Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie co sądzicie o środku MENARA na t3? I czy jest sens dawać siarczan przy takiej suszy (deszcz nie padał już bardzo dawno)

Na około pada a w mojej okolicy zaledwie parę kropel i zimno A TERAZ ZNÓW NADAJĄ UPAŁ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy Falcon zastosowany 21.05. na liść flagowy/początek kłoszenia może opóźnić zbiór? Pytam bo nigdy nie stosowałem fungicydów w tej fazie i żniwa były razem z rzepakowymi lub czasem wyprzedzały /Bogatka siana 9 - 11 września 280kg/ha/

Po co tyle siłałeś? Powinno ci to było starczyć na 2ha a nie na jeden. Jakie dotychczas plony osiągałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 +/-1 naliczyłem pięter, ale w ubiegłych latach z tego parametru nic sie nie dało wywróżyć. A co do siewu ...osa... to tato od 40 lat sieje koło 300 kg/ha i wcześno bo kiedyś sąsiad siał 400 i podobno miał najlepsze plony, nie przetłumaczysz. Plony z paru lat 3.5 - 6t. Co prawda niekwalifikowany materiał 3-5 odsiew.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie było podobnie, ojciec twierdził że trzeba siać ponad 200kg/ha, teraz stwierdził że jak posiałem 170kg/ha po burakach to za gęsto, ale ja obsiewam prawie wszytko nasionami CA z hodowli, na plony nie narzekam. Zabiegi ochronne nie opóźniają żniw, to choroby je przyśpieszają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[Zabiegi ochronne nie opóźniają żniw, to choroby je przyśpieszają.]

Dobrze powiedziane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pszeniczki zaje... takich jeszcze nie miałem w okolicy to dużo wylegnięć z powodu nadmiaru wody, mam inny problem przytulia ponad łan wyłazi pszenica kwitnie, myślicie że jak przekwitnie to starane albo jakiś zamiennik ?, część poprawek na flagowy robiłem po dniu chwast padł,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie pszenica prykana 4 maja segurisem 1 l na ha

dzis patrze ze sama koncoweczka liscia flagowego jest zolta , a po przyjrzeniu sie widac brazowe plamy , kropki. czy to grzyb zaczyna atakowac??

warto czyms teraz to prysnac czy to juz szkody nie narobi? pszenica jest wykloszona, konczy kwitnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalozmy ze to septorioza

czy infekcja w fazie gdy pszenica jest po kwitnieniu, ma jeszcze wplyw na plon?na wielkosc plonu, jakosc mnie nie interesuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zalozmy ze to septorioza

czy infekcja w fazie gdy pszenica jest po kwitnieniu, ma jeszcze wplyw na plon?na wielkosc plonu, jakosc mnie nie interesuje

ma i to duży, liść flagowy i podflagowy odpowiada za rpodukcję 60-65% plonu ziarna, jak choroba zje liść to nie będzie asymilacji i z ziarniaka zostaje poślad

na farmer.pl jest duży artykuł o ochronie górnych liści zbóż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a ja mam bardzo poważny problem z częścią pszenicy, mówiąc wprost szlak ją trafił, prawdopodobna przyczyna - przedawkowanie metazachloru w rzepaku. jesienią 2011 zasiałem rzepak ozimy, opryskałem butisanem star w dawce 2,5l/ha, rzepak zmarzł i wiosną przesiałem go rzepakiem jarym opryskanym galerą z Metazanexem w dawce 1,6l/ha i powstał problem. Ubiegły rok był u mnie bardzo mokry wiec pszenica siana bezposrednio po rzepaku (bezorkowo) jakoś dała sobie rade i wydała bardzo przyzwoity plon, w tym roku zasiana po orce wyglądała tak sobie a po kilku dniach temperatur 28-30 stopni zwyczajnie uschła ;/

Co zrobić żeby glebę doprowadzić do kultury? Moze wapnowanie? a może jeszcze coś innego? na jednej z działek chce ponownie zasiac rzepak i czym go odchwaścic żeby jeszcze bardziej nie pogorszyć sytuacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie seguris tez cos puszcza a pryskane 1 l na ha

ostatni raz bawilem sie w taki drogi srodek, zamiast jednego drogiego bede robil dwa tansze zabiegi

czy jest sens pryskac od grzyba po kwitnieniu pszenicy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie a ja mam bardzo poważny problem z częścią pszenicy, mówiąc wprost szlak ją trafił, prawdopodobna przyczyna - przedawkowanie metazachloru w rzepaku. jesienią 2011 zasiałem rzepak ozimy, opryskałem butisanem star w dawce 2,5l/ha, rzepak zmarzł i wiosną przesiałem go rzepakiem jarym opryskanym galerą z Metazanexem w dawce 1,6l/ha i powstał problem. Ubiegły rok był u mnie bardzo mokry wiec pszenica siana bezposrednio po rzepaku (bezorkowo) jakoś dała sobie rade i wydała bardzo przyzwoity plon, w tym roku zasiana po orce wyglądała tak sobie a po kilku dniach temperatur 28-30 stopni zwyczajnie uschła ;/

Co zrobić żeby glebę doprowadzić do kultury? Moze wapnowanie? a może jeszcze coś innego? na jednej z działek chce ponownie zasiac rzepak i czym go odchwaścic żeby jeszcze bardziej nie pogorszyć sytuacji?

