Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

witam, rozpoczynam walkę o plon muszę się bardziej przyłożyć bo jak narazie to kiepsko mi idzie mój wynik to zaledwie 4,5t z ha. Stary mi powiedział że popełniłem błąd na samym początku bo zasiałem pszenicę po jęczmieniu jarym rzeczywiście z chorobami grzybowym nie mogłem sobie poradzić. Pytanie pierwsze kontraktuje ktoś pszenicę czy liczy na cenę rynkową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja rok temu miałem 9ha gryki, pasieka była na tym polu, nawożenie jak na grykę super, była na polu klasy 3b i dwóch ton nie dała,

 

Ja 3 lata temu tez miałem 4 ha gryki i może namłóciłem tego jakies 500 kg z hektara i warunki były bardzo sprzyjające. W tym roku tez miałem 3,5 ha i szczerze to nawet nie opałacało sie tego kosic więc w opowieci o plonie 5 t/ha gryki jakos bardzo mi sie nie chce wierzyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 lata temu miałe 2,5ha gryki.. niepotzebnie ale jeszcze syponołem pod nią nawóz... jak wyrosła normalnie pięknie... wszystko super i wogóle.. jak przyszło do koszenia to napamiętam ale chyba ok. 1t z tego wyszło po oczyszczenu.. jedyny plus to to, ze troche pole wyrobiła...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie naprawde prosze załużcie sobie temat o gryce i tam sobie dyskutujcie komu sypnęla 500 a komu 600 kg z hektara a nie robcie bałaganu.A MODERATOR JAK ZWYKLE SPI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
panowie naprawde prosze załużcie sobie temat o gryce i tam sobie dyskutujcie komu sypnęla 500 a komu 600 kg z hektara a nie robcie bałaganu.A MODERATOR JAK ZWYKLE SPI

Niestety moderator nie jest w stanie wszystkiego wyłapać. A panów proszę o przeniesienie się do tego tematu.

http://www.ppr.pl/forum/viewtopic.php?t=5839&highlight=gryka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeba trochę rozruszać to forum. Sytuacja wygląda następującą większość pola mam bez melioracji i zastanawiałem się żeby wiosną przed roztopami póki jeszcze jest ziemia zmarznięta wjechać z azotem na zboże. Co o tym sądzicie? Kto jest za a kto woli poczekac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie robiłbym tak. Nawozy drogie. Zwłaszcza na takim polu, gdzie jest duże i długotrwałe podsiąkanie wody. Wszystko Ci spłynie z wodą. Miałem niezłe plony przy późnym stosowaniu azotu, dopiero pod koniec maja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod koniec maja ?????????????

Wegetacja w tym roku ruszyła w połowie lutego a ty dawałeś pierwszy azot w maju ?? Ja pod koniec maja myślałem już o trzeciej dawce.

Wybacz, ale trudno mi w to uwierzyć..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez mam takie kawałki jak jest przymrozek to sieje w nocy pierwsza dawke ok 200 kg saletry ale jest jeszcze jeden warunek oprysk na chwasty mosi byc wykonany jesienia bo jak szybko nie wiedziesz z herbicydem to ten nawoz zrobi gorzej jak bys go wogole nie posial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popryskałem na jesienie oziminy. Czyli Piotr sądzisz że to dobre rozwiązanie. Czy większość azotu nie jest wymywana jak pisał viohman? Też myślę ze im wcześniej tym lepiej i większy plon ale jak to sie ma w praktyce.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i znowu wałek... no cóż;/ panowie mam taki kłopot a mianowicie posiałem pszenice i wszystko po wschodzie było ok wrecz super... lecz ostatno chodząc po polach zauważyłaem, że z daleka jak by pszenicy nie było... lecz wchodzac na pole widac żędy tylko jak by jej rozkrzewnienie zmalało..;/ czym to jest spowodowane może ktoś wie i jak temu zaradzić zalezy mi na tym tymbardziej, ze stało sie to miedzy innymi na kawłku gdzie kupowałem materiał siewny z centrali... z obserwcji moich wynika, ze nietylko u mnie takie zjawisko wystaiło..;/ jesli by ktoś z was wiedział co to i dlazcego tak sie dzieje prosze o odp. zastanawiam sie równiez czy zaraz po ruszenu wegetacji nie satosowac dolistnie nawozu z fosforem i potasem...?? jak myslicie czy był by to słuszny krok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeba fotki porobić było i wstawić gdzieś ,zbyt mało informacji aby coś można było stwierdzić jednoznacznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
i znowu wałek... no cóż;/ panowie mam taki kłopot a mianowicie posiałem pszenice i wszystko po wschodzie było ok wrecz super... lecz ostatno chodząc po polach zauważyłaem, że z daleka jak by pszenicy nie było... lecz wchodzac na pole widac żędy tylko jak by jej rozkrzewnienie zmalało..;/ czym to jest spowodowane może ktoś wie i jak temu zaradzić zalezy mi na tym tymbardziej, ze stało sie to miedzy innymi na kawłku gdzie kupowałem materiał siewny z centrali... z obserwcji moich wynika, ze nietylko u mnie takie zjawisko wystaiło..;/ jesli by ktoś z was wiedział co to i dlazcego tak sie dzieje prosze o odp. zastanawiam sie równiez czy zaraz po ruszenu wegetacji nie satosowac dolistnie nawozu z fosforem i potasem...?? jak myslicie czy był by to słuszny krok?
z tego co piszesz to wynika że takie objawy są jaak żeruje łokośś garbatek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest lokas garbatek to nie mozesz pola przesiac na wiosne zbozem bo bedzie dalej wiem to z wlasnego doswiadczenia chyba ze zastosujesz jakis ktory zwalczy go gazowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie u mnie też coś takiego było ale po dokładnym zlustrowaniu plantacji okazało się że to ślimaki zeżarły pszenicę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio przeczytałem w styczniowym numerze top, boje sie jeśli by sie to sprawdziło, że moze to być porażenie nicieniami... np. korzeniakiem łopatkowcem;/ możliwe to bo to wystepują łysiny na polu... nie widać zeby żerował na pszenicy ślimak..;(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

propo fotek wrzuciłem je na strone af... można je tam zobaczyć przepraszam za jakośc ale w telefonie mam tyko 2 mega aparat;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdybym mial gitare to bym na niej grał.... gdybym mial parametry w pszenicy to mialbym 530/t, a tak marne 430-470, powiedzcie jak uzyskac paarametry? jako takie godziwe. czy wystarczy tak? 150 kg saletry w I dawce jak najwczesniej... a potem w fazie 1 kolanka 100 kg mocznika i tyle... bo na tyle pozwala fundusz, a to i tak za duzo... gleby mam srednie II-IIIb zasobnosc w fosfor wysoka do wysokiej, potas srednia, magnez srednia do wysokiej,

wariant 2 to taki ze zamiast mocznika przeszdlbym na rsm i w 2 dawce dalbym 100 l 32%, 1 zostaje saletra w ilosci 150 kg... co byloby lepsze? i czy te dawki wystarcza????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko zalezy od plonu u mnie było 500kg/ha saletry i wtym roku okazało sie za mało a gluten mam 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
gdybym mial gitare to bym na niej grał.... gdybym mial parametry w pszenicy to mialbym 530/t, a tak marne 430-470, powiedzcie jak uzyskac paarametry? jako takie godziwe. czy wystarczy tak? 150 kg saletry w I dawce jak najwczesniej... a potem w fazie 1 kolanka 100 kg mocznika i tyle... bo na tyle pozwala fundusz, a to i tak za duzo... gleby mam srednie II-IIIb zasobnosc w fosfor wysoka do wysokiej, potas srednia, magnez srednia do wysokiej,

wariant 2 to taki ze zamiast mocznika przeszdlbym na rsm i w 2 dawce dalbym 100 l 32%, 1 zostaje saletra w ilosci 150 kg... co byloby lepsze? i czy te dawki wystarcza????

 

 

ja jestem z lubelskiego i unas dużo padało tak samo i u ciebie.Ja też sporo sypnełe i dałem odrzywek i mocznik,i wypłukało ledwie parametry wytrzymuje a na niektórych kawałkach ponirzej 26 gluten i co w plecy.Bo w cześniejszych latach dawałem mniej a parametry wytrzymywała.Wszystko przez pogodę za dużo deszczu i wypłukało.Ja dawałem 200 kg saletry a II dawka 150 kg i lipa wszystko zależy głównie od ph gleby i pogody bo to wpływa na pobieranie wszelkich składników (nie tylko azotu)./{Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
gdybym mial gitare to bym na niej grał.... gdybym mial parametry w pszenicy to mialbym 530/t, a tak marne 430-470, powiedzcie jak uzyskac paarametry? jako takie godziwe. czy wystarczy tak? 150 kg saletry w I dawce jak najwczesniej... a potem w fazie 1 kolanka 100 kg mocznika i tyle... bo na tyle pozwala fundusz, a to i tak za duzo... gleby mam srednie II-IIIb zasobnosc w fosfor wysoka do wysokiej, potas srednia, magnez srednia do wysokiej,

wariant 2 to taki ze zamiast mocznika przeszdlbym na rsm i w 2 dawce dalbym 100 l 32%, 1 zostaje saletra w ilosci 150 kg... co byloby lepsze? i czy te dawki wystarcza????

 

 

ja jestem z lubelskiego i unas dużo padało tak samo i u ciebie.Ja też sporo sypnełe i dałem odrzywek i mocznik,i wypłukało ledwie parametry wytrzymuje a na niektórych kawałkach ponirzej 26 gluten i co w plecy.Bo w cześniejszych latach dawałem mniej a parametry wytrzymywała.Wszystko przez pogodę za dużo deszczu i wypłukało.Ja dawałem 200 kg saletry a II dawka 150 kg i lipa wszystko zależy głównie od ph gleby i pogody bo to wpływa na pobieranie wszelkich składników (nie tylko azotu)./{Pozdro

 

to sie ciesz że padało bo by nic nie było parametry łapie sie na 3 dawce wystarczy 100 kg saletry na kłos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gluten to nie wszystko, jeżeli padają deszcze, to pojawia się problem z liczbą opadania (jest za niska), a na to nie masz wpływu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeżeli padaja deszcze w żniwa to tak zgadza sie że wypłukuje wszystkie parametry a nie wiosna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam trochę głupie pytanie ,co się stanie z belem słomianym jak go zafoliuje -zgnije

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...