Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

tlko że za kilka lat to bedzie miał jak na zachodzie czyli bedzie sypał nawozy a plonu nie bedzie bo ziemia sie wyrodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasienie 150

herbicyd 250

saletra 600

fungicydy 500

regulator 200

odrzywki 200

paliwo 300

ludzie....

A z resztą wiesz jakie są koszty

osa Ty rób jak na ukrainie nie syp żeby się nie wyrodziła nigdy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osa przestań. Od sypania nawozu ziemia się wyradza??? Nie przesadzaj. Jeżeli jest odpowiednie zmianowanie, nawozy naturalne, nawozy mikroelementowe, do tego prztorywana słoma to do niczego takiego nie ma prawa dojść. Jeżeli dzisiaj nie pogonisz za plonem to zostaną Ci podarte spodnie na tyłku ja przynajmniej tak uważam, taka smutna prawda. Prawdą natomiast jest że jakość takich plonów jest niestety gorsza, wiadoma rzecz przekraczasz 120kg N jakość białka spada, zaczynają przeważać frkacje białka niekorzystne itp blabla. Niestety poziom świadomości społeczeństwa jest taki jaki jest i nikt nam za jakość nie płaci, wiec trzeba gonic za plonem żeby coś zostało.

No chyba, że ktoś ma 800-1000ha i robi ekstensywnie bo wie że jak mu zostanie 200zł z ha to i tak bedzie mieć full kasy. Ja tak niestety nie mam i wielu z forumowiczów pewnie tez...

Co do zachodu to byłem tam a poza tym z tego co chociązby powszechnie wiadomo to my średnie plony mamy znacznie niższe biorąc to pod uwage oznacza to że u Nas jest wyrodzona ziemia tak???? Niemiec którego znałem prowadził gospodarstwo intensywnie + deszczował zboża i pamiętam jak mi powieedział gdy zapytałem jaki plon przewiduje. Powiedział rok jest taki sobie ale myśle że 10t to bez problemu bede mieć pszenicy. Szczęka mi opadła...

Buraki na poziomie w dobrym roku 90t a ja rekord miałem w zeszłym roku i było to niecałe 80. Tak że z tym zachodem to ostrożnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche Ose rozumiem - chodzi zapewne o to, ze w niektorych krajach jak nie sypniesz nawozy w duzej dawce, to praktycznie w ogole nie ma plonu. Tak jest np. w Holandii. Ale to wcale nie oznacza zniszczonej gleby - ta ziemia jest po prostu tak bogata w materie organiczna, ze bez odpowiedniej dawki azotu rosliny zostaja po prostu zaglodzone. Jest to wiec przynajmniej po czesci mit. Co do Niemiec i pozostalych krajow waznych rolniczo - pamietajcie o glebach. Niestety matka natura w procesach geologicznych zadecydowala, ze Polsce przypadna gleby piaszczyste podczas gdy juz Niemcy maja przewage glin. Drugi czynnik to opady - np. sredno w Wielkopolsce ok 500 mm a srednio w Niemczech ponad 700 mm. W takich warunkach osiagniecie 10 t pszenicy z ha to zaden specjalny wyczyn. Podsumowujac - doskonalmy to co robimy ale badzmy dumni z tego co juz osiagnelismy. Pozdrawiam i udanej reszty zniw wszystkim zycze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiecie co panowie, powiedzcie mi czy można orać już na pszenicę??

posiałem grykę ale w wodzie ją trafiło więc jak przyschło, około miesiąc temu to ztalerzowałem, i teraz mam straszne chwasty, nie wiem czy jeszcze raz talerzówką czy już orać a za miesiąc agregat i sianie. trochę się boję że duże chwasty przez ten miesiąc na oranym urosną. jak sądzicie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczekaj jeszcze troche czasu i popryskaj glifosatem zwalczysz duzo chwastów w ten sposób, litr rofosatu kosztuje 13zł, czyli w 50zł na 1ha sie zmieścisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
poczekaj jeszcze troche czasu i popryskaj glifosatem zwalczysz duzo chwastów w ten sposób, litr rofosatu kosztuje 13zł, czyli w 50zł na 1ha sie zmieścisz.