 

Kolego może da rady uratować jeszcze tą pszenicę ?Możesz zastosować na nią pożyteczne organizmy ,to niby są brednie tak mówią ludzie ,ale jak bym pokazał Tobie nawet głupi owies co opryskałem raz Farmą + w ilości 40 litrów na hektar i ziemniaki ,a inne są bez oprysku ,to byś sam się zdziwił .

To jest adres do tych ludzi co sprzedają pożyteczne organizmy i śmiało możesz poradzić się P Marka właściciela ,to powie co możesz zrobić 604-248-518///523974662

http://www.bioemy.pl/.Warto zadzwonić .A zdjęcia mogę podesłać na priv .Pozdrawiam .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie a ja mam bardzo poważny problem z częścią pszenicy, mówiąc wprost szlak ją trafił, prawdopodobna przyczyna - przedawkowanie metazachloru w rzepaku. jesienią 2011 zasiałem rzepak ozimy, opryskałem butisanem star w dawce 2,5l/ha, rzepak zmarzł i wiosną przesiałem go rzepakiem jarym opryskanym galerą z Metazanexem w dawce 1,6l/ha i powstał problem. Ubiegły rok był u mnie bardzo mokry wiec pszenica siana bezposrednio po rzepaku (bezorkowo) jakoś dała sobie rade i wydała bardzo przyzwoity plon, w tym roku zasiana po orce wyglądała tak sobie a po kilku dniach temperatur 28-30 stopni zwyczajnie uschła ;/

Co zrobić żeby glebę doprowadzić do kultury? Moze wapnowanie? a może jeszcze coś innego? na jednej z działek chce ponownie zasiac rzepak i czym go odchwaścic żeby jeszcze bardziej nie pogorszyć sytuacji?

 

Cięzko mi oczywiście wyrokować, ale nie zwalałbym tego na metazachlor. Też kiedyś musiałem zdublować dawkę i najpierw zadzwoniłem do "mądrzejszego" ode mnie- uzyskałem info, że dawka roczna 2,5l metazachloru (wieć 5 litrów) Metazanexu nie jest szkodliwa dla pszenicy po rzepaku. Ja w sumie dałem 1,5l s.a. Pszenica nie różniła się na tym polu od innych. Siałem w grubera*

 

*tak na wszelki wypadek - to byl moj własny przypadek i nie stanowi to zalecenia stosowania ŚOR w myśl jakiegokolwiek prawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@JarekSz rozumiem, ale nic innego nie przychodzi mi do głowy, tak uszkodzoną pszenice mam tylko na działkach gdzie przesiewalem ozimy rzepak pozostała jest ok. nawet pszenica siana na kilku arach V klasy wygląda o niebo lepiej, uprawiam tylko pszenice i rzepak wiec nie sa to pozostałości po innych opryskach, a chemia na wszystkie pszenice szła dokładnie taka sama a nawet pozostałe dostawały bardziej "wybuchowe" mieszaniny i zadnych uszkodzeń na nich nie ma. Zauważyłem że im lepsza gleba i wyższe pH tym uszkodzenia mniejsze, działki nabyłem nie dawno i mysle że gdyby gleba była w lepszej kondycji to taka dawka metazachloru nie powodowała by takich problemów, u mnie najwyraźniej nałożyło sie na siebie kilka czynników ;/

@piotr155 myślałem o takim wynalazku na ściernisko, razem z wapnowaniem, ale musze zasięgnąć opini na temat takich wyrobów, bo chyba ostatnio minął na nie bum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. U mnie zaczyna pojawiać się septorioza. miesiąc temu przed kłoszeniem pryskałem Yamato ale jakoś słabo zabezpieczył. Co proponowali byście teraz zastosować? Nie chce już za dużo wydawać więc coś niedrogiego a skutecznego na septoriozę. Jeszcze jedno, czy podczas kwitnienia można wykonywać na pszenicy zabiegi fungicydowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pszenice mozna pryskac podczas kwitnienia. nie chcesz robic wysokich kosztow to daj po 0.5l na ha epoksykonazolu i tubekonazolu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp. Przeczytałem teraz jeszcze że na septoriozę dobry jest chlorotalonil zawarty między innymi w Gwarancie. Stosował ktoś może?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gwaranta zalecił mi przedstawiciel na septoriozę bo mi po falkonie flagowego wypaliła w ARKADJI i ma uratować kłos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy miał ktoś podobny przypadek z Falkonem, trzy inne odmiany w porządku a arkadie przypaliło dawka 0.6 L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam liście popalone w Arkadii a nie dawalem Falconu. Tak reaguje na stres suszy, bo przed upałami tego nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz bo nigdy nic podobnego nie trafiło i szukam przyczyny aby nie popełnić drugi raz tego samego błędu bo w uprawie błędy są zbyt kosztowne .Jak ktoś ma w tym temacie coś do powiedzenia to niech napisze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...