku 67 lat to on będzie miał 41 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bedziesz mial więcej ha to najpierw mu przepisz tyle żeby mu starczyło a reszte dopiero jak przejdziesz na emeryture. A pozatym to za kilka lat nie wiadomo czy bedzie MR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale zobacz co za dziwna sytuacja przypuśmy że tak można zrobić odpisujesz połowe ziemi syn dostaje młodego za 10 lat postanowiłeś drugiemu przepisać reszte fikcyjnie aby młodego wzioł bo drugi gdzieś już tam sobie pracuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja znam sytuację gdy chłopak miał byc następcą ale rodziciele przepisali na innego syna dlatego że żona wniosła wcześniej w wianie niecałe 2 ha i już nie mogli byc młodymi rolnikami. Tak to dzięki UE ktoś lubiący pracę na roli jest niszczony bo nie spełnia kryteriów do dostania dotacji które w 90% ( prawdopodobnie bo z kilkunastu mi znanych przypadków nikt z beneficjentów nie pracuje na roli ) nie płyną i tak do rolników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z młodym rolnikiem ale na pewno sa cofniete dotacje na rozpoczecie działalności pozarolniczej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Raczej to prawda. Pieniędzy po prostu nie ma w kasach i tyle. Dziękujemy Ci wspaniały rządzie Tuska. Czekamy na Palikota.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich. jak rozwiązaliście problem zwrotu tych 15 % do agencji?czy ktoś miał podobny problem? ja zaświadczenie z KRUSu złożyłem miesiąc za wcześnie a jak dostałem tel z agencji ze nie złożyłem tego papierka 11 września następnego dnia im zawiozłem. 3 dni temu dostałem pismo ze się nie wywiązałem i ze mam oddać 15 %. co zrobiliście i czy udało Ci się wybrnąć z zapłacenia kary? czy pisaliście jakieś odwołanie czy coś podobnego? proszę o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...