tak tylko że tam jest właściwie sama chwastnica, a zanim glifosat zacznie działać to już zdąży się obsypać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

deszczu dzien kolejny... zebrane 10%pszenicy i 25%żyta, wszedzie kielki:( o co chodzi z tga pogoda??? za malo ksiadz sie modlil???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kosiłem muszelkę plon 9t/ha w większości stała miejscami była pochylona po ostatnich opadach ale nigdzie nie była przybita do ziemi natomiast mój brat przy tej samej technologi uprawy postanowił dać trzecia dawkę azotu(z czego ja zrezygnowałem ze względów na mokry rok) i pszenica przewróciła się miejscami już na początku czerwca po pierwszych burzach ostatnie deszcze wbiły ja w tych miejscach w ziemię że porosła plon o 1,5 tony mniejszy a ziarno drobniejsze i bardziej porośnięte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zachęcam wszystkich chwalących rewelacyjnymi plonami się żeby podawali nie tylko jaka odmiana, ale też rejon kraju w którym osiągnęli te wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak czytam sobie to forum i sam nie wiem co robić czy siać tą muszelkę czy nie ..rozne macie o niej zdanie.. czy moglby mi ktos powiedziec ile sieje sie muszelki na 1ha..?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie w okolicy tylko muszelka przypominala plonem pszenice ozima bo reszta to tragedia ludzie mieli po 2t z ha a muszelka 6-7 i to serio widac ze od odmiany zalezalo bo bylo ze po sasiedzku nawet takie roznice wiec musi cos w niej byc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha i powiedzcie mi doswiadczenia z odmiana TYBALT bo na papierku bije wszytskie na glowe jare ale pewnie jest jakies ale...prosze o odpowiedzi .pozdr:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
u mnie w okolicy tylko muszelka przypominala plonem pszenice ozima bo reszta to tragedia ludzie mieli po 2t z ha a muszelka 6-7 i to serio widac ze od odmiany zalezalo bo bylo ze po sasiedzku nawet takie roznice wiec musi cos w niej byc

a parametrami też przypominała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jarki a ty wykosiłeś?,u mnie plon nie rewelacyjny grad uszkodził pszenicę która podczas zbioru nieźle się osypywała,w lipcu niemalże codziennie były opady burzowe przy temp.powyżej 30 st.w łanach panowała sauna,czas ochrony T2 kończył się na początku lipca i po tym pszenica padła momentalnie,nie miała czasu nalać ziarna ,brakło ok.tygodnia dla późniejszych odmian,cieszyć mogą się nieliczni którzy mieli wczesne odmiany i wykosili w lipcu razem z rzepakami.Ale jeżeli nie udało się to było cienko.Wegetacja opóźniona przez chłodny kwiecień i nadmierne opady w maju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak wykosiłem

u mnie warunki identyczne tylko bez gradu

a plony w porównaniu do 2009r :

pszenica -20%

jęczmień ozimy -15%

rzepak -25% {ale tu inna historia }

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też na Tybalta nie narzekam 6,0 t/ha ale pod koniec pszenica była w pozycji poziomej 1 cm nad ziemią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez u Was tak mokro w polu? nawet scierniska nie moge na niektorych polach zerwac, bo traktor sie topi :/ Dobrze ze mam juz chociaz skoszone, bo u sąsiada na polu obok stoi i czeka na lepsze czasy 4 dni temu spadlo u mnie 35mm deszczu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mokro, od października 2009 stoi woda na polu. W tym roku chce posiać tam pszenicę i muszę do jednego pola jeździć dwa razy. To znaczy najpierw robię jedną cześć potem jadę dookoła na drugą część.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a po środku mozna wykopac staw i ryby trzymnac )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Bogatka siana 31 października po jęczmieniu jarym 5,5t bez ochrony fungicydowej.

105N w dwóch dawkach, dolistnie Basfoliar i siarczan magnezu

Jestem miło zaskoczony.

Województwo śląskie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...