Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A może by tak haraczu nie płacić???

A tak na marginesie to komu się to płaci? I jak to załatwić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zwrot za materiał siewny nie jest na 100% pewny?Kurcze ansu nie strasz mnie bo mam zamiar obsiać wszystko muszelką

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dopłata do materialu jest i obowiązuje przez trzy lata od momentu kiedy pierwszy raz sie o nią staraliśmy w ramach pomocy "de minimis". A jesli chodzi o agencje nasienna to po co się wogole ujawniac??? ja np mialem takiego pecha ze sami mi przyslali formularze AGNAS i musze je od 3 lat odsylac wypelnione, ale... co ja tam pisze to juz moja sprawa, niech kazdy sobie sam wymysli co napisac:) Aha czy mogl by mi ktos napisac cos o pszenicy odmiany DEKAN??? Ja moge sie wypowiedziec na temat : LEIFFER, MULAN, ZYTA, SOGOOD, BRILLIANT jesli kogos one interesi/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mamy wrzesień, nadszedł czas by zasiać zbożna ozime. Cena pszenicy w skupie około 400zl/t, cena materiału siewnego C1 około 1200-1500zl/t czyli trzy cztery razy więcej. Można uzyskać dopłatę z ARR 100zl/ha czyli około nie więcej jak 666zl/t ale nie koniecznie ponieważ brak odpowiedniej ustawy i losy dopłaty zdecydują się w najbliższym czasie, już po zasiewach.

Więc czy kupić drogi materiał siewny i może tak, może nie dostać dopłatę, czy wykorzystać własny i zapłacić haracz ???

 

Może od końca (uproszczone)

siejesz 200kg/ha = 240zł

dostajesz 100zł =140zł ha

 

swoje 400+zaprawa ok13 +czyszczenie + zaprawianie +opłata hodowlana =powiedzmy 600zł/t =120zł/ha

 

Różnica 20zł/ha (a wg mnie mniej, bo swoje liczysz paszowe, a może ma parametry i nie kosztuje 400 a 460), a masz konkretny materiał siewny. Ja od lat sieję kwalifikat, raz mi brakło i 2ha zasiałem od kumpla co było - więcej tego nie zrobię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko przez trzy lata jest dopłata a co w4 roku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dopłata do materialu jest i obowiązuje przez trzy lata od momentu kiedy pierwszy raz sie o nią staraliśmy w ramach pomocy "de minimis". A jesli chodzi o agencje nasienna to po co się wogole ujawniac??? ja np mialem takiego pecha ze sami mi przyslali formularze AGNAS i musze je od 3 lat odsylac wypelnione, ale... co ja tam pisze to juz moja sprawa, niech kazdy sobie sam wymysli co napisac:) Aha czy mogl by mi ktos napisac cos o pszenicy odmiany DEKAN??? Ja moge sie wypowiedziec na temat : LEIFFER, MULAN, ZYTA, SOGOOD, BRILLIANT jesli kogos one interesi/

napisz coś o brilancie, ile szt na m 2 , jak ja prowadzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dopłata do materialu jest i obowiązuje przez trzy lata od momentu kiedy pierwszy raz sie o nią staraliśmy w ramach pomocy "de minimis". A jesli chodzi o agencje nasienna to po co się wogole ujawniac??? ja np mialem takiego pecha ze sami mi przyslali formularze AGNAS i musze je od 3 lat odsylac wypelnione, ale... co ja tam pisze to juz moja sprawa, niech kazdy sobie sam wymysli co napisac:) Aha czy mogl by mi ktos napisac cos o pszenicy odmiany DEKAN??? Ja moge sie wypowiedziec na temat : LEIFFER, MULAN, ZYTA, SOGOOD, BRILLIANT jesli kogos one interesi/

 

To nie jest tak, dopłata jest obecnie ale czy będzie w następnym roku tego na razie nikt nie wie. To są sprawy budżetu państwa, jak będzie kasa to może i będą ale sprawa raczej wątpliwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak że trzy lata i koniec

Limit jest na trzy lata- kwota pomocy jaka może być udzielona jednemu przedsiębiorstwu (producentowi rolnemu) nie może przekroczyć 7500 EUR w okresie trzech lat obrotowych.

Problem w tym że rząd chce zaoszczędzić jak to zrobił w KRUS

W tej chwili jest

Agencja Rynku Rolnego uprzejmie informuje, że zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 lipca 2009 r. w sprawie terminów składania wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany oraz terminu i sposobu wypłaty tej dopłaty (Dz. U. Nr 113, poz. 945) odziały terenowe ARR zakończyły przyjmowanie:

 

* w dniu 16 sierpnia 2009 r. – wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie, oraz

* w dniu 20 sierpnia 2009 r. – wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany dla producentów rolnych, którzy w 2008 r. ponieśli szkodę w uprawach spowodowaną dotknięciem ich gospodarstw suszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś gdzieś powiedział, że tamten powiedział - i tak powstaje głuchy telefon.

 

Na stronie głównej PPR jest odnośnik do ARR, a tam z kolei jest telefon infolinii ARR - zadzwoniłem, spytałem i

dopłaty będą, informacja o zakończeniu przyjmowania wniosków dotyczą materiału już wysianego wiosną.

Termin składania wniosków na zboża ozime - od 15,01,10.

