Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

wodę kolego stabilizuj przed opryskiem tanie jak barszcz 0.4 l kwasu azotowego nie wiem ile ale 50 gr lub mniej

 

 

adjuwanty dobra sprawa np olej rośliny płyn do mycia naczyń lub siarczan magnezu lub amonu

oczywiscie te produkowane firmowo tez dobre pewnie nawet lepsze ale nie licz ze cena bedzie do 5zł na ha

daje gwarancje ze przy 5kg na 200l nic sie nie stanie

 

pewnie ze zawsze można z dawka zejsc ale nie na miotłe np 15cm

 

jak masz mała do 2cm to spokojnie pryskasz i pewnei bedzie po niej

 

jak czekasz by Ci ładnie urosła to i 1,5 l bedzie mało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dopiero teraz okazało się, iż na jednej działce szlag trafił węzeł krzewienia w pszenicy ozimej, orientujecie się jak wygląda kwestia ponownego szacowania szkód zimowych? pozostawienie rzadkiej plantacji nie ma większego sensu, a szkód zimowych na tej działce nie uznali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u ubezpieczyciela?

 

jest coś takiego jak nie wyrażasz zgody na ocenę z niewyszacowania szkody

 

 

robią powtórna ocene ale juz nie szkody ale plonu

 

czy szkoda spowodowała istony spadek plonu

 

nawet jak bedzie dużo za mało płonu to bedą Ci opowiadać o róznych rzeczach

 

ale czasem coś dopłaca

 

a jakie straty Ci uznali daj zdjecie jak to wyglada

 

u nas rośliny juz skracamy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mnie zastanawia ile w Polsce jeszcze czasu bedą dopłaty w systemie upuszczonym

 

co tak długo musimy dostosowywać system do płatności w normalnym systemie

czyli do plonu ?

 

nawet przy plonie 4 ton z ha dopłata była by wyższa

 

 

Ale patrzcie 11 lat juz sa dopłaty i to poteżne pieniadze i co tak mocno wieś sie zmieniła ? ile we wsi pojawiło sie nowych maszyn ? ilu rolników znikło ?

wiecej nowych maszyn czy wiecej rolników nie ma?

 

 

 

najlepszy przyklad z mojej okolicy masarnie 2 jedna mała druga srednia

 

obie dostały pieniadze z Sapardu

 

 

i bradzo podobne historie po

 

jeden zatrudniał 20 osób po dofinansowaniu 30 juz dzis nic nie ubija

 

drugi masarnia z tradycja 50 letnia przed dofinansowaniem 70 osób dzis 220

 

jeden miał majatek kolo 1 mln w 2004

drugi 10

 

 

pierwszy pobudował nowy zakład za 2 mln i kolo 800 tys dofinasowania

drugi tez nowy zakład za 25 mln i dofinasowanie 10 mln

 

dzis ten drugi sprzedał pole kolo 300ha i tylko kiełbasy pilnuje ale

 

tak robi ze ze za swinie płaci po poł roku ludzią po 3 mies pensje

 

a zakład nigdy nie działał na pełną moc jaką posiada

 

Czy Panowie to dobra droga rozwoju by firma dostawała większe dofinansowanie niż sama posiada majątek?

 

z rolnikami jest bardzo podobnie z tą różnica ze wielu nie otrzymało w ogóle dofinansowania do modernizacji swoich gospodarstw

 

I Jeżdżą nasi Politycy do Niemiec Austrii i mówią ze tam dofinansowania sa na poziomie 10 % inwestycji i co tam sa idioci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych kilka tygodni temu pisałem o pszenicy zaatakowanej septoriozą. Na jednej części zastosowałem Capalo na drugiej Duet Ultra. Efekty na obu kawałkach bardzo ładne, chociaż po Capalo efekt jest lepszy praktyczne żadnego znaku po septorizie. Także za ceną idzie tu skuteczność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

a jak bys mnie posłuchał to za 20% ceny zrobił bys eksperyment z srodkiem który ja polecałem

 

Sa człowieku dobre warunki na niszczenie grzybów - czeste przymrozki powodują ze grzyba to zabija .Fakt zainfekowana roślina jest osłabiona ale grzyb od nowa musi sie odbudowywać

 

Napisz co myślisz o wykorzystaniu pieniedzy unijnych na rozwoj polskiej wsi .Czy spodziewałeś sie czasu gdy do 1 tony pszenicy bedziesz musiał dokładać po 100 zł ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj grzybówka poszła na pszeniczke 1l prochloraz +0.4 corbelu + 5% magnez + 1l ccc i do tego adiuwant ....5 godzin i deszcz chyba całą noc popaduje i teraz też pada...ma to znaczenie na działanie tej mieszanki......?

.....chyba lekko podpaliłem pszeniczke odchwaszczana axialem 0.5 l na ha plus galaper 0.5l i galmet 20 g na ha (doradca tak podpowiedział)aczkolwiek po 3 dniach ciepła zimno się trafiło końcówki przepalone ....może to septorioza? pszeniczki po rzepakach dużo ładniejsze niegłupio wyglądają....a herbicydówkę to trzeba było rozdzielić osobno jednoliścienne i osobno dwu... chociaż rok temu było ok....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moglęs dać niższe dawki moczki 5% ale w tym roku prawie wszystkim uszkadza końcówki piórek to raczej pszenica juz za duża była na oprysk

 

ale to masz darmo wstrzymywanie rozwoju pszenicy mogłes CCC dać 0,7 ale i tak nie zle szkoda ze nawózów dolistynych nie dajesz do grzybów np mangan molibden lub zelazo to juz jest prawie za darmo tlenek żelaza 30 kg za 30 zł kupilem to na 60 ha dawka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie tlenek zelaza a siarczan zelaza

 

nie jest to chelat wiec straty sa ogromne

 

według badań nie przekraczają 5% w stosunku do chelatu tyle ze chelat zelaza chyba za 30 zł 1 kg kopiłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pszeniczkę jarą będę odchwaszczał...do jakiej dawki schodzicie z axialem ,....ponoć dodatek mocznika do herbicydu wzmaga działanie środka ochrony rośln....ktoś coś wie na ten temat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w jarej pszenicy jak masz pole po orane na zime raczej nie ma miotły

ja ten axial dałem na 6 ha ten wiekszy na 2/3 dałem mocznik

 

nie dosc ze wzmaga to jeszcze pszenice mocno hamuje

 

na 1/3 nie dałem mocznika tez ładnie pozamiatał ale pszenica nie była tak zahamowana

 

ale ten wspomagacz tej daj na AF wiecej o tym piszą

 

 

 

ale ogólnie taniej jest jesienia zwalczyć miotłe niz wiosna coś szukać jak coś to poprawiasz

 

ja Caliban stosuje na wiosne

 

1 kg cos kolo 350 kosztuje to jest na 4 ha ale olej nalezy dodać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Do jakiej minimalnej dawki można zejść z herbicydem Puma w jarych zbożach? producent zaleca 0,8 ale słyszałem że stosując z adiuwantem można zmniejszyć do 0,5-0,6 ma ktoś jakieś doświadczenie?

 

Ja dawałem na pole na którym owsa głuchego było mnóstwo 0,5l foxtrota (to samo co puma) i adiuwant który tam oni zalecają. Bylo to pole swiezo zakupione na ktorym rok wczesniej tez byl jeczmien jary i rolnik nie pryskał na jednoliscienne. Wiec bez pryskania byly miejsca gdzie nie bylo jeczmienia tylko sam owsik. Ja rok pozniej dalem 0,5l foxtrota z adiuwantem i skutecznosc oceniam na 90% wiec w miejscach tragicznych wylazlo go i tak sporo a na pozostalej czesci pola bylo go 1-2 szt/m2 czyli powiedzmy znosnie, Dzis bym sie nie bawil w adiuwant lub dal wieksza dawke z adiuwantem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

zauważyłem na pszenicy uschnięte końcówki ,czy spotkaliście się z takim czymś ,pryskałem raz od grzyba na początku kwietnia, podpowiedzcie co teraz zrobić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a zapomnias dodać ze skracales?

 

nie nic złego sie nie dzieje tez tak mam na ostanim kawałku 2 dni różnicy z poprzednim przez drogę tu nic a tam oparzenia jak szlag

 

 

ale po 1 l ccc jeszcze gorzej

 

ja dalem 5% magnezu fosfor potas i molibden i żelazao i cynk ale to nie sa objawy braku ktoregos skalnika ale wiele to nie poprawiło no chyba ze mi samopoczucie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odnośnie odchwaszczania w jarej p. to nie tyle miotła jest zagrożeniem co o owsik się obawiam...zawsze gdzieś powyłazi.... coś z ceną pszenic chyba drgneło bo u mnie 30 pln podrożała w ciągu tygodnia a na giełdzie w USA terez notOWANIA PRZEGLĄDAMI 4% WZROST ...TOWAR JESZCZE LEŻY I CZEKA ZOBACZYMY MOŻE GRUDNIOWĄ CENĘ CHOCIAŻ ZŁAPIĘ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to do USA z pszenica musimy jechać

 

@ przyjacielu ja nie chce sie wymądrzać juz nie pamietam kto pisał ze kupił pole z owsem głuchym i gosc miał jeczmien jary i on tez posiał jeczmien jary

 

 

to aż sie prosiło by zasiać rzepak oz

 

cos o cenie trzeba bedzie pomyśleć dlaczego środki do produkcji nie tanieją w tempie pszenicy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 dni temu oprysk na grzybowe: topsin + atack+ stabilan 1,5l no i kiepsko wygląda, ratować mocznikiem w oprysku? wyglądaj jak brunatna plamistość ale sa żółte przebarwienia całych liści też, myślę ze jest poparzona stabilanem...?

 

fotki :

 

ca77768f83159004med.jpg

 

fdfdcb1ad909acc8med.jpg

 

20f7beddf8c148a1med.jpg

 

04c73db21e2afa37med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To CCC przyjacielu tak ładnie działa w tym roku

 

nie Ty pierwszy i nie ostani daj na msze o opady po tym przejdzie a Tobie zostanie ładna pszenica bez takich poparzeń

 

a w nastpnym roku daj CCC o 30% mniej a

 

a jeszcze lepiej na 2 razy tz 70 % i 30

1 zabieg na 1 kolanko

 

2 na drugie

 

a i jak z opolskiego jesteś to nie zapomnij o flaszce na opolagrze za dobra radę

 

za to rze Topsin dajesz tez Ciebie lubie chodz ja w tym roku go nie stosuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tych zasychających końcówek liści to ciekawą rzecz powiedziała pani w sklepie z ŚOR- że to cecha 'odmianowa' i żaden oprysk tu nie pomoże. Mogło by się zgadzać- bo u mnie tak ma Arkadia niezależnie od tego czy była pryskana i czym. / Mam pola na których jedynym zabiegiem był do tej pory Trinity jesienią i gdyby nie te końcówki to ogólnie gites /

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak szybko po oprysku te końcówki zasychają. Bo też wczoraj pryskałem na grzyba+antywylegacz i przyznam że mnie martwicie tymi wpisami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjacielu ja nie wiem u mnie z 2 tyg temu pryskałem i nic ostatni kawałek i poparzenia jakich dawno nie miałem 2 dni pożniej

 

być moze ze za chłodno było bo było faktycznie nie raz blisko 0 a CCC lubi 10 plus w nocy

 

ja poza nowymi 3 odmianami tylko jedna uprawiam wiec u mnie odmiana nie miała wiele do znaczenia po kilku dniach było widać przebarwienia ale u mnie dziś z uszkodzeń nie wiele zostało po kilku lekkich deszczach

 

Ale sąsiad by nie być gorszym dał dawkę końską jeszcze mu trzyma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wy piszecie o braku wody a u mnie pszenica wygląda jak ryż.

od 20.04.2016 spadło już 100 mm deszczu.

nie można wjechać w pole

fuzarjozy zjadają pszenicę od dołu, ogólnie nie ciekawie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...