 

Nie siejcie paniki, to bez sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem (bez problemów) do ARR we wtorek 8 września pani powiedziała że nie może mnie zapewnić czy będą dopłaty, bo rząd szuka oszczędności. Więc może ktoś się jeszcze pofatyguje i skontaktuje z ARR telefonicznie lub osobiście

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie polecacie odmiany pszenicy na lżejsze gleby? dodam, że klasa 4, 5 i trafi się 6. stanowisko po rzepaku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilku lat stawiam na Sukces to wdzięczna odmiana i u mnie na słabych glebach tez się sprawdza...!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dopłata do materialu jest i obowiązuje przez trzy lata od momentu kiedy pierwszy raz sie o nią staraliśmy w ramach pomocy "de minimis". A jesli chodzi o agencje nasienna to po co się wogole ujawniac??? ja np mialem takiego pecha ze sami mi przyslali formularze AGNAS i musze je od 3 lat odsylac wypelnione, ale... co ja tam pisze to juz moja sprawa, niech kazdy sobie sam wymysli co napisac:) Aha czy mogl by mi ktos napisac cos o pszenicy odmiany DEKAN??? Ja moge sie wypowiedziec na temat : LEIFFER, MULAN, ZYTA, SOGOOD, BRILLIANT jesli kogos one interesi

Możesz coś o Mulanie napisać? Bo reklamują go wspaniale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem Dekan u tym roku, plon OK ( koło 8 na 32 ha ) ale nie wytrzymała gęstości, gluten 32-34, opadanie 350, białko 13,7-14. Może to był po prostu taki rok, reszta OK.

W tym roku próbuję Zobla na rozmnożenie. Leifera miał kolega to nie bardzo, jak mój Cuebon- gęstość i białko słabe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc odnosnie "brillianta", zawsze trzymam sie najnizszych norm wysiewu, w ubieglym sezonie wysialem ją 300szt/m2, napewno jest odmiana dosc zdrową, uzyskuje niezle parametry i sprawdzi sie na slabszych stanowiskach. "MULAN" jest dobrze reklamowany, moze i jest dobrą odmianą, ale wymaga przede wszystkim bardzo intensywnej ochrony przeciwko chorobom, jesli beda to 4 zabiegi wiosenne, uregulowany odczyn i nawozenie azotowe ok 200kg czystego azotu to mozna liczyc na bardzo wysoki plon UWAGA liczba opdania slaba, reszta parametrow ok, ten rok jednak pokazal ze trzeba byc wiernym naszym wspanialym polskim omianom, ZYTA rewelacja, najlepszy plon sposrod wszystkich odmian w moim gospodarstwie! Aha na glebach klasy 5 pomyslal bym nad pszenicą hybrydową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz rację, parametry skupowe dla pszenicy jakościowej trzymałym "stare"polskie odmiany. Tylko przelicz plon na konsumpcyjną i na paszową, razem z ochroną. Podejrzewam że wyjdzie mniej na nich bniż na paszowych przy tej różnicy w cenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Mulana to moje spostrzeżenia są takie że, trzeba było przynajmniej 3 razy robić w nim grzybówkę. Input i Fandango to zdecydowanie dla niego za mało. Jest to odmiana która u mnie najgorzej wyglądała po tym programie spośród Tonacji, Bogatki i Anthusa. Według mnie Mulan źle trafił ze swoim debiutem w tym roku i przegrał z chorobami, chociaż może i ma potencjał.u mnie wyszło go około 5 ton z hektara i to ziarna słabej jakości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cubus nie za ciekawy w tym roku a Zobel z tego co mówili koledzy klasa, chciałem kupić Zobla w Chemirolu ale się już skończył na dziś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co polecicie na jesienne zwalczanie miotły i dwuliściennych chwastów w pszenicy ozimej Finezja podkreślam że nie mozę być przeciwskazań odnośnie Buraka w płodozmianie. Sam co roku praktykuje Tolurex 2l/h ale 2 liscienne poprawiam na wiosne, A coś jest by powstrzymać chwastnicę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pszenica ozima Wydma:

 

białko 16,1 %

gluten 35,9 %

opadanie 300

gęstość 75 kg/hl

 

Ogólnie dobra pszenica, niezbyt wysoka, średniowczesna. Jednak lubi "mocny" zabieg na kłosa. Ogólnie w tym roku wytrzymała lepiej od Brillianta. Miałem jeszcze posianą Fregatę i Garantusa.

 

Kupiłem 200 kg Turkisa zeszłorocznego. Siła kiełkowania 97 %, MTZ 43,37 g. Tegoroczny materiał siewny jest ogólnie słabszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumpel tez zadowolony z odmiany Zobel, tam dokladnie nie wiem co i jak ale jest zadowolony i bedzie ja sial na jakis 100ha, ja sieje Mulana tylko go bardziej przypilnuje, a doswiadczalnie, troche polskich nowosci, no i oczywiscie ZYTA to jest "pszenica of the year"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co polecicie na jesienne zwalczanie miotły i dwuliściennych chwastów w pszenicy ozimej Finezja podkreślam że nie mozę być przeciwskazań odnośnie Buraka w płodozmianie. Sam co roku praktykuje Tolurex 2l/h ale 2 liscienne poprawiam na wiosne, A coś jest by powstrzymać chwastnicę?

na chwastnice... trzeba bardziej zagęścić łan najlepiej wyższymi odmianami, pH oczywiscie musi byc uregulowane zeby nie bylo gołej ziemi lub osłabionego zboża, środkami raczej nie zlikwidujesz poniewaz chwastnica kiełkuje równiej pózną wiosną, Co bym radzil jeszcze przede wszystkim jak najszybciej podorywka po zniwach, zeby nie dopuscic do wytworzenia nasion przez rosliny chwastnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chwastnicę zlikwiduje puma, stosuję ją na jęczmień, jeszcze nigdy nie miałem problemu z tym chwastem w pszenicy